Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosja poinformowała, że w nocy z 8 na 9 sierpnia nad obwodem moskiewskim strącone zostały dwa ukraińskie drony.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Łotwa wzmocni bezpieczeństwo granic z Białorusią na sześć miesięcy
Decyzja łotewskiego rządu została podjęta w celu zapewnienia nienaruszalności granicy państwowej i zapobiegania zagrożeniom w związku wysoką liczbą przypadków nielegalnych prób przekroczenia granicy łotewsko-białoruskiej.
Poinformowano, że od 11 sierpnia 2021 r. ponad 14 tys. osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę Łotwy, w tym 5 461 osób od 1 stycznia 2023 r. do 7 sierpnia 2023 r.
Plan zakłada zwiększenie kontroli na granicy łotewsko-białoruskiej przez straż graniczną przy wsparciu sił zbrojnych i policji od 11 sierpnia 2023 r. do 10 lutego 2024 r.
Pentagon: Biden "dał zielone światło" dla szkolenia ukraińskich pilotów na F-16
Prezydent USA Joe Biden zatwierdził szkolenie ukraińskich wojskowych na amerykańskich myśliwcach F-16.
- Proces szkolenia ukraińskich pilotów jest prowadzony przez Danię i Holandię - powiedziała zastępca rzecznika Pentagonu Sabrina Singh.
Amunicja kasetowa zaczyna pomagać Ukraińcom
Ukraińcy żołnierze powiedzieli w rozmowie z "Wall Street Journal", że przekazana przez Amerykanów amunicja kasetowa zaczyna pomagać w pokonywaniu dobrze bronionych rosyjskich pozycji.
Czytaj więcej
Dostarczana przez USA amunicja kasetowa niszczy rosyjskie pozycje na obszarach, gdzie ukraińskie wojska z trudem posuwały się naprzód - informuje "Wall Street Journal".
Rosja zrywa umowy podatkowe z krajami Zachodu. W tym z Polską
Kreml zawiesza na czas niekreślony umowy podatkowe z 38 krajami, które nazywa „nieprzyjaznymi”, w tym z Polską. Przepisy o unikaniu podwójnego opodatkowania zostają, bo tak jest wygodnie dla rosyjskich firm. Większość znaczących rosyjskich spółek nigdy nie była zarejestrowana w Rosji.
Czytaj więcej
Kreml zawiesza na czas niekreślony umowy podatkowe z 38 krajami, które nazywa „nieprzyjaznymi”, w tym z Polską. Przepisy o unikaniu podwójnego opodatkowania zostają, bo tak jest wygodnie dla rosyjskich firm. Większość znaczących rosyjskich spółek nigdy nie była zarejestrowana w Rosji.
Departament Stanu: USA wkrótce ogłoszą nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy
Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller zapowiedział, że Stany Zjednoczone ogłoszą w tym tygodniu transfer nowej broni na Ukrainę w ramach kolejnego pakietu pomocy wojskowej.
- Nadal dostarczamy artylerię i szereg rodzajów broni na Ukrainę. Jeszcze w tym tygodniu pojawią się inne ogłoszenia dotyczące dodatkowej pomocy, którą planujemy zapewnić Ukrainie - powiedział.
Miller nie odpowiedział na pytanie o przekazanie Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu ATACMS.
Prezydent Serbii: Jeśli Ukraina uzna Kosowo, "pewnego dnia straci wszystko"
Prezydent Serbii Aleksandar Vucic ostro skomentował perspektywę uznania Kosowa przez Ukrainę po tym, jak ukraiński parlamentarzysta Ołeksandr Mereżko podpisał apel do zachodnich rządów wzywający do rewizji ich polityki wobec Belgradu i Prisztiny.
"Ukraina jest dla nas przyjaznym krajem. Myślę, że Zełenski jest mądrzejszy od Mereżko. Bo wyobraźcie sobie: jeśli Ukraina uzna niepodległość Kosowa, straci wszystko w ciągu jednego dnia" - dodał serbski prezydent, nie precyzując, co ma na myśli.
Ukraina: Prigożyn zaplanował swój bunt z Putinem
Zdaniem ukraińskich władz celem operacji było wskazanie dowódców wojskowych, którzy są skłonni zwrócić się przeciwko prezydentowi.
Czytaj więcej
Bunt szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna był operacją skoordynowaną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w celu zidentyfikowania generałów, którzy nie zgadzali się z nim i jego otoczeniem - mówi sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow.
Generał Breedlove: Zachód nie spieszy się z dostarczeniem F-16 dla Ukrainy z obawy przed Rosją
Były Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych w Europie Philip Breedlove uważa, że przygotowania do szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 są spowolnione, ponieważ niektóre kraje boją się prowokować Rosję.
- Istnieje powściągliwość w szybkim działaniu z powodu obaw, że Putin może wywołać pewne ważne wydarzenia. Jak już wielokrotnie mówiłem, sytuacja z F-16 jest właśnie takim przypadkiem - powiedział.
Według emerytowanego amerykańskiego generała, wiele krajów jest gotowych do rozpoczęcia szkolenia Ukraińców na F-16 - opracowano wstępne plany, ale "główne spowolnienie tego procesu jest wewnątrz" USA.
Reuters: Rosja zaczyna mieć problemy z eksportem swoich zbóż
Moskwa zmaga się z wyzwaniami związanymi z eksportem swoich produktów zbożowych. Rosjanom brakuje statków, rosną koszty ubezpieczeń i niechęć zachodnich firm do zawierania transakcji - informuje agencja Reutera.
Węgry zatwierdzają ambasadora Ukrainy kilka miesięcy po złożeniu wniosku
Węgry zatwierdziły nominację Fiodora Szandora na ambasadora Ukrainy kilka miesięcy po tym, jak Kijów wysłał wniosek o stanowisko - informuje stacja ATV.
Szef wywiadu obronnego Ukrainy z wizytą w Bułgarii
Bułgarskie Ministerstwo Obrony potwierdziło, że na czele ukraińskiej delegacji stanął Kyruło Budanow.
Nie wiadomo, kiedy dokładnie doszło do wizyty. Pod koniec ubiegłego tygodnia Budanow udzielił wywiadu bułgarskim mediom.
Zełenski nazywa kontratak "trudnym", ale jest w nim ważny pozytyw
Prezydent Wołodymyr Zełenski mówi, że ukraińska kontrofensywa jest "skomplikowana", ale ważnym pozytywem jest to, że inicjatywa należy do Ukrainy.
- Prawdopodobnie przebiega to wolniej, niż ktokolwiek chce - mówił.
Zełenski podkreślił jednak, że kontrofensywa "jest wtedy, gdy armia posuwa się naprzód, a nie cofa".
Ukraińskie Siły Zbrojne kontynuują ofensywę na dwóch kierunkach
W ciągu ostatniej doby na linii frontu doszło do około 20 starć bojowych - poinformował ukraiński Sztab Generalny
Ukraińskie Siły kontynuują operacje ofensywne w sektorach melitopolskim i berdiańskim.
"W ciągu ostatniej doby wróg przeprowadził 3 ataki rakietowe i 47 ataków powietrznych, wystrzeliwując 55 razy z systemów rakietowych na ukraińskie pozycje i zaludnione obszary. W wyniku rosyjskich ataków terrorystycznych zginęli i zostali ranni cywile, zniszczone zostały budynki mieszkalne i inna infrastruktura cywilna" - poinformowano.
Lokalne media: Kilka eksplozji w centrum Doniecka
Lokalne media donoszą o kilku eksplozjach w centrum kontrolowanego przez Rosję miasta Donieck.
Miasto było celem ciężkiego ostrzału w weekend, a zarówno Rosja, jak i Ukraina oskarżały się nawzajem o trafienie w budynek uniwersytetu. Moskwa twierdziła, że został on zbombardowany, a Kijów, że został ostrzelany.
CNN: "Nierealistyczne" oczekiwania dotyczące kontrofensywy. Presja na Ukrainę, by rozpoczęła rozmowy pokojowe
Początkowe "nierealistyczne" oczekiwania Zachodu dotyczące ukraińskiej kontrofensywy przyczyniają się teraz do rosnącej presji na Kijów ze strony niektórych państw Zachodu, aby rozpocząć rozmowy pokojowe z Rosją - informuje CNN.
Czytaj więcej
Kilka tygodni po rozpoczęciu ukraińskiej kontrofensywy, do zachodnich sojuszników dociera coraz więcej "otrzeźwiających" ocen zdolności ukraińskiej armii - informuje CNN powołując się na rozmowy z urzędnikami.
Rosja będzie blokować szare karty SIM
Zaciska się reżimowa kontrola życia w Rosji. Władze będą blokować karty SIM tym, którzy nie podają operatorom swoich prawdziwych danych. Takich kart może być w Rosji 7 milionów. Operatorzy mają obowiązek udostępniać dane swoich klientów rosyjskiej bezpiece.
Czytaj więcej
Zaciska się reżimowa kontrola życia w Rosji. Władze będą blokować karty SIM tym, którzy nie podają operatorom swoich prawdziwych danych. Takich kart może być w Rosji 7 milionów. Operatorzy mają obowiązek udostępniać dane swoich klientów rosyjskiej bezpiece.
Alarm lotniczy dla całej Ukrainy
SBU zatrzymała parlamentarzystę partii prezydenckiej w czasie przyjmowania łapówki
SBU nie podaje personaliów zatrzymanego parlamentarzysty. Interfax Ukraina, powołując się na swoje źródło podaje, że jest to Anatolij Gunko, parlamentarzysta prezydenckiej partii Sługa Narodu.
Czytaj więcej
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wraz z Narodowym Biurem Antykorupcyjnym (NABU) zatrzymała ukraińskiego parlamentarzystę, który handlował ziemią należącą do Narodowej Akademii Nauk Rolniczych.
Skąd Ukraina ma zapasy złota?
W drugim roku wojny, ukraińskie rezerwy złota i walut są na historycznie wysokim poziomie - ponad 41 mld dolarów.
Czytaj więcej
W drugim roku wojny, ukraińskie rezerwy złota i walut są, dzięki pomocy międzynarodowej, na historycznie wysokim poziomie - ponad 41 mld dolarów. Najwięcej dorzuciła Unia Europejska, Bank Światowy i USA. Swoje rezerwy Ukraina przechowuje za granicą.
Rosjanie ostrzelali Kupiańsk. Ranny został 14-latek
O 14-latku rannym w ostrzale Kupiańska informuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Synehubow określa stan rannego jako umiarkowany. Chłopcem zajmują się lekarze.
Ukraiński biskup Jonatan skazany za działalność prorosyjską
W jego komputerze znaleziono wzory propagandowych rosyjskich ulotek, a w czasie rewizji w jego siedzibie – prorosyjskie książki.
Czytaj więcej
Sąd skazał Jonatana na pięć lat więzienia za „usprawiedliwianie rosyjskiej agresji”.
Rosyjska prokuratura: Komisje poborowe płoną z powodu sukcesów Rosji
Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej stwierdziła, że seria podpaleń w wojskowych urzędach meldunkowych i poborowych związana jest z „sukcesami wojsk rosyjskich” na wojnie z Ukrainą i ostrzegła przed możliwą poniesienia odpowiedzialności karnej na podstawie paragrafów dotyczących terroryzmu i sabotażu.
Kto kupuje belgijskie czołgi i wysyła je na Ukrainę? Nie wiadomo
Belgijskie media doniosły, że pochodzące z tego kraju czołgi Leopard 1 wkrótce będą operować na froncie, ale nie dzięki uprzejmości Belgii. Sprzęt został odkupiony od OIP Land Systems w Tournai - firmy, która wcześniej wykupiła czołgi i odrestaurowała je. Pierwsze z nich są teraz w Niemczech, w drodze na Ukrainę.
Czytaj więcej
Pierwsze belgijskie czołgi Leopard 1 wyjechały w poniedziałek na Ukrainę. Jednak, jak pisze serwis informacyjny Business AM, to nie Belgia wysyła te maszyny na front, ale inny kraj.
Żołnierze z Holandii nie będą mogli rywalizować z Rosjanami
Holenderscy żołnierze nie będą już mogli uczestniczyć w wojskowych imprezach sportowych, w których biorą udział również rosyjscy i białoruscy zawodnicy - podaje publiczny nadawca NOS.
Decyzję podjęła minister obrony Kaisa Ollongren po tym, jak dwa tygodnie temu holenderscy żołnierze wzięli udział w turnieju judo na Dominikanie, w którym rywalizowali również Rosjanie. Minister zdecydowało, że holenderskie wojsko będzie miało zakaz udziału w wydarzeniach wraz z Rosjanami, dopóki trwa wojna na Ukrainie. Takie same obostrzenia dotyczą rywalizacji z żołnierzami z Białorusi.
Rosyjscy uczniowie z nowego podręcznika dowiedzą się, że Ukraina jest „skrajnie nacjonalistyczna”
„Dzisiaj ludzie z innymi poglądami na Ukrainie są surowo prześladowani, opozycja zakazana, a wszystko rosyjskie jest traktowane jako wrogie” – twierdzą autorzy nowego rosyjskiego podręcznika historii. Przyczyny trwającej od półtorej roku agresji Rosji nad Dnieprem tłumaczą „obroną Donbasu i wyprzedzającym zapewnieniem bezpieczeństwa Rosji”.
Czytaj więcej
Doradca rosyjskiego prezydenta, Władimir Miedinski, zaprezentował nowy podręcznik historii, który niedługo ma trafić do rosyjskich szkół.
Zełenski rozmawiał z premierem Holandii
W czasie rozmowy z Markiem Rutte Zełenski podziękował za przystąpienie Holandii do Wspólnej Deklaracji Wsparcia dla Ukrainy grupy G7. "Rozmawialiśmy o przyszłych dwustronnych gwarancjach bezpieczeństwa w ramach tej deklaracji, które powinny opierać się na kluczowej roli Holandii w koalicji na rzecz (przekazania) myśliwców" Ukrainie - napisał ukraiński prezydent. Zełenski przedstawił też Ruttemu sytuację na froncie i mówił o obecnych potrzebach ukraińskiej armii, w tym artylerii, pojazdach opancerzonych i zestawach obrony przeciwlotniczej.
Kłopoty „rosyjskiej Zary”. Czy marka odzieżowa, która miała podbić Rosję, wycofa się z tego rynku?
Maag, marka odzieżowa, która przejęła sklepy Zary w Rosji, nie radzi sobie najlepiej na tamtejszym rynku – informuje branżowy serwis „Fashion Network” powołując się na rosyjskie media niezależne. Zamknięto część przejętych sklepów, rozważane ma być także wycofanie się z rynku rosyjskiego.
Czytaj więcej
Maag, marka, która przejęła sklepy w Rosji należące dawniej do Zary, nie radzi sobie najlepiej na rynku rosyjskim i może z niego zrezygnować – twierdzi branżowy serwis „Fashion Network”. To wnioski po trzech miesiącach działania sklepów Maag w Rosji.
Rosjanie twierdzą, że trafili w stanowisko dowodzenia w Pokrowsku. Ukraińcy pokazują zdjęcia zniszczonego bloku
Serhij Dobriak, szef wojskowej administracji Pokrowska w rozmowie z CNN stwierdził, że hotel trafiony przez Rosjan, w którym rzekomo stacjonować mieli ukraińscy żołnierze, jest pusty od pięciu tygodni.- Jeden Iskander trafił wielopiętrowy budynek, drugi trafił w pobliski hotel "Drużba" - wyjaśnił Dobriak.
Czytaj więcej
Rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow potwierdził, że rosyjska armia ostrzelała w poniedziałek Pokrowsk (Rosjanie określają miasto dawną nazwą Krasnoarmiejśk - red.). Według słów gen. Konaszenkowa zaatakowano stanowisko dowodzenia Zgrupowania Chortyca. Tymczasem zdjęcia publikowane przez Ukraińców wskazują, że Rosjanie trafili m.in. w blok mieszkalny.
W ciągu doby w rejonie Bachmutu doszło do 16 potyczek
Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Sił Zbrojnych Ukrainy, płk Serhij Czerwaty poinformował, że w rejonie Bachmutu ukraińska armia nadal dysponuje inicjatywą, a "wróg desperacko opiera się, wykorzystując wszystkie rodzaje dostępnej artylerii, od moździerzy po wyrzutnie rakiet". Pozycje ukraińskie w rejonie Bachmutu miały zostać ostrzelane 508 razy w ciągu doby, sześć razy były celem ataków powietrznych. W czasie 16 potyczek w rejonie Bachmutu Rosjanie mieli stracić 65 żołnierzy (118 zostało rannych) i pięć ciężarówek.
Business Insider: Przemalowane amerykańskie F-35 miały pojawić się na paradzie
Nie wiadomo, czy pomysł dojdzie do skutku.
Czytaj więcej
Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego miała być okazją do zobaczenia najnowocześniejszego sprzętu na wyposażeniu polskiej armii. Według Business Insidera miały się pojawić jednak również maszyny, które do Polski trafią dopiero za trzy lata. MON zaprzecza.
Były piłkarz reprezentacji Rosji walczy na wojnie
47-letni Andriej Sołomatin, 13-krotny reprezentant Rosji poinformował na Telegramie, że podpisał kontrakt z rosyjskim wojskiem i znajduje się pod Bachmutem, w strefie działań wojennych. Były piłkarz trafił do ochotniczego batalionu złożonego z kibiców różnych klubów.
Liczba rannych w ataku rakietowym na Pokrowsk wzrosła do 88
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Kyryłenko napisał, że według stanu na godzinę 11 rano czasu lokalnego rannych w dwóch poniedziałkowych atakach rakietowych na Pokrowsk, które oddzielało 40 minut, zostało 88 osób - dane pochodzą ze szpitali, do których trafili poszkodowani. W stanie ciężkim znajduje się dwóch rannych policjantów i jeden pracownik Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Lekarze walczą obecnie o ich życie.
MSW Rosji przyznaje: Fala podpaleń komisji poborowych
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych po nasilających się przypadkach podpaleń wojskowych urzędów meldunkowych i poborowych poinformowało, że trwają poszukiwania sprawców i ich wspólników. „Właściwe organy przeprowadzają kontrole wszystkich zarejestrowanych przypadków podpaleń i prób ich popełnienia. Trwają prace nad ustaleniem sprawców i ich wspólników” – poinformowało biuro prasowe MSW. „Zamachy na obiekty wojskowe i obiekty o znaczeniu strategicznym kwalifikowane są przez obowiązujące przepisy jako sabotaż lub akt terrorystyczny. Są to szczególnie poważne przestępstwa, za popełnienie których przewidziano karę do 20 lat więzienia” – zaznaczono w komunikacie.
Rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa „Południe”: Rosja rozprasza okręty na Morzu Czarnym
7 sierpnia prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski oświadczył, że do końca wojny Rosja będzie pozbawiona okrętów jeśli nadal będzie atakować ukraińskie porty.
Czytaj więcej
- Jest pewna panika na Morzu Czarnym po ostatnich wydarzeniach - powiedziała na antenie ukraińskiej telewizji rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe", kpt. Natalia Humeniuk.
Mieszkańcy Doniecka mogą pić wodę z kopalń
Doniecki Instytut „Dongiproszacht” zaproponował wykorzystanie wód kopalnianych w celu zmniejszenia deficytu wody w republice - powiedział główny inżynier tej instytucji, Wiktor Gulejczuk. - Specjaliści instytutu opracowali projekt wykorzystania wód kopalnianych z likwidowanych kopalń, w szczególności kopalni Miusskaja w mieście Śnieżne – powiedział Rosjanin, cytowany przez propagandową agencję RIA Nowosti. Zaznaczył, że jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o takim projekcie dla Doniecka.
Pokrowsk: Liczba rannych policjantów wzrosła do 31
Informacje takie przekazuje ukraińska policja. 7 sierpnia wieczorem Pokrowsk został dwa razy ostrzelany przez Rosjan.
Oracle Rosja zbankrutowało
Moskiewski Sąd Arbitrażowy uznał za bankruta Oracle Computer Hardware, rosyjską spółkę zależną Oracle Corporation.
Czytaj więcej
Moskiewski Sąd Arbitrażowy uznał za bankruta Oracle Computer Hardware, rosyjską spółkę zależną Oracle Corporation. Firma zawiesiła działalność w marcu 2022 roku.
SBU informuje o rozbiciu siatki kobiet współpracujących z FSB w obwodzie donieckim
Kontrwywiad SBU miał zneutralizować siatkę wywiadowczą złożoną wyłącznie z kobiet, które współpracowały z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa i Grupą Wagnera. SBU podała, że kobiety - wykonując polecenia Rosjan - zbierały informacje wywiadowcze o rozmieszczeniu ukraińskiego sprzętu wojskowego na terytorium obwodu donieckiego. W szczególności miały zbierać informacje na temat tras przelotów ukraińskich samolotów bojowych i śmigłowców bojowych w rejonie Awdijiwki. Rosjan miały też interesować trasy przejazdów ciężkich pojazdów opancerzonych Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonach frontowych i na froncie.
MSW Rosji ostrzega przed oszustami, którzy wyłudzają pieniądze a potem zachęcają do zamachów
Rosyjska prokuratura generalna ma analizować pewną liczbę podpaleń komisji wojskowych i biur rekrutacji popełnionych "po otrzymaniu telefonicznych instrukcji".
Czytaj więcej
MSW Rosji ostrzega obywateli kraju w wydanym komunikacie, że telefoniczni oszuści nie tylko starają się okraść Rosjan pod pozorem troski o ich oszczędności, ale też próbują zmusić rozmówców do przeprowadzania aktów sabotażu i ataków terrorystycznych.
Dwie osoby ranne w ostrzale miejscowości Kozacza Łopan
Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego.
Ukraina do końca roku otrzyma 244 mln dolarów na rozminowanie
Informacje takie przekazała w rozmowie z agencją Ukrinform wicepremier, minister gospodarki Ukrainy, Julia Swyridenko.
W rosyjskim ataku na Pokrowsk zginął m.in. zastępca szefa pogotowia ratunkowego w obwodzie donieckim
Płk Andrij Omelczenko miał 52 lata. W poniedziałek wieczorem Pokrowsk był dwukrotnie, w ciągu 40 minut, obiektem ataku rakietowego. W ataku zginęło siedem lub osiem osób (według różnych źródeł), a 67 zostało rannych.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało ponad 14,381 mln osób
Z informacji Straży Granicznej wynika, że w ciągu ostatniej doby do Polski z Ukrainy wjechało 30,6 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 38 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 12,621 mln osób.
Miedwiediew: Rosja osiągnie pokój na własnych warunkach
„Cały system NATO praktycznie otwarcie walczy przeciwko nam” - stwierdził na Telegramie były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, perorując, że Zachód „chce zmieść Rosję z powierzchni ziemi”. „Mamy dość sił, aby rozwiązać wszystkie zadania specjalnej operacji wojskowej (jak w rosyjskiej nowomowie propagandowej mówi się o inwazji na Ukrainę - red.). Tak jak w sierpniu 2008 roku, nasi wrogowie zostaną zmiażdżeni, a Rosja osiągnie pokój na własnych warunkach. Zwycięstwo będzie nasze!” - dodał wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, nawiązując do 15. rocznicy wybuchu wojny z Gruzją.
Sabotaż przyczyną wybuchu w tureckim porcie? „Mało prawdopodobne”
Władze tureckie rozważają wersję sabotażu, jako przyczynę poniedziałkowego wybuchu w porcie Derince, ale nie wygląda ona przekonująco - powiedział Ahmet Güldal, szef Tureckiej Izby Zbożowej, cytowany przez CNN Türk. Do eksplozji doszło w strefie załadunku zboża. Kontenerowa część portu nie została dotknięta wybuchem. Rannych zostało co najmniej 12 osób.
- To jest teren portu i nikt, kto nie przeszedł kontroli bezpieczeństwa, nie może tam wejść. Czy to urzędnik państwowy, pracownik, czy właściciel firmy - nie mogą tam wejść. Wszystkie scenariusze zostaną oczywiście sprawdzone, ale ta możliwość (sabotaż -red.) jest uważana za mało prawdopodoną - powiedział Güldal.
Przewodniczący Dumy: W 2008 roku Rosja też broniła cywilów
15 lat po wybuchu wojny Rosji z Gruzją tak Wiaczesław Wołodin uzasadniał atak.
Czytaj więcej
Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin ostrzegł prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że ten „powtórzy los” byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego.
PERN wznowił tłoczenie ropy w drugiej nitce rurociągu „Przyjaźń”
Służby techniczne PERN przywróciły w poniedziałek wieczorem pełną funkcjonalność uszkodzonej nitki rurociągu „Przyjaźń” - poinformowano rano na stronie przedsiębiorstwa. „Teraz koncentracja spółki skupi się na oczyszczeniu terenu i przywróceniu go do stanu właściwego” - zaznaczono w wydanym komunikacie. Pierwsza nitka zachodniego odcinka rurociągu przez cały czas zdarzenia działała zgodnie z harmonogramem.
Czytaj więcej
PERN przywróciły w poniedziałek wieczorem pełną funkcjonalność uszkodzonej nitki rurociągu „Przyjaźń”. Teraz spółka skupi się na rekultywacji terenu i przywróceniu go do stanu właściwego – poinformowano w komunikacie.
W ciągu doby obwód chersoński został ostrzelany 68 razy
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. W wyniku ostrzału zginęła jedna osoba, a 13 zostało rannych. Na obwód chersoński spadły 342 pociski.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 250 800 żołnierzy, 4 254 czołgi, 8 278 pojazdów opancerzonych, 4 996 zestawów artyleryjskich, 709 wyrzutni rakiet, 468 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 312 śmigłowców, 4 158 bezzałogowych statków powietrznych, 1 377 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 7 460 pojazdów (w tym cystern), 737 jednostek sprzętu specjalnego.
67 osób rannych w rosyjskim ataku rakietowym na Pokrowsk
Ihor Kłymenko, szef MSW Ukrainy, na swoim kanale w serwisie Telegram podał, że w ataku rakietowym na Pokrowsk, w czasie którego rakiety spadły na budynek mieszkalny, rannych zostało 67 osób, a siedem osób zginęło (inne źródła podają, że zginęło osiem osób, w tym siedmioro cywilów). Wśród rannych jest 29 policjantów, siedmiu ratowników i dwoje dzieci - pisze Kłymenko.
Cichanouska o Grupie Wagnera na Białorusi: Dyktator chce trzymać w napięciu i szantażować naszych zachodnich sąsiadów
- (Aleksandr Łukaszenko) Prowokuje i obserwuje reakcje, próbuje wymęczyć swoim zachowaniem i zmusić do kontaktu z nim. Nie sądzę, że z tych prowokacji wyniknie coś więcej, ale reżim Łukaszenki testuje czerwone linie Zachodu. To samo robi Putin. Jeżeli nie ma twardej odpowiedzi, czują się bezkarni i idą dalej - mówi Cichanouska w rozmowie z Rusłanem Szoszynem.
Czytaj więcej
Nie można zamykać granic dla zwykłych ludzi, porzucając ich w więzieniu zarządzanym przez wariata – mówi Swiatłana Cichanouska, liderka wolnej Białorusi.
Dziewięć ataków ukraińskiego lotnictwa na Rosjan w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu doby ukraińskie lotnictwo zaatakowało dziewięć razy zgrupowania rosyjskich wojsk i sprzętu. Nad Ukrainą strącono też rosyjski śmigłowiec Ka-52 i dwa drony rozpoznawcze. Ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały trzy zgrupowania rosyjskich wojsk i sprzętu, pięć jednostek artylerii na pozycjach ogniowych i dwie stacje walki radioelektronicznej.
ISW: Rosyjscy blogerzy wojskowi nie komentują skutków ukraińskich ataków na mosty
Ma to potwierdzać hipotezę think tanku z USA, że rosyjskie władze mogły nakazać rosyjskim blogerom wojskowym i korespondentom wojskowym, by nie komentowali uderzeń Ukraińców w szlaki logistyczne rosyjskiej armii w rejonie Krymu, aby uniknąć wywołania paniki w przestrzeni informacyjnej.
Czytaj więcej
Ukraińskie siły prowadziły w poniedziałek działania kontrofensywne na co najmniej dwóch odcinkach frontu - pisze w swojej najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Obwód sumski ostrzelany 11 razy w ciągu doby
Informacje takie przekazuje administracja wojskowa obwodu. W poniedziałek na położony na północy Ukrainy, graniczący z Rosją obwód spaść miało 88 pocisków.
Rosjanie informują o powstrzymaniu prób sforsowania Dniepru przez Ukraińców
Rzecznik rosyjskiego zgrupowania wojsk "Dniepr", Roman Kodrian, cytowany przez TASS podał, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie powstrzymali dwie próby sforsowania Dniepru przez niewielkie grupy ukraińskich żołnierzy poruszających się motorówkami. Trzy takie motorówki, z których każda przewoziła do 15 żołnierzy, miały zostać zatopione po ostrzelaniu ich przez rosyjskie oddziały.
Rosjanie informują o odparciu ukraińskiego natarcia na Urożajne, miejscowość w obwodzie donieckim
Rzecznik rosyjskiej grupy wojsk "Zachód", Oleg Czeczkow poinformował w rozmowie z RIA Novosti, że wysunięte jednostki rosyjskiego zgrupowania, przy wsparciu artylerii, odparły kilka ataków Ukraińców, wspieranych przez pojazdy opancerzone, na Urożajne.
Zełenski: Gdy Ukraina wygra wojnę powróci normalność
W rocznicę rosyjskiej agresji na Gruzję w 2008 roku prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski podkreślał, że "rosyjska okupacja Gruzji nadal trwa". - Wiele słów zostało wypowiedzianych na temat tego, że gdyby świat był zdecydowany w 2008 roku, wiele spraw potoczyłoby się inaczej. Już wtedy Rosja powinna była zdać sobie sprawę, że agresor płaci najwyższą cenę za agresję. Zdecydowanie musi zdać sobie z tego sprawę teraz - mówił prezydent Ukrainy w wieczornym wystąpieniu. - Kiedy Ukraina wygra tę wojnę, nie powstrzyma to jedynie ekspansji agresywnych apetytów Rosji, nie ocali to jedynie innych narodów przed tym, co przechodzimy my - Ukraina, Gruzja i Mołdawia. Nasze zwycięstwo przywróci wszystkim normalność - zakończy rosyjską okupację - dodał.
W czasie nocnego alarmu powietrznego w Zaporożu rozległy się eksplozje
W nocy Siły Powietrzne Ukrainy ogłosiły alarm związany z zagrożeniem atakiem z użyciem pocisków balistycznych we wschodniej części Ukrainy.
Liczba rannych w ataku rakietowym na Pokrowsk wzrosła do 57
Serhij Dobrjak, szef wojskowej administracji Pokrowska (obwód doniecki) poinformował, że według stanu na godzinę 0:30 liczba osób rannych w wyniku ataku rakietowego na Pokrowsk, do którego doszło 7 sierpnia, wzrosła do 57. W ataku, w czasie którego rakieta trafiła w budynek mieszkalny, zginęło siedem osób.
Grupa instruktorów z Litwy udała się do Wielkiej Brytanii, by szkolić ukraińskich żołnierzy
Informację taką przekazał litewski nadawca publiczny LRT, powołując się na rzecznika litewskich Sił Zbrojnych. Do Wielkiej Brytanii udało się 18 litewskich instruktorów wojskowych. Litwini mają szkolić Ukraińców m.in. w zakresie użycia broni, strzelania, identyfikacji sprzętu, a także prowadzić szkolenie medyczne i inżynieryjne oraz szkolenie taktyczne z działania w obszarach leśnych i zurbanizowanych.
Szef MSZ Japonii apeluje do Iranu, by kraj ten nie dostarczał Rosji broni, którą może ona użyć przeciw Ukrainie
W czasie spotkania z szefem MSZ Iranu, Hosseinem Amirem Abdollahianem w Tokio, minister spraw zagranicznych Japonii, Yoshimasa Hayashi, wezwał Iran do przyjęcia "konstruktywnego podejścia" do wojny, która toczy się na Ukrainie. Iran ma dostarczać Rosji dronów-kamikadze Shahed 136/131, których Rosjanie regularnie używają do atakowania celów na Ukrainie (oficjalnie Iran nie potwierdza dostarczania Rosji uzbrojenia).
W poniedziałek wieczorem ruch na Moście Krymskim został wstrzymany na ok. 90 minut
Informacja o wstrzymaniu ruchu samochodów na Moście Krymskim pojawiła się w poniedziałek ok. 22:05 czasu lokalnego. Ok. 23:35 Most Krymski był znów przejezdny dla samochodów. Ruch na Moście Krymskim odbywa się tylko po jednej jego nitce, po tym jak 17 lipca atak dwóch ukraińskich dronów morskich uszkodził część drogową mostu.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski apeluje o dostarczenie Ukrainie większej liczby zestawów przeciwlotniczych.