Foto: Rzeczpospolita/Robert Gardziński
Iwona Szmitkowska zostanie prezesem Work Service
Foto: Fotorzepa/ Rober Gardziński
Problem stereotypów dotyczących wieku leży nie tylko po stronie pracodawców, ale również pracowników, np. ich negatywnego podejścia do pracy. Co prawda często wynika ono nie tyle z wieku, ile ze środowiska. W wielu środowiskach pracę traktuje się jako zło konieczne wykorzystując każdą okazję, by nie pracować, jeśli ma się z czego żyć - mówi Tomasz Schimanek, ekspert ds. organizacji pozarządowych i programów społecznych w Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński
Ważna jest świadomość osób prowadzących w firmach rekrutację – czy są przygotowane do tego, że mają być wrażliwe na różnorodność. Czy wiedzą, że stereotypowe myślenie, iż starsza osoba nie podnosi kwalifikacji, nie zna nowych technologii i tylko chce przetrwać do emerytury – może nie być prawdą o kandydacie do pracy, który przed nimi siedzi. Społeczeństwo jest gotowe na zmiany, ale potrzebna jest edukacja - mówi Karolina Kędziora, prezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.
Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński
Obowiązek raportowania danych niefinansowych przez duże firmy sprawi, że kwestia polityki zarządzania ludźmi, w tym zarządzania wiekiem, zyska na znaczeniu również w firmach, które na dzisiaj nie mają obowiązku raportowania danych niefinansowych. Moja praktyka pokazuje, że już dzisiaj wiele średniej wielkości firm dobrze zarządza ludźmi, ale tego nie raportuje - mówi Ewa Sowińska, zastępca prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński
Chcąc, aby każde pokolenie w firmie dobrze się czuło, trzeba dostosować do tego benefity, sposób pracy. To także praca nad świadomością menedżerów – głównie przedstawicieli pokolenia X i Baby Boomers, którzy często nie rozumieją młodych ludzi. Choćby tego, że ktoś przychodzi na rozmowę rekrutacyjną w T–shircie i oznajamia, że w czwartek chciałby wcześniej wychodzić z pracy, bo ma jazdy konne - mówi Katarzyna Pacut, dyrektor ds. personalnych w Polfie Warszawa – Grupa Polpharma.
Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński
Dopóki kwestią różnorodności będą zajmowały się działy HR, działy komunikacji czy menedżerowie ds. różnorodności, pozostanie ona tematem teoretycznych dyskusji. Zmiany na rynku pracy wymagają przesunięcia ośrodka decyzyjnego z dyrektorów HR na szefów firm. Jeśli to nie nastąpi, będziemy mogli mówić o ciekawych projektach zgłoszonych do FOB, ale nie o realnej zmianie na rynku pracy - mówi Michał Olbrychowski, dyrektor w Dziale Konsultingu Deloitte.
Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński
Dobrze, by państwo stworzyło mechanizmy wspierające opiekę senioralną – nad rodzicami starszych pracowników, którzy jeszcze mają kilka– kilkanaście lat do emerytury. – Jeśli można było stworzyć program 500+ i tak przyjazne regulacje dotyczące opieki nad dziećmi, to dlaczego nie można pomyśleć, by pracownik w pewnym wieku miał choćby miesiąc na opiekę nad rodzicami - mówi Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński
W zarządzaniu różnorodnością chodzi o to, by stworzyć tak bogaty pakiet instrumentów motywowania pracowników, żeby mogli z nich korzystać na różnych etapach rozwoju zawodowego. Różne grupy wiekowe pracowników mają różne preferencje. Dla starszych bardzo ważna jest atmosfera w miejscu pracy, relacje i stabilność zatrudnienia. Młodzi bardzo cenią elastyczność, rozwój i powierzenie im odpowiedzialności - mówi Anna Jawor–Joniewicz, Zakład Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych.
Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński