Aktualizacja: 13.11.2020 13:59 Publikacja: 13.11.2020 13:59
Foto: AFP
W UE i EOG są obecnie pięć państw, w których liczba zgonów na COVID-19 na 100 tysięcy pacjentów jest wyższa niż w Polsce (Czechy, Węgry, Belgia, Słowenia i Bułgaria). We Francji wskaźnik ten wynosi tyle samo co w Polsce.
W ostatnich 14 dniach krajem z największą liczbą zgonów na COVID-19 100 tysięcy mieszkańców w UE i na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego są po raz kolejny Czechy. W Czechach w ciągu ostatnich 14 dni stwierdzono 27,2 zgonu na COVID-19 na 100 tysięcy mieszkańców. 13 listopada był pierwszym dniem od wielu tygodni, w którym wskaźnik ten dla Czech nie zwiększył się.
Na drugim miejscu pod względem liczby zgonów chorych na COVID-19 - w przeliczeniu na liczbę mieszkańców - jest Belgia gdzie wskaźnik ten wynosi 22 (bez zmian). Trzecie są Węgry, gdzie w ciągu 14 dni na 100 tysięcy mieszkańców stwierdzono 12,1 zgonu (wzrost o 0,3 przy 618,8 zakażenia na 100 tysięcy mieszkańców w 14 dni). W czwartej w tym zestawieniu Słowenii wskaźnik ten wynosi z 10,7 zakażenia na 100 tysięcy mieszkańców (wzrost o 0,2).
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump zapewnił, że Ukraina będzie stroną rozmów pokojowych z Rosją, które inicjują Stany Zjednoczone.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump zapowiada, że spotka się z Władimirem Putinem w Arabii Saudyjskiej.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosja wypuściła z kolonii karnej Marka Vogela, pracownika ambasady USA, skazanego na 14 lat więzienia za przemyt narkotyków.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump przekonuje, że zarówno Rosja, jak i Ukraina, chcą zawrzeć porozumienie kończące wojnę.
Europejscy liderzy spotkają się w przyszłym tygodniu na nadzwyczajnym szczycie poświęconym wojnie na Ukrainie. Spotkanie to jest odpowiedzią na obawy, że Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy pokojowe z Rosją, które mogą wykluczyć Europę z procesu decyzyjnego.
Węgry zablokowały otwarcie negocjacji Ukrainy z Unią Europejską - informuje RMF FM, powołując się na unijnych dyplomatów. Chodzi o list z warunkami otwarcia rozmów, który polska prezydencja planowała wysłać do Kijowa. Tekst pisma uzyskał poparcie wszystkich krajów UE oprócz Węgier. Tymczasem w tej sprawie potrzebna jest decyzja jednomyślna.
Polacy są trzecią nacją wśród gości, którzy przyjeżdżają do Czech i zostają tam co najmniej na jedną noc. - Ostatni wzrost wizyt po obu stronach granicy cieszy, ale moglibyśmy odwiedzać się częściej - wskazuje dyrektor CzechTourism w Polsce Tomáš Zukal.
Są już ich dziesiątki milionów. Tak zmęczonych niekontrolowanym zalewem informacji, że odcinają się od mediów społecznościowych, wyłączają telefony, przestają oglądać telewizję.
Czy naprawdę chcielibyśmy z demokratycznych wyborów usunąć to, co w nich najpiękniejszego – nieprzewidywalność?
W Austrii nie powiodła się właśnie próba utworzenia rządu z prawicowymi populistami z Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) z Herbertem Kicklem na czele. O takiej okazji marzy AfD, mając nadzieję na przejęcie w Niemczech władzy.
Dzisiaj rozpoczyna się karnawał w Wenecji. Spodziewając się masowych przyjazdów turystów władze miasta wprowadziły czerwone strefy bezpieczeństwa. Podały też kalendarz, według którego od wiosny będą pobierać opłaty.
Wielka Wojna kojarzy się bardziej z gehenną walczących w okopach żołnierzy niż z masakrami cywilów. Ale do okrutnych zbrodni dochodziło już w sierpniu 1914 r., w pierwszych dniach światowego konfliktu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas