Rosja twierdzi, że na zlecenie Ukrainy podjęto próbę kupna radioaktywnego cezu

Rosyjska służba bezpieczeństwa FSB poinformowała w piątek, że zatrzymała pięć osób, które próbowały kupić 1 kg radioaktywnego cezu-137 za 3,5 mln dolarów w imieniu obywatela Ukrainy - podała agencja informacyjna TASS.

Publikacja: 23.06.2023 09:33

Rosja twierdzi, że na zlecenie Ukrainy podjęto próbę kupna radioaktywnego cezu

Foto: Stock Adobe

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 485

Propagandowa rosyjska agencja TASS, cytowana przez Reutersa, pisze, że FSB twierdzi, iż Cez-137 miał zostać wywieziony z Rosji w celu zorganizowania incydentu z rzekomą bronią masowego rażenia, mającego na celu zdyskredytowanie Rosji.

„Grupa przestępcza, działając w interesie zagranicznego klienta, podjęła działania mające na celu ominięcie prawnych zakazów i ograniczeń dotyczących 1 kg izotopu cezu-137 za 3,5 mln USD w celu przemytu radioaktywnej substancji z Federacji Rosyjskiej za granicę do wykorzystania na szkodę rosyjskich interesów, prowadzenia kampanii informacyjno-propagandowej mającej na celu zdyskredytowanie kraju na arenie międzynarodowej poprzez organizowanie inscenizowanych scen użycia broni masowego rażenia” cytuje TASS komunikat FSB.

Czytaj więcej

Rosjanie planują atak na elektrownię atomową? Ukraina alarmuje

"Na podstawie wyników czynności operacyjno-rozpoznawczych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji wszczęto postępowanie karne z art. 220 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej (nielegalne obchodzenie się z substancjami promieniotwórczymi) oraz art. 30, art. 226 § 1 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej (przygotowanie do przemytu substancji promieniotwórczych)" - podaje TASS.

Reuters podkreśla, że nie był w stanie niezależnie potwierdzić tych doniesień.

Zełenski ostrzegał przed rosyjskimi prowokacjami w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w tym tygodniu, że ukraińscy szpiedzy otrzymali informacje, z których wynika, że Rosja rozważa przeprowadzenie ataku „terrorystycznego” na kontrolowaną przez Rosję Zaporoską Elektrownię Jądrową  pod Enerhodarem na południu Ukrainy, w tym uwolnienie promieniowania.

Rosja zaprzeczyła temu i z kolei oskarżyła Kijów o planowanie zajęcia elektrowni i ostrzeliwanie jej obiektów, w tym magazynów paliwa jądrowego. Oskarżyła również Kijów o planowanie ataku „brudną bombą” na Rosję, czemu Ukraina zaprzeczyła.

FSB poinformowało w piątek, że osoby zatrzymane w sprawie Caesium-137 "już się przyznały". Służby nie podały żadnych innych szczegółów.

Konflikty zbrojne
Obietnice Trumpa się nie spełnią. Zakończenie wojny na Ukrainie potrwa miesiące, a nawet dłużej
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów