Koniec piątkowej relacji
Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy w sobotę od wczesnego poranka.
Prigożyn: Wchodzimy do Rostowa nad Donem
W nowym nagraniu audio, opublikowanym na Telegramie, Jewgienij Prigożyn mówi, że jednostki Wagnera przesuwają się obecnie w kierunku Rostowa nad Donem. Wezwał też rosyjskich żołnierzy, by nie stawali im na drodze i zapowiedział, że wagnerowcy „pójdą do końca”.
Nie ma żadnego potwierdzenia tych twierdzeń z innych źródeł.
„Prigożynowi udało się zmobilizować nic poza dużą uwagą w internecie”
„Jak dotąd nie ma żadnych dowodów na to, że Prigożynowi udało się zmobilizować cokolwiek poza dużą uwagą w internecie (i zarzutami popełnienia przestępstwa przez federalne organy ścigania)” - komentuje Kevin Rothrock, redaktor zarządzający niezależnym rosyjskim serwisem informacyjnym Meduza, udostępniając nagranie przedstawiające „spokojne ulice śródmieścia” w Rostowie nad Donem.
Alarm powietrzny w południowo-wschodniej Ukrainie
W dziesięciu obwodach na południowym wschodzie Ukrainy ogłoszony został alert powietrzny. Lokalne kanały monitorujące donoszą o możliwym ataku Rosji przy użyciu dronów.
Pierwyj kanał ze specjalnym wydaniem wiadomości o 1.30 w nocy
Pierwyj kanał, publiczna stacja telewizyjna Federacji Rosyjskiej, mająca największy zasięg odbiorców w Rosji, o 1.30 w nocy czasu moskiewskiego wyemitowała krótki program, w którym nazwała zarzuty Jewgienija Prigożyna „fałszywymi”. Podważono też autentyczność nagrań audio założyciela wagnerowców. W specjalnym wydaniu powtórzono wszystkie oficjalne wypowiedzi organów ścigania (FSB, prokuratury, Ministerstwa Obrony) dotyczące wypowiedzi Prigożyna.
Grupa Wagnera: Wszystkie stwierdzenia o wojskowym zamachu stanu są absurdalne
„Dzisiejsza próba zniszczenia Grupy Wagnera przez Siergieja Szojgu ponownie zakończyła się niepowodzeniem” - czytamy w najnowszym wpisie na telegramowym kanale wagnerowców. Autorzy, przywołując rzekome krzywdy, jakich doznała Grupa, stwierdzają, że „pragnienie Prigożyna dotyczące przywrócenia sprawiedliwości, która jest szczególnie ważna dla narodu rosyjskiego, jest bardzo łatwe do zrozumienia”. „A wszystkie stwierdzenia o wojskowym zamachu stanu są absurdalne” - podkreślono.
We wpisie zapewniono, że Prigożyn „rozwiąże wszystkie problemy z Szojgu i (szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, Walerijem) Gierasimowem i wróci ze swoimi wojownikami z powrotem na front, aby dokończyć to, co inni zaczęli i przy czym zawiedli”.
„Grupa Wagnera – w obecnej sytuacji – jako jedyna może przywrócić Rosji nie tylko poczucie sprawiedliwości, ale i poczucie dumy narodowej” - czytamy we wpisie.
Rosja: Ukraina chce wykorzystać sytuację i uderzyć na Bachmut
Kijów „koncentruje kilka brygad do ofensywy na taktycznym kierunku bachmuckim, wykorzystując prowokację Jewgienija Prigożyna” - twierdzi rosyjskie Ministerstwo Obrony. Nie podało jakichkolwiek dowodów na uprawdopodobnienie swoich tez.
Nieoficjalne doniesienia o pożarze w bazie pod Moskwą
Lokalne kanały na Telegramie donoszą o pożarze, do które miało dojść w jednostce wojskowej w mieście Friazino pod Moskwą. Nie ma na razie potwierdzenia tych doniesień od oficjalnych źródeł.
Kanał na Telegramie: Prigożyn był wieczorem w Petersburgu
„Od 18:00 do 19.00 23 czerwca Jewgienij Prigożyn przebywał w Petersburgu” - twierdzi telegramowy kanał Fontanka, powołując się na własne ustalenia. Nie jest znane źródło tych doniesień.
Rosjanie oficjalnie przyznają: W Moskwie wzmocniono środki bezpieczeństwa
„W Moskwie wzmocniono środki bezpieczeństwa, wszystkie najważniejsze obiekty, władze państwowe i obiekty infrastruktury transportowej objęto wzmocnioną ochroną” – poinformowała państwowa agencja TASS.
Rosyjska prokuratura „dokona oceny prawnej działań Prigożyna”
Przeciwko Jewgienijowi Prigożynowi wszczęto postępowanie karne w sprawie organizowania zbrojnego buntu - poinformowało biuro prasowe Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej. „Jego działania zostaną poddane właściwej ocenie prawnej” – podano w komunikacie.
Gen. Aleksiejew z apelem do grupy Wagnera
Opublikowany został kolejny film, na którym rosyjski dowódca wojskowy zwraca się do wagnerowców o podporządowanie szefostwu armii. Tym razem to nagranie gen. Władimira Aleksiejewa, pierwszego zastępcy szefa Głównego Zarządu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Nagrany został przy tym samym stole, co Surowikin.
FSB zamyka Plac Czerwony
Plac Czerwony, Mauzoleum Lenina i okolice murów Kremla będą 24 czerwca zamknięte dla zwiedzających - zapowiedziała Federalna Służba Bezpieczeństwa.
Gen. Surowikin apeluje do wagnerowców
Rosyjski generał Siergiej Surowikin opublikował nagranie z apelem do najemników z grupy Wagnera. - Jesteśmy tej samej krwi, jesteśmy wojownikami, wróg czeka na pogorszenie wewnętrznej sytuacji politycznej w kraju, nie można grać na rękę wrogowi - powiedział, Zaapelował do bojowników o poddanie się dowództwu armii.
Eksperci w komentarzach podkreślają, że gen. Surowikin był do tej pory w dobrych relacjach z Jewgienijem Prigożynem. Surowikin na nagraniu trzyma w ręce katabin maszynowy.
Drogi w Rostowie nad Donem i autostrada do Moskwy zablokowane
Jako pierwszy informację o realizacji planu „Twierdza” podał zwykle dobrze poinformowany kanał Baza. Według tego źródła plan zakłada „awaryjne zgromadzenie personelu i przejęcie kontroli nad szczególnie ważnymi obiektami organów ścigania”. „Plan przewiduje również gotowość do odparcia ataku z zewnątrz” - podkreślono.
Czytaj więcej
Służby w Moskwie i Rostowie nad Donem realizują plan „Twierdza”. W Moskwie zaostrzono środki bezpieczeństwa. Prigożyn twierdzi, że do jego najemników dołączają żołnierze regularnej armii.
Igor Girkin: Zaczęła się próba puczu wojskowego
Tak ocenił sytuację były oficer rosyjskiej policji politycznej, skonfliktowany z Jewgienijem Prigożynem.
Czytaj więcej
Na tyłach rosyjskiej armii w Ukrainie wybuchł zbrojny konflikt między Grupą Wagnera a regularnymi oddziałami
Kreml skomentował oskarżenia Prigożyna
- Władimir Putin jest świadomy sytuacji wokół Jewgienija Prigożyna, założyciela Grupy Wagnera, i podejmowane są wszelkie niezbędne kroki - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Nieoficjalnie: Rosgwardia w stanie podwyższonej gotowości
Kilka prorosyjskich źródeł na Telegramie twierdzi, że jednostki Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej Rosji (Rosgwardii) zostały postawione w stan podwyższonej gotowości. Nie ma jednak potwierdzenia tych doniesień ze strony oficjalnych źródeł.
ONZ: W zeszłym miesiącu Rosja potroiła naloty na Ukrainę
W maju liczba rosyjskich ataków na Ukrainę przy użyciu rakiet i dronów prawie się potroiła - poinformowała na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ zastępczyni sekretarza generalnego ONZ ds. politycznych Rosemary A. DiCarlo. Łącznie doszło do ponad tysiąca ataków na instytucje edukacyjne i medyczne. Dodała, że większość ataków wymagała użycia ciężkiej broni. UNESCO potwierdziło zniszczenia 260 miejsc, w tym 112 miejsc kultu religijnego, 22 muzeów, 94 budynków o znaczeniu historycznym, 19 pomników, 12 bibliotek i jednego archiwum. - ONZ nadal monitoruje i informuje o naruszeniach praw człowieka, a także wspiera wysiłki zmierzające do postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości - zapewniła DiCarlo, wyrażając też zaniepokojenie zapowiedzią rozmieszczenia rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi.
Kto zaatakował obóz wagnerowców? Prigożyn oskarża Szojgu
Jewgienij Prigożyn opublikował na Telegramie nagranie wideo, twierdząc, że pokazuje ono rosyjski atak na obóz na Ukrainie, należący do wagnerowców. W kolejnych nagraniach audio oskarża o przeprowadzenie ataku rosyjskie ministerstwo obrony.
Czytaj więcej
„Przeprowadzono uderzenie rakietowe na obozowisko Grupy Wagnera” - twierdzi na Telegramie Jewgienij Prigożyn, oskarżając o atak rosyjskie wojsko. Ministerstwo Obrony zaprzecza, a FSB wszczyna sprawę karną przeciwko miliarderowi.
Alarm powietrzny na terenie całej Ukrainy
We wszystkich obwodach Ukrainy ogłoszono alert powietrzny. Jest on spowodowany poderwaniem z lotniska rosyjskiego MiG-a-31 uzbrojonego w rakiety Kindżał.
Rosjanie przyznają: Most na Krym poważnie zniszczony
Most Czonharski po ukraińskim ostrzale będzie zamknięty z powodu remontu przez następne 15-20 dni - zapowiedział szef okupacyjnych władz w obwodzie chersońskim Władimir Saldo, przyznając, że przeprawa „jest znacznie poważniej uszkodzona, niż pierwotnie sądzono”.
- Most nie nadaje się do ruchu w ciągu najbliższych 15-20 dni – może nawet więcej, w czasie, gdy trwają tam prace, które mają odpowiedzieć, co z nim zrobić - powiedział kolaborant na antenie telewizji Rossija 24. Według Rosjan most łączący Krym z obwodem chersońskim został trafiony pociskiem Storm Shadow.
Putin jednocześnie w trzech miejscach. „Dlaczego trzeba było oszukiwać Rosjan?”
Po czwartkowych wydarzeniach w Moskwie powraca teoria, że Władimir Putin korzysta z sobowtórów.
Czytaj więcej
O tej samej godzinie rosyjski prezydent przewodził kremlowskiej Radzie Bezpieczeństwa, składał kwiaty pod pomnikiem i rozmawiał z premierem Kataru. A może to były jego sobowtóry.
Ostre słowa Zełenskiego o zwolnionym wojskowym
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zarządził odwołanie szefa Odeskiego Obwodowego Terytorialnego Centrum Werbunkowego i inspekcję wszystkich pozostałych komisarzy wojskowych na Ukrainie. „Wydałem pilny rozkaz dowódcy (Wałerijowi) Załużnemu, aby natychmiast zwolnił ze stanowiska, że tak powiem, odeskiego »komisarza wojskowego« – szefa lokalnego centrum zaopatrzenia, o którym mówi cały kraj” – poinformował Zełenski na Telegramie. Komisja, którą powołał, ma zbadać komisje wojskowe we wszystkich regionach, by „oni (komisarze wojskowi – red.) nie hańbili naszego państwa i pamięci o bohaterach, którzy giną na froncie”.
Wcześniej ukraińskie media poinformowały, że w czasie wojny rodzina Jewhenija Borysowa, szefa Odeskiego Obwodowego Terytorialnego Centrum Zakupów i Pomocy Społecznej, kupiła na hiszpańskim wybrzeżu nieruchomości i samochody warte miliony dolarów. Sam Borysow zarzekał się, że nie wie, czy jego rodzina posiada majątek w Hiszpanii.
Szef MAEA na rozmowach w Królewcu
Dyrektor generalny Rosatomu Aleksiej Lichaczow chce, by MAEA zapobiegła atakom Sił Zbrojnych Ukrainy na elektrownię jądrową w Zaporożu.
Czytaj więcej
Dyrektor generalny Rosatomu i szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) spotkali się w piątek w Królewcu. Tematem była sytuacja w największej siłowni jądrowej Europy, którą rosyjscy agresorzy okupują i którą zaminowali.
BMW wzywa do serwisu 37 tys. aut w Rosji
BMW Rusland Trading, oficjalny przedstawiciel BMW na rynku rosyjskim, wzywa do serwisu ponad 37 tys. pojazdów w Rosji z powodu możliwych problemów z poduszkami powietrznymi - poinformował w wydanym oświadczeniu Rosstandart. Chodzi o auta BMW X5 (seria E70), X6 (seria E72), X6 (seria E71) wyprodukowane między listopadem 2006 a czerwcem 2014 r. Według producenta problemem jest generator gazu, który potencjalnie może wybuchnąć.
Rosyjska propaganda: Polski turysta zaatakował Rosjanina w Egipcie
Rosyjski turysta przebywający na wakacjach w Egipcie poskarżył się propagandowej agencji RIA Nowosti, że turysta z Polski obraził jego rodzinę i zaatakował go pięściami. Do zdarzenia miało dojść w hotelu w okolicy miasta Safadża. - Obywatel Polski zachowywał się bardzo agresywnie, pomimo tego, że mężczyzna nie był pijany. (...) Potem mnie zaatakował i prawie doszło do pchnięcia nożem, jego żona go zatrzymała - relacjonował „Paweł”.
Czy Stalin jest częścią kultury masowej? Dyrektor muzeum ścigana za opinię
Jelizawieta Lichaczewa, dyrektor Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwiej, w rozmowie z rosyjskim serwisem RTVI wyraziła opinię, że Józef Stalin w Rosji jest elementem popkultury i można go porównać do disnejowskiej Myszki Miki. Teraz ma przez to problemy.
Czytaj więcej
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przeprowadzi analizę słów dyrektor Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie, która wypowiedziała się o Józefie Stalinie.
Rosyjskie Siły Powietrzne otrzymały nową partię myśliwców Su-35S
„Partia nowych samolotów Su-35S została przekazana rosyjskiemu Ministerstwu Obrony przez Komsomolskie Zjednoczenie Przemysłu Lotniczego imienia Jurija Gagarina” - poinformował na swojej stronie internetowej rosyjski rząd. Podkreślono, że maszyny „zostały odebrane przez służby techniczne i przeszły testy fabryczne”. „Każdy samolot był testowany w powietrzu w różnych trybach pracy” - czytamy w komunikacie.
Rosjanie zbudowali przeprawę pontonową po ataku na most Czonharski
Rosyjscy najeźdźcy zbudowali przeprawę pontonową po ukraińskim ataku na most Czonharski, do którego doszło w czwartek rano. Zdjęcia z satelity Planet Labs opublikowało na jednym ze swoich kont na Telegramie Radio Swoboda. Widać na nim m. in. ślady ostrzału mostu i okolicy.
Miedwiediew o Dudzie: W XVIII wieku zostałby po prostu poćwiartowany
Były prezydent i premier Rosji, obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, zareagował na wywiad Andrzeja Dudy dla ukraińskich mediów.
Czytaj więcej
- Nie można pozwolić Rosji wygrać wojny z Ukrainą - mówił w rozmowie z ukraińskimi dziennikarzami prezydent RP Andrzej Duda. Na wywiad zareagował Dmitrij Miedwiediew, były prezydent i premier Rosji, obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.
Rosyjski koncern nie chce płacić kary za majątek ukraiński zagarnięty na Krymie
Ukraina wnosi o komorniczą egzekucję zasądzonej kwoty z rosyjskich aktywów w USA. Chodzi o 5 mld dolarów.
Czytaj więcej
Kwota pozwu - 5 mld dolarów - została zasądzona przez sąd w Hadze jako odszkodowanie za majątek koncernu zawłaszczony przez Rosję na okupowanym Krymie. Kreml odmówił zapłaty, więc Ukraina wnosi o komorniczą egzekucję zasądzonej kwoty z rosyjskich aktywów w USA.
W Soczi aresztowano kobietę za „publiczne dyskredytowanie armii”
Sąd Rejonowy zdecydował o aresztowaniu aktywistki Mariny Mielichowej za „publiczne dyskredytowanie użycia rosyjskich sił zbrojnych” - podaje propagandowa agencja RIA Nowosti. Kobieta już w październiku 2022 była pociągnięta do odpowiedzialności administracyjnej za „nielegalne treści”, które publikowała w mediach społecznościowych, ale ta kara jej nie powstrzymała. Zatrzymana będzie przebywać w areszcie co najmniej do 14 sierpnia. W komunikacie sądu nie wskazano, jako konkretnie treści publikowała, ani na czym polegało „dyskredytowanie armii”.
Rosja zakazuje wjazdu urzędnikom UE w odpowiedzi na nowe sankcje nałożone na Moskwę
Rosja poinformowała w piątek, że zakazuje wjazdu większej liczbie europejskich urzędników w odpowiedzi na decyzję UE o nałożeniu na Moskwę nowych sankcji w związku z konfliktem na Ukrainie, donosi AFP.
„W odpowiedzi na te nieprzyjazne działania strona rosyjska znacznie poszerzyła listę przedstawicieli instytucji europejskich i państw członkowskich UE, którzy mają zakaz wjazdu na terytorium naszego państwa” – napisano w komunikacie MSZ.
W komunikacie nie określono liczby urzędników, którzy zostali ukarani, ani nie podano ich nazwisk.
Dlaczego izraelska broń nie trafia na Ukrainę?
Premier Beniamin Netanjahu wyjaśnia.
Czytaj więcej
Izrael nie dostarcza broni Ukrainie częściowo z powodu obaw, że może ona trafić w niewłaściwe ręce - powiedział premier Izraela Beniamin Netanjahu w wywiadzie opublikowanym w czwartek przez „Jerusalem Post”.
Eksplozje w okupowanym Geniczesku w obwodzie chersońskim
Podolak o kontrofensywie: Prawdziwa wojna to nie hollywoodzki hit
Doradca Zełenskiego reaguje na komentarze dotyczące "zbyt wolnych" postępów kontrofensuwy.
Czytaj więcej
Na coraz częściej spotykane komentarze dotyczące spowolnienia ukraińskiej kontrofensywy zareagował doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak: - Nie ma co liczyć na akcję i kupować popcorn - napisał na Twitterze.
Rosja nie ujawni szczegółów dotyczących rozmieszczanej na Białorusi broni
Wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow powiedział, że Rosja nie ujawni żadnych szczegółów na temat broni, którą rozmieszcza na terytorium Białorusi, poinformowała rosyjska agencja informacyjna Interfax.
Agencja informacyjna TASS poinformowała również, że Rosja nie planuje informować USA o testach swojego podwodnego drona nuklearnego, ponieważ nie podlega on istniejącym umowom weryfikacyjnym.
Kijów wezwał Ukraińców do zachowania spokoju
Kijów wezwał Ukraińców, aby nie wpadali w panikę i nie gromadzili tabletek jodu po tym, jak prezydent Wołodymyr Zełenski zarzucił Rosji, że przygotowuje prowokację w okupowanej elektrowni jądrowej.
Zełenski powiedział w tym tygodniu, że siły rosyjskie kontrolujące Zaporoską Elektrownię Jądrową – największą europejską elektrownię jądrową – planują „atak terrorystyczny” poprzez zorganizowanie wycieku substancji promieniotwórczych.
UE wprowadziła jedenasty pakiet sankcji. Bije w Chiny i Iran
Dziś wszedł z życie 11. pakiet sankcji wobec Rosji. Obejmuje ropociąg „Przyjaźń", zakaz wjazdu rosyjskich naczep do Unii, uniemożliwianie też obchodzenie wcześniejszych sankcji m.in przez tankowce z rosyjską ropą, spółki z Chin i Iranu. Do listy sankcyjnej dodano 87 rosyjskich firm zbrojeniowo-przemysłowych.
Czytaj więcej
Dziś wszedł z życie 11. pakiet sankcji wobec Rosji. Obejmuje ropociąg „Przyjaźń", zakaz wjazdu rosyjskich naczep do Unii, uniemożliwianie też obchodzenie wcześniejszych sankcji m.in przez tankowce z rosyjską ropą, spółki z Chin i Iranu. Do listy sankcyjnej dodano 87 rosyjskich firm zbrojeniowo-przemysłowych.
Do końca miesiąca Rosja utworzy „armię rezerwową”.
Minister obrony Siergiej Szojgu zapowiedział, że rosyjskie Ministerstwo Obrony do końca czerwca sformuje „armię rezerwową”, nowy korpus armii i wzmocni kluczowe formacje Zachodniego Okręgu Wojskowego (BMR) w ramach planowanej restrukturyzacji sił.
Szojgu stwierdził, że na dzień 22 czerwca pięć pułków jest już obsadzonych i wyposażonych w 60 procentach.
Tino Chrupalla, lider Alternatywy dla Niemiec, mówi, że zwycięzcą wojny między Rosją a Ukrainą będą USA
Podczas debaty Chrupalla wygłosił tyradę, w której mówił m.in. że "Ukraina wyjdzie z tej wojny przegrana, tak jak Rosja, bo znowu jest tylko jeden zwycięzca, a zwycięzca ten nazywa się USA”.
Czytaj więcej
Tino Chrupalla, lider prawicowej, populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), podczas telewizyjnej debaty porównał Ukrainę z nazistowskimi Niemcami, mówiąc o perspektywach zakończenia wojny.
Rheinmetall dostarczy Ukrainie 20 marderów
Dwie ofiary rosyjskiego ataku na Chersoń
Co najmniej dwie osoby zginęły w piątek w rosyjskim ataku na miasto Chersoniu na południu Ukrainy - poinformował gubernator obwodu.
55-letni mężczyzna zginął na miejscu, a pięć innych osób trafiło do szpitala. W późniejszym poście powiedział, że 43-letni mężczyzna również zmarł z powodu odniesionych ran w szpitalu.
Rezolucja senatorów USA ws. użycia przez Rosję broni nuklearnej
Projekt takiej rezolucji został przedstawiony wczoraj w Waszyngtonie przez wysokiej rangi senatorów: republikankę Lindsey Graham i demokratę Richarda Blumenthala.
Czytaj więcej
Amerykańscy senatorowie ostrzegają Rosję: jeśli użyjecie broni nuklearnej na Ukrainie, będziecie w stanie wojny z NATO. Rezolucje w tej sprawie przygotowali Lindsey Graham i Richard Blumenthal.
Dron zestrzelony nad Kurskiem
Gubernator obwodu graniczącego z Ukraina, Roman Starowojt, twierdzi, że bezzałogowiec został zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą.
Ataki na rosyjskie regiony przygraniczne nasiliły się w ciągu ostatniego miesiąca, a do niektórych z nich przyznają się rosyjskie grupy antykremlowskie.
Turcy będą produkować na Ukrainie Bayraktara TB2 i Bayraktara Akinci
Produkcja ruszy w 2025 roku.
Rosja: Ktoś chciał kupić cez za 3,5 mln dolarów
Propagandowa rosyjska agencja TASS, cytowana przez Reutersa, pisze, że FSB twierdzi, iż Cez-137 miał zostać wywieziony z Rosji w celu zorganizowania incydentu z rzekomą bronią masowego rażenia, mającego na celu zdyskredytowanie Rosji.
Czytaj więcej
Rosyjska służba bezpieczeństwa FSB poinformowała w piątek, że zatrzymała pięć osób, które próbowały kupić 1 kg radioaktywnego cezu-137 za 3,5 mln dolarów w imieniu obywatela Ukrainy - podała agencja informacyjna TASS.
Dania prosi USA o pomoc w szkoleniu ukraińskich pilotów na F-16
Dania zwróciła się do USA o pomoc w szkoleniu ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.
- Holandia i Dania przodują, jeśli chodzi o rozwój programu szkolenia ukraińskich pilotów F-16… Otrzymaliśmy prośbę z Danii o wsparcie szkolenia F-16, czego można było się spodziewać - powiedział Patrick Ryder, rzecznik Departamentu Obrony USA
Departament Obrony USA spodziewa się, że szkolenie F-16 rozpocznie się „gdzieś w Europie”. Ryder dodał, że USA będą współpracować z sojusznikami w prowadzeniu tego szkolenia.
Ukraiński Naftogaz podejmuje kroki prawne w USA przeciwko Rosji
Ukraińska państwowa firma energetyczna Naftogaz podjęła kroki prawne w Stanach Zjednoczonych przeciwko Rosji w celu odzyskania 5 miliardów dolarów przyznanych w Hadze jako odszkodowanie za szkody i utracone mienie na Krymie.
Prezes Naftohazu Ołeksij Czernyszow powiedział, że złożył wniosek w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Dystryktu Kolumbii i że ma do tego prawo, ponieważ Stany Zjednoczone należą do krajów, w których znajdują się rosyjskie aktywa.
- Ponieważ Rosja nie wypłaciła Naftohazowi dobrowolnie środków przewidzianych w orzeczeniu, zamierzamy wykorzystać wszystkie dostępne mechanizmy w celu odzyskania tych środków – powiedział Czernyszow.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: W ciągu doby Rosjanie stracili 680 żołnierzy
W ciągu ostatnich 24 godzin siły obronne Ukrainy zabiły 680 rosyjskich żołnierzy, zniszczyły 44 systemy artyleryjskie, 15 bojowych pojazdów opancerzonych i 9 dronów -poinformował Sztab Generalny.
22 czerwca: 147 eksplozji w obwodzie sumskim
22 czerwca siły rosyjskie przeprowadziły 21 ataków na obwód sumski; Zaobserwowano 147 eksplozji, uszkodzone zostały budynki mieszkalne, a jedna osoba została ranna.
Dwie osoby zginęły w wyniku ostrzału obwodu zaporoskiego
W ciągu dnia Rosjanie poddali zmasowanym ostrzałom 24 osady obwodu zaporoskiego, w wyniku których zginęły dwie osoby, według wstępnych danych uszkodzonych zostało 27 obiektów cywilnych - powiedział szef regionalnej administracji wojskowej Jurij Małaszko.
Abramsy wezmą udział w kontrofensywie?
Zdaniem ministra spraw zagranicznych Dmytra Kułeby czołgi Abrams mogę ruszyć na front w trakcie trwającej kontrofensywy.
Kułeba podkreślił, że kontrofensyw będzie tyle, ile potrzeba do wyzwolenia wszystkich terytoriów Ukrainy.
ONZ dodała rosyjskie siły zbrojne do globalnej listy przestępców.
W raporcie dla Rady Bezpieczeństwa ONZ potwierdzono, że siły rosyjskie i powiązane z nimi grupy zabiły w zeszłym roku na Ukrainie 136 dzieci.
ONZ potwierdziła również, że siły te okaleczyły 518 dzieci i przeprowadziły 480 ataków na szkoły i szpitale. Według raportu, 91 dzieci zostało użytych jako ludzkie tarcze.
W wyniku działań sił ukraińskich zginęło 80 dzieci, rany odniosło 175 dzieci. Ukraińcy przeprowadzili 212 ataków na szkoły i szpitale, potwierdzono w raporcie.
Sztab Generalny podaje straty Rosji
Rosyjskie siły zbrojne miały stracić ponad 223 tys. żołnierzy i prawie 4 tys.
Bilans strat Rosji
Amunicja kasetowa dla Ukrainy? Pentagon: Przydałaby się
Powód, dla którego USA dotychczas nie zdecydowały się na wyposażenie Ukrainy w tego typu broń, są związane z oporem w samym Kongresie, a także z obawami o jedność sojuszników.
Czytaj więcej
Wojsko Stanów Zjednoczonych uważa, że amunicja kasetowa przydałaby się Ukrainie w odparciu sił rosyjskich - powiedział w czwartek wysoki rangą urzędnik Pentagonu. Tego typu broń jest zakazana w 123 krajach. USA, Rosja i Ukraina nie podpisały zakazu jej stosowania.
Francja przekazała ukraińskim prokuratorom sprzęt potrzebny do prowadzenia śledztw w sprawie zbrodni wojennych
Prokurator generalny Andrij Kostin spotkał się z chargé d'affaires Republiki Francuskiej na Ukrainie Benjaminem Rohrigiem i członkami francuskiej misji eksperckiej.
Francja przekazała ukraińskim prokuratorom sprzęt potrzebny do prowadzenia śledztw w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez Federację Rosyjską.
Wcześniej Francja przekazała Ukrainie dwa mobilne laboratoria DNA i nadal wspiera ukraińskich specjalistów, a także wnosi znaczący wkład w prace Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Biden i Modi ws wspólnym oświadczeniu zobowiązują się do pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Nie wspominają o Rosji
Prezydent USA Joe Biden i premier Indii Narendra Modi wydali w czwartek wspólne oświadczenie, w którym obaj przywódcy wyrazili zaniepokojenie konfliktem na Ukrainie i zobowiązali się do dalszej pomocy humanitarnej.
Media zauważają, że w oświadczeniu nie wspomniano o Rosji ani jej roli w konflikcie, zamiast tego przywódcy napisali, że oba kraje „potwierdzają, że międzynarodowy porządek oparty na zasadach musi być szanowany”.
W nocy zestrzelono 13 rosyjskich pocisków manewrujących
Ukraińskie Siły Powietrzne twierdzą, że wszystkie 13 pocisków manewrujących, które Rosjanie wystrzelili w nocy w kierunku lotniska wojskowego w rejonie Chmielnickiego, zostało zestrzelonych.
W Serbii odwołano ministra gospodarki
Minister gospodarki Rade Basta , który wzywał do nałożenia sankcji na Rosję, stracił stanowisko.
Na Białorusi stacjonuje blisko 1500 żołnierzy rosyjskich
- Nie odnotowujemy faktu, że Rosja ma na terytorium Białorusi wystarczające siły, aby przeprowadzić ponowną inwazję na terytorium Ukrainy z tego kierunku - powiedział Andrij Demczenko, rzecznik Państwowej Straży Graniczne.
- Na początku tego roku i pod koniec ubiegłego roku liczba rosyjskiego personelu wojskowego na terytorium Białorusi wynosiła około 10 000-11 000. W tej chwili obserwujemy tę liczbę na poziomie 1500 żołnierzy - dodał rzecznik.
Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy na Białorusi
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o odwołaniu Jehora Kizima ze stanowiska ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Ukrainy w Republice Białorusi.
Kizim został mianowany ambasadorem Ukrainy na Białorusi 20 lutego 2017 roku. 18 kwietnia 2023 roku został wezwany do Kijowa na konsultacje w związku z nieprzyjaznym aktem Republiki Białoruś mającym na celu wsparcie agresora Rosji Federacja.
Komisarz UE: Wojna główną przeszkodą w przygotowaniach Ukrainy do członkostwa w UE
- Największą przeszkodą jest wojna, sama wojna - powiedział Olivér Várhelyi, europejski Komisarz ds. Rozszerzenia, tłumacząc drogę Ukrainy do Unii Europejskiej. Zwrócił uwagę, że na wojnie giną ludzie, jest to też „atak na gospodarkę i infrastrukturę, atak na samo istnienie kraju”. - Kiedy więc ta wojna się skończy, to oczywiście wszystkie procesy przygotowań do członkostwa zostaną przyspieszone - zapewnił węgierski komisarz.
Jest rezolucja PACE ws. startu Rosjan na igrzyskach
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) przyjęło rezolucję zalecającą Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu niedopuszczenie sportowców z Rosji i Białorusi do udziału w Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu w 2024 roku, nawet pod neutralną flagą. „Taki zakaz może jedynie wzmocnić i promować wartościowe cele pokoju i równości ucieleśnione przez Ruch Olimpijski i ogólnie sport. Nie osłabia to ani nie podważa niezależności i wartości sportu” – czytamy w dokumencie PACE.
Zgromadzenie podkreśliło, że wykluczając sportowców z państw agresorów, MKOl zademonstruje swoje przywiązanie do wartości igrzysk olimpijskich, będzie promować poszukiwanie pokojowych sposobów rozwiązywania konfliktów i wyśle jasny sygnał rządom Rosji i Białorusi, że ich działania mają konsekwencje i że społeczność międzynarodowa solidaryzuje się z Ukrainą.
Gen. Skrzypczak: Rosyjska obrona jak operacja „Cytadela” przeciw Niemcom
Według Waldemara Skrzypczaka Ukraińcy dotąd nie przełamali rosyjskich pozycji obronnych.
Czytaj więcej
Jeśli Ukraińcy nie uderzą w okolicy Bachmutu i nie okrążą tam rosyjskich wojsk, to „za dwa tygodnie nie będzie już w ogóle o czym rozmawiać i będzie po kontrofensywie” - ocenił gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Relację z czwartkowych wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, mówi, że ukraińska armia naciera na południu Ukrainy i broni się na wschodzie kraju.