O śmierci artysty poinformowała wczoraj managerka zespołu JoAnn Geffen. Tim Hauser miał 72 lata. Grupa wróciła właśnie z trasy koncertowej po Włoszech i Izraelu, a na jesień miała zaplanowane występy w USA m.in. w klubie Blue Note w Nowym Jorku. Wiadomość o odejściu przyjaciela zespół przyjął z ciężkim sercem. - Tim był wizjonerem w naszej grupie. Śpiewaliśmy razem ponad 40 lat, objechaliśmy z koncertami cały glob. Trudno będzie nam zrozumieć świat bez niego - napisali pozostali członkowie zespołu na stronie internetowej.
Tim Hauser, absolwent uniwersytetu z dyplomem ekonomisty, sformował pierwszy skład zespołu The Manhattan Transfer już w 1969 r. mając za sobą ponad 10 lat śpiewania w różnych grupach wokalnych m.in. The Criterions (wylansowali przebój „I Remain Truly Yours"), The Villanova Singers i The Trubadours Three. Służył też w siłach powietrznych USA i pracował w marketingu kilku korporacji. Nazwa The Manhattan Transfer pochodziła od tytułu noweli Johna Dos Passosa. Zespół, jeszcze jako kwintet, nagrał dla wytwórni Capitol Records album „Jukin'" i kilka singli. Szybko okazało się jednak, że jazzowe zainteresowania Hausera nie znajdują zrozumienia u pozostałych członków zespołu i grupa rozpadła się w 1972 r. Tim początkowo zrezygnował ze śpiewania i został nawet taksówkarzem w Nowym Jorku, ale cały czas myślał aby stworzyć nową formację.
Pewnego dnia nawiązał rozmowę z pasażerką, którą okazała się być wokalistka Laurel Massé. Znała pierwsze dokonania The Manhattan Transfer i sama chciała założyć zespół. Kilka tygodni później Hauser podwoził perkusistę, który zaprosił go na przyjęcie gdzie spotkał Janis Siegel śpiewającą i grającą na gitarze akustycznej w grupie wokalnej Laurel Canyon. Chociaż Janis nigdy wcześniej nie wykonywała jazzowych standardów, Tim poprosił ją, by pomogła mu przygotować nagrania demo. Jednym z nich był słynny przebój Caba Callowaya „Minnie The Moocher", który otworzył przed Janis nowe możliwości wykonawcze. Wkrótce cała trójka rozpoczęła regularne próby.
Później dołączył do nich Alan Paul polecony przez przyjaciela Laurel. Alan debiutował na Broadwayu w przedstawieniu „Oliver" mając 12 lat. Jego muzyczne zainteresowania były bardzo szerokie od swingu przez rhythm and blues do rock and rolla. Wzorując się na mistrzach wokalistyki śpiewał praktycznie wszystko. 1 października 1972 r. czwórka spotkała się na próbie i szybko znajdując porozumienie co do repertuaru i charakteru zespołu postanowiła przyjąć nazwę The Manhattan Transfer. Aranżacje Tima Hausera były wzorowane na roli, jaką w big bandzie Counta Basiego odgrywała słynna sekcja saksofonów „Four Brothers". Głosy wokalistów: sopran, alt, tenor i bas idealnie harmonizowały ze sobą przejmując jak instrumenty partie solowe. Przygotowanie repertuaru koncertowego zajęło grupie kilka miesięcy. Debiut nastąpił w nowojorskim kabarecie Reno Sweeney w czerwcu 1973 r., który stał się ich stałym miejscem występów. Rok później podpisali kontrakt płytowy z wytwórnią Atlantic i albumem „The Manhattan Transfer" rozpoczęli światową karierę.
W 1981 r. jako pierwsza grupa wokalna otrzymali jednocześnie nagrody Grammy w kategorii pop za piosenkę „Boy From New York City" i jazz za „Until I Met You". Obie znalazły się na bestsellerowym albumie „Mecca For Moderns". Rok później nagrodzono filmową piosenkę „Route 66". Będąc u szczytu powodzenia artyści sięgnęli po ambitniejszy repertuar jazzowy opracowując na głosy takie standardy jak „Sing Joy Sping", „Airegin" czy ponownie „Four Brothers". Słowa do tych kompozycji napisał specjlnie dla nich Jon Hendricks. Album „Vocalese" (1985 r.) przyniósł im 12 nominacji do Grammy (więcej dostał tylko „Thriller" Michaela Jacksona), ale w efekcie „tylko" dwie statuetki. Koncertową klasę zespołu potwierdził nagrany w Japonii album „Live" wydany dwa lata później. Koncerty były żywiołem zespołu i samego Tima Hausera. Wielokrotnie występowali w Polsce. Z okazji jubileuszu 25-lecia zespołu zaśpiewali w Sali Kongresowej, a w Studiu im. A. Osieckiej zdmuchnęli świeczki na torcie. Bez niego trudno sobie wyobrazić dalszą działalność The Manhattan Transfer.