Dymisja generałów Andrzejczaka i Piotrowskiego. Znamy decyzję prezydenta Dudy

Prezydent Andrzej Duda przyjmie wnioski szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmunda Andrzejczaka oraz Dowódcy Operacyjnego gen. Tomasza Piotrowskiego o wypowiedzenie stosunku służbowego - poinformował szef BBN Jacek Siewiera.

Aktualizacja: 15.11.2023 10:24 Publikacja: 10.10.2023 13:33

Komendant Ośrodka Szkolenia Leopard mjr Maciej Banaszyński, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jac

Komendant Ośrodka Szkolenia Leopard mjr Maciej Banaszyński, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, prezydent Andrzej Duda oraz generałowie Rajmund Andrzejczak i Tomasz Piotrowski podczas spotkania z instruktorami prowadzącymi szkolenie żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy na czołgach Leopard w lutym br. w Świętoszowie.

Foto: PAP/Maciej Kulczyński

zew

Jak poinformowała "Rzeczpospolita", szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak oraz Dowódca Operacyjny gen. Tomasz Piotrowski podali się do dymisji.

We wtorek odbyła się narada w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Kancelaria Prezydenta informowała, że narada z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego była poświęcona "sytuacji w Izraelu oraz ewakuacji polskich obywateli".

Czytaj więcej

Najważniejsi dowódcy polskiej armii podali się do dymisji. Potwierdzają się informacje "Rzeczpospolitej"

Dymisje generałów Rajmunda Andrzejczaka i Tomasza Piotrowskiego zostaną przyjęte

Po naradzie szef BBN Jacek Siewiera był przez dziennikarzy pytany, czy przyjęte zostały rezygnacje szefa Sztabu Generalnego gen. Rajmunda Andrzejczaka oraz Dowódcy Operacyjnego gen. Tomasza Piotrowskiego. - To był oczywiście drugi punkt spotkania - odparł Siewiera.

- Oczywiście, jeżeli panowie generałowie w dniu wczorajszym postanowili złożyć wnioski o wypowiedzenie stosunku służbowego, zrzucić mundur, to taka decyzja przez zwierzchnika Sił Zbrojnych przyjęta - oświadczył szef BBN.

Czytaj więcej

Gen. Waldemar Skrzypczak: Cała armia jest wrogiem ministra Błaszczaka

Szef BBN zapowiada zmiany kadrowe "na najważniejszych stanowiskach dowódczych"

- Z punktu widzenia prezydenta, z punktu widzenia BBN absolutnie kluczową sprawą jest zachowanie ciągłości dowodzenia i sprawności prowadzenia działań, choćby takich jak ewakuacja z terytorium Izraela. Tę operacją koordynuje Dowództwo Generalne, więc ciągłość tych działań nie jest w żaden sposób zagrożona - dodał Jacek Siewiera.

- Działania całości wojsk będą kontynuowane pod nowym kierownictwem, dlatego że dziś odbędą się zmiany kadrowe na najważniejszych stanowiskach dowódczych polskiej armii - oświadczył szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Czytaj więcej

Dymisja generałów. Krzysztof Bosak: Postawa Błaszczaka nie będzie szanowana w wojsku

Konflikt między generałami a ministrem Mariuszem Błaszczakiem

Z informacji "Rzeczpospolitej" wynikało, że złożenie przez generałów Andrzejczaka i Piotrowskiego wniosków o dymisję to odpowiedź na kumulację działań, których oficerowie od pewnego czasu nie akceptowali. Konflikt tlił się od maja 2023 r., gdy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (PiS) publicznie postawił zarzuty Dowódcy Operacyjnemu i oskarżył go o zaniedbania. Błaszczak obwinił gen. Tomasza Piotrowskiego o niepoinformowanie o incydencie, który miał miejsce 16 grudnia 2022 r., gdy rosyjska rakieta naruszyła polską przestrzeń powietrzną. Minister miał też pretensje do generała, że nie była prowadzona skuteczna akcja poszukiwawcza rakiety. Błaszczak sugerował wówczas, że gen. Piotrowski powinien zostać odwołany. Prezydent Andrzej Duda, który podejmuje decyzje kadrowe w sprawie czołowych dowódców Sił Zbrojnych wziął wtedy na siebie rolę mediatora.

Od tamtego czasu spór pomiędzy generałami (Rajmund Andrzejczak wsparł Tomasza Piotrowskiego) a ministrem Mariuszem Błaszczakiem narastał. Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że marginalizowana była rola Dowództwa Operacyjnego. Minister obrony narodowej omijał tę strukturę funkcjonowania Sił Zbrojnych i kierował zadania bezpośrednio do Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Czytaj więcej

Czarzasty o dymisji generałów do polityków PiS: Jak śmiecie? Pan ma honor panie ministrze?

Gen. Waldemar Skrzypczak: Destrukcja w armii

O tym zjawisku w rozmowie z "Rzeczpospolitą" mówił też były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak. - W kuluarach się mówi, że wszystkie decyzje są podejmowane na Klonowej (w MON – red.) bez wiedzy Szefa Sztabu Generalnego - powiedział dodając, że gen. Rajmund Andrzejczak, Pierwszy Żołnierz RP, był pomijany "we wszystkich procesach decyzyjnych". Gen. Skrzypczak ocenił, że sposób, w jaki przez kierownictwo MON traktowani byli generałowie Rajmund Andrzejczak i Tomasz Piotrowski to "destrukcja w armii".

Czy konflikt między generałami a Mariuszem Błaszczakiem miał wpływ na decyzję o podaniu się do dymisji przez szefa Sztabu Generalnego oraz Dowódcę Operacyjnego?. - To pytanie, które należy kierować do panów generałów gdy zrzucą mundur po upływie okresu ustawowego - powiedział pytany o to po naradzie w BBN Siewiera.

Szef BBN powiedział, że we wnioskach o rezygnację generałowie nie wskazali przyczyn podania się do dymisji. - Dokumenty kadrowe są bardzo zwięzłe - oświadczył.

Czytaj więcej

Kolejne dymisje generałów? Donald Tusk z apelem do wojska

Nowy szef Sztabu Generalnego i nowy Dowódca Operacyjny. Nazwiska mamy poznać wkrótce

- Z punktu widzenia prezydenta istotnym aspektem jest fakt, że ciągłość działania Sił Zbrojnych była zachowana w ciągu ostatnich miesięcy, w których dochodziło do licznych kryzysów - a to naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej przez uzbrojone śmigłowce, kwestie naruszeń przestrzeni powietrznej przez inne obiekty, kwestia rozmieszczenia sił Grupy Wagnera jeszcze nie tak dawno temu tuż w pobliżu polskiej granicy, którzy wykonywali sobie znane zadania. To były kryzysy, przez które należało Siły Zbrojne przeprowadzić, zachowując ciągłość dowodzenia - mówił szef BBN.

- Dziś w porozumieniu z ministrem obrony narodowej prezydent podjął decyzję o wyznaczeniu i mianowaniu nowych dowódców - poinformował Siewiera. Zapowiedział, że nazwiska nowych dowódców mają zostać ujawnione 10 października.

Jak poinformowała "Rzeczpospolita", szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak oraz Dowódca Operacyjny gen. Tomasz Piotrowski podali się do dymisji.

We wtorek odbyła się narada w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Kancelaria Prezydenta informowała, że narada z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego była poświęcona "sytuacji w Izraelu oraz ewakuacji polskich obywateli".

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Wojsko
Gen. Wiesław Kukuła: Kreml uważa nas za mentalnie nieprzygotowanych do walki
Wojsko
Władysław Kosiniak-Kamysz ujawnia kulisy odwołania gen. dyw. Artura Kępczyńskiego. Tak, chodziło o miny
Wojsko
Żołnierz strzelał do cywilów w Mielniku. Jak reaguje wojsko
Wojsko
Kazał inwigilować Sikorskiego. Wojsko pożegnało go na Powązkach orkiestrą dętą
Wojsko
Ofensywa szefa BBN. O wojnie hybrydowej Rosji na Bałtyku