19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 17.12.2020 12:51 Publikacja: 16.12.2020 06:58
Foto: Fotorzepa
W gronie nominowanych znalazło się czternastu kandydatów reprezentujących Polskę, Ukrainę i Białoruś, którzy rozwijają myśl redaktora „Kultury" i twórcy Instytutu Literackiego w Paryżu. W tym roku wyjątkowo, z powodu epidemii SARS CoV-2, ogłoszenie wyników głosowania kapituły zostanie przedstawiony w czasie gali online. Transmisja odbędzie się 17 grudnia na stronie internetowej „Rzeczpospolitej” rp.pl oraz na naszym profilu na Facebooku.
Kapituła nagrody nominowała do nagrody następujące osobowości: Mykołę Riabczuka – poetę ukraińskiego; Andrzeja Peciaka – badacza „Kultury", wydawcę dzieł Giedroycia; Iwonę Hofman – badaczkę „Kultury", prof. UMCS w Lublinie; Swietłanę Alieksiejewicz – pisarkę, białoruską noblistkę; Wierę Meniok – szefową Fundacji Muzeum i Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu; Piotra Kłoczowskiego – historyka sztuki, zastępcę dyrektora Muzeum Literatury; Natalię Radzina – białoruską redaktorkę serwisu Charter97.org; Henryka Wujca (pośmiertnie) i Ludwikę Wujec – działaczy opozycji demokratycznej w okresie PRL; Marię Kałamajską-Saeed – historyka sztuki, prof. Instytutu Sztuki PAN; Andreja Chadanowicza – białoruskiego poetę, i tłumacza; Swietłanę Cichanouską – białoruską działaczkę polityczną; Dorotę Janiszewską-Jakubiak – dyrektorkę Instytutu Polonika; Andżelikę Borys, liderkę Związku Polaków na Białorusi; Sauliusa Skvernelisa, premiera Litwy.
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
Szeregowy Daniel H., który pod wpływem alkoholu w Mielniku oddał strzały z karabinu, nie tylko został aresztowany, ale też usunięty z wojska. Być może to samo czeka żołnierza, z którym pił.
Dyktator zaczął pokazywać Białorusinom i światu swoich zakładników, trzymanych od dłuższego czasu w całkowitej izolacji. Wygląda na to, że reżim w Mińsku myśli o ociepleniu relacji z Zachodem, a przede wszystkim z USA.
Jeśli rząd Donalda Tuska chce skutecznie walczyć z wpływami Rosji i Białorusi na bezpieczeństwo Polski, powinien nadać najwyższy priorytet śledztwu w sprawie ataku na prof. Jana Malickiego. Chyląc czoła przed odwagą dyrektora Studium Europy Wschodniej UW, apeluję do rządzących o wyjaśnienie tej sprawy.
Wróciłem szczęśliwie z Charkowa. Ale nie spodziewałem się, że tu, w Warszawie, też jest jakiś front – mówi „Rzeczpospolitej” dr h.c. Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW, laureat Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.
Incydenty takie jak uszkodzenia światłowodów są analizowane w kontekście potencjalnych działań hybrydowych – mówi Zbigniew Muszyński, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Już za kilka tygodni na Białorusi odbędą się wybory prezydenckie, których wynik nikogo nie zaskoczy. Dyktator, jak na razie, nie ma się czego obawiać.
To pierwszy tego typu wyrok na Białorusi od czasów Związku Radzieckiego. 64-letni kapłan został uznany za winnego i skazany na 11 lat więzienia za zdradę państwa. Dlaczego podpadł dyktatorowi?
Najstarsze seminarium w kraju przestało istnieć. Kościół rzymskokatolicki na Białorusi mierzy się z poważnym kryzysem. Nie chodzi tylko o represyjny reżim Aleksandra Łukaszenki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas