Wódka z Korei Północnej wchodzi do Rosji. Firma należy do... armii Kima

Państwowy producent alkoholu z KRLD złożył wniosek o rejestrację znaku towarowego w Rosji. Firma należy do północnokoreańskiej armii. Oprócz wódki wojskowi chcą w Rosji sprzedawać też swoje pieczywo, kimczi i wyroby tytoniowe.

Publikacja: 20.12.2024 11:33

Wódka z Korei Północnej wchodzi do Rosji

Wódka z Korei Północnej wchodzi do Rosji

Foto: Bloomberg

Firma Naegohyang Trading Co., zarejestrowana w Pjongjangu, złożyła wniosek o rejestrację znaku towarowego Naegohyang (Moja Ojczyzna) w Rosji. Wniosek został złożony w ramach czterech klas Międzynarodowej Klasyfikacji Towarów i Usług (ICGS), które dotyczą etykietowania kimczi, chleba, alkoholu (z wyjątkiem piwa) i wyrobów tytoniowych, informuje gazeta „RBK”.

Pierwszy alkohol z KRLD w Rosji

– To prawdopodobnie pierwszy wniosek północnokoreańskiej firmy w dziedzinie alkoholi – zauważa prof. Andriej Lenkow, orientalista, specjalista ds. Korei Północnej, profesor Uniwersytetu Kookmin w Seulu. Według niego firma należy do armii KRLD.

– Ostatnio kilka firm z Korei Północnej zarejestrowało w Rosji swoje znaki towarowe. Ale Naegohyang produkuje także alkohol. Moim zdaniem, wcześniej nie było zgłoszeń od firm z tego obszaru. I to jest nowa sprawa: dość znana w Korei Północnej firma prawdopodobnie chce wejść na rynek rosyjski i rejestruje swoją markę – dodaje.

Czytaj więcej

Kim Dzong Un zarabia miliardy dolarów na wojnie Putina. Rosja płaci nie tylko walutą

We wniosku o rejestrację znaku Naegohyang na stronie internetowej Rospatent adresem do korespondencji jest adres z Moskwy: LLC „Patent and Legal Firm „US”. Rospatent wyjaśnia, że firma, która złożyła wniosek, „w rzeczywistości jest spółką zarejestrowaną w Korei Północnej”. Rzecznik patentowy nie wyjaśnił, dlaczego północnokoreańska firma planuje używać swojego znaku towarowego w Rosji.

Strach przed rosyjskim biznesem

Sprawa może mieć związek z powszechnie znanym ryzykiem wchodzenia w biznes z Rosjanami i istniejące na tym rynku nieuczciwe, często bandyckie praktyki.

Wyjaśnia to Grigorij Busawiew, dyrektor agencji Artpatent i rzecznik patentowy. Jego zdaniem, zagraniczne firmy mają kilka celów, rejestrując swój znak towarowy zagranicą – w tym w Rosji.

„Pierwsze to ochrona produktu przed podrabianiem. Ale nie mniej ważna jest inna rzecz: ochrona przed nieuczciwymi partnerami. Na przykład, poprzez uniknięcie konfliktu z dystrybutorem. Istnieją przykłady, gdy dystrybutor, który przetransportował towar producenta do kraju, rejestruje znak towarowy tego producenta, a następnie albo grozi dostawcy, mówiąc, że ten może współpracować tylko z nim, albo próbuje sprzedać prawa do znaku towarowego producenta, albo sam zaczyna produkować towary pod znanym już znakiem towarowym” – zauważa.

Co wiadomo o Naegohyang

W 2018 roku tygodnik „The Economist” poinformował, że Naegohyang zaczynał jako producent papierosów, ale obecnie produkuje „różne niepowiązane produkty”, takie jak sodżu, karty do gry, produkty higieniczne, sprzęt sportowy i elektronikę. W publikacji nazwano tę północnokoreańską firmę jednym z dużych, zróżnicowanych przedsiębiorstw zlokalizowanych w KRLD.
Fox Business nazywa Naegohyang „jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek Korei Północnej”. Z kolei północnokoreańska publikacja Joseon Today nazywa Naegohyang konkurentem Adidasa i Pumy. Wspomniano o Naegohyangu w 2017 r. w poście na oficjalnej stronie ambasady Rosji w Korei Północnej na portalu społecznościowym.
Zdjęcie ze stoiskiem firmy zostało zamieszczone w wiadomości poświęconej 13. Międzynarodowej Wystawie Produktów Jesiennych w Pjongjangu i podpisane jako „słynna koreańska firma Ne Kohyang – producent sprzętu sportowego i artykułów spożywczych” (zachowano interpunkcję i pisownię oryginalnego źródła). 

Firma Naegohyang Trading Co., zarejestrowana w Pjongjangu, złożyła wniosek o rejestrację znaku towarowego Naegohyang (Moja Ojczyzna) w Rosji. Wniosek został złożony w ramach czterech klas Międzynarodowej Klasyfikacji Towarów i Usług (ICGS), które dotyczą etykietowania kimczi, chleba, alkoholu (z wyjątkiem piwa) i wyrobów tytoniowych, informuje gazeta „RBK”.

Pierwszy alkohol z KRLD w Rosji

Pozostało jeszcze 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Handel
Minister Michał Kołodziejczak: Masło będzie tanieć. Podał datę
Handel
Jak Polacy postrzegają "małpki"? Dla alkoholików, pite pod sklepem i przed pracą
Handel
Żabka ma już w Polsce 11 tysięcy sklepów
Handel
Rosja dostarcza Hutim zboże ukradzione Ukrainie. Pod nosem ONZ
Handel
Polskie i czeskie piwo wlewa się do Rosji. Eksport największy od pandemii
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10