Tango w Teatrze Wielkim

Wystawa „Tango. Opera, teatr i kabaret…” jest opowieścią o tańcu będącym jednym z emblematycznych dla międzywojennej Warszawy. Jednak warto wiedzieć, że w Polsce tango zadebiutowało już kilka lat wcześniej – po raz pierwszy zostało zaprezentowane warszawskiej publiczności 28 października 1913 roku w nieistniejącym już dziś Teatrze Nowości.

Publikacja: 08.02.2020 07:00

Foto: materiały prasowe

Zaszczyt premierowego wykonania pełnego emocji i namiętności tańca przypadł Lucynie Messal, która zatańczyła tango wspólnie z Józefem Redo. Taniec ten był modny i lubiany przez wszystkie grupy społeczne – tango tańczono, tango śpiewano. Królowało w rewiowych teatrzykach stolicy, w których można było usłyszeć i zobaczyć tango w wykonaniu największych gwiazd tamtego czasu. „Ta ostatnia niedziela” czy „Tango Milonga” były żelaznymi punktami repertuaru ówczesnych gwiazd. 

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Teatr
Kobiety między Herodem, Hitlerem i AfD. Czym polski spektakl zaskoczył niemiecką publiczność?
Teatr
Przebłyski wspomnień, czyli mistrzowski duet Jankowskiej-Cieślak i Olbrychskiego
Teatr
Jan Klata dyrektorem Narodowego. Jan Englert żegna się „Hamletem”
Teatr
Jan Klata dyrektorem Narodowego w Warszawie. To druga narodowa scena, którą pokieruje
Teatr
Konkurs w Teatrze Narodowym: Klata 3 głosy, Kotański 2 głosy