Paraliż dopadł taxi w Polsce. Nowe przepisy wywróciły rynek

Przepisy odsunęły od pracy nawet jedną czwartą zagranicznych kierowców. Pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość. Bez strategii migracyjnej biznes ma problem.

Publikacja: 19.06.2024 04:30

Przepisy odsunęły nawet jedną czwartą zagranicznych kierowców

Przepisy odsunęły nawet jedną czwartą zagranicznych kierowców

Foto: Adobe Stock

Pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość. Od poniedziałku na taksówkę trzeba czekać dłużej. Wszystko przez nowe przepisy. Praktycznie z dnia na dzień co najmniej kilka tysięcy kierowców taksówek w kraju zostało odciętych od zawodu. Chodzi o świadczących usługi przez aplikację obcokrajowców, którzy stanowili o sile takich firm, jak Bolt, Free Now czy Uber.

Armagedon we flocie

W poniedziałek zaczęły obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, które z przewozu osób wykluczyły kierowców nieposiadających polskiego prawa jazdy, ale także tych, którzy w naszym kraju przebywają krócej niż 185 dni. Skala chaosu jest potężna. Operatorzy platform łączących pasażerów z taksówkarzami w niedzielę do późnych godzin nocnych wyłączali z systemu kierowców niespełniających nowych wymogów. W efekcie z floty Bolt usunięto ponad jedną czwartą dotychczasowych partnerów. Free Now zubożał o blisko 15 proc. osób, z którymi do tej pory współpracował.

Czytaj więcej

W jeden dzień zniknęły tysiące kierowców taxi

Z Ubera – od wejścia w życie przepisów – odeszło już blisko dwóch na dziesięciu kierowców. A to dopiero początek. Pasażerów może czekać prawdziwy armagedon. – Spodziewamy się, że liczba ta będzie rosnąć z każdym tygodniem weryfikacji – mówi nam Marcin Moczyróg, dyrektor generalny Ubera na Europę Środkowo-Wschodnią.

Taxi nie jest jedyną branżą, która korzysta z pracy imigrantów. Najczęściej sięgają po nich firmy z sektorów mocno dotkniętych niedoborem rąk do pracy, w tym hotelarstwa i gastronomii (48 proc.), budownictwa i TSL (po 36 proc.) – wynika z raportu PIE „Polacy o cudzoziemcach na rynku pracy – fakty, mity, opinie”.

– Przyzwyczailiśmy się już, że cudzoziemcy przywożą nam pizzę i wożą nas taksówkami – mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP. Ale jeszcze więcej obcokrajowców pracuje „na zapleczu” – nie tylko w fabrykach (w tym zwłaszcza w przetwórstwie mięsa i ryb), ale także w magazynach i centrach logistycznych, które są podstawą branży e-commerce.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Co pan myśli o spocie PiS, panie Morawiecki?

Imigranci wypełniają wakaty

Cudzoziemcy ratują polski rynek pracy, z którego w wyniku niekorzystnych zmian demograficznych ubywa co roku około 100 tys. pracujących. Według GUS w I kwartale tego roku firmy zgłosiły aż 112 tys. wolnych miejsc pracy, których nie udało się obsadzić.

Z danych ZUS wynika, że liczba legalnie pracujących w Polsce obcokrajowców pobiła w kwietniu nowy rekord, przekraczając 1,14 mln osób (prawie o połowę więcej niż wiosną 2021 r.). Co prawda większość, bo dwie trzecie, stanowią Ukraińcy, ale w ostatnich latach szybko przybywa pracowników z Azji i Ameryki Łacińskiej.

Jak w przyszłości wyglądać będzie napływ cudzoziemców, pokazać ma strategia migracyjna, której powstanie koordynuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji?

– Na razie jesteśmy na etapie diagnozy, w tym badania opinii bardzo szerokiego grona tysięcy interesariuszy – mówi „Rzeczpospolitej” Maciej Duszczyk, wiceminister odpowiedzialny za politykę migracyjną. I zapowiada, że pierwsza wersja „kompleksowej, odpowiedzialnej i bezpiecznej strategii migracyjnej Polski” powinna być gotowa w połowie października.

Transport
Powstanie nowy odcinek drogi ekspresowej S8. Ważny fragment trasy z Wrocławia
Transport
Ryanair nie odpuszcza awanturom w samolotach. Domaga się interwencji Brukseli
Transport
Warszawskie autobusy miejskie z rosyjskim partnerem. W tle omijanie sankcji
Transport
Panama nie boi się pogróżek Donalda Trumpa. Inwestuje w kanał
Transport
Ryanair pokłócił się z lotniskiem w Belgradzie. W tle spór z Vinci