Piątkowa relacja
Wydarzenia z kolejnego dnia wojny Rosji z Ukrainą można śledzić w naszej nowej relacji.
Czytaj więcej
Już od ponad tysiąca dni Ukraina broni się przed rosyjską agresją.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Szmyhal: Ukraina otrzyma 1,1 mld dolarów od MFW
Kijów otrzyma kolejną transzę z Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 1,1 mld dolarów, ogłosił 20 grudnia ukraiński premier Denys Shmyhal.
Wypłata została zatwierdzona po zakończeniu przez Radę Wykonawczą MFW szóstego przeglądu programu Extended Fund Facility (EFF).
Według Shmyhala środki zostaną przeznaczone na finansowanie wydatków państwa. W rezultacie łączna kwota wypłacona Ukrainie w ramach tego programu od jego powstania wyniesie około 9,8 mld dolarów — przekazał premier.
W przyszłym roku spotkanie Trump-Putin?
„The Washington Post” pisze, że w przyszłym roku ma dojść do spotkania Donalda Trumpa z Władimirem Putinem. Obaj przywódcy mają własne plany dotyczące rozmów. Trump chce być postrzegany jako rozjemca i ma nadzieję wynegocjować porozumienie pokojowe, które go zadowoli, podczas gdy Putin chce przekonać Trumpa do stworzenia nowego porządku świata.
Czytaj więcej
Prezydent-elekt Donald Trump planuje w przyszłym roku spotkać się z Władimirem Putinem, aby omówić warunki zakończenia wojny na Ukrainie, donosi "The Washington Post".
Scholz planuje wizytę w Moskwie
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz może wkrótce udać się do Moskwy z „misją pokojową”, poinformował 20 grudnia dziennikarz Der Spiegel Konstantin von Hammerstein, powołując się na swoje źródło.
Odnosząc się do kontaktów w Komitecie Wschodnim Niemieckiej Gospodarki, który ma wieloletnie powiązania z Kremlem, źródło podało, że kanclerz wkrótce odwiedzi Moskwę. Kilku starszych członków komitetu odpowiedziało twierdząco na pytanie o misję pokojową Scholza. Przedstawiciel partii politycznej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) przyznał, że udana próba pokojowa Scholza może mieć wpływ na wynik nadchodzących wyborów federalnych w Niemczech.
Umerow i Robles omawiają harmonogram dostaw broni i sprzętu na Ukrainę
Ukraiński minister obrony Rustem Umerov i hiszpańska minister obrony Margarita Robles przeprowadzili wideokonferencję, aby omówić harmonogram dostaw broni i sprzętu na Ukrainę w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.
Umerow zaproponował, aby Hiszpania przyczyniła się do wyposażenia nowych brygad ukraińskich sił zbrojnych. Wyraził również wdzięczność Hiszpanii za dostarczenie systemów HAWK, które znacznie wzmocniły ukraińską obronę powietrzną, i omówił możliwość dodatkowego wsparcia w celu ochrony ukraińskiego nieba.
Zełenski rozmawiał o współpracy wojskowej z premierem Litwy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij spotkał się w Kijowie z premierem Litwy Gintautasem Paluckasem w celu omówienia współpracy wojskowej
"Jestem niezmiernie wdzięczny Litwie za jej ciągłe wsparcie i wszechstronną pomoc dla Ukrainy. Wasze wsparcie jest ważnym wkładem w naszą walkę o sprawiedliwy i trwały pokój. Doceniamy roczny przydział w wysokości 0,25 proc. PKB kraju na potrzeby obronne i bezpieczeństwa naszego państwa” - napisał Zełenski.
Rosjanie zaatakowali 9-piętrowy budynek mieszkalny w Charkowie
Ołeh Syniehubow, szef Charkowskiej Administracji Wojskowej i Ihor Terechow, mer Charkowa, poinformowali, że dron uderzył w budynek mieszkalny, powodując pożar na miejscu i uszkadzając dwa pierwsze piętra. Cztery osoby zostały ranne.
Siły Powietrzne Ukrainy: Rosjanie wystrzelili drony
Ukraińska armia poinformowała, że w Rosji wystartowały drony szturmowe. Bezzałogowce nadlatują z różnych kierunków. Alarmy powietrzne ogłoszono m.in. w obwodach sumskim, briańskim, zaporoskim i dniepropetrowskim.
Atak dronów w Zaporożu. Wśród rannych dziecko
Cztery osoby, w tym 12-letnie dziecko, zostały ranne w wyniku ataku rosyjskiego drona na dzielnicę mieszkalną w Zaporożu.
Zełenski zatwierdził nominacje ponad 30 ambasadorów
W wieczornym wystąpieniu prezydent Zełenski oświadczył, że w piątek on i ukraiński zespół dyplomatyczny „zatwierdzili listę nowych ukraińskich ambasadorów”.
Wśród nich jest m.in. Nariman Dżelial, zastępca przewodniczącego Medżlisu narodu krymskotatarskiego, który został ambasadorem w Turcji. Dżelial został zwolniony z rosyjskiej niewoli pod koniec czerwca 2024 r. Poprzedni ambasador Ukrainy w Turcji, Wasyl Bodnar, został jesienią przeniesiony na stanowisko ambasadora w Polsce.
Pierwszy alkohol z Korei Północnej w Rosji
Państwowy producent alkoholu z KRLD złożył wniosek o rejestrację znaku towarowego w Rosji. Firma należy do północnokoreańskiej armii. Oprócz wódki wojskowi chcą w Rosji sprzedawać też swoje pieczywo, kimczi i wyroby tytoniowe.
Czytaj więcej
Państwowy producent alkoholu z KRLD złożył wniosek o rejestrację znaku towarowego w Rosji. Firma należy do północnokoreańskiej armii. Oprócz wódki wojskowi chcą w Rosji sprzedawać też swoje pieczywo, kimczi i wyroby tytoniowe.
Robert Fico obarcza Zełenskiego winą za kryzys gazowy na Słowacji
- Stoimy w obliczu kryzysu gazowego dzięki prezydentowi Zełenskiemu — powiedział premier Słowacji na początku konferencji prasowej, nie precyzując, co miał na myśli.
Później powiedział, że nie wyklucza, że Słowacja będzie musiała „pomyśleć o wzajemnych środkach” w przypadku braku tranzytu rosyjskiego gazu.
Według słowackich mediów, dzień wcześniej Fico rozmawiał z Zełenskim na temat tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę.
- Mamy różnice zdań w kwestii tranzytu gazu przez Ukrainę. Zapytałem go, czy byłby gotowy na tranzyt innego gazu oprócz rosyjskiego — mówił słowacki premier. Powiedział, że Zełenski wykluczył możliwość, że Ukraina mogłaby tranzytować jakikolwiek gaz. - Zapytał, czy możemy sobie wyobrazić płacenie za gaz, który finansuje wojnę” — opisał rozmowę Fico.
SBU wskazuje nazwisko oficera, który wydał rozkaz ataku na Kramatorsk
Ukraina poinformowała w piątek, że to generał pułkownik Aleksiej Kim, zastępca szefa Sztabu Generalnego Rosji, wydał rozkaz przeprowadzenia ataku rakietowego na hotel w Kramatorsku we wschodniej Ukrainie w sierpniu, w którym zginął pracownik agencji Reutera Ryan Evans i zostało rannych dwóch dziennikarzy agencji.
„Aby przeprowadzić atak, rosyjski generał pułkownik zaangażował jedną ze swoich podległych jednostek rakietowych” - poinformowała SBU, dodając, że atak przeprowadzono przy użyciu pocisku balistycznego Iskander-M.
Pomoc wojskowa dla Ukrainy. Donald Trump podjął decyzję?
Członkowie zespołu Donalda Trumpa poinformowali, że nowo wybrany prezydent zamierza kontynuować pomoc wojskową dla Ukrainy, ale zażąda, aby państwa członkowskie NATO zwiększyły wydatki na obronę.
Czytaj więcej
Dziennik "Financial Times" poinformował, że członkowie zespołu Donalda Trumpa przekazali europejskim partnerom, iż zamierza on kontynuować pomoc wojskową dla Ukrainy. Może postawić jednak trudne warunki europejskim członkom NATO.
Rosja zatrzymała bez uprzedzenia ostatnie dostawy ropy do UE przez „Przyjaźń”
Transnieft niespodziewanie wstrzymał pompowanie ropy rurociągiem „Przyjaźń" do rafinerii na Węgrzech i Słowacji (MOL). Oficjalnie z powodów technicznych na terenie Rosji.
Czytaj więcej
Transnieft bez uprzedzenia wstrzymał 19 grudnia pompowanie ropy rurociągiem „Przyjaźń" do rafinerii na Węgrzech i Słowacji (MOL). Oficjalnie z powodów technicznych na terenie Rosji.
Dziesięć krajów UE proponuje zaostrzenie sankcji wobec rosyjskiego sektora energetycznego
Dziesięć państw członkowskich Unii Europejskiej zaproponowało zaostrzenie sankcji wobec rosyjskiego sektora energetycznego, w szczególności wobec skroplonego gazu ziemnego i instytucji, które pomagają Moskwie obchodzić istniejące sankcje.
Nowy pakiet sankcji wobec Rosji, zaproponowany przez państwa bałtyckie, Danię, Irlandię, Polskę, Rumunię, Szwecję, Czechy i Finlandię, obejmuje nowe i bardziej rygorystyczne ograniczenia. Państwa członkowskie UE wzywają również do zaostrzenia sankcji wobec „floty cieni” Rosji i stopniowego wycofywania się UE z rosyjskiej energetyki jądrowej.
Hiszpania nie będzie wspierać wojskowej misji pokojowej na Ukrainie
Premier Pedro Sanchez powiedział, że Hiszpania nie planuje wysyłać żołnierzy do udziału w siłach pokojowych na linii demarkacyjnej między Federacją Rosyjską a Ukrainą. Polska podjęła już wcześniej podobną decyzję - pisze Politico.
W gruzińskim mieście Gori spłonęła kukła Putina
Litwa przeznaczy 10 mln euro na wdrożenie „duńskiego modelu” na Ukrainie
W tym roku Litwa przeznaczy 10 mln euro na wdrożenie „duńskiego modelu”, który obejmuje inwestycje w produkcję sprzętu wojskowego na Ukrainie – ogłosił premier Denys Szmyhal po konsultacjach międzyrządowych z delegacją z Litwy pod przewodnictwem premiera Gintautasa Paluckasa.
- Istnieją porozumienia w sprawie pierwszej transzy 10 mln euro od Litwy na wdrożenie „duńskiego modelu” Podążając za przykładem Danii, Litwa stała się drugim krajem wśród naszych partnerów, który wdrożył to podejście – powiedział Szmyhal.
Ukraiński premier dodał, że Litwa jest współliderem koalicji humanitarnej i rozminowującej, wnosząc znaczący wkład do koalicji dronów, koalicji obrony powietrznej i koalicji IT.
Niemcy wysłały na Ukrainę szósty system obrony powietrznej IRIS-T
- Myślę, że dzisiaj zostanie dostarczony kolejny system IRIS-T, a także Gepard SPAAG, który nadal dostarczamy wraz z całą amunicją – powiedział kanclerz Olaf Scholz.
Norwegia przeznacza 232 mln dolarów na wsparcie wojskowe dla Ukrainy
Norwegia przekazała pakiet o wartości 232 mln USD (około 2,6 mld koron norweskich) na wsparcie Ukrainy. Finansowanie zapewni sprzęt wojskowy za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu na rzecz Ukrainy.
Pakiet obejmuje m.in.:
- 92 mln na sprzęt wzmacniający marynarkę wojenną Ukrainy, w tym małe łodzie, drony rozpoznawcze, bezzałogowe okręty nawodne, amunicję krążącą i drony do zwalczania min. To wsparcie jest częścią koalicji morskiej współprowadzonej przez Wielką Brytanię i Norwegię.
- 68 mln na sprzęt obrony powietrznej, w tym radary, sprzęt lądowy i systemy walki elektronicznej przeciwko dronom.
- 26 mln GBP na wsparcie i części zamienne do kluczowych systemów dostarczonych wcześniej Ukrainie.
- Wojna na Ukrainie trwa, a zapotrzebowanie na sprzęt wojskowy pozostaje krytyczne. Dzięki temu funduszowi możemy pomóc zapewnić Ukrainie broń i sprzęt, których potrzebuje do walki z rosyjską inwazją — powiedział norweski minister obrony Bjørn Arild Gram.
Premier Litwy potwierdza niezachwiane poparcie dla Ukrainy
- Jakiekolwiek negocjacje między Ukrainą a Rosją powinny odbywać się wyłącznie pod warunkiem zwycięstwa Ukrainy - oświadczył premier Litwy Gintautas Paluckas podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem w Kijowie.
Paluckas podkreślił: - Potwierdziłem nasze niezachwiane poparcie dla Ukrainy. Jeśli Ukraina chce lub jest zmuszona usiąść przy stole negocjacyjnym, musi to nastąpić wyłącznie pod warunkiem zwycięstwa Ukrainy.
Podkreślił wiarę Litwy w jeden sprawiedliwy wynik wojny — triumf Ukrainy. W tym celu Litwa pozostaje aktywnie zaangażowana i zobowiązana do osiągnięcia namacalnych rezultatów, które przyczyniają się do tego celu.
Nowy bilans porannego ataku na Kijów. Nie żyje 1 osoba, 12 rannych
„W wyniku ostrzału rakietowego Kijowa zginęła co najmniej jedna osoba, a 12 zostało rannych„ - wynika z informacji, podanych przez mera miasta, Witalija Klicczkę. ”Służby komunalne pracują nad usunięciem skutków porannego ataku wroga na stolicę”. Uszkodzone zostały budynki mieszkalne i biurowe oraz hotel. Kilka ulic jest zamkniętych. ”Miasto utworzyło centralę, do której mieszkańcy dotkniętych budynków mogą zwrócić się o pomoc" - napisał Kliczko. Dodał, że 12 osób rannych szukało pomocy medycznej, sześć z nich trafiło do szpitala. Jedna osoba zmarła – poinformował mer.
Ukraina przekazała Pentagonowi raport o zachodnich komponentach w rosyjskiej broni
Resort obrony Ukrainy przekazał Pentagonowi analizę, dotyczącą użycia zagranicznych komponentów w rosyjskiej broni. Z raportu wynika m.in., że rosyjski dron Orłan-10 wyposażony jest w systemy naprowadzania, moduły nawigacyjne, jednostki sterujące i urządzenia komputerowe produkcji zachodniej. "Strona ukraińska przedstawiła pełną informację o komponentach, w tym zdjęcia, numery seryjne i dane producentów. Współpraca ta ma na celu zaostrzenie sankcji i zablokowanie kanałów dostaw elektroniki wykorzystywanej przez Rosję w zbrodniach wojennych" - napisano w komunikacie ukraińskiego resortu.
Gubernator obwodu kurskiego: Ukraina zaatakowała miasto Rylsk. Są ofiary
Rosja ogłosiła, że miasto Rylsk w obwodzie kurskim zostało zaatakowane rakietami. Gubernator obwodu kurskiego w Rosji Oleksandr Chinsztein stwierdził, że celem ataku miała być „infrastruktura społeczna” i obiecał pomoc ofiarom.
Szmyhal: 1 stycznia Ukraina wstrzyma tranzyt rosyjskiego gazu
Od 1 stycznia 2025 r. ukraiński system przesyłu gazu będzie mógł transportować wyłącznie gaz pochodzenia nierosyjskiego – poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal. - Umowa o tranzycie gazu wygasa 1 stycznia 2025 r., o godz. 7:00 i tranzyt zostanie fizycznie zablokowany – poinformował.
Szef misji NATO na Ukrainie: Nie należy tracić czasu na rozmowy o zagrożeniu nuklearnym z powodu pogróżek Putina
- NATO na bieżąco ocenia zagrożenia nuklearne na świecie i obecnie nie widzi żadnych poważnych, faktycznych zmian w polityce nuklearnej Rosji - powiedział Patrick Turner, szef misji NATO na Ukrainie. - Zawsze oceniamy, czy istnieje poważne zagrożenie nuklearne, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, każdego dnia w roku. Traktujemy to bardzo poważnie. Nie widzimy żadnych większych faktycznych zmian w polityce nuklearnej Rosji, nie widzimy wzrostu realnego zagrożenia – ocenił Turner w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraine.
Straż Graniczna Ukrainy "bezlitośnie bije wroga". Nagranie
Ukraińscy strażnicy graniczni "bezlitośnie biją wroga" w obwodzie charkowskim – poinformowała w komunikacie na Telegraqmie ukraińska Straż Graniczna, zamieszczając we wpisie nagranie. „Drony szturmowe i moździerze straży granicznej (...) w okolicach Wowczańska niszczą ziemianki i pozycje okupantów” – czytamy w komunikacie.
Orbán: Na pomoc wojskową dla Ukrainy wydano już 310 miliardów euro
- Podczas rozmów z Amerykanami otrzymałem informacje, że Europa i Ameryka wydały do tej pory 310 miliardów euro (1,32 bln zł - red.) na pomoc wojskową dla Ukrainy - powiedział na antenie Radia Kossuth premier Węgier Viktor Orbán zastrzegając, że choć trudno dokonać dokładnych obliczeń, to chodzi o olbrzymią kwotę. Szef węgierskiego rządu mówił, że za te pieniądze można by było podnieść poziom życia w krajach Bałkanów Zachodnich do poziomu europejskiego lub pomóc krajom Afryki Północnej w celu zapobieżenia migracji.
Emerytury w obwodzie chersońskim tylko dla posiadaczy rosyjskiego paszportu
Od 1 stycznia 2025 roku Rosja wstrzyma wypłacanie emerytur mieszkańcom obwodu chersońskiego, którzy nie mają rosyjskiego paszportu – wynika z dekretu nominowanego przez Moskwę gubernatora obwodu Wołodymyra Saldo.
Włoski reżyser operowy Giancarlo del Monaco otrzymał rosyjskie obywatelstwo
Informację o przyznaniu mu obywatelstwa Rosji – jako jednemu z 23 obcokrajowców – przez Władimira Putina podał Interfax.
Ministerstwo Obrony Rosji podało nowe szacunki dotyczące strat ukraińskiej armii w obwodzie kurskim
Od rozpoczęcia ofensywy w obwodzie kurskim ukraińska armia miała stracić - według Rosjan – 42 440 żołnierzy, 248 czołgów, 187 bojowych wozów piechoty, 128 transporterów opancerzonych, 1 301 pojazdów opancerzonych, 1 158 pojazdów, 323 zestawy artyleryjskie, 42 wyrzutnie rakiet, w tym 11 zestawów HIMARS i sześć zestawów M270, 13 zestawów przeciwlotniczych.
Administracja Bidena ogłosi nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy
Stany Zjednoczone w najbliższych dniach ogłoszą nowy pakiet broni dla Ukrainy o wartości około 1,2 miliarda dolarów, przekazywany w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI). W jego skład wejdą m.in. pociski do systemów obrony powietrznej i amunicja artyleryjska.
Broń nie pochodzi z magazynów USA, lecz zostanie zakupiona od producentów, co może opóźnić jej dostarczenie na pole walki. To prawdopodobnie jeden z ostatnich pakietów wsparcia wojskowego przed objęciem urzędu przez Donalda Trumpa, który zapowiadał ograniczenie pomocy Ukrainie i szybkie działania na rzecz zakończenia wojny.
Czytaj więcej
Biały Dom w najbliższych dniach ma ogłosić ostateczną zawartość pakietu broni, który ma zostać przekazany Ukrainie. Jego wartość ma wynieść około 1,2 miliarda dolarów – podaje agencja Reutera.
Olaf Scholz: Niemcy przeznaczyli 37 mld euro na wsparcie Niemiec w ramach relacji dwustronnych
Kanclerz Niemiec po spotkaniu Rady Europejskiej w Brukseli wyliczał, że tylko na wsparcie uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli do Niemiec, Berlin przeznaczył 7-8 mld euro. Kolejne 28 mld euro Niemcy przeznaczyły na broń, która już trafiła na Ukrainę, albo trafi tam w przyszłym roku. Jak dodał wkrótce nad Dniepr trafi dodatkowy zestaw przeciwlotniczy IRIS-T oraz kolejne zestawy przeciwlotnicze Gepard.
Ambasady sześciu państw ucierpiały w piątkowym ataku Rosji na Kijów
Rzecznik MSZ Ukrainy podał, że chodzi o ambasady Albanii, Argentyny, Palestyny, Macedonii Północnej, Portugalii i Czarnogóry, które znajdują się w jednym budynku. Budynek ten ucierpiał po tym jak na Kijów spadły szczątki strąconych nad miastem celów powietrznych – dronów i rakiet.
Ukraińcy szkolą sztuczną inteligencję filmami z wojny
Dzięki 2 mln godzin nagranych filmów z pola walki ukraińska AI zyska niespotykane wręcz zdolności w zakresie: taktyki i wykrywania celów.
Czytaj więcej
Specyfika wojny za naszą wschodnią granicą sprawia, że Ukraińcy stali się ekspertami w zakresie technologii dronowych. A teraz budują unikatowe kompetencje w wykorzystaniu AI. Boty mają pomóc im w walce.
W wyniku rosyjskich ostrzałów Ukrainy w ciągu ostatniej doby zginęło co najmniej 6 osób, a kilkanaście doznało obrażeń (WIDEO)
Rosjanie zaatakowali Kijów i obwody charkowski oraz chersoński. Do ataku na stolicę kraju użyto pięciu rakiet balistycznych. Ukraińskiej obronie powietrznej udało się je zestrzelić, ale spadające na budynki i samochody odłamki spowodowały wybuch pożarów w kilku dzielnicach Kijowa. Rosjanie do ataku wykorzystali też 65 dronów, większość z nich zniszczono.
Nowy premier Litwy Gintautas Paluckas przybył z wizytą do Kijowa
Rozmowy Paluckasa z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem mają dotyczyć m.in. starań Ukrainy o członkostwo w UE i NATO oraz działań na rzecz bezpieczeństwa Europy.
Kreml: Prezydent Władimir Putin nie żartował mówiąc o pojedynku z Ukrainą przy użyciu pocisków „Oriesznik”
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że Putin nie żartował, gdy w czasie czwartkowej konferencji prasowej połączonej z programem „Linia bezpośrednia„ proponował Ukrainie i Zachodowi pojedynek przy użyciu pocisków „Oriesznik”. - Stanowisko Rosji jest dobrze znane, zostało wyrażone przez prezydenta Władimira Putina latem w Petersburgu, odnośnie eskalacji sprowokowanej przez kraje kolektywnego Zachodu, gdy została podjęta decyzja o użyciu zagranicznych rakiet przeciwko celom na terytorium Federacji Rosyjskiej, a wiecie, że takie ataki zostały przeprowadzone, wiecie, że prezydent powiedział, że za każdym razem będzie odpowiedź. To zgodne z tym, co mówił prezydent – odparł Pieskow odpowiadając na pytanie, czy Władimir Putin żartował proponując Ukrainie i Zachodowi pojedynek z użyciem pocisków „Oriesznik”. Jak dodał Putin proponując „eksperyment” w ramach którego Ukraina miałaby „skoncentrować w Kijowie całą dostępną obronę przeciwlotniczą”, a Rosja przeprowadziłaby atak z użyciem pocisków „Oriesznik”. - I zobaczymy co się stanie – dodał. Na pytanie czy proponuje pojedynek w Kijowie Putin odparł, że może on się odbyć też w innym miejscu.
Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ostrzału artyleryjskiego centrum Chersonia
Drugą ofiarą śmiertelną jest 75-letni mężczyzna – informują lokalne władze.
Polska przekazała 2,5 mln złotych na wsparcie działań zmierzających do rozminowania Ukrainy
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Finansów Ukrainy. Umowę pozwalającą na przekazanie środków podpisało polskie MSZ z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju dla Ukrainy.
W nocy i nad ranem Rosjanie zaatakowali Ukrainę przy użyciu m.in. pięciu pocisków balistycznych
Ukraińcy informują, że strącili pięć pocisków balistycznych Iskander-M/KN-23 wystrzelonych w kierunku Ukrainy i 40 dronów-kamikadze. Rosjanie do ataku użyli 65 dronów-kamikadze, pięciu pocisków balistycznych oraz pocisku manewrującego Ch-59/69.
61-letnia kobieta ranna w ataku dronów na samochód
Do ataku czterech dronów na cywilny samochód doszło w obwodzie zaporoskim – informuje Iwan Fedorow, gubernator obwodu.
Hakerzy rosyjskiego wywiadu stoją za cyberatakiem na ukraińskie Ministerstwo Sprawiedliwości
P.o. dyrektora departamentu cyberbezpieczeństwa SBU Wołodymyr Karacelow powiedział o tym w czasie konferencji prasowej zorganizowanej przez ukraiński resort sprawiedliwości.
Liczba rannych w porannym ostrzale Chersonia wzrosła do 10
Roman Mroczko, szef władz Chersonia poinformował o kolejnej rannej w ostrzale centrum miasta osobie, 73-letnim mężczyźnie.
Rosja informuje o celach swojego ataku na Kijów
Z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji wynika, że Rosjanie zaatakowali obiekt firmy zbrojeniowej Łucz w Kijowie, które produkuje m.in. pociski przeciwokrętowe Neptun i wyrzutnie rakiet Wiłcha, a także pozycje baterii zestawów Patriot.
Ruch partyzancki ATESZ zlokalizował rosyjski skład paliw na Krymie
Skład paliw zlokalizowano w rejonie sakskim. Jego zdjęcia ATESZ publikuje na swoim kanale w serwisie Telegram.
Z okazji świąt Bożego Narodzenia w Kijowie przekazano 1000 choinek oraz świątecznych prezentów dzieciom poległych ukraińskich żołnierzy (WIDEO)
W wydarzeniu wzięli udział m.in. Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Litewskiej w Ukrainie, Inga Stanitė-Tolocienė.
Jedna osoba nie żyje, 9 jest rannych po nocnym ataku Rosji na Kijów
Informacje takie przekazuje mer Kijowa, Witalij Kliczko.
Cztery osoby zginęły w ostrzale obwodu donieckiego w ciągu minionej doby
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Wadym Fiłaszkin. W ostrzale obwodu donieckiego ranne zostały trzy osoby.
Jedna ofiara śmiertelna nocnego ataku powietrznego na Kijów
Kijowska miejska administracja wojskowa podaje, że w czasie nocnego ataku powietrznego na Kijów zginęła jedna osoba. To konsekwencja upadku szczątków zestrzelonego celu powietrznego na rejon hołosijiwski.
Szczątki strąconych celów powietrznych spadły na cztery dzielnice Kijowa
Kijowska miejska administracja wojskowa podała, że szczątki strąconych dronów i rakiet spadły na rejony hołosijiwski, dnieprowski, sołomiański i szewczenkowski.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Rosjanie mieli od 24 lutego 2022 roku stracić 770 420 żołnierzy, 9 584 czołgi, 19 823 pojazdy opancerzone, 21 220 zestawów artyleryjskich, 1 256 wyrzutni rakiet, 1 027 zestawów przeciwlotniczych, 369 samolotów, 329 śmigłowców, 20 600 bezzałogowych statków powietrznych, 2 943 pociski manewrujące, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 31 793 pojazdy (w tym cysterny) i 3 662 jednostki sprzętu specjalnego.
Szczątki strąconej rakiety spadły na rejon hołosijiwski w Kijowie
Witalij Kliczko mer Kijowa poinformował, że szczątki strąconej rakiety wywołały pożar, który objął kilka samochodów.
Nad ranem rosyjska artyleria ostrzelała centrum Chersonia
W ostrzale zginęła 55-letnia kobieta. Sześć osób zostało rannych – podał Roman Mroczko, szef miejskiej administracji.
W Kijowie rozległy się eksplozje
Wcześniej Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informowało o poderwaniu się ciężkich myśliwców MiG-31K, zdolnych przenosić pociski hipersoniczne Kindżał. Nieco później pojawiła się informacja, że do Kijowa zbliża się „szybko poruszający się cel” - co wskazuje, że Kijów został zaatakowany przy użyciu Kindżałów.
„Washington Post”: Trump wyraził zainteresowanie planem wysłania europejskich wojsk na Ukrainę
Jednocześnie – jak zaznacza amerykański dziennik – na razie nie jest jasne, czy Trump poprze taki plan, gdy zostanie prezydentem USA.
Czytaj więcej
Europejscy sojusznicy Ukrainy poważnie rozważają pomysł rozmieszczenia swoich wojsk na Ukrainie w przypadku potencjalnego porozumienia ws. zakończenia wojny Rosji z Ukrainą - pisze „Washington Post” powołując się na swoje źródła. Pomysł ten miał spotkać się z aprobatą Donalda Trumpa.
Na Morzu Czarnym jest obecnie 13 rosyjskich okrętów
Żaden z rosyjskich okrętów znajdujących się na wodach Morza Czarnego nie jest uzbrojony w pociski Kalibr – podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
Krzywy Róg: Rakieta balistyczna uderzyła w budynek mieszkalny. Są ranni
Pięć osób zostało rannych w wyniku uderzenia rosyjskiej rakiety balistycznej w budynek mieszkalny w Krzywym Rogu – informuje mer tego miasta Ołeksandr Wikuł. Ranni to 15-letnia dziewczynka, dwóch mężczyzn w wieku 38 i 49 lat oraz dwie kobiety w wieku 30 i 82 lata.
Minister obrony Ukrainy rozmawiał z ministrem obrony Włoch
Głównym tematem rozmowy Rustema Umerowa z Guido Crosetto było wsparcie wojskowe dla Ukrainy w 2025 roku i perspektywa uzbrojenia ukraińskich brygad w dostarczaną nad Dniepr z Zachodu broń.
W okupowanych częściach Ukrainy rośnie liczba aresztowanych za aktywność w mediach społecznościowych
Informacje takie przekazuje Centrum Narodowego Oporu, ukraiński portal rządowy opisujący sytuację w zajętych przez Rosję częściach Ukrainy. Z przekazywanych przez Centrum informacji wynika, że rosyjskie służby bezpieczeństwa zwiększyły intensywność monitorowania mediów społecznościowych mieszkańców okupowanych ziemi. „Liczba przypadków aresztowań Ukraińców za wpisy w mediach społecznościowych zwiększyła się” - czytamy. Z informacji wynika, że rosyjska FSB przygląda się nie tylko wpisom, ale też polubieniom wpisów. Ukraińcy są zatrzymywani za aktywność w mediach społecznościowych pod zarzutem „usprawiedliwiania terroryzmu”.
Nocny atak dronów na Kijów
W czasie nocnego ataku dronów na stolicę Ukrainy szczątki jednego ze strąconych dronów spadły na rejon desniański, uszkadzając budynek magazynu. Na razie nie ma informacji o ofiarach – podaje kijowska miejska administracja wojskowa.
Rosjanie świętują dziś Dzień Funkcjonariusza Organów Bezpieczeństwa Państwowego
Na stronie Kremla pojawiło się w związku z tym nagranie z przesłaniem prezydenta Rosji Władimira Putina. Putin wezwał w nim pracowników służb specjalnych, przede wszystkim FSB, do skoncentrowania się na walce z zagrożeniem terrorystycznym. Jak dodał szczególną uwagę należy poświęcić „ochronie strategicznych obiektów wojskowych i cywilnych”.
Viktor Orbán: W UE nie ma konsensusu wobec sposobu zakończenia wojny na Ukrainie
Premier Węgier na konferencji prasowej w trakcie szczytu UE w Brukseli powiedział, że w czasie kończącej się prezydencji Węgier w Unii Europejskiej podejmował próby zakończenia wojny na Ukrainie metodą działań dwustronnych, ponieważ w UE nie ma konsensusu w tym temacie. Jak dodał propozycja zawieszenia broni na okres świąt Bożego Narodzenia, jaką jego rząd przedstawił, nie jest ogólnoeuropejską inicjatywą. Zgodnie z tą propozycją w okresie prawosławnych świąt Bożego Narodzenia na Ukrainie miałyby ustać walki, a między obiema stronami miałoby dojść do obejmującej kilkaset osób wymiany jeńców.
Talibowie z zadowoleniem przyjęli informację, że Rosja może usunąć ich ruch z listy organizacji terrorystycznych
Rząd talibów, którzy przejęli władzę w Afganistanie po błyskawicznej ofensywie w 2021 roku, z zadowoleniem przyjął informację, że Rosja może usunąć ich ruch z listy organizacji terrorystycznych, których działanie jest zakazane w Rosji. - Uważamy to za pozytywny krok, który odegra ważną rolę w rozwoju relacji dwustronnych między Afganistanem a Federacją Rosyjską - oświadczył zastępca rzecznika talibów cytowany przez telewizję TOLO. W przyszłym tygodniu Rada Federacji (wyższa izba parlamentu Rosji) ma zająć się propozycją usunięcia talibów z listy organizacji terrorystycznych.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1030 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1030 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 18 na 19 grudnia doszło do zmasowanego ataku powietrznego Ukrainy na obwód rostowski.