Aktualizacja: 17.12.2020 12:51 Publikacja: 16.12.2020 06:58
Foto: Fotorzepa
W gronie nominowanych znalazło się czternastu kandydatów reprezentujących Polskę, Ukrainę i Białoruś, którzy rozwijają myśl redaktora „Kultury" i twórcy Instytutu Literackiego w Paryżu. W tym roku wyjątkowo, z powodu epidemii SARS CoV-2, ogłoszenie wyników głosowania kapituły zostanie przedstawiony w czasie gali online. Transmisja odbędzie się 17 grudnia na stronie internetowej „Rzeczpospolitej” rp.pl oraz na naszym profilu na Facebooku.
Kapituła nagrody nominowała do nagrody następujące osobowości: Mykołę Riabczuka – poetę ukraińskiego; Andrzeja Peciaka – badacza „Kultury", wydawcę dzieł Giedroycia; Iwonę Hofman – badaczkę „Kultury", prof. UMCS w Lublinie; Swietłanę Alieksiejewicz – pisarkę, białoruską noblistkę; Wierę Meniok – szefową Fundacji Muzeum i Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu; Piotra Kłoczowskiego – historyka sztuki, zastępcę dyrektora Muzeum Literatury; Natalię Radzina – białoruską redaktorkę serwisu Charter97.org; Henryka Wujca (pośmiertnie) i Ludwikę Wujec – działaczy opozycji demokratycznej w okresie PRL; Marię Kałamajską-Saeed – historyka sztuki, prof. Instytutu Sztuki PAN; Andreja Chadanowicza – białoruskiego poetę, i tłumacza; Swietłanę Cichanouską – białoruską działaczkę polityczną; Dorotę Janiszewską-Jakubiak – dyrektorkę Instytutu Polonika; Andżelikę Borys, liderkę Związku Polaków na Białorusi; Sauliusa Skvernelisa, premiera Litwy.
Prezydentura Trumpa w czasie wojny w Ukrainie to dla Unii Europejskiej równanie z dwoma niewiadomymi. Pierwszy krok należy do polskiej prezydencji.
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Olej roślinny produkowany przez białoruską państwową firmę nie przejedzie już tranzytem przez Litwę. Dziennikarze z Litwy, Ukrainy i Białorusi ustalili, że powstaje on z rzepaku skradzionego Ukrainie. Litewskie koleje wstrzymały więc transporty i wszczęły śledztwo.
Wiele wskazuje na to, że białoruski dyktator może uwolnić kolejnych więźniów politycznych w zamian za zniesienie części amerykańskich sankcji. – Amerykanie podjęli słuszną decyzję – komentuje „Rzeczpospolitej” nestor białoruskiej opozycji demokratycznej Zianon Paźniak.
Po raz pierwszy rosyjski reżim upublicznił kwotę długów darowanych innych krajom. Oficjalnie Rosja umorzyła w ciągu 25 lat niemal 30 mld dolarów długów 22 „zaprzyjaźnionym” państwom. Największym dłużnikiem jest dziś Białoruś - Łukaszenko jest winien Putinowi ponad 8 mld dol.
- Premier Donald Tusk już kilka miesięcy temu budził europejskich liderów - mówił w rozmowie z TVN24 europoseł KO Dariusz Joński przekonując, że Polska wie co robić w kwestii bezpieczeństwa.
Do IPN nie wpłynął żaden wniosek w sprawie ekshumacji Ukraińców, którzy zginęli w czasie wojny i zaraz po jej zakończeniu na terenie Polski.
IPN ponowił wnioski o przeprowadzenie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych w Ukrainie. Czy strona ukraińska zaproponuje podobne działania w Polsce? Wątpliwe.
Nie powstanie zwarty pas fortyfikacji przy wschodniej granicy, za to zostaną stworzone warunki do budowy umocnień. Nie ma się co spodziewać fajerwerków.
Znanej białoruskiej działaczce demokratycznej udało się uciec z kraju. Od 2021 roku przebywała w kazamatach dyktatora. – Czuję się jak po zmartwychwstaniu – opowiada, będąc już w Wilnie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas