Niemcy bliżej wielkiej koalicji

Szefowie chadeków i socjaldemokratów uznali, że czas zacząć negocjacje o tworzeniu wspólnego rządu. Zanim powstanie nowy gabinet Angeli Merkel, może upłynąć parę tygodni.

Aktualizacja: 17.10.2013 18:11 Publikacja: 17.10.2013 17:04

Poprzednia runda negocjacji między szefami CDU/CSU i SPD. Widać twarze socjaldemokratów Sigmara Gabr

Poprzednia runda negocjacji między szefami CDU/CSU i SPD. Widać twarze socjaldemokratów Sigmara Gabriela (z lewej) i Franka-Waltera Steinmeiera. Tyłem: Angela Merkel

Foto: AFP

Po dwuipółgodzinnym spotkaniu szefowie CDU, CSU i SPD zalecili swoim partiom rozpoczęcie negocjacji. Jak pisze "Spiegel-Online", mogą się one zacząć w połowie przyszłego tygodnia.

Wcześniej wypowiedzą się kierownictwa obu partii - zarząd CDU przeprowadzi telekonferencję już w piątek, a 200-osobowy konwent SPD - spotka się w niedzielę.

W dzisiejszych rozmowach uczestniczyli kanclerz Angela Merkel (szefowa CDU), Horst Seehofer (CSU) i Sigmar Gabriel (SPD). Osiągnęli oni wstępny kompromis w sprawie podwyższenia płacy minimalnej, co jest podstawowym postulatem socjaldemokratów.

SPD domaga się, by minimalna stawka za godzinę wynosiła 8,50 euro. Skłonny uznać tę stawkę jest lider bawarskich chadeków Seehofer.

Portal "Frankfurter Allgemeine Zeitung" spekuluje, że przewodniczący SPD Gabriel może zostać szefem nowo powstałego ministerstwa infrastruktury i zarazem wicekanclerzem. Oznaczałoby to, że chadecy obsadziliby resort dyplomacji, tradycyjnie przypadający mniejszemu partnerowi koalicyjnemu. Kanclerz Merkel nie miałaby więc konkurencyjnego ośrodka dyplomacji.

Gabriel wystąpił po 16.00 przed dziennikarzami. Podkreślił, że jest przekonany, że uda się z chadekami określić podstawy wspólnego rządzenia. Ale o żadnych szczegółach nie powiedział.

Niemcy znalazły się bliżej wielkiej koalicji, gdy niepowodzeniem skończyły się rozmowy CDU?CSU z Zielonymi. Po wyborach do Bundestagu, które odbyły się 22 września, rząd wielkiej koalicji wydawał się większości komentatorów jedynym rozwiązaniem.CDU/CSU zabrakło kilku mandatów, by mieć większość w Bundestagu. Chadecy zdobyli 37 procent głosów, a socjaldemokraci 29 proc. Dotychczasowy partner koalicyjny partii Merkel - liberalna FDP - nie przekroczył 5-procentowego progu wyborczego.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1161
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1160
Świat
Indie – Pakistan: Przygotowania do wojny o wodę
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1157
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1156