Dyrektor muzeum Puszkina w Moskwie ścigana przez komunistów za słowa o Stalinie. Porównała go do Myszki Miki

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przeprowadzi analizę słów dyrektor Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie, która wypowiedziała się o Józefie Stalinie.

Publikacja: 23.06.2023 17:06

Jelizawieta Lichaczewa oceniła, że Józef Stalin w Rosji jest elementem popkultury. Na zdjęciu stoisk

Jelizawieta Lichaczewa oceniła, że Józef Stalin w Rosji jest elementem popkultury. Na zdjęciu stoisko z matrioszkami w Petersburgu

Foto: EPA/ANATOLY MALTSEV

qm

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 485

W związku ze słowami Jelizawiety Lichaczewej, dyrektor Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie, na temat Józefa Stalina, zostanie przeprowadzone „badanie psychologiczno-językowe” - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w odpowiedzi na wniosek Michaiła Matwiejewa, który jest deputowanym Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej.

Lichaczewa w rozmowie z rosyjskim serwisem RTVI wyraziła opinię, że Józef Stalin w Rosji jest elementem popkultury i można go porównać do disnejowskiej Myszki Miki. Według niej spory o Stalina „odwracają uwagę obywateli Federacji Rosyjskiej od rzeczywistych problemów”.

Czytaj więcej

Cannes 2023: Rosjanie po cichu wracają na filmowe targi

Po opublikowaniu rozmowy komunistyczni deputowani do Dumy Państwowej wysłali pismo do Aleksandra Bastyrkina, przewodniczącego Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, z apelem o wszczęcie postępowania przeciwko Lichaczewej, która - ich zdaniem - miała obrazić pamięć Stalina.

„W związku z oświadczeniem dyrektor Muzeum im. Puszkina (Jelizawiety) Lichaczewej w sprawie Naczelnego Wodza, uczestnika Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (jak w Rosji propagandowo określa się część II wojny światowej od 1941 roku i momentu, w którym po stronie koalicji antyhitlerowskiej, przeciwko III Rzeszy i jej sojusznikom, brał udział Związek Radziecki - red.) Józefa Stalina, zostanie przeprowadzone badanie psychologiczno-językowe” – odpowiedziało deputowanemu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Michaił Matwiejew opublikował odpowiedź na swoim koncie na Telegramie.

Komuniści kontra dyrektor Muzeum Puszkina

Wcześniej, na jednym z posiedzeń, rosyjska Duma odrzuciła uchwałę, przygotowaną przez deputowanych z Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej, które zostało sporządzone po wywiadzie Lichaczewej. Celem uchwały było zwrócenie się do Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej o przedstawienie kryteriów, według których wybierani są kandydaci na stanowiska szefów państwowych muzeów.

Jelizawieta Lichaczewa

Jelizawieta Lichaczewa

Foto: Foto: Ivtorov, CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons

44-letnia Jelizawieta Lichaczewa to rosyjska muzealniczka, krytyk sztuki i historyk sztuki. W latach 2017-2023 była dyrektorem Muzeum Architektury im. A. W. Szczusiewa w Moskwie. W marcu br. została mianowana dyrektorem Muzeum Puszkina.

Kultura
Paszporty „Polityki”: Marek Koterski, ukarana hafciarka i demaskatorzy rosyjskich agentów
Kultura
Zalana Łempicka w Muzeum Narodowym w Krakowie i wiele skarg pracowników na dyrektora
Kultura
Europejskie hity sztuki 2025. Arcydzieła, wystawy „Dolce & Gabbana” i „Cartier”
Kultura
Więcej przestrzeni dla Muzeum Narodowego w Warszawie
Kultura
Na wystawie w Krakowie można zobaczyć, czym był socmodernizm. To nie tylko blokowiska