– Chłopak z Kresów – dlatego jest mi tak bliski. Wrażliwość, prawość, muzykalność – opowiada o artyście Krystyna Gucewicz, dziennikarka i jego przyjaciółka.
16 lutego skończyłby 78 lat. Jego największe przeboje takie jak: „Wspomnienie”, „Pod Papugami”, „Sen o Warszawie”, „Czy mnie jeszcze pamiętasz” – do dziś mają rzesze wiernych słuchaczy. Ten ostatni utwór włączyła do swego repertuaru Marlena Dietrich.
Nazywano go pierwszym polskim rockowym buntownikiem. Kiedy w Opolu zaśpiewał po raz pierwszy swój późniejszy wielki przebój „Dziwny jest ten świat” określano go jako krzykacza, wyjca i błazna. Jednak album, pod tym samym tytułem, został pierwszą Złotą Płytą w historii polskiej fonografii.
Czesław Niemen (1939-2004), którego prawdziwe nazwisko brzmi Wydrzycki, urodził się w Starych Wasiliszkach, które po II wojnie światowej znalazły się na terytorium ZSRR. Kiedy miał 19 lat, rodzina repatriowała się do Polski. Zadebiutował w klubach studenckich Wybrzeża na przełomie lat 50. i 60. Był solistą zespołu Niebiesko-Czarni, aż do założenia w 1967 roku własnej grupy „Akwarele”. Szokował wyglądem: długimi włosami, ekstrawaganckim ubiorem. Sam projektował swoje kostiumy. Żył wbrew obiegowym opiniom, nie ulegał naciskom.
– Kochał ludzi – mówi Marianna Wróblewska, wokalistka jazzowa, która poznała go mając 15 lat i mieszkała z nim po sąsiedzku w Sopocie.