Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W okupowanych częściach Ukrainy rośnie liczba osób zatrzymywanych za aktywność w mediach społecznościowych - podaje strona ukraińska.
Najbliżsi współpracownicy prezydenta elekta USA ds. polityki zagranicznej odbyli w tym miesiącu rozmowy z wyższymi urzędnikami europejskimi. Członkowie zespołu Donalda Trumpa poinformowali, że nowo wybrany prezydent zamierza kontynuować pomoc wojskową dla Ukrainy, ale zażąda, aby państwa członkowskie NATO zwiększyły wydatki na obronę.
Czytaj więcej
Sekretarz generalny sojuszu Mark Rutte zwołał w środę w Brukseli miniszczyt przywódców krajów, które, jak mówi, „poważnie podchodzą” do wojny w Ukrainie.
Podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi Donald Trump wielokrotnie dawał do zrozumienia, że ma zamiar odciąć pomoc wojskową dla Ukrainy, aby w ten sposób zmusić Kijów do negocjacji pokojowych. Sugerował także opuszczenie Sojuszu przez Stany Zjednoczone, jeśli państwa członkowskie nie przeznaczą na obronę większych środków.
Trump uspokoi sojuszników w kwestii Ukrainy. Ale postawi warunki?
Jednak, jak pisze „Financial Times”, w celu uspokojenia sojuszników, obawiających się o możliwości wspierania Ukrainy bez udziału USA, Trump po swojej inauguracji w styczniu zamierza utrzymać dostawy broni dla Kijowa.