PSL i Polska 2050 idą do wyborów razem

PSL i Polska 2050 pójdą do wyborów jako Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga. Dziś obradowały w tej sprawie władze obu partii.

Publikacja: 05.08.2023 16:38

Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej

Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej

Foto: PAP/Marcin Obara

mk

O decyzji poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych sekretarz generalny Polska 2050 Agnieszka Buczyńska.

Podczas sobotniej konferencji prasowej lider Polski 2050 Szymon Hołownia potwierdził: - To postanowione, podpisane i przegłosowane przez aklamację na obu naszych radach, radzie krajowej i raczej naczelnej, że Polska 2050 i PSL pójdą do tych wyborów razem. To bardzo dobra wiadomość, że udało się nam zawrzeć dobrą, przejrzystą, czytelną umowę koalicyjną, która pokaże, jak może wyglądać nowa polityka w Polsce.

Czytaj więcej

Wewnętrzne badania Hołowni: PSL samodzielnie ma tylko 2 proc. poparcia

- Ważne jest, aby zatrzymać PiS i Konfederację, a "Trzecia Droga" to jedyna droga, która może do tego doprowadzić – powiedział Hołownia. – Nie znajdą się na naszych listach ci, którzy mogliby stanowić zagrożenie dla naszego zwycięstwa, a o których nie wiemy, czy nie poszliby na koniec z PiS - dodał.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Rozpad Trzeciej Drogi oddali opozycję od władzy

- „Trzecia Droga" jest faktem, koalicyjny komitet wyborczy zostanie złożony i zarejestrowany jako pierwszy. Jeśli pan prezydent ogłosi wybory w poniedziałek, to zaraz w najbliższych dniach składamy wniosek o rejestrację koalicyjnego komitetu wyborczego "Trzecia Droga” – powiedział prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

 - Rozmowy doprowadziły do szczęśliwego finału. Ostatni tydzień to taki tydzień, kiedy wszyscy się dowiedzieli, że jest coś takiego jak trzecia droga. Może ma problemy, ale jest, bo jest żywym organizmem, realnym, prawdziwym, a nie udawanym, że jest wszystko ok i pod dywan zamieciemy problemy. Nie, rozwiązaliśmy je” – dodał Kosiniak-Kamysz.

Koalicyjny komitet wyborczy, by uczestniczyć w podziale mandatów poselskich, musi przekroczyć 8-procentowy próg wyborczy. Dla komitetów wyborczych próg ten wynosi 5 procent.

Wybory
Podcast „Rzecz w tym”: Bronkizacja kampanii Rafała Trzaskowskiego. Dlaczego faworyt sam sobie szkodzi?
Wybory
Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025. Pełna lista zarejestrowanych przez PKW
Wybory
Podcast „Pałac Prezydencki”: Emocje, flaga i sondaże. Długofalowe reperkusje debaty w Końskich
Wybory
Podcast „Rzecz w tym”: Czy pomysł debaty Trzaskowski–Nawrocki to ustawka?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Wybory
Podcast „Pałac Prezydencki”: Prawdziwy wyścig zacznie się po Wielkanocy