Czy referendum jest wiążące? Jaka była frekwencja? Oficjalne dane PKW

PKW podała oficjalne dane. Wiadomo już, czy wiążące jest referendum ogólnokrajowe, przeprowadzone 15 października wraz z wyborami do Sejmu i Senatu, oraz jak na poszczególne pytania odpowiadali uczestnicy plebiscytu.

Publikacja: 17.10.2023 16:42

PKW podała dane o frekwencji w referendum. Na zdjęciu: karta do głosowania w referendum ogólnokrajow

PKW podała dane o frekwencji w referendum. Na zdjęciu: karta do głosowania w referendum ogólnokrajowym zarządzonym na 15 października 2023 r.

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Czytaj więcej

Wybory parlamentarne. Polacy wybrali Sejm i Senat. Są ostateczne wyniki wyborów

W niedzielę 15 października w Polsce odbyły się wybory do Sejmu i Senatu. Równolegle z wyborami parlamentarnymi zorganizowano referendum ogólnokrajowe.

Organizację referendum poparły w Sejmie PiS, koła Kukiz'15 i Polskie Sprawy oraz głosujący z PiS posłowie niezrzeszeni.

Czytaj więcej

Donald Tusk zabrał głos po wyborach. Lider PO apeluje do prezydenta Dudy

W referendum zadano cztery pytania:

Pytanie 1: Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

Pytanie 2: Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

Pytanie 3: Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

Pytanie 4: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Czytaj więcej

Bosak: Korwin-Mikke odstraszył od Konfederacji wyborców

Referendum 2023. Oficjalne wyniki i frekwencja

W niedzielę 15 października po zamknięciu lokali wyborczych ogłoszono sondaż Ipsos. Wynikało z niego, że frekwencja w referendum wyniosła 40 procent co oznaczało, że wynik referendum nie będzie wiążący.

Teraz Państwowa Komisja Wyborcza podała, że dostępne są wyniki głosowania ze wszystkich 31 497 obwodów.

Według informacji PKW, na pierwsze pytanie w referendum 96,49 proc. uczestników odpowiedziało "nie", a 3,51 proc. - "tak". Na pytanie o wiek emerytalny "nie" odpowiedziało 94,61 proc. uczestników plebiscytu, "tak" - 5,39 proc.

Na pytanie o likwidację bariery na granicy z Białorusią odpowiedź "nie" wybrało 96,04 proc. głosujących, zaś "tak" - 3,96 proc. Z kolei na pytanie o nielegalnych imigrantów "nie" odpowiedziało 96,79 proc., a "tak" - 3,21 proc.

Czytaj więcej

Oficjalne wyniki wyborów 2023. PKW podała dane ze wszystkich komisji

Frekwencja w referendum ogólnokrajowym 2023 wyniosła 40,91 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza. Oznacza to, że wyniki referendum nie są wiążące. Liczba uprawnionych do głosowania wynosiła 29 532 595, liczba kart ważnych - 12 082 588.

Najwyższą frekwencję w głosowaniu w referendum odnotowano w województwach podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim, najniższą - w woj. lubuskim, pomorskim i zachodniopomorskim.

Wśród gmin najwyższą frekwencję w referendum odnotowano w Chrzanowie (81,33 proc.), a najniższą - w Dobrzeniu Wielkim (24,6 proc.).

Głosowanie w referendum. Pytania ws. kart i komunikat PKW

W wyborczą niedzielę "w związku z docierającymi do Państwowej Komisji Wyborczej bardzo licznymi skargami, że obwodowe komisje wyborcze pytają wyborców, które karty do głosowania wydać" PKW wydała komunikat. Ogłosiła w nim, iż poleca, aby niezwłocznie przekazać komisjom obwodowym, że "działanie takie jest niedopuszczalne".

"Należy wskazać komisjom, że to wyborca ma prawo odmówić przyjęcia którejś z kart do głosowania, natomiast komisja obwodowa nie może pytać, które karty wydać" - dodała PKW w oświadczeniu podpisanym przez szefa Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka.

Czytaj więcej

Od Romana Giertycha po generała Różańskiego – nowe twarze w parlamencie

Referendum a wybory parlamentarne

Wyborcy nie mieli obowiązku pobierania wszystkich kart do głosowania, a zatem uczestniczenia w referendum. Każdy wyborca samodzielnie mógł zdecydować o udziale we wszystkich bądź tylko w części głosowań.

Kiedy referendum jest ważne?

Zgodnie z przepisami, wynik referendum jest wiążący, jeśli wzięła w nim udział więcej niż połowa osób uprawnionych do głosowania. Frekwencja w referendum jest liczona na podstawie liczby ważnych kart do głosowania wyjętych z urny.

Czytaj więcej

Wybory 2023: Najmłodszy poseł w Sejmie ma 24 lata

By oddać ważny głos w referendum, należało udzielić odpowiedzi na poszczególne pytania stawiając znak "X" w kratce obok odpowiedzi "tak" lub "nie". Znak "X" to co najmniej dwie linie przecinające się wewnątrz kratki.

Do udziału w referendum namawiało Prawo i Sprawiedliwość.

W niedzielę 15 października w Polsce odbyły się wybory do Sejmu i Senatu. Równolegle z wyborami parlamentarnymi zorganizowano referendum ogólnokrajowe.

Organizację referendum poparły w Sejmie PiS, koła Kukiz'15 i Polskie Sprawy oraz głosujący z PiS posłowie niezrzeszeni.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu