Gdzie leżą granice decentralizacji?

Standaryzacja rozwiązań w skali kraju czy dostosowanie do lokalnych uwarunkowań? Które rozwiązanie jest najkorzystniejsze dla państwa?

Publikacja: 03.12.2021 00:30

Gminny samorząd terytorialny w Polsce został przywrócony w 1990 r. Następnie w 1999 r. został wprowadzony trójstopniowy podział terytorialny z samorządnymi gminami, powiatami i województwami. 20 lat to wystarczający czas na podsumowanie ich działalności. Niewątpliwie przeniesienie odpowiedzialności na niższy poziom pozwoliło na dynamiczny rozwój małych ojczyzn. Środki z podatków są rozdysponowywane bliżej płatników i przynoszą widoczne korzyści. Głośne są jednak głosy krytyków. Wytykają oni, że trwające przez wiele kadencji układy mogą hamować inicjatywy. Ponadto zauważalne są problemy chociażby z infrastrukturą na styku województw czy powiatów. Dominujące podmioty przyciągają inwestycje do siebie, a miejscowości leżące na peryferiach tracą na znaczeniu. Pogarsza się sieć połączeń transportu publicznego pomiędzy województwami, bo samorządy nie zamierzają finansować przebiegu linii poza własnym terytorium.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Wydarzenia Gospodarcze
John G. Ruggie: Odpowiedzialne działanie firm przestało być kwestią wyboru
Materiał partnera
Kluczowa jest dostępność naszych usług
Europejski Kongres Finansowy
Tadeusz Białek: Chcemy zmiany podstawy opodatkowania sektora
Europejski Kongres Finansowy
Obraz gospodarki: różowy czy nie?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Europejski Kongres Finansowy
Artur Głembocki: Ze sztuczną inteligencją jesteśmy w komitywie od lat