Aktualizacja: 09.05.2019 18:14 Publikacja: 09.05.2019 18:14
Foto: Wikimedia Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0), Jack Mitchell
Podobno większą część piosenki „Imagine” Lennon napisał w swojej sypialni, a resztę – lecąc nad Atlantykiem. Muzykę skomponował na pianinie stojącym w domowym studiu nagraniowym i na tym również instrumencie nagrał „Imagine” w czerwcu 1971 roku w swoich Ascot Sound Studios. Rejestracja odbyła się szybko. Światło dzienne piosenka ujrzała 9 września stanowiąc część albumu o tym samym tytule.
Lennon był dwukrotnie żonaty. Z Yoko Ono był przez 11 lat, aż do dnia swej tragicznej śmierci w 1980 roku. Poznali się w 1966 roku. Miała wtedy 33 lata, on — 26. Ekscentryczna, pochodząca z bogatego domu Japonka, dwukrotna rozwódka — zawojowała go bez reszty. Dla niej złamał niepisaną umowę Beatlesów i przyprowadzał ją na sesje nagraniowe do studia. Niechęć przyjaciół do wybranki nie zniechęciła Johna. Wielbicielki Beatlesów oskarżały Yoko o rozpad zespołu. Pod wpływem nowej partnerki Lennon zaczął angażować się w politykę, w końcu zwrócił nawet otrzymany zaszczytny Order Imperium Brytyjskiego, protestując w ten sposób przeciw poparciu przez Wielką Brytanię wojny w Wietnamie. „Miłość i pokój” – stały się hasłami, które przekładał także na treść swoich utworów. „Świat się nie skończył z epoką Dzieci – Kwiatów” – powtarzał Lennon. Miał ogromny wpływ na młodzież, ale zauważano też, że znacznie więcej mówi, niż działa. Miał również skłonność do wygłaszania niefrasobliwych kontrowersyjnych wypowiedzi. W jednym z wywiadów powiedział, iż zdaje sobie sprawę, że w Wielkiej Brytanii Beatlesi są popularniejsi od Jezusa, z czego tłumaczył się w wywiadzie kolejnym, by uciszyć burzę, która się wówczas rozpętała po jego słowach – zwłaszcza w konserwatywnych USA.
Od czasu premier nowej dyrekcji Teatru TV (maj 2024) jego widownia wzrosła w minionym roku o 2,5 mln widzów (wobec analogicznego okresu w 2023 r.), a użytkownicy i odtworzenia VOD o ponad 60 proc.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W mijającym roku zmieniło się kierownictwo Teatru TV (Michał Kotański i Wojciech Majcherek), a widzowie uznali, że najbardziej lubią oglądać spektakle, które już znają.
Po odwołaniu „Sylwestra Marzeń” sensacją są medialne sympatie gwiazd. Kombi Łosowskiego zagra w Chełmie na Sylwestrze TV Republika, zaś Kombii ze Skawińskim w Toruniu (Polsat). Lombard Stróżniaka w Chełmie, a Ostrowska w Chorzowie (Dwójka).
Łukasz Filipowicz już w czasie kampanii wyborczej deklarował, że jeśli wygra wybory samorządowe, nie zorganizuje „Sylwestra marzeń”. Słowa dotrzymał. Będzie „Sylwester w Zakopanem”, nawiązujący do góralskiej muzyki z hitami Skaldów i Brathanków.
Polskie seriale w konkursie na Najlepszy Serial Roku 2024 oceni międzynarodowe jury w składzie: David Caffrey, Gaïa Weiss, Danna Stern oraz Pam Roberts. Ocena seriali przez osoby niezwiązane z polskimi produkcjami jest gwarancją niezależności oraz świeżego spojrzenia na zachodzące w rodzimej branży zjawiska. Wszyscy jurorzy będą osobiście w Polsce. W konkursie nagrody będą wręczane w kategoriach: Najlepszy Serial Roku 2024, Najlepsza rola męska, Najlepsza rola żeńska, Najlepsza reżyseria, Najlepsze zdjęcia, Najlepsza reżyseria obsady, Najlepszy scenariusz oraz BNP Paribas Tomorrow’s Icon.
„Brutalista” czy „Emilia Pérez”? A może „Konklawe”, „Anora”, „Wicked”? Niespodzianki w tegorocznym rozdaniu Oscarów są możliwe, tym bardziej że bohaterka „Emilii Pérez” okazała się autorką ostrych wpisów przeciwko islamowi oraz wyznawcom religii.
Rusza kluczowa odsłona sporu o władzę w fundacjach założonych przez miliardera. Sąd w Liechtensteinie zbiera się w tym tygodniu. Kiedy wyda decyzję?
„Kibic” stał się nr. 1 Netfliksa w dniu premiery, kiedy platforma zapowiedziała serial z Robertem De Niro, nowego „Frankensteina”, drugi sezon „1670” i „Heweliusza” Jana Holoubka.
Rapowy talent show z Sokołem, katastroficzny „Heweliusz” Jana Holoubka i drugi sezon „1670” to polskie lokomotywy Netfliksa. Robert de Niro pokaże się w pierwszej głównej roli serialowej jako prezydent USA już 20 lutego.
Szczególnie poruszyły mnie „Kłamstwa, którymi żyjemy” Jona Fredericksona – „trudno zmierzyć się z prawdą o sobie, gdy nasze mechanizmy obronne, choć wydają się pomocne, często nas ograniczają”.
Każdy człowiek tęskni za przeszłością, choć specyfika dziejów i kultury polskiej sprawia, że nasza zbiorowa pamięć podąża czasem bardzo krętymi ścieżkami.
Każdy ma swój raj utracony. Dla mnie to były lata 90., dla wielu dekada ohydy. To hipokryzja czy normalna sprawa?
Inaczej niż wiele biografii muzycznych z ostatnich lat „Better Man: Niesamowity Robbie Williams” ma na siebie pomysł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas