Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o usuwaniu skutków powodzi. Ma ona dodatkowo wspierać osoby i instytucje, które ucierpiały w wyniku niedawnej powodzi na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Nowe przepisy nie tylko wprowadzają nowe formy wsparcia, ale i poprawią działanie przepisów już istniejących.
Powódź 2024: ulgi podatkowe bez formalności
Jedno z takich rozwiązań uzupełniających obecne przepisy dotyczy ulg podatkowych udzielanych osobom, które ucierpiały w powodzi. Dzisiejsze brzmienie ustawy daje już możliwość wnioskowania o umorzenie podatku, odroczenie jego płatności czy rozłożenia na raty. Jednak takie ułatwienia są pomocą publiczną, której stosowanie co do zasady zawiesza się do czasu uzyskania aprobaty Komisji Europejskiej. Nowo dodany przepis definiuje taką pomoc jako kwalifikującą się do wyjątkowego potraktowania w myśl art. 50 unijnego rozporządzenia 651/2024. Chodzi o wyjątkowe traktowanie pomocy udzielanej na cele klęsk żywiołowych. W ten sposób urzędy skarbowe na terenach powodziowych nie będą musiały czekać na decyzję KE, by pozytywnie rozpatrzyć te wnioski.
Czytaj więcej
Przedsiębiorca dotknięty powodzią nie zapłaci podatku od odszkodowań, ani za towary, ani za środki trwałe. Minister finansów przygotował specjalne rozporządzenie.
Inny przepis noweli będzie się odnosił do egzekucji administracyjnej i sądowej. Wyłączone spod niej będą świadczenia uzyskane w związku z powodzią. Chodzi tu np. o zasiłki dla powodzian czy świadczenie interwencyjne dla przedsiębiorców z terenów powodziowych.
Wsparcie dla szpitali i uczelni, które ucierpiały na powodzi
Uzupełnione będą też przepisy dotyczące zabezpieczenia ciągłości udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.