Konferencja naukowa o katastrofie smoleńskiej

Ponad stu naukowców związanych z uczelniami technicznymi znalazło się w Komitecie Inspirującym i Doradczym konferencji naukowej, badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej

Publikacja: 22.10.2012 12:34

Wrak Tu-154M

Wrak Tu-154M

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kuba Kamiński

Wstęp na warszawską konferencję był ograniczony, ale jej transmisję można znaleźć w Internecie.

I Konferencję Smoleńską poświęcono "mechanizmowi zniszczenia oraz analizie mechanizmu lotu i okoliczności towarzyszących".

- Konferencja ma charakter apolityczny. Jako uczeni będziemy starali się dociec jej przyczyn, korzystając z nauk matematycznych, fizycznych i chemicznych - zapewniał prof. Jacek Rońda z Akademii Górniczo-Hutniczej, który poprzedził swoim wystąpieniem referaty. Na koniec jeszcze raz poprosił uczestników o unikanie wątków politycznych.

Zobacz program konferencji

Jeden z koordynatorów przedsięwzięcia prof. Piotr Witakowski z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej przekonywał, że do tej pory polskie środowisko naukowe nie zajęło się poważnie katastrofą z kwietnia 2010 r. Tym uzasadniał konieczność organizacji konferencji.

Pokazał zdjęcie wraku Tu-154M, który leży na lotnisku w Smoleńsku. - Każdy kto choć trochę zna się na mechanice, wie że ten samolot nie uderzył w ziemię, a został zniszczony przez siły działające wewnątrz kadłuba - stwierdził. Jego zdaniem ustalenia komisji MAK i Millera są niewiarygodne. Zapewnił, że referaty nie były cenzurowane pod kątem zgodności z tezą przyjętą przez organizatorów, ale jego zdaniem, kwestia wybuchu powinna być hipotezą będącą punktem wyjścia dla badaczy tej kwestii.

Prof. Jan Obrębski z Politechniki Warszawskiej zaprezentował analizę małego fragmentu wraku samolotu. Jego zdaniem przyczyną katastrofy mógł być wielopunktowy wybuch.

Prof. Witakowski w swoim referacie pokazywał zdjęcia z wypadków, które można porównać z katastrofą w Smoleńsku. Jego zdaniem upadek samolotu na "dach" w żadnym wypadku nie był tak destrukcyjny dla maszyny. Wskazywał, że maszyna w takich przypadkach nie rozpada się na wiele części, a pasażerowie mają spore szanse na przeżycie.

Zaproszenie na konferencję dostali polonijni naukowcy, którzy są ekspertami sejmowego zespołu badającego katastrofę, którym kieruje poseł PiS Antoni Macierewicz. Emerytowany pracownik Wojskowej Akademii Technicznej dr inż. Jan Błaszczyk analizował wytrzymałość skrzydła tupolewa podobnie jak współpracujący z zespołem prof. Wiesław Binienda, który związany jest z uczelnią w amerykańskim Akron. Jego zdaniem brzoza nie mogłaby złamać skrzydła. Błaszczyk jest innego zdania.

Prof. Rońda poinformował, że konferencja odbędzie się również w przyszłym roku. - Planujemy poszerzenie tematyki. Zaprosimy medyków, prawników i politologów - powiedział i dodał, że w tym roku organizatorzy chcieli skupić się na naukach ścisłych.

Organizatorzy poinformowali, że konferencja została sfinansowana z pieniędzy jej uczestników. Ich zdaniem przyjęcie grantu od sponsorów mogłoby sprawić, że efekty badań przedstawione w referatach, byłyby podważane jako pozbawione niezależności.

Sprostowanie

Z informacji opublikowanej na stronie internetowej rp.pl w dniu 22.10.2012 jakoby dr inż. Jan Błaszczyk, cytat "doszedł do podobnych wniosków co współpracujący z zespołem prof. Wiesław Binienda" jest błędną interpretacją fragmentu wypowiedzi wyżej wymienionego na Konferencji Smoleńskiej.

Od autora:

Czytelnikom i dr. inż. Błaszczykowi należy się przedstawienia krótkiej syntezy wykładu, która prostuje mylne informacje :

Analizę wytrzymałościową skrzydła Tupolewa podczas kontaktu z brzozą przedstawił dr inż. Jan Błaszczyk, emerytowany pracownik Wojskowej Akademii Technicznej. Odwzorował geometrię konstrukcji w „krytycznym" przekroju skrzydła i zaproponował własne modele obliczeniowe. Ustalił złożony stan obciążeń i naprężeń skrzydła w momencie kontaktu. Za bardzo ważne uznał przyjęcie właściwej geometrii zderzenia mającej decydujący wpływ na dystrybucję siły w elementach konstrukcji skrzydła. Podał prawdopodobny scenariusz niszczenia konstrukcji. Wyniki jakie uzyskał nie są zbieżne z wnioskami jakie sformułował prof. Wiesław Binienda.

zobacz cały referat

Wstęp na warszawską konferencję był ograniczony, ale jej transmisję można znaleźć w Internecie.

I Konferencję Smoleńską poświęcono "mechanizmowi zniszczenia oraz analizie mechanizmu lotu i okoliczności towarzyszących".

Pozostało 95% artykułu
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Materiał Promocyjny
4 letnie festiwale dla fanów elektro i rapu - musisz tam być!