19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 12.01.2025 09:01 Publikacja: 07.12.2022 16:04
Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek (C) i dr Hanna Machińska (L)
Foto: PAP/Tomasz Gzell
W środę rano profesor Wiącek wezwał do siebie dr. Machińską i podziękował jej za dotychczasowe pełnienie urzędu i poinformował, że od nowego roku jego zastępcą będzie dr hab. Wojciech Brzozowski, profesor UW (dotychczas specjalizujący się w prawie wyznaniowym, był pracownikiem tego samego Zakładu Praw Człowieka UW, z którego wywodzi się Marcin Wiącek – red.)
Oficjalnie nikt nie podał jaki był przebieg ich rozmów. Komunikat ws. zmian kadrowych w urzędzie RPO nie podaje żadnych powodów dokonania zmiany. Jak jednak udało się ustalić Rzeczpospolitej, w ostatnim czasie coraz bardziej rozmijały się wizje ochrony praw człowieka prezentowane przez obecnego Rzecznika i jego zastępczynię.
Trwa przerzucanie piłeczki w sprawie dotacji dla PiS. Minister finansów chce wyjaśnień w sprawie uchwały PKW, a szef komisji domaga się podstawy prawnej tego żądania. Na konkretną wykładnię szanse są jednak niewielkie. Pat może trwać dalej.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa kwota wynagrodzenia minimalnego. Ile wynosi? Ile dostanie pracownik „na rękę” i jakie koszty poniesie pracodawca?
Powoli zbliżają się ferie zimowe 2025. Tym razem rozpoczną się nieco później niż w ostatnich latach. Terminy zimowej przerwy w poszczególnych regionach są różne. Najwcześniej ferie zaczną się w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.
Od początku 2025 roku część osób pobierających rentę socjalną może otrzymać tzw. dodatek dopełniający. Świadczenie w wysokości 2520 zł jest wypłacane razem z rentą socjalną. Co trzeba wiedzieć o tym dodatku? Kiedy konieczne jest złożenie wniosku?
Wraz z nadejściem 2025 r. pewne grupy pracowników mogą liczyć na podwyżki. Wyższe wynagrodzenie otrzymają m.in. pracownicy budżetówki oraz osoby zarabiające najniższą krajową. Wzrośnie także wysokość niektórych świadczeń.
Ustalając prawo i wysokość wynagrodzenia rocznego. tzw. trzynastki, należy wyłączać okresy i wynagrodzenie wypłacone za czas usprawiedliwionych nieobecności w pracy. Co się dzieje w razie ich wliczenia?
Błędne poinformowani przez obrońców o długości terminu na wniesienie apelacji stanowi zasadny argument za przywróceniem terminu do jej wniesienia - wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego.
W XXI wieku, w czasach e-administracji, aktem określającym prawa i obowiązki pracowników urzędów państwowych jest ustawa z 1982 roku, czyli z czasów PRL.
Służba publiczna to nie jest praca w przedsiębiorstwie i tak nie powinniśmy jej postrzegać. Służba publiczna to praca w imieniu państwa dla społeczeństwa, a cechuje ją odpowiedzialność, bezstronność, profesjonalizm, neutralność polityczna, a nawet ofiarność – mówi prof. Jolanta Itrich-Drabarek.
W obecnym kształcie instytucja skargi nadzwyczajnej jest nie do utrzymania. Jednak zdaniem RPO istnieje potrzeba utrzymania instytucji, która pozwoliłaby na wyeliminowanie rażąco niezgodnych z prawem i niesprawiedliwych orzeczeń.
Ministrowie: finansów, spraw zagranicznych i sprawiedliwości, będą tymi, których decyzje będą kluczowe dla losów koalicji 15 października. Jeśli popełnią błędy, rząd może nie przetrwać. Pierwsze perturbacje przed Andrzejem Domańskim po decyzji PKW.
Państwo, które zostało zawłaszczone przez jedną lub drugą opcję, nie może funkcjonować prawidłowo. Kwestionowanie legalności poszczególnych jego organów powinno jednak mieć swoje granice. Dlatego warto słuchać RPO.
ZUS nie może kwestionować podstawy wymiaru składek nawet w pierwszym miesiącu prowadzenia działalności, jeżeli miało to miejsce po 2015 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas