Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski po ataku na Krzywy Róg mówi o stworzeniu szczelnej tarczy powietrznej nad Ukrainą.
Kończymy relację
Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy w środę od wczesnego poranka.
Załużny rozmawiał ze swoim amerykańskim odpowiednikiem
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walery Załużny powiedział, że odbył kolejną rozmowę telefoniczną z przewodniczącym Połączonych Szefów Sztabów USA Markiem Milleyem w sprawie postępów poczynionych przez siły ukraińskie na linii frontu i bieżących potrzeb obronnych.
Sztab Generalny: Rosja przeprowadziła 29 nalotów w ciągu ostatnich 24 godzin
Siły rosyjskie przeprowadziły 29 nalotów na personel wojskowy i cywilów, a także przeprowadziły 20 ostrzałów artyleryjskich w ciągu ostatnich 24 godzin - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy
Putin podpisał ustawę zezwalającą na konfiskatę zagranicznych paszportów personelu wojskowego
Władimir Putin podpisał 13 czerwca ustawę, która w określonych przypadkach przyznaje władzom uprawnienia do konfiskaty lub unieważnienia zagranicznych paszportów rosyjskich obywateli
Rosyjscy urzędnicy wszystkich szczebli piją na umór
Czytaj więcej
Stres z powodu wojny i sankcji doprowadził najwyższych rangą urzędników do topienia problemów w coraz większej ilości coraz droższego alkoholu. O sprawie, o której "Rzeczpospolita" pisała przed tygodniem dziś pisze brytyjski "The Telegraph".
"Taniec na kościach". Rzecznik ukraińskiego MSZ o wypowiedziach Szijjarto i Putina
Rzecznik MSZ Ołęh Nikołenko przytoczył wypowiedzi Putina podczas spotkania z tzw. rosyjskimi korespondentami wojennymi oraz Szijjarto w rozmowie z francuską telewizją LCI podczas wizyty w Nowym Jorku.
Putin stwierdził, że "jeśli Zachód chce zakończenia konfliktu, powinien przestać dostarczać broń na Ukrainę". Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto powiedział z kolei, że "dostawy broni przedłużają wojnę. Zamiast dostaw broni społeczność międzynarodowa lepiej niech się skupi na osiągnięciu pokoju".
– Tango na kościach – skomentował krótko Nikołenko.
Węgry sprzeciwiają się udzieleniu Ukrainie pomocy wojskowej i tranzytowi broni przez jej terytorium, tłumacząc, że nie chcą stać się „stroną wojny”.
Wiceminister obrony oceniła sytuację na froncie
Wojska ukraińskie prowadzą zarówno działania ofensywne, jak i defensywne na różnych odcinkach frontu – powiedziała Hnna Maliar, wiceminister obrony Ukrainy.
- Siły Zbrojne Ukrainy posuwają się naprzód w kierunku Bachmutu, ale w niektórych obszarach starają się też posuwać jednostki rosyjskie. Trwają zaciekłe walki – powiedziała Maliar w ukraińskiej telewizji.
Parlament Luksemburga uznał Wielki Głód za ludobójstwo
Parlament luksemburski uznał Hołodomor z lat 1932-1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego.
„Z zadowoleniem przyjmuję historyczne głosowanie Izby Deputowanych Luksemburga w sprawie uznania stalinowskiego Hołodomoru z lat 1932-1933 za ludobójstwo na Ukraińcach. Krok ten jest wyrazem szacunku dla milionów ofiar i przywraca historyczną sprawiedliwość" - napisał minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.
Dania zaproponuje rozpoczęcie w sierpniu szkolenia ukraińskich pilotów na F-16
Propozycja rozpoczęcia szkolenia w Danii, gdzie znajdują się symulatory lotu, zostanie złożona w czwartek przez pełniącego obowiązki ministra obrony Danii Troelsa Lunda Poulsena na spotkaniu kierowanej przez USA Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, poinformował Ritzau.
Sojusznicy NATO, Holandia i Dania, przewodzą międzynarodowej koalicji, która ma szkolić pilotów i personel pomocniczy, konserwować samoloty i ostatecznie dostarczać Ukrainie F-16, chociaż formalna decyzja o dostawie odrzutowców nie została podjęta.
Niemcy i Polska kończą negocjacje
Negocjacje w sprawie utworzenia w Polsce centrum usług powinny zakończyć się "w najbliższych dniach", przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie 11-12 lipca.
Czytaj więcej
Niemcy i Polska zbliżają się do zawarcia umowy o utworzeniu centrum serwisowego do naprawy czołgów Leopard i innego zachodniego sprzętu używanego przez Ukrainę - poinformował ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bugger w rozmowie z Bloombergiem.
Wielka Brytania ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 92 mln funtów
Rząd brytyjski powiedział, że zawartość pakietu poprawi zdolność Ukrainy do „ochrony krytycznej infrastruktury narodowej, ludności cywilnej i wojska na liniach frontu”.
Ponad 3000 osób ewakuowano z prawego brzegu Dniepra w obwodzie chersońskim
Z osiedli na prawym brzegu obwodu chersońskiego ewakuowano ponad 3000 osób. Kolejne 133 osoby zostały uratowane z terytorium lewego brzegu, tymczasowo kontrolowanego przez rosyjskich najeźdźców - przekazała wicepremier Iryna Wereszczuk.
Dodała, że większość ludzi pozostała w obwodzie chersońskim, nie chcąc oddalać się od domów i czekają aż woda opadnie.
Francja twierdzi, że odkryła masową kampanię dezinformacyjną powiązaną z Rosją
Władze Francji twierdzą, że prorosyjscy hakerzy włamali się na stronę ministerstwa spraw zagranicznych i zaatakowali inne strony rządu.
„Ta kampania polega w szczególności na tworzeniu fałszywych stron internetowych w celu włamania się do krajowych mediów i stron rządowych, a także na tworzeniu fałszywych kont w sieciach społecznościowych” – powiedziała minister spraw zagranicznych Catherine Colonna.
WHO obawia się wybuchu epidemii
- Do tej pory nie było doniesień o takich ogniskach, ale WHO jest przygotowana do reagowania na ogniska choroby – powiedział Jarno Habicht, przedstawiciel WHO na Ukrainie, podczas briefingu ONZ w Genewie, w którym uczestniczył wirtualnie ze Stambułu.
Habicht powiedział, że zespół WHO jest na miejscu i monitoruje sytuację, próbując podnieść świadomość społeczności na temat chorób przenoszonych przez wodę.
Przedstawiciel WHO dodał, że niszczycielski atak Rosji na zaporę i wywołana nim powódź zrujnował nie tylko materialną sferę życia dotkniętych nią mieszkańców, ale też psychiczną. WHO przeszkoliła tysiące pracowników, którzy udzielają wsparcia na miejscu.
Prawie 400 mieszkań uszkodzonych w wyniku ataku rakietowego na Krzywy Róg
W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Krzywy Róg uszkodzonych zostało prawie 400 mieszkań w ponad 70 budynkach mieszkalnych.
„W Krzywym Rogu pięć obiektów cywilnych, które nie mają nic wspólnego z wojskiem, zostało trafionych sześcioma pociskami" - napisał na Telegramie Ołeksandr Vilkul, szef Administracji Wojskowej miasta Krzywy Róg.
Krzywy Róg po wtorkowym ataku Rosji
Producent rosyjskich dronów wciąż kupuje zachodnią elektronikę
Producent rosyjskich dronów kamikadze Lancet, które są aktywnie wykorzystywane przez rosyjską armię na Ukrainie, nadal importuje zachodnie komponenty, w tym amerykańskie.
Z dokumentów przestudiowanych przez Important Stories wynika, że producent Lancetów kupuje elektronikę w Uzbekistanie i Chinach. Jeden z dostawców firmy podaje, że "załatwiał dostawy od kilkudziesięciu europejskich i azjatyckich producentów". Wiadomo, że do zakładu trafiają co najmniej produkty amerykańskiej produkcji procesorów Nvidia oraz producenta płytek elektronicznych Hitech Global.
Podmiot prawny firmy, CST LLC, sprzedał swoje drony wojsku za 5,3 miliarda rubli tylko w latach 2022-2023. Jednocześnie firma nie figuruje na listach sankcyjnych Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Wiadomo, że drony Lancet uszkodziły lub zniszczyły co najmniej kilkadziesiąt sztuk wyposażenia armii ukraińskiej.
Rząd Łotwy przeznaczył około 430 000 euro na pomoc humanitarną dla Ukrainy
Rząd Łotwy postanowił przeznaczyć około 430 000 euro na pomoc humanitarną dla Ukrainy, aby pomóc w likwidacji skutków zniszczenia elektrowni wodnej Kachowka.
Środki na pomoc humanitarną będą pochodzić z budżetu interwencyjnego państwa.
Amunicja ze zubożonym uranem dla Ukrainy?
Zwolennikiem takiego ruchu jest Pentagon, który podkreśla wysoką skuteczność abramsów wyposażonych w amunicję ze zubożonym uranem przeciwko rosyjskim czołgom.
Czytaj więcej
Po tygodniach wewnętrznej debaty Stany Zjednoczone mają uzbroić czołgi Abrams, które dostarczają Ukrainie, w amunicję ze zubożonym uranem - informuje "The Wall Street Journal".
Putin: Rosja zastanawia się nad wycofaniem z umowy zbożowej
Umowa ma nie spełniać warunków, jakie stawiała Rosja.
Sekretarz stanu USA ogłasza nowy pakiet pomocy dla Ukrainy
Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił we wtorek nową pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy w wysokości 325 mln USD.
Kolejny pakiet - 40. - obejmuje „krytyczne zdolności obrony powietrznej, dodatkową amunicję dla artyleryjskich systemów rakietowych o dużej mobilności, pociski artyleryjskie, broń przeciwpancerną, pojazdy opancerzone i inny sprzęt niezbędny do wzmocnienia sił ukraińskich na polu bitwy”
Bakterie cholery i E. coli w wodach pod Chersoniem
Analiza wody jest przeprowadzana codziennie i chociaż wykryto szczepy E. coli i cholery, nie stwierdzono znaczących stężeń jakichkolwiek zanieczyszczeń.
Według Ołeha Pawłenki, urzędnika Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska Ukrainy, w wodzie znaleziono również paliwo i inne toksyczne chemikalia.
Stoltenberg zapewnia, że ukraińska kontrofensywa postępuje
Ukraińcy robią postępy i zyskują przewagę w swojej kontrofensywie, powiedział we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Dodał jednak, że jest to dopiero początek kontrataku.
Przed spotkaniem z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem Stoltenberg powiedział, że sojusz NATO przygotowuje się do szczytu przywódców w stolicy Litwy Wilnie, gdzie oczekuje się dalszego zwiększenia wsparcia dla Ukrainy
Petersburg. Dezerter skazany na 7 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze
Wojskowy sąd garnizonowy w Petersburgu skazał na siedem lat kolonii o zaostrzonym reżimie zmobilizowanego mężczyznę, który nie chcąc brać udziału w wojnie, opuścił służbę w samozwańczej ŁRL.
Mężczyzna opuścił koszary zabierając broń i przez kilka dni mieszkał w opuszczonym domu.
Skazany, mieszkaniec obwodu leningradzkiego, przebrał się w cywilne ubranie, spalił legitymację wojskową, a pistolet maszynowy zakopał.
Sąd uznał go winnym „dezercji w okresie mobilizacji".
Państwa UE bliskie zgody?
CNBC informuje, że państwa Unii Europejskiej są bliskie uzgodnienia planu przeznaczenia zamrożonych rosyjskich aktywów na odbudowę Ukrainy.
Putin ocenia straty Ukrainy
Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił, że Ukraina straciła od 25 do 30 proc. pojazdów wojskowych dostarczonych przez kraje zachodnie od początku kontrofensywy, a straty w ludziach dziesięciokrotnie przekraczają straty, które poniosła Rosja.
Autonomiczne Kamazy wyjadą na publiczne drogi
Rosyjskie ministerstwo transportu poinformowało, że transport autonomicznymi Kamazami zostanie uruchomiony 14 czerwca wzdłuż autostrady M-11.
Czytaj więcej
W środę, 14 czerwca, na autostradzie Moskwa-Petersburg pojawi się kolumna autonomicznych ciężarówek KamAZ. Będą przewozić towary z Petersburga do Moskwy. Władze uspokajają, że w kabinie (ale nie za kółkiem) każdej ciężarówki obecny będzie kierowca.
Autorka bestsellera „Jedz, módl się, kochaj” nie wyda nowej książki. Ukraińcy są wściekli, że napisała ją o Rosji
Elizabeth Gilbert, amerykańska pisarka znana z bestsellerowej powieści „Jedz, módl się, kochaj”, poinformowała, że jej najnowsza książka nie zostanie wydana zgodnie z planem, gdyż czytelnicy z Ukrainy dali wyraz swojemu niezadowoleniu, że jej akcja rozgrywa się w Rosji.
Czytaj więcej
Elizabeth Gilbert, amerykańska pisarka, autorka bestsellerowej powieści „Jedz, módl się, kochaj”, ogłosiła, że rezygnuje z wydania najnowszej książki. Powód? Czytelnicy z Ukrainy są wściekli, że akcja powieści rozgrywa się w Rosji.
Spotkanie Putina z "korespondentami wojennymi"
Reżimowa agencja Tass informuje, że prezydent Rosji Władimir Putin spotka się z korespondentami wojennymi.
Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow poinformował, że oprócz dziennikarzy kanałów telewizyjnych i mediów mainstreamowych, w spotkaniu wezmą udział blogerzy i autorzy kanałów Telegramu.
Rośnie liczba ofiar ataku na Krzywy Róg. Nie żyje 11 osób
Co najmniej 28 osób odniosło rany.
Doniesienia o eksplozjach w Ługańsku
Rosyjska państwowa agencja TASS podała, że w Ługańsku słychać było "kilka eksplozji", a nad miastem "unoszą się kłęby dymu".
Manturow: Rosja nie potrzebuje zagranicznych chipów do sprzętu wojskowego
- W większości przypadków z technicznego punktu widzenia niemożliwe jest drugie użycie chipa - powiedział wicepremier Rosji Denis Manturow, minister przemysłu, komentując słowa szefowej KE Ursuli von der Leyen, że Rosjanie z uwagi na brak półprzewodników usuwają chipy z zagranicznych lodówek i zmywarek, by wykorzystywać te materiały do naprawy sprzętu wojskowego.
Manturow oświadczył, że w przypadku sprzętu wojskowego wymagania dotyczące chipów są wyższe niż w przypadku produktów na rynek cywilny i zapewnił, że Rosja ma własne technologie.
Do okupowanego portu w Berdiańsku wpłynęły trzy duże statki
Informacje takie przekazuje ukraińska wojskowa administracja Berdiańska na swoim kanale w serwisie Telegram. Wpis sugeruje, że statki mają wywieźć towary, z których ogołocone zostały okupowane ziemie - a więc zapewne przede wszystkim żywność.
Jewgienij Prigożyn: Potencjał ofensywny Ukrainy daleki od wyczerpania
Zdaniem twórcy Grupy Wagnera o sukcesie lub jego braku kontrofensywy Ukrainy będzie można mówić dopiero za półtora-dwa miesiące.
Czytaj więcej
Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera zasygnalizował, że może wycofać swoich najemników z Ukrainy.
Rosyjski resort obrony informuje o odparciu ukraińskich ataków na południu i w rejonie Bachmutu
Z komunikatu rzecznika resortu obrony Rosji, gen. Igora Konaszenkowa wynika, że w rejonie wsi Makariwka Rosjanie odparli trzy natarcia Ukraińców, wspieranych przez czołgi i pojazdy opancerzone. Rosjanie twierdzą, że odparli też natarcie w rejonie Bachmutu nie pozwalając Ukraińcom wbić się klinem w rosyjską obronę.
Putin podpisał ustawę wypowiadającą porozumienie między Rosją a Ukrainą ws. wspólnego korzystania z Morza Azowskiego
Ustawa została opublikowana w internetowej bazie aktów prawnych. Porozumienie ws. wspólnego korzystania przez Rosję i Ukrainę z Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej zostało podpisane 24 grudnia 2003 roku. Teraz Rosja wypowiedziała porozumienie ponieważ - jak uzasadniała strona rosyjska - Ukraina straciła dostęp do Morza Azowskiego (ze względu na zajęcie części jej terytorium przez Rosję).
Rosjanie trafili w blok mieszkalny w Krzywym Rogu. Ale twierdzą, że strzelali w składy amunicji
Rosyjski resort obrony podał, że w nocy rosyjska armia przeprowadziła uderzenie za pomocą broni dalekiego zasięgu precyzyjnego rażenia powietrze-ziemia do zaatakowania zgrupowań rosyjskiej armii, a także składów amunicji i uzbrojenia. Tymczasem ukraińskie władze od rana informują o uderzeniu rosyjskiej rakiety w blok mieszkalny w Krzywym Rogu - w ataku zginęło co najmniej 10 osób.
