Dlaczego cywile odchodzą z armii

Chociaż szef MON zapowiada zwiększanie liczby żołnierzy, spada liczba cywilnych pracowników wojska. Nie chcą pracować dla sił zbrojnych, bo ich pensje są zbyt niskie.

Publikacja: 13.02.2023 03:00

Dlaczego cywile odchodzą z armii

Foto: PAP, Marcin Bielecki

W poprzednim roku liczba pracowników wojska zmniejszyła się o 682 osoby w stosunku do końca 2021 roku – ustaliliśmy. Liczba cywilów pracujących na rzecz armii spada pomimo tego, że szef MON Mariusz Błaszczak zapowiada zwiększenie liczebności armii do 300 tysięcy. Z tego co podaje resort obrony, „osób pod bronią” jest teraz ok. 164 tysięcy.

Liczba wakatów wśród pracowników cywilnych wojska wynosi 2723. Z danych, które otrzymaliśmy z Ministerstwa Obrony wynika, że na koniec roku zatrudnionych było 44 682 osoby, a ustalony limit zatrudnienia wynosił 47 405 osób. Dla porównania (dane NIK) pod koniec 2021 r. zatrudnionych było 45 376 osób, a w 2020 r. 45 312. To oznacza, że zatrudnienie jest najniższe od trzech lat.

Pozostało 80% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Wojsko
Gen. Maciej Klisz: Jesteśmy na kursie kolizyjnym
Wojsko
Wojsko ma nadmiar chętnych, poprawi jednak jakość szkolenia
Wojsko
Oficjalnie otwarcie bazy USA w Redzikowie. Andrzej Duda: Niech będzie swoistym symbolem
Wojsko
Gen. Bieniek: Baza USA w Redzikowie to kolejny element efektywnego odstraszania
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Wojsko
Szef Sztabu Generalnego przyznaje: Wojna realnie nam zagraża