Relację z najnowszych wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. 10 sierpnia nad ranem Rosjanie zestrzelili dwa drony zmierzające w stronę Moskwy.
Kończymy dzisiejszą relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Departament Stanu USA: Długoterminowe umowy bezpieczeństwa dla Ukrainy "przetrwają każdą administrację"
Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller został zapytany na konferencji prasowej, czy pomoc dla Ukrainy ulegnie zmianie, jeśli Donald Trump zostanie kolejnym prezydentem USA.
Powiedział, że pomoc będzie zapisana w odpowiednich umowach międzyrządowych, które pozostaną w mocy niezależnie od tego, kto będzie prezydentem Stanów Zjednoczonych.
- Musimy ugruntować długoterminowe umowy dotyczące bezpieczeństwa, które przetrwają każdą administrację, każdy rząd, zarówno tutaj w Stanach Zjednoczonych, jak i wśród naszych sojuszników i partnerów, którzy podjęli długoterminowe zobowiązania na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy - powiedział Miller
Niemcy zatrzymali pracownika wojskowego podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji
Niemieckie władze aresztowały urzędnika agencji zamówień wojskowych pod zarzutem przekazywania Rosji poufnych informacji - podała gazeta "Bild", powołując się na Prokuraturę Federalną.
Według raportu Thomas H. z własnej inicjatywy kontaktował się z rosyjskim konsulatem w Bonn i ambasadą Rosji w Berlinie od 2023 roku.
Władze wydały nakaz aresztowania Thomasa H. 27 lipca. Mężczyzna 9 sierpnia stanął przed sądem. Podejrzany o szpiegostwo pozostaje obecnie w areszcie i jeśli zostanie skazany, grozi mu do 10 lat więzienia.
Zełenski: Ukraina potrzebuje znacznie więcej systemów obrony powietrznej niż obecnie posiada
- Aby bronić całego terytorium Ukrainy, potrzebujemy znacznie więcej systemów obrony powietrznej niż mamy teraz i ciężko pracujemy, aby ukraińskie wojsko miało więcej systemów i pocisków do nich - powiedział prezydent Ukrainy.
Zełenski podziękował Niemcom i kanclerzowi Olafowi Scholzowi za wywiązanie się z umowy i dostarczenie Patriotów.
Kolejny alarm dla całej Ukrainy
Władze kraju poinformowały, że Rosjanie ponownie poderwali samoloty MiG-31K zdolne do przenoszenia pocisków Kindżał.
Niższy popyt Chin na ropę z Rosji
W czerwcu dostawy rosyjskiej ropy do Chin zmniejszyły się o połowę. W lipcu - o kolejne 15 proc. Nagle rosyjskie firmy naftowe stanęły w obliczu dużego spadku popytu ze strony kluczowego klienta. Dochody Kremla też poszły w dół.
Czytaj więcej
W czerwcu dostawy rosyjskiej ropy do Chin zmniejszyły się o połowę. W lipcu - o kolejne 15 proc. Nagle rosyjskie firmy naftowe stanęły w obliczu dużego spadku popytu ze strony kluczowego klienta. Dochody Kremla też poszły w dół.
Kanada rozszerza sankcje na Białoruś w trzecią rocznicę sfałszowanych wyborów
W środę, z okazji trzeciej rocznicy protestów na Białorusi przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim, rząd Kanady ogłosił sankcje wobec dziewięciu osób fizycznych i siedmiu podmiotów prawnych w odpowiedzi na represje białoruskiego reżimu.
Kanadyjskie sankcje zostały nałożone na urzędników państwowych, sędziów i współpracowników reżimu, w tym szefa Białoruskiej Telewizji Państwowej, a także na Ministerstwo Obrony, Wojska Wewnętrzne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Białorusi oraz firmy zajmujące się produkcją wojskową.
Władze w Charkowie rozważają ewakuację mieszkańców w rejonie Kupiańska
- W związku z zaostrzeniem sytuacji operacyjnej w rejonie kupańskim może zostać podjęta decyzja o obowiązkowej ewakuacji - poinformowałł Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego.
Według niego, wstępnie ewakuowanych ma zostać ponad 11 tysięcy osób, w tym 600 dzieci.
Wszyscy otrzymają niezbędną pomoc, ewakuowani otrzymają tymczasowe zakwaterowanie na bezpieczniejszych terytoriach - zapewnił.
Biały Dom nie widzi spadku poparcia USA dla pomocy wojskowej dla Ukrainy
Koordynator ds. komunikacji strategicznej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby powiedział, że Waszyngton nie widzi żadnych oznak spadku amerykańskiego poparcia dla pomocy wojskowej dla Ukrainy.
W zeszłym tygodniu stacja CNN opublikowała wyniki sondażu, zgodnie z którymi 55 proc. Amerykanów uważa, że Kongres nie powinien zapewniać dodatkowych funduszy na wsparcie Ukrainy, podczas gdy 51 proc. twierdzi, że Stany Zjednoczone zrobiły już wystarczająco dużo, aby pomóc Kijowowi.
Osiem osób zaginionych po wybuchu w rosyjskiej fabryce
Osiem osób nadal uważa się za zaginione po potężnej eksplozji w fabryce w mieście Siergijew Posad oddalonym o 50 km od Moskwy.
Wciąż nie wiadomo, co spowodowało wybuch, w wyniku którego zginęła jedna osoba, a 60 zostało rannych.
Trzy osoby zginęły po rosyjskim ataku rakietowym w Zaporożu
- Obecnie wiadomo o trzech zabitych cywilach, medycy udzielają pomocy rannym - poinformowały lokalne władze.
Ukraiński batalion "Szaman" poluje na rosyjskich dowódców
Ukraińskie siły specjalne nie biorą jeńców podczas nalotów transgranicznych. Ich cele stają się coraz bardziej ambitne.
Czytaj więcej
Członkowie batalionu sił specjalnych Szaman, który jest częścią Głównego Zarządu Wywiadowczego ukraińskiego Ministerstwa Obrony, otrzymali zadanie wyeliminowania wysokich rangą rosyjskich oficerów - donosi "The Times"
Trzecia rocznica sfałszowanych wyborów na Białorusi. USA nakładają sankcje
"W trzecią rocznicę sfałszowanych wyborów na Białorusi, wraz z naszymi sojusznikami i partnerami nakładamy sankcje i ograniczenia wizowe na tych, którzy umożliwiają brutalne represje Łukaszenki i nielegalną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie" - poinformował Antony Blinken.
Śledztwo Reutera: Rosyjski urzędnik powiązany z neonazistami. Teraz pracuje przy deportacji ukraińskich dzieci
Dziennikarze agencji Reutera przyjrzeli się aktywności w sieci Aleksiej Petrowa, doradcy w biurze Marii Lwowej-Biełowej.
Czytaj więcej
Rosyjski urzędnik, który jest zaangażowany w nielegalną deportacją ukraińskich dzieci do Rosji, jako nastolatek był powiązany z ideologią białej supremacji i neonazistami - ustaliła agencja Reutera.
SBU rozbiła kobiecą grupę szpiegowską
Rosjanie zwerbowali cztery kobiety w obwodzie donieckim, które przekazywały informacje o pozycjach ukraińskiej armii.
Czytaj więcej
Ukraińskie służby poinformowały o zlikwidowaniu kobiecej grupy szpiegowskiej, która przekazywała ważne informacje wojskowe Rosjanom i Grupie Wagnera.
Ukraina zaprzecza rosyjskim doniesieniom o próbie ataku na elektrownię jądrową w Zaporożu
- Bez wątpienia Ukraina nie przeprowadziła żadnego ataku dronem na ZNPP, nie planowała i nawet teoretycznie nie zamierza tego robić - powiedział Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy.
Wyborcy w USA mogą w przyszłym roku zdecydować o przyszłości kraju i losie Ukraińców
Przyszłość Ukrainy w dużej mierze zależy od zagranicznego wsparcia. Kluczowy może okazać się wynik wyborów w USA.
Czytaj więcej
Jednym z największych problemów Ukrainy, prowadzącej kluczową ofensywę, która jak dotąd nie spełniła jej własnych i zachodnich oczekiwań, jest to, że nie może ona sama decydować o swoim losie.
W lipcu inflacja na Ukrainiew ujęciu rocznym spadła do 11,3 proc.
W lipcu ceny konsumenckie na Ukrainie spadły o 0,6 proc. po wzroście o 0,8 proc. w czerwcu.
Jednocześnie inflacja została odnotowana na poziomie 0,7 proc., a w ujęciu rocznym w okresie lipiec-2023 spadła do 11,3 proc. z 12,8 proc. w czerwcu.
Rosja twierdzi, że przechwyciła ukraiński dron zmierzający w kierunku Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Ukraiński dron szturmowy lecący w kierunku elektrowni atomowej w Zaporożu został przechwycony - poinformowali rosyjscy urzędnicy.
Bezzałogowy statek powietrzny został zestrzelony nad Enerhodarem – miastem na północny zachód od Zaporoża, w pobliżu którego znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa.
„Dzięki umiejętnym działaniom naszych pracowników urządzenie zostało przechwycone i wylądowało. Po zbadaniu okazało się, że był to dron uderzeniowy” – podaje strona rosyjska.
Niemiecki Rheinmetall dostarczy Ukrainie co najmniej 30 czołgów
Niemiecki nadawca publiczny ARD poinformował, że Rheinmetall pozyskał z Belgii dziesiątki wycofanych z eksploatacji czołgów Leopard-1 i zmodernizuje je dla ukraińskiej armii.
Firma zbrojeniowa będzie mogła wysłać część naprawionych czołgów na Ukrainę w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
Niemcy znacząco zwiększyły wsparcie militarne dla Ukrainy pod naciskiem USA i innych sojuszników i stały się drugim co do wielkości dostawcą broni dla walczącego kraju.
Alarmy przeciwlotnicze na terytorium całej Ukrainy
Rosja otwiera dochodzenie w sprawie eksplozji w fabryce pod Moskwą
Liczba rannych w wyniku wybuchu w zakładzie przemysłowym na północny wschód od Moskwy wzrosła do co najmniej 45 osób - poinformowała w Telegramie administracja dzielnicy Siergijew Posad.
Komitet Śledczy Rosji wszczął śledztwo w sprawie incydentu.
Przedstawiciel Komitetu Śledczego powiedział agencji informacyjnej TASS, że spekulacje co do ataku dronów na zakład nie zostały potwierdzone. Przyczynę wybuchu ustalają władze
Rosjanie podają, że w ciągu doby zniszczyli dwie armatohaubice Krab polskiej produkcji
Łącznie - jak twierdzą Rosjanie - od początku wojny Ukraińcy mieli stracić 458 samolotów, 245 śmigłowców, 5 600 dronów, 428 zestawów przeciwlotniczych, 11 204 czołgów i pojazdów opancerzonych, 1 144 wyrzutni rakiet, 5 819 sztuk artylerii i moździerzy oraz 12 155 jednostek specjalnych pojazdów wojskowych.
Czytaj więcej
Rosyjska armia kontynuuje działania ofensywne na kierunku kupiańskim, poprawia sytuację taktyczną - oświadczył rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow.
Miedwiediew wspomina wojnę rosyjsko-gruzińską
"W 2008 za półgłówkiem Saakaszwilim stał kolektywny Zachód, który już wtedy starał się wzburzyć sytuację w bezpośrednim sąsiedztwie granic Rosji" - pisze Miedwiediew na Telegramie.
Czytaj więcej
"Tak jak w sierpniu 2008 roku nasi wrogowie zostaną zmiażdżeni, a Rosja osiągnie pokój na własnych warunkach. Zwycięstwo będzie nasze!" – oświadczył wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew w 15. rocznicę podpisania porozumienia w wojnie rosyjsko-gruzińskiej.
Po spotkaniu w saudyjskiej Dżuddzie doradców przywódców i dyplomatów z ponad 40 krajów w Kijowie mówią o sukcesie
– To były konsultacje, które miały na celu przekazanie państwom globalnego Południa ukraińskiej wizji zakończenia wojny. Główne punkty naszych propozycji to: całkowite opuszczenie przez wojska rosyjskie terytorium Ukrainy, kompensacja ze strony Rosji za wyrządzone szkody i ukaranie zbrodniarzy wojennych. Nie warto oczekiwać, że wszystkie kraje świata przyjmą takie propozycje, ale dialog jest niezbędny – tłumaczy „Rzeczpospolitej” Wołodymyr Ohryzko, były szef ukraińskiego MSZ.
Czytaj więcej
Rozmowy w Arabii Saudyjskiej pokazały, że najważniejsze kraje świata szukają patentu na zakończenie wojny. Po raz pierwszy przy stole rozmów jest też Polska.
Rosja uznaje Turecką Republikę Cypru Północnego
Przed wizytą Władimira Putina w Turcji Rosja podjęła decyzję, która znacząco wpłynie na stosunki z Turcją. Według doniesień rosyjskiej prasy w Tureckiej Republice Cypru Północnego zostanie otwarty rosyjski konsulat. Tym samym Rosja stała się drugim - po Turcji - państwem na świecie, które uznało Turecką Republikę Cypru Północnego. Według dostępnych danych mieszka tam ponad 50 tysięcy obywateli Rosji.
Szef okupacyjnych władz Doniecka twierdzi, że w ostrzale miasta zginęła czterolatka
Aleksiej Kulemzin twierdzi, że w wyniku ostrzału okupowanego przez Rosjan i prorosyjskich separatystów Doniecka przez Ukraińców zginęła czteroletnia dziewczynka. We wtorek wieczorem informowano o trzech ofiarach cywilnych ostrzału Doniecka. 11 osób miało zostać rannych.
Zjednoczone Emiraty Arabskie pomagają Rosji omijać sankcje
Od rosyjskiej agresji na Ukrainę, naftowe koncerny Federacji Rosyjskiej zaczęły wysyłać surowiec do ZEA. Rosyjska ropa jest tam mieszana z miejscową i reeksportowana z ominięciem sankcji.
Czytaj więcej
Łukoil dostarczał do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) ropę o niskiej zawartości siarki. Od rosyjskiej agresji na Ukrainę, naftowe koncerny federacji zaczęły wysyłać surowiec do ZEA. W arabskim emiracie rosyjska ropa jest mieszana z miejscową i reeksportowana z ominięciem sankcji.
11-latek ranny w ataku rakietowym na Pokrowsk przebywa na oddziale intensywnej terapii
11-letni Mykyta został ciężko ranny w ataku rakietowym na Pokrowsk, do którego doszło 7 sierpnia. Chłopiec przebywa obecnie na oddziale intensywnej terapii. Jego życiu nic nie zagraża - poinformował Mykoła Łukaszuk, szef rady obwodowej obwodu dniepropietrowskiego. "Chłopiec mówi, że nie pamięta wybuchu. Pamięta tylko, jak leżał na ziemi w całkowicie zniszczonym mieszkaniu (...)" - pisze Łukaszuk.
Nie tysiąc, a dwa tysiące żołnierzy pojedzie pod granicę z Białorusią
O wysłaniu dwukrotnie większej liczby mundurowych, niż wnioskowała Straż Graniczna, zdecydował Komitet Bezpieczeństwa oraz minister obrony Mariusz Błaszczak.
Czytaj więcej
Decyzję Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa i ministra obrony Mariusza Błaszczaka o wysłaniu większej liczby żołnierzy przekazał w środę wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik.
Siergiej Szojgu twierdzi, że na granicach Rosji i Białorusi stacjonuje 360 tys. żołnierzy państw NATO
Minister Obrony Rosji mówił też, że na terenie Finlandii, która stała się częścią NATO w 2023 roku, Sojusz Północnoatlantycki może umieścić broń uderzeniową, zdolną "razić krytyczne cele w północno-zachodniej Rosji".
Czytaj więcej
Na spotkaniu z kierownictwem resortu obrony Rosji minister Siergiej Szojgu mówił, że rosyjskie Ministerstwo Obrony rozważy stworzenie dwóch nowych okręgów wojskowych, moskiewskiego i leningradzkiego przy jednoczesnym wzmocnieniu sił stacjonujących na zachodnich granicach Rosji.
Armia Ukrainy ostrzelała rosyjskie stanowisko dowodzenia w Nowej Kachowce
Informacje takie przekazuje Departament Komunikacji Strategicznej (STRATCOM) Sił Zbrojnych Ukrainy.
Szojgu mówi, że polsko-ukraińska formacja ma okupować zachodnią Ukrainę
Minister Obrony Rosji, Siergiej Szojgu oświadczył, że "ma informację o planach stworzenia polsko-ukraińskiej formacji (...), która miałaby okupować terytorium zachodniej Ukrainy".
Dowódca wojsk lądowych Ukrainy pokazuje jak 22 Brygada Zmechanizowana wyeliminowała grupę Rosjan w rejonie Bachmutu
Wiceminister obrony Ukrainy: Na razie nie potwierdzamy, że przekroczyliśmy Dniepr
Wiceminister Hanna Malar zwróciła też uwagę, że pierwotnym źródłem informacji o desancie na wschodnim brzegu Dniepru były źródła rosyjskie. - Na tę chwilę Sztab Generalny nie potwierdził tego. Kiedy Sztab Generalny to potwierdzi, wówczas z pewnością poinformujemy - podkreśliła.
Czytaj więcej
Głównym kierunkiem ofensywy wroga pozostaje kierunek kupiański - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy, która przedstawia raport na temat sytuacji na froncie.
Kreml traci kapitał przez wojnę
Rosja straciła netto 234 mld dol. To równowartość 13,5 proc. rosyjskiego PKB.
Czytaj więcej
W roku wojny rozpętanej przez Kreml Rosja straciła najwięcej kapitału w historii. Odpływ netto sięgnął niespotykanej wielkości 234 mld dol. netto. To równowartość 13,5 proc. rosyjskiego PKB. Sami obywatele federacji wyprowadzili do zagranicznych banków 73 mld dolarów.
„Głośne hałasy” w Woroneżu. Rosyjskie władze: To ćwiczenia
Mieszkańcy Woroneża, położonego ok. 280 km od Charkowa, informują w mediach społecznościowych o „kilku głośnych hałasach”, słyszanych w różnych częściach miasta. Regionalne władze odnosząc się do tych doniesień zapewniły, że „do rana 9 sierpnia służby nie zarejestrowały żadnych informacji o wyjątkowych zdarzeniach w Woroneżu, ratownicy nie wyjeżdżali”. Podkreślono natomiast, że „w jednym z obiektów prowadzone są szkolenia rosyjskich sił zbrojnych”.
Od dwóch dni przez Mariupol przejeżdżają rosyjskie pojazdy wojskowe
Informacje takie podaje na swoim kanale w serwisie Telegram Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera okupowanego Mariupola. Z jego wpisu wynika, że od dwóch dni rosyjski sprzęt wojskowy przemieszcza się z kierunku Berdiańska, przez Mariupol, w stronę Nowoazowska.
Alarm powietrzny na wschodzie Ukrainy. Doniesienia o wybuchach
Lokalne kanały na Telegramie donoszą o eksplozjach, słyszanych w Chersoniu i na Zaporożu. Nie ma na razie oficjalnego potwierdzenia tych informacji ze strony ukraińskich władz. W kilku obwodach Ukrainy, w tym w chersońskim i zaporoskim, ogłoszono jednak alerty powietrzne.
Eksplozja w podmoskiewskiej fabryce. Rosjanie: „Zakłócenie procesu technologicznego”
Zakłady Optyczno-Mechaniczne w Zagorsku (ZOMZ - do 1992 miasto Siergijew Posad nosiło nazwę Zagorsk - red.) produkują urządzenia optyczne optoelektroniczne dla wojska, służb, przemysłu i służby zdrowia.
Czytaj więcej
W zakładzie optyczno-mechanicznym w mieście Siergijew Posad pod Moskwą doszło do silnej eksplozji. Różne źródła podają odmienne przyczyny wybuchu.
Polityk AfD: Niemcy muszą utrzymywać stosunki z Rosją i w żadnym wypadku nie nakładać nowych sankcji
- Dostawy broni są wielkim błędem, ponieważ dolewają oliwy do ognia wojny i prowadzą do tego, że ludzie nadal zabijają się nawzajem - stwierdził poseł AfD, Steffen Kotré.
Czytaj więcej
Istnieje coraz większe ryzyko, że Niemcy i cała Europa mogą zostać wciągnięte w tę konfrontację - powiedział poseł do Bundestagu z ramienia Alternatywy dla Niemiec (AfD) Steffen Kotré, cytowany przez rosyjską propagandową agencję TASS.
Niemieckie patrioty na dłużej w Polsce? Jest propozycja
Ministerstwo Obrony Niemiec zaproponowało stronie polskiej, że przedłuży stacjonowanie trzech wyrzutni Patriot w Polsce przez całe lato, najprawdopodobniej jednak do końca roku.
Czytaj więcej
Berlin zaoferował Warszawie przedłużenie stacjonowania wyrzutni Patriot w Polsce.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego: Niezidentyfikowany obiekt spadł na wieś, jedna osoba ranna
Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że na wieś Kołotiłowka spadł niezidentyfikowany obiekt, w wyniku czego ranna została jedna osoba.
Dym w Zatoce Sewastopolskiej. Rosjanie twierdzą, że to ćwiczenia
Lokalne kanały na Telegramie donoszą o dymie, widocznym w środę rano nad Zatoką Sewastopolską na okupowanym przez Rosjan Krymie. Gubernator Sewastopola Michaił Razwożajew w wydanym komunikacie przekonuje, że jest to związane „z ćwiczeniami w zakresie ochrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej floty”. „Jeśli zobaczysz dym w rejonie Zatoki Sewastopolskiej, nie martw się” - napisał na Telegramie.
Za euro w Moskwie trzeba płacić najwięcej od 25 marca 2022 roku
Na giełdzie walutowej w Moskwie za 1 euro trzeba płacić 9 sierpnia ponad 107 rubla, najwięcej od 25 marca 2022 roku. Za dolara trzeba płacić 97,42 rubla.
Potężny wybuch w fabryce pod Moskwą
Według rosyjskich mediów w zakładach optyczno-mechanicznych w mieście Siergijew Posad (obwód moskiewski) doszło do eksplozji. Przyczyny nie są na razie znane, nie wiadomo również, czy w zdarzeniu ktoś ucierpiał.
Rosjanie żyją średnio o 6 lat krócej niż Rosjanki
Informacje takie przekazał minister zdrowia, Michaił Muraszko, cytowany przez agencję Interfax. Muraszko zaznaczył, że do 18. roku życia śmiertelność chłopców i dziewcząt jest na podobnym poziomie, ale już wśród osób z grupy wiekowej 18-30 różnice te zaczynają znacząc rosnąć. Muraszko mówił, że nie bez znaczenia jest mniej ryzykowny styl życia kobiet.
Ukraińska policja pokazała atak na grupę mężczyzn wysyłających drony w stronę terytorium Ukrainy
Ataki z użyciem dronów na ukraińskie terytorium prowadzone były z dachu w okupowanej miejscowości Oleszki na południu Ukrainy. Napastnicy zostali wyeliminowani również przy użyciu dronów.
FSB aresztowało Rosjanina, który wysadził gazociąg w jednej z wsi na Krymie
Federalna Służba Bezpieczeństwa poinformowała, że aresztowała urodzonego w 1980 roku obywatela Rosji, który - realizując instrukcje ukraińskich służb specjalnych - uszkodził za pomocą improwizowanego ładunku wybuchowego gazociąg we wsi Koreiz na Krymie.
Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt uzbrojony w pociski Kalibr
Z pięciu rosyjskich okrętów, które znajdują się obecnie na wodach Morza Czarnego, jeden uzbrojony jest w pociski Kalibr - podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy. Na pokładzie tego okrętu mają znajdować się cztery pociski Kalibr. Z kolei na Morzu Azowskim przebywa obecnie jeden rosyjski okręt.
Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 14,413 mln osób
Z informacji Straży Granicznej wynika, że w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 31,8 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 31,9 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 12,653 mln osób.
Od początku wojny w wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło 499 dzieci
Informacje takie podaje ukraińska prokuratura generalna. Rannych, w wyniku działań wojennych, zostało na Ukrainie 1 095 dzieci. 8 sierpnia w wyniku ostrzelania rejonu oczakowskiego w obwodzie mikołajowskim rannych zostało dwoje nastolatków w wieku 13 i 15 lat. Tego samego dnia 14-latek został ranny w ostrzale Kupiańska, a w wyniku ostrzału wsi Kucurub w obwodzie mikołajowskim rannych zostało dwoje nastolatków.
Obwód zaporoski ostrzelany 87 razy w ciągu doby
W wyniku ostrzału obwodu zaporoskiego w ciągu ostatniej doby ranny został 63-letni mężczyzna w miejscowości Orichiw - informuje Jurij Małaszko, szef zaporoskiej, obwodowej administracji wojskowej.
Generał: Stu wagnerowców na przesmyk uderzy? Proszę nie być śmiesznym
Zdaniem gen. Waldemara Skrzypczaka Rosja i Białoruś realizują taktykę zastraszania, a „im większy szum oni robią u siebie, to tym większe my mamy problemy”.
Czytaj więcej
Były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak wyraził zaskoczenie „obłędem i paniką wśród polskiego rządu” w związku z obecnością na Białorusi bojowników z Grupy Wagnera.
Obwód chersoński ostrzelany 66 razy w ciągu doby
O ostrzale obwodu chersońskiego informuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu. W wyniku ostrzału ranne zostały dwie osoby.
W nocy Rosjanie ostrzeliwali rejon nikopolski, nie żyje 18-latek
O nocnym ostrzale rejonu nikopolskiego przez Rosjan informuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak. Rosjanie mieli ostrzeliwać m.in. Nikopol, stolicę rejonu i Marhaniec. W wyniku ostrzału zginął 18-latek a trzech mężczyzn - w wieku 21, 35 i 44 lat - zostało rannych.
Rankiem Ukraińcy zestrzelili rosyjski śmigłowiec
Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Na razie nie jest znany typ zestrzelonej maszyny.
Niewielka grupa ukraińskich żołnierzy przeprowadziła udany desant na wschodnim brzegu Dniepru
Think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) zastrzega, że nie jest jasne czy Ukraińcom udało się utworzyć przyczółek po przekroczeniu Dniepru.
Czytaj więcej
"Ukraińskie wojska najwyraźniej przeprowadziły niewielki rajd przez Dniepr i wylądowały na wschodnim (lewym) brzegu (Dniepru) w obwodzie chersońskim" - pisze w swoim najnowszym raporcie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 251 620 żołnierzy, 4 262 czołgi, 8 290 pojazdów opancerzonych, 5 013 zestawów artyleryjskich, 711 wyrzutni rakiet, 469 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 312 śmigłowców, 4 175 bezzałogowych statków powietrznych, 1 377 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 7 479 pojazdów (w tym cystern) i 742 jednostki sprzętu specjalnego.
W ciągu doby Siły Powietrzne Ukrainy dziewięć razy atakowały zgrupowania Rosjan
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje też, że ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały w ciągu doby pięć jednostek artylerii na pozycjach ogniowych, skład amunicji i dwie stacje walki radioelektronicznej.
Po agresji Rosji na Ukrainę największe rosyjskie spółki rolne zaczęły zajmować ukraińskie czarnoziemny
Jak informowały w końcu 2022 r. media ukraińskie i zachodnie (m.in. „The Wall Street Journal”), w Ukrainie uzbrojone grupy ludzi Agrocompleksu odwiedzały ukraińskie gospodarstwa rolne i proponowały umowy typu „nie do odrzucenia”.
Czytaj więcej
Prokuratura Generalna Rosji postanowiła zarekwirować majątek właścicieli jednego z największych holdingów rolno-przemysłowych w Rosji.
Kontrofensywa Ukrainy: Walki cały czas koncentrują się w zaporoskich stepach oraz w okolicach Bachmutu
„Pali się step. Dym podnosi się na 400–500 metrów. Musieliśmy przejść przez ten pożar. (…) Zniszczyliśmy ich transport. Wiozą wciąż nowych i wiozą (na pierwszą linię), za wszelką cenę chcą się tu utrzymać” – pisze jeden z ukraińskich żołnierzy walczących w tym rejonie.
Czytaj więcej
Ukraińskie wojska bardzo powoli posuwają się do przodu. Nie wiadomo, czy ofensywa w końcu nie zostanie wstrzymana.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Ponad 30 potyczek na froncie w ciągu doby
W najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie ukraiński Sztab Generalny podaje, że ukraińska armia prowadzi działania ofensywne na dwóch kierunkach - melitopolskim i berdiańskim, na południu Ukrainy.
"Blick": Rosjanie polują na ukraińskie bombowce Su-24
"Od tygodni Rosjanie atakują bazy sił powietrznych na zachodniej Ukrainie w których, jak podejrzewają, stacjonują bombowce Su-24. W szczególności baza sił powietrznych w Starokonstantynowie (obwód chmielnicki) była kilkukrotnie atakowana" - pisze szwajcarski dziennik.
Czytaj więcej
"Zmodernizowane Suchoje Su-24 są koszmarem z powietrza dla rosyjskiego dowództwa" - pisze szwajcarski tabloid "Blick", który przekonuje, że Rosjanie urządzają obecnie polowania na te bombowce frontowe, które są w stanie atakować cele na dalekim zapleczu z użyciem pocisków Storm Shadow i SCALP-EG
Japonia poszerza sankcje wobec Rosji. Zakaz eksportu samochodów
Od 9 sierpnia zakazem eksportu do Rosji Japonia objęła nowe i używane samochody z silnikiem o pojemności ponad 1 900 cm3, a także samochody hybrydowe i elektryczne. Na liście towarów, których nie wolno eksportować do Rosji znalazły się też części i akcesoria do takich samochodów. Łącznie, na liście towarów, których eksport do Rosji jest zakazany, pojawiło się 9 sierpnia 758 produktów - podaje japońska telewizja NHK. Od kwietnia 2022 roku zakazem eksportu do Rosji objęte były japońskie samochody warte ponad 6 mln jenów (ok. 42 tysiące dolarów).