Co najmniej 10 rosyjskich generałów zginęło od początku wojny na Ukrainie. Niektóre źródła mówią nawet o 20 zabitych
Obecnie wyżsi stopniem oficerowie (w tym generałowie) coraz częściej giną w różnych ośrodkach wypoczynkowych na tyłach, przerobionych dość luksusowe siedziby sztabów (najczęściej nad morzem, by być jak najdalej od frontu). Prawdopodobnie tak było i z ostatnim z nich, generałem Siergiejem Goriaczewem. Ukraińcy przypuszczają, że zginął on w ataku rakietowym na taki ośrodek-sztab w Primorśku, nad Morzem Azowskim (30 km na zachód od Bierdiańska).
Czytaj więcej
Siergiej Goriaczew, który zginął na południu Ukrainy, jest co najmniej 10 rosyjskim generałem płacącym życiem za inwazję na ten kraj.
1 300 hektarów ziemi uprawnej zostało zalanych w wyniku powodzi
Informacje o skali klęski żywiołowej wywołanej zniszczeniem zapory na Dnieprze w kontrolowanej przez Ukrainę części obwodu chersońskiego przekazał przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa Ukrainy
Wybuch i pożar w rafinerii w Krasnodarze. Przyczyna nieznana
W rosyjskiej rafinerii zapaliła się kolumna do przetwarzania oleju napędowego. Przyczyn awarii władze nie podają. Słup czarnego dymu unosi się kilkaset metrów nad miastem.
Czytaj więcej
W rosyjskiej rafinerii zapaliła się kolumna do przetwarzania oleju napędowego. Przyczyn awarii władze nie podają. Słup czarnego dymu unosi się kilkaset metrów nad miastem.
W 2024 roku NATO ma utworzyć biuro łącznikowe w Tokio
Plany te z niezadowoleniem przyjęły Chiny.
Czytaj więcej
NATO stworzy biuro łącznikowe w Tokio, w 2024 roku i wykorzysta je jako bazę do współpracy wojskowej z Australią, Japonią, Nową Zelandią i Koreą Południową - informuje dziennik "Nikkei". Chiny określają te plany mianem "niepożądanych".
Liczba ofiar ataku rakietowego na Krzywy Róg wzrosła do 10
Rannych w ataku zostało 28 osób, jedna znajduje się pod gruzami - informuje Ołeksandr Wikuł, szef administracji wojskowej Krzywego Rogu.
Dowódca wojsk lądowych Ukrainy informuje o natarciu w rejonie Bachmutu
Gen. Ołeksandr Syrski napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że ukraińscy żołnierze nacierają w rejonie Bachmutu, wypierając Rosjan z zajmowanych pozycji.
Rosyjski bloger wojskowy informuje o ciężkich walkach w rejonie wsi Staromajorskoje
Igor Girkin pisze na swoim kanale w serwisie Telegram o walkach w rejonie Wołnowachy.
Wiceminister obrony Ukrainy informuje o postępach w ofensywie ukraińskiej armii
Na kierunku bachmuckim Ukraińcy mieli przesunąć się w ciągu doby o 250 metrów, w rejonie Toreśka - o 200 metrów, a na kierunku berdiańskim (obwód zaporoski) - od 500 metrów do 1 kilometra.
FSB zatrzymała byłych pracowników rosyjskiego przemysłu obronnego współpracujących z ukraińskim wywiadem
Zatrzymani mieli brać udział w przygotowaniach ataków terrorystycznych w obwodach kurskim i biełgorodzkim - informuje FSB. Aresztowani mieli przekazywać ukraińskiemu wywiadowi dokumentację techniczną i produkty przemysłowe wykorzystywane do produkcji broni i sprzętu używanego przez rosyjskie lotnictwo. Zatrzymani mieli być też przygotowywani do przenoszenia materiałów wybuchowych w celu uszkodzenia infrastruktury transportowej - sieci torów kolejowych w obwodach kurskim i biełgorodzkim, które są wykorzystywane do zaopatrywania wojsk walczących na Ukrainie.
Łukaszenko mówi, że to on chciał rozmieszczenia broni atomowej na Białorusi
9 czerwca Władimir Putin, prezydent Rosji, na spotkaniu z Łukaszenką ogłosił, że po 7-8 lipca na terenie Białorusi rozmieszczona zostanie broń atomowa z Rosji. Operatorami taktycznej broni atomowej na Białorusi będą rosyjscy żołnierze.
Czytaj więcej
Przywódca Białorusi, Aleksandr Łukaszenko oświadczył, że rozmieszczenie na Białorusi rosyjskiej taktycznej broni atomowej nastąpi na jego żądanie, z którym miał zwrócić się do Rosji.
Rosjanie ostrzelali budynki mieszkalne w miejscowości Kizomys
O ostrzale miejscowości w obwodzie chersońskim informuje chersońska administracja obwodowa.
Rosjanie twierdzą, że zdobyli ukraińskie leopardy
Resort obrony Rosji podał, że wosja rosyjskie zdobyły w walkach zachodni sprzęt - czołgi Leopard i wozy Bradley.
Czytaj więcej
W walkach na kierunku zaporoskim wojska rosyjskie zdobyły opancerzone pojazdy armii ukraińskiej - czołgi Leopard oraz wozy piechoty Bradley - podało Ministerstwo Obrony Rosji.
Aleksandr Łukaszenko powiedział, że ułaskawił Ramana Pratasiewicza, ponieważ ten okazał skruchę
- Ten facet (Pratasiewicz) zrobił wszystko, co obiecał. (...) Przyznał się, że zrobił coś złego. Nie był na froncie, nikogo nie zabił - powiedział przywódca Białorusi uzasadniając ułaskawienie byłego opozycjonisty i współtwórcy telewizji Nexta, Ramana Pratasiewicza.
Rosjanie podają, że rośnie liczba ofiar powodzi po zniszczeniu zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce
Stojący na czele okupacyjnych władz obwodu chersońskiego Andriej Aleksiejenko poinformował, że liczba ofiar zniszczenia zapory wzrosła do 17. Wcześniej informowano o ośmiu ofiarach. Z informacji przekazywanych przez rosyjskie władze okupacyjne wynika, że 12 osób zginęło w miejscowości Hoła Prystań, a pięć - w Aleszkach.
Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy
Zdjęcia z wizyty gen. Serhija Najewa pojawiły się w serwisie Telegram.
Ukraińska armia miała przesunąć się od 500 metrów do 1 km w kierunku okupowanego Berdiańska
Rzecznik ukraińskiego Sztabu Generalnego, Andrij Kowaliew poinformował w serwisie Telegram, że w czasie prowadzenia działań ofensywnych w obwodzie donieckim i zaporoskim, jednostki uderzeniowe Sił Obronnych Ukrainy przesunęły się od 500 metrów do 1 km w kierunku okupowanego Berdiańska i zajęły teren o powierzchni 3 km2.
Rosyjski bloger wojskowy pisze o zaciętych walkach w obwodzie zaporoskim
Bloger Rybar, pisząc o tym jak wyglądała sytuacja w rejonie Makariwki we wtorek rano, podkreślił, że obecnie trwają zacięte walki na kierunku wriemiewskim, na linii Makariwka - Urożanoje.
Czytaj więcej
Wpływowy rosyjski bloger wojskowy, Rybar, na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że wieś Makariwka, której wyzwolenie przed dwoma dniami ogłosili Ukraińcy, przechodzi z rąk do rąk i obecnie jest kontrolowana przez Rosjan.
Ukraina dostała prąd z Polski
W niedzielę 11 czerwca polski system energetyczny potrzebował pilnej, nadzwyczajnej pomocy ze strony Ukrainy. I Ukraińcy pomogli. Ich sieci przejęły z Polski nadwyżkę prądu w ilości 1800 MW.
Czytaj więcej
W niedzielę 11 czerwca polski system energetyczny potrzebował pilnej, nadzwyczajnej pomocy ze strony Ukrainy. I Ukraińcy pomogli. Ich sieci przejęły z Polski nadwyżkę prądu w ilości 1800 MW.
Wiceminister obrony Ukrainy: Zajęliśmy 16 km2 w rejonie Bachmutu
Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy, poinformowała, że w ciągu tygodnia ukraińskie siły przesunęły się o 1,5 i 3,5 km na flankach rosyjskiego zgrupowania w Bachmucie. Ukraińcom udało się zająć teren o powierzchni 16 km2 w tym rejonie.
Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy: Krzywy Róg zaatakowany pociskami Ch-101/555
Płk Jurij Ihnat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy, poinformował, że Krzywy Róg został zaatakowany pociskami Ch-101/555 wystrzelonymi przez rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS znad Morza Kaspijskiego.
Doradca szefa MSW Ukrainy publikuje nagranie mieszkanki Krzywego Rogu, która mieszka w budynku trafionym przez rosyjską rakietę
Liczba ofiar ataku rakietowego na Krzywy Róg wzrosła do sześciu
Informację taką przekazuje Ołeksandr Wikuł, szef wojskowej administracji miasta.
Ukraińcy ostrzelali rejon głuszkowski w obwodzie kurskim
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu kurskiego, Roman Starowojt. Z jego wpisu na kanale Telegram wynika, że na rejon głuszkowski spadło 12 pocisków. W wyniku ostrzału uszkodzonych miało zostać 10 budynków mieszkalnych (jeden w znacznym stopniu), kilka budynków administracyjnych i dwa samochody. Jeden z pocisk miał spaść na budynek kina. Wczesnym rankiem we wtorek gubernator informował o ostrzale wsi Głuszkowo i Tetkino.
Brytyjski resort obrony: Iran zaczął dostarczać Rosji duże partie dronów-kamikadze drogą morską
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podaje, że Rosja zaczęła pozyskiwać większe partie dronow-kamikadze drogą morską, przez Morze Kaspijskie, a nie - jak wcześniej - mniejsze partie drogą powietrzną. Resort obrony Wielkiej Brytanii pisze też, że Rosja pracuje nad rozpoczęciem produkcji własnych dronów-kamikadze, ponieważ "zapewniają one względnie tani sposób ataków dalekiego zasięgu".
Od początku wojny zginęło 487 dzieci
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że według prokuratorów ds. nieletnich od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 487 dzieci, a 1015 zostało rannych.
Kyryłenko: Jedna ofiara śmiertelna w obwodzie donieckim
W poniedziałek w Konstantynówce (obwód doniecki) jedna osoba zginęła w wyniku działań wojsk rosyjskich - podał szef lokalnych władz Pawło Kyryłenko. Dodał, że w regionie pięć osób zostało rannych.
Prokudin o ostrzale w obwodzie chersońskim
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 39 razy ostrzelały tereny obwodu chersońskiego - podał szef lokalnych władz Ołeksandr Prokudin dodając, że w wyniku ostrzału ranne zostały trzy osoby, zaś dwie zginęły w wyniku powodzi.
Pod gruzami budynku trafionego rakietą w Krzywym Rogu może znajdować się siedem osób
Informacje takie przekazuje Ołeksandr Wikuł, szef krzyworoskiej administracji wojskowej.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 216 650 żołnierzy, 3 935 czołgów, 7 642 pojazdy opancerzone, 3 766 zestawów artyleryjskich, 601 wyrzutni rakiet, 363 zestawy przeciwlotnicze, 314 samolotów, 300 śmigłowców, 3 309 bezzałogowych statków powietrznych, 1 183 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 6 473 pojazdy (w tym cysterny) i 511 jednostek sprzętu specjalnego.
Zełenski o ataku na Krzywy Róg: Nigdy nie wybaczymy terrorystom
Wołodymyr Zełenski złożył na Twitterze kondolencje rodzinom ofiar ataku rakietowego na Krzywy Róg.
Trzy osoby zginęły, 25 zostało rannych w ataku rakietowym na Krzywy Róg
Informacje takie podaje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że z 25 rannych 19 osób zostało hospitalizowanych.
Od trzech dni dwie ukraińskie brygady zdobywają jedną wioskę po drugiej w dolinie rzeki Mokri Jałyj
To najkrótsza droga od ukraińskich pozycji do okupowanego Mariupola, ale żołnierzy dzieli od miasta ponad 80 kilometrów, i w dodatku nie wiadomo, czy ono jest ich celem.
Czytaj więcej
Ukraińskie wojska atakują w czterech miejscach frontu liczącego tysiąc kilometrów.
W nocy Rosjanie wystrzelili w kierunku Ukrainy 14 pocisków manewrujących
Sztab Generalny Sił Powietrznych Ukrainy podaje, że Rosjanie wystrzelili w nocy 14 pocisków Ch-101/555 przeciwko celom na Ukrainie, z czego 10 zostało strąconych przez obronę powietrzną. Przeciwko celom na Ukrainie wysłano też cztery drony kamikadze (strącono jeden taki dron).
Czytaj więcej
Są zabici i ranni po tym jak rosyjska rakieta, w czasie nocnego ataku powietrznego na Ukrainę, trafiła w blok mieszkalny - informuje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.
W poniedziałek Rosjanie przeprowadzili kontratak w zachodniej części obwodu donieckiego
Jednostki rosyjskiej 127 Brygady Piechoty Zmotoryzowanej miały przeprowadzić duży kontratak na siły ukraińskie w rejonie wsi Wremiwka. Nie ma jednak informacji o tym czy kontratak zakończył się sukcesem, choć niektóre rosyjskie źródła podają, że Rosjanom udało się odbić wieś Makariwka (położoną o 5 km na południe od Wielkiej Nowosiłki).
Czytaj więcej
"Ukraińska armia kontynuowała działania kontrofensywne na przynajmniej trzech odcinkach frontu i uzyskała zdobycze terytorialne 12 czerwca" - pisze w najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
W sieci pojawiają się zdjęcia ukraińskich leopardów zmierzających na front
Ministerstwo Obrony Rosji podpisało kontrakty z kolejnymi formacjami ochotniczymi
Po podpisaniu 12 czerwca kontraktu z czeczeńskim batalionem "Achmat", 13 czerwca resort obrony Rosji informuje o podpisaniu kontraktów z trzema brygadami i czterema samodzielnymi jednostkami Ochotniczego Korpusu Szturmowego biorącego udział w walkach na Ukrainie. 10 czerwca Ministerstwo Obrony Rosji ogłosiło, że do 1 lipca wszystkie formacje ochotnicze walczące na Ukrainie muszą podpisać kontrakty z resortem obrony.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali pogranicze z obwodem sumskim 12 razy
Informacje takie podaje sumska obwodowa administracja wojskowa. W obwodzie sumskim eksplodowało w ciągu doby 55 pocisków.
Zełenski: Dziękuję za każdą ukraińską flagę, która wraca na miejsce w wioskach na wyzwolonych terenach
- Walki są zacięte, ale posuwamy się naprzód i to jest bardzo ważne. Straty wroga są dokładnie tym, czego potrzebujemy. Chociaż pogoda jest niesprzyjająca w tych dniach - deszcze sprawiają, że nasze działania są utrudnione - siła naszych wojowników nadal przynosi wyniki, dziękuję wszystkim, którzy biorą teraz udział w walkach, wszystkim, którzy wspierają nasze brygady bojowe - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Dziękuję wam za każdą ukraińską flagę, która wraca na swoje prawowite miejsce na nowo wyzwolonych terenach - dodał.
W nocy Rosjanie zaatakowali Charków przy użyciu dronów-kamikadze
O ataku informuje mer Charkowa, Ihor Terehow. Na swoim kanale w serwisie Telegram pisze on o ataku na obiekty infrastruktury cywilnej miasta przy użyciu dronów Shahed. Atak miał doprowadzić do zniszczeń na terenie jednego z miejskich przedsiębiorstw, ponadto w jednym z magazynów na terenie miasta wybuchł pożar.
W nocy Rosjanie przeprowadzili atak powietrzny na Kijów
Jak informuje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa Rosjanie do ataku na Kijów użyli pocisków manewrujących Ch-101/555. Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła wszystkie cele powietrzne nad ukraińską stolicą - czytamy na kanale Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej w serwisie Telegram. Pociski Ch-101/555 zostały wystrzelone w kierunku Kijowa przez bombowce strategiczne Tu-95MS operujące w rejonie Morza Kaspijskiego.
W Krzywym Rogu rosyjska rakieta trafiła w pięciopiętrowy budynek mieszkalny
Ołeksandr Wikuł, szef administracji wojskowej Krzywego Rogu informuje o "trafieniu kilku" cywilnych obiektów "w różnych częściach miasta", m.in. pięciopiętrowego budynku mieszkalnego. Z wpisu Wikuła wynika, że pod gruzami budynku mogą być ludzie. Są też ranni, w tym osoby, których stan określany jest jako poważny.
Joe Biden zdecydował o przedłużeniu o rok obowiązujących sankcji wobec Białorusi
Amerykańskie sankcje wobec reżimu w Mińsku będą obowiązywać co najmniej do 16 czerwca 2024 roku. Uzasadniając decyzję o przedłużeniu sankcji Biden oświadczył, że "działania i polityka określonych członków kierownictwa Białorusi (...) nadal stwarza niezwykłe i nadzwyczajne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA i polityki zagranicznej". Reżim sankcji wobec Białorusi wprowadził w 2006 roku ówczesny prezydent George W. Bush.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski zarzuca Rosjanom ostrzeliwanie zalanych terenów nad Dnieprem, z których Ukraińcy prowadzą ewakuację ludności cywilnej.