Kazimierz Barczyk, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, żąda od Witolda Kozłowskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego, radykalnej poprawy sytuacji finansowej Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz zaprzestania odwoływania Dyrektora Krzysztofa Głuchowskiego (od ok. 750 dni!)
Nagrody dla Teatru im. Słowackiego
„Działający od 130 lat Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie to wspaniała instytucja kultury, perła Krakowa i Województwa Małopolskiego (…) Teatr obsypywany jest nagrodami i gości na najważniejszych polskich i międzynarodowych festiwalach. W ostatnim czasie nagrodzono wybitne spektakle: „Znachor”, „Dziady”, „Siostrzeństwo” czy „Romeo i Julia”. (…) Pomimo tak wielkiego dorobku i znaczenia dla budowania marki Małopolski w dotacji Województwa Małopolskiego na „prowadzenie placówki” zaplanowanej na 2024 rok w wysokości 21 570 700 zł brakuje co najmniej 2 850 000 zł. Sygnalizowała to w ubiegłym roku Dyrekcja Teatru w swoim wniosku, który został rozpatrzony negatywnie, a Zarząd Województwa Małopolskiego na przesłane pismo nawet nie udzielił odpowiedzi”.
Czytaj więcej
Krzysztof Głuchowski, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie został uniewinniony przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Krakowie, z zarzutu naruszenia dyscypliny finansów publicznych.
Kazimierz Barczyk podkreśla, że „Teatr im. Juliusza Słowackiego dzięki zaangażowaniu Dyrekcji, artystów i pracowników zarabia rekordowe, jak na tego typu instytucję kultury, pieniądze na utrzymanie Teatru. W zeszłym roku było to aż 14 milionów złotych. Jednak wszystko to odbywa się kosztem normalnej działalności, nieustannego podnoszenia cen biletów i rezygnacji z wielu wartościowych projektów społecznych i edukacyjnych. Ponadto Pan Marszałek i Zarząd Województwa nie odniósł się i nawet nie przewidział w dotacji podwyżek dla pracowników wynikających z wprowadzonej decyzją poprzedniego rządu obowiązkowej podwyżki najniższego wynagrodzenia. (…) W tym samym czasie decyzją obecnego rządu następują 20-sto procentowe podwyżki w państwowej strefie budżetowej — czyli np. w podobnym wielkością Narodowym Teatrze Starym”.
Odwoływanie trwa 750 dni
W związku z niechlubnym rekordem odwoływania dyrektora Głuchowskiego, według Kazimierza Barczyka należą się mu przeprosiny od marszałka Kozłowskiego. „Pan Marszałek i Zarząd Województwa prowadzą wobec Teatru im. Juliusza Słowackiego swoistą vendettę administracyjną, o której powodach mogę tylko spekulować, choć opinia publiczna ma na ten temat jasno wyrobione zdanie. Stąd jeszcze bardziej zasadnym jest jak najszybsze porozumienie z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie nadania teatrowi statusu instytucji narodowej oraz współfinansowania przez MKiDN jego działalności po połowie z Samorządem Województwa Małopolskiego” – dodał Kazimierz Barczyk.