Jak będą wyglądać obchody Święta Wojska Polskiego w Warszawie

15 sierpnia ulicami Warszawy przejdzie uroczysta defilada, w której weźmie udział 2 tysiące żołnierzy. Skala i koszty mają być najwyższe w historii.

Publikacja: 14.08.2023 03:00

Szef MON Mariusz Błaszczak chce pokazać potęgę polskiej armii

Szef MON Mariusz Błaszczak chce pokazać potęgę polskiej armii

Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Według ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, „defilada będzie okazją do tego, żeby zobaczyć, jak silne jest Wojsko Polskie”. Dlatego resort obrony postarał się w tym roku, by zaprezentować jak najszersze spektrum potencjału obronnego polskiej armii. Podczas uroczystości zaprezentowanych zostanie 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne w asyście 2000 żołnierzy.

Czytaj więcej

Defilada wojskowa w Warszawie. Wielki pokaz siły na Wisłostradzie

Minister Błaszczak zapowiedział, że „maszerować będą żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP”, którzy zaprezentują najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, m.in. kupione od USA czołgi M1A1 Abrams, zakupione w Korei Południowej czołgi K2 i haubice samobieżne K9 oraz wyrzutnie rakietowe HIMARS, polskie samobieżne armatohaubice Krab, a także zestawy obrony powietrznej Patriot. Będziemy mogli zobaczyć także m.in. bojowe wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija. Z kolei na niebie będzie można obserwować samoloty FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 i drony bezzałogowe Bayraktar.

Defilada w Warszawie dopięta na ostatni guzik

– Wszystko jest dopięte na ostatni guzik. 15 sierpnia o godz. 14 ruszy tutaj, na Wisłostradzie, defilada z okazji święta Wojska Polskiego. Serdecznie wszystkich zapraszam, mieszkańców Warszawy, Mazowsza, a także gości z całej Polski. Bądźmy tu razem 15 sierpnia, podziękujmy żołnierzom za ich służbę, szczególnie na granicy polsko-białoruskiej – apelował szef MON-u podczas niedzielnej konferencji prasowej.

Czytaj więcej

Rocznica Bitwy Warszawskiej: PiS nie zrealizuje swojej obietnicy

Według wyliczeń ekspertów, mają to być najdroższe obchody święta Wojska Polskiego w historii. – Poprzednie parady pokazywały stan armii, która nie była jeszcze tak zaawansowana.

Dziś jesteśmy w stanie pokazać, że proces rozbudowy i modernizacji trwa – zapowiada wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński obchody święta Wojska Polskiego, które w roku wyborczym mają wypaść szczególnie imponująco.

Sojusznicy w Warszawie

Na defiladę zostali także zaproszeni sojusznicy Polski. – Obok żołnierzy Wojska Polskiego będą na defiladzie żołnierze państw sojuszniczych – zarówno z batalionowej grupy bojowej NATO, która stacjonuje w Orzyszu, czyli żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy. Będą także żołnierze francuscy, którzy bardzo aktywnie uczestniczą w misji UE szkolącej Ukraińców, będą przedstawiciele Eurokorpusu, korpusu w Szczecinie, a więc żołnierze NATO. Spośród żołnierzy polskich będzie reprezentacja wszystkich brygad, które funkcjonują w polskim wojsku, również żołnierze rodzajów SZ, wojsk operacyjnych oraz WOT, a także żołnierze Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni czy Wojsk Specjalnych – wyliczał Błaszczak.

Z okazji święta 13 sierpnia doszło także do uroczystego otwarcia Muzeum Wojska Polskiego na terenie warszawskiej Cytadeli.

W czasie ceremonii zorganizowano również piknik historyczny. W ramach tegorocznych obchodów odbywają się także pikniki rodzinne organizowane w 70 miejscach Polski, od 12 do 15 sierpnia.

Codzienność żołnierza

Organizatorzy zapowiadają, że podczas spotkań będzie można zapoznać się z wyposażeniem żołnierzy oraz sprzętem wojskowym. Podczas wydarzeń, pokazywane jest wyszkolenie żołnierzy, medycyny pola walki oraz udzielania pierwszej pomocy, które pozwolą na wyobrażenie sobie, jak wygląda zwykły dzień służby żołnierza. – W tym szczególnym czasie zapraszamy do udziału w obchodach Święta Wojska Polskiego we wszystkich zakątkach naszego kraju. Będziemy zarówno w małych miejscowościach, jak i dużych miastach po to, aby każdy mógł wspólnie z żołnierzami świętować zwycięstwo z 1920 roku oraz towarzyszyć żołnierzom w dniu ich święta – czytamy na stronie MON-u.

Czytaj więcej

Rząd chciał przemalować amerykańskie F-35? Nieoficjalnie: Miały pojawić się na paradzie

Będzie się można również dowiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać żołnierzem dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. – Nasi rekruterzy odpowiedzą na każde pytanie i doradzą, w jaki sposób zostać żołnierzem dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Przedstawią możliwości służby w wybranej przez siebie specjalności i wskażą miejsca służby na terenie całego kraju – czytamy.

Błaszczak nawiązuje do Piłsudskiego

Święto Wojska Polskiego przypada w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 r., decydującej o losach wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa odbyła się na przedpolach Warszawy i zakończyła się zwycięstwem Polski. Naczelnym wodzem był marszałek Józef Piłsudski, a szefem Sztabu Generalnego gen. Tadeusz Rozwadowski. Był to kulminacyjny moment działań wojennych, w których wyniku ukształtowały się granice II Rzeczypospolitej po okresie zaborów i I wojny światowej.

Minister Błaszczak podkreślił, że „żołnierze Wojska Polskiego nawiązują do chlubnej tradycji polskiego oręża, w tym do zwycięstwa 1920 roku”.

Wojsko
Niemiecki system Patriot przez pół roku będzie chronił lotnisko w Rzeszowie
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Wojsko
Będzie mniej nowych klas wojskowych w szkołach. Spada ich popularność?
Wojsko
Coraz mniej prób sforsowania granicy z Białorusią. Czy ten spokój będzie trwały?
Wojsko
Jak komputer kwantowy pomoże wojsku
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Wojsko
Gen. Wiesław Kukuła: Kreml uważa nas za mentalnie nieprzygotowanych do walki
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku