Dobrobyt wymyka się statystykom

Rozwój gospodarki, wyrażony wzrostem PKB, nie zawsze jest tożsamy z poprawą jakości życia społeczeństwa. Ale nadal trudno o lepszy kierunkowskaz dla polityki gospodarczej.

Aktualizacja: 24.01.2017 06:37 Publikacja: 23.01.2017 18:45

Czy Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który w minionym ćwierćwieczu ani razu nie doświadczył recesji? Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest prosta. Jeszcze w październiku 2015 r. mogliśmy chwalić się statusem „zielonej wyspy", a w lutym 2016 r. – już nie. Główny Urząd Statystyczny zrewidował wówczas dane z poprzednich lat dotyczące zmiany produktu krajowego brutto (PKB), najpopularniejszej miary aktywności w polskiej gospodarce. Okazało się, że na przełomie 2012 i 2013 r. polski PKB przez dwa kolejne kwartały malał: o 0,3 i 0,1 proc. Wcześniej GUS raportował wzrost PKB o odpowiednio 0,1 i 0,3 proc. Ta minimalna zmiana ilościowa, jak przyznawali statystycy, mogła być interpretowana jako znacząca zmiana jakościowa: dwa kwartały spadku PKB zwyczajowo są określane przez ekonomistów jako recesja. Szczęśliwie po dwóch miesiącach GUS ponownie zweryfikował rachunki narodowe, a w nowych danych recesji już nie było.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Wydarzenia Gospodarcze
Bezpieczeństwo i konkurencyjność w dobie zawirowań
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Wydarzenia Gospodarcze
O międzynarodowej współpracy gospodarczej na EKG
Wydarzenia Gospodarcze
Europejski Kongres Gospodarczy z radarem na zmiany w handlu
Wydarzenia Gospodarcze
Stać na straży bezpieczeństwa to nasz obowiązek
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Wydarzenia Gospodarcze
Współpraca, która ogrzewa miasto
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście