Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosja poinformowała, że w...
Materiały opublikowane w sieci przez Aleksieja Petrowa w latach 2011-2014 pozostały na jego koncie w mediach społecznościowych do końca lipca tego roku, kiedy to po pytaniach zadanych przez agencję Reutera usunął niektóre filmy, zrezygnował z subskrypcji dwóch skrajnie prawicowych grup internetowych i uczynił jedno ze swoich kont prywatnym.
Petrow jest 27-letnim doradcą w biurze Marii Lwowej-Biełowej, prezydenckiej komisarz ds. praw dziecka w Rosji. W marcu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Lwowej-Biełowej, wraz z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, pod zarzutem popełnienia zbrodni wojennej poprzez przymusową deportację setek dzieci z Ukrainy i zabranie ich do Rosji.
Lwowa-Biełowa zaprzeczyła popełnieniu jakiejkolwiek zbrodni wojennej. Powiedziała, że bezbronne dzieci zostały zabrane do Rosji, aby schronić je przed przemocą i chronić przed przywódcami Ukrainy, których określiła jako "faszystów", którzy pozwolili na powrót "wirusa nazizmu".
Agencja Reutera ustaliła, że gdy Petrow miał od 16 do 19 lat, opublikował co najmniej trzy posty w mediach społecznościowych zawierające filmy, obrazy lub wiadomości od skrajnie prawicowej organizacji wywodzącej się z Rosji i promującej supremację białej rasy, a także trzy obrazy i hasła związane z neonazizmem.