W sieci pojawiło się nagranie ilustrujące moment strącenia jednego z dronów lecących w stronę Moskwy
Drony miały lecieć w stronę Moskwy z dwóch kierunków. Miejsca ich strąceń dzieli od siebie, w linii prostej, 55 km.
Czytaj więcej
W nocy, w pobliżu Moskwy strącono dwa ukraińskie drony - wynika z informacji przekazywanych przez Ministerstwo Obrony Rosji i mera Moskwy, Siergieja Sobianina. Drony miały zmierzać w stronę Moskwy z dwóch różnych kierunków.
Wołodymyr Zełenski: Wśród rannych w ataku na Pokrowsk jest 11-latek
- Wśród rannych (w ataku rakietowym na Pokrowsk) jest dwoje dzieci, chłopcy, stan jednego z nich jest poważny. Ma na imię Mykyta, ma tylko 11 lat, jest uczniem 6. klasy. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia wszystkim, którzy ucierpieli w wyniku tego kolejnego rosyjskiego okrucieństwa. Było kilka uderzeń rakietowych. Drugie uderzenie miało miejsce wtedy, gdy rozpoczęła się akcja ratunkowa. To celowa decyzja terrorystów, by spowodować jak największy ból i zniszczenie. Rosja ponosi za to maksymalną odpowiedzialność - niezależnie od tego jak rozwiną się wydarzenia, muszą być wyroki dla terrorystów - oświadczył w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Łotwa na sześć miesięcy wzmocni ochronę granicy z Białorusią
Poczynając od 11 sierpnia Łotwa na pół roku wzmocni ochronę granicy z Białorusią, ze względu na zwiększającą się liczbę prób nielegalnego przekroczenia tej granicy - wynika z komunikatu umieszczonego na stronie łotewskiego rządu. Wzmocniony reżim ochrony granicy obowiązywać będzie do 10 lutego 2024 roku. Łotewskie władze podają, że otrzymują sygnały z Litwy i Polski o rosnącej liczbie nielegalnych prób przekroczenia granicy Białorusi z państwami UE.
Sekretarz stanu USA rozmawiał z szefową MSZ Bułgarii o dalszym wsparciu dla Ukrainy
Departament Stanu USA poinformował, że Anthony Blinken rozmawiał po raz pierwszy z nową szefową MSZ Bułgarii, Mariją Gabriel, z którą omawiał w szczególności dalsze wsparcie dla Ukrainy w sferze bezpieczeństwa. "Sekretarz stanu Blinken i minister spraw zagranicznych Gabriel rozmawiali o potrzebie dalszego wsparcia w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy od Sojuszu i partnerów" - głosi komunikat Departamentu Stanu.
Na terenie Wielkiej Brytanii szkolenie przeszło już 20 tys. ukraińskich żołnierzy
Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińskich żołnierzy w Wielkiej Brytanii szkolą instruktorzy brytyjscy, a także instruktorzy z Australii, Danii, Kanady, Litwy, Holandii, Nowej Zelandii i Norwegii.
Mer Moskwy twierdzi, że dwa ukraińskie drony chciały wlecieć do stolicy Rosji
Siergiej Sobianin, mer Moskwy poinformował, że dwa drony, o których strąceniu poinformował resort obrony Rosji, próbowały wlecieć do Moskwy. Oba - jak napisał Sobianin na swoim kanale w serwisie Telegram - zostały strącone przez zestawy obrony przeciwlotniczej. Jeden z dronów strącono w rejonie miasta Domodiedowo, drugi - w rejonie drogi M1.
Rosyjski resort obrony poinformował o strąceniu dwóch dronów nad obwodem moskiewskim
"Dziś w nocy udaremniono próbę przeprowadzenia przez reżim kijowski ataku terrorystycznego z użyciem bezzałogowych statków powietrznych na terytorium obwodu moskiewskiego. Dwa bezzałogowe statki powietrzne zostały zniszczone przez zestawy obrony przeciwlotniczej" - informuje Ministerstwo Obrony Rosji.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w wieczornym wystąpieniu przekonywał, że zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją będzie oznaczać m.in. zakończenie okupacji części terytorium Gruzji przez Rosję.