Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
27 osad na prawym brzegu Dniepra wciąż pod wodą
Do wieczora 14 czerwca 27 osad i 2079 domów w obwodzie chersońskim na prawym brzegu Dniepru pozostaje zalanych - przekazał Ołeksandr Prokudin, szef Administracji Wojskowej Obwodu Chersońskiego.
Dodał, że w ciągu jednego dnia saperzy zbadali ponad 8 hektarów terytorium, 1,4 km dróg i budowę obiektu infrastruktury krytycznej. W tym samym czasie energetycy przywrócili zasilanie wdwóch wsiach; do sieci podłączono ponad 800 odbiorców.
Ukraina nie dostaje komunikatów z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Jest to niedopuszczalne i stanowi naruszenie bezpieczeństwa jądrowego i radiacyjnego - skomentował Ołeh Korikow, p.o. szefa Państwowego Inspektoratu Dozoru Jądrowego Ukrainy.
Czytaj więcej
Rosyjskie siły okupacyjne wstrzymały automatyczną transmisję danych z czujników monitorujących promieniowanie w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (ZNPP).
Zełenski rozmawiał z Dudą o pomocy wojskowej dla Ukrainy i przyszłym członkostwie w NATO
Godzinna rozmowa dotyczyła przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa, aktualnej sytuacja na polu walki, uzbrojenia dla ukraińskiego wojska.
Zełenski dodał też, że w każdej rozmowie zazwyczaj zwracają dużą uwagę na długoterminowe bezpieczeństwo i gwarancje pokoju – nie tylko dla Ukrainy.
Zełenski podkreślił, że Polska "raczej realistycznie podchodzi do potrzeby członkostwa Ukrainy w NATO". Prezydent nazwał taki cel potrzebą i dodał, że wspólnie z Dudą opracowuje konkretne treści na szczyt Sojuszu w Wilnie.
„Właśnie w tym momencie należy całkowicie obalić rosyjskie założenia, że ktoś w NATO wciąż boi się Rosji. Takie założenia podsycają agresywne ambicje Rosji. Musimy i możemy je zneutralizować. Dziękujemy Polsce za wsparcie Ukrainy i realne wzmocnienie NATO” – podsumował Zełenski.
Alarmy w całej Ukrainie
Rosjanie ostrzelali obwód czernihowski. Zginęła kobieta
56-letnia kobieta zginęła w wyniku rosyjskiego ostrzału obwodu czernihowskiego - poinformowała Prokuratura Generalna Ukrainy.
Ofiara ataku była mieszkanką wsi Janżuliwka.
Afrykańscy przywódcy udają się na Ukrainę i Rosję z „misją pokojową”
Oczekuje się, że grupa afrykańskich przywódców przybędzie do Polski w czwartek z misją mediacyjną w wojnie rosyjsko-ukraińskiej.
Poinformował o tym prezydent Ugandy, który miał być członkiem delegacji, ale testy wykazały zakażenie koronawirusem.
Parlament Europejski uznał wysadzenie tamy w Nowej Kachowce za zbrodnię wojenną
Posłowie potępili zniszczenie tamy i wezwali UEdo dalszego wspierania Ukrainy, nałożenia nowych sankcji na Rosję i skierowania miliardów zamrożonych aktywów finansowych rosyjskich oligarchów na odbudowę kraju.
Od początku wojny ponad dwa miliony dzieci zostało zmuszonych do opuszczenia Ukrainy
Według UNICEF od początku wojny ponad dwa miliony dzieci zostało zmuszonych do opuszczenia Ukrainy. Kolejny milion dzieci zostało przesiedlonych wewnętrznie.
- Przez ponad dekadę liczba dzieci zmuszonych do opuszczenia swoich domów rosła w zastraszającym tempie, a nasze globalne możliwości reagowania pozostają poważnie niewystarczające – powiedziała Catherine Russell, dyrektor wykonawcza UNICEF
Dmytro Kułeba rozmawiał z minister spraw zagranicznych Niemiec
"Podziękowałem Annalenie Baerbock za wsparcie" - napisał Kułeba.
"Rozmawialiśmy o Wilnie. Stanowisko Ukrainy jest jasne: utworzenie Rady NATO-Ukraina bez zdecydowanego kroku w kierunku członkostwa jest jak dostarczanie czołgu bez broni. NATO potrzebuje Ukrainy jako sojusznika, a nie tylko uprzywilejowanego partnera" - dodał szef ukraińskiej dyplomacji.
Ławrow wyznaczył termin ws. umowy zbożowej
- Jeśli do 17 lipca umowa zbożowa nie zacznie funkcjonować na zasadach ustalonych z Sekretarzem Generalnym ONZ, dalsze jej przedłużanie jest wykluczone - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.
Oficjalnie: Ponad 1 milion Ukraińców może mieć problem z dostępem do wody
Siły rosyjskie zniszczyły tamę Kachowka 6 czerwca, wywołując jedną z największych katastrof ekologicznych i humanitarnych spowodowanych przez człowieka w historii Ukrainy. Dziesiątki osad po obu stronach Dniepru są zalane
Ponad milion osób mieszkających w obwodzie dniepropietrowskim może mieć problemy z dostępem do wody pitnej.
Rząd przeznaczył ponad 4 miliony dolarów na zaopatrzenie regionu w zewnętrzne źródła wody.
SBU oskarża rosyjskiego ideologa Aleksandra Dugina o ludobójstwo i działalność antyukraińską
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) postawiła zarzuty Aleksandrowi Duginowi, rosyjskiemu ultranacjonalistycznemu ideologowi i przywódcy Ruchu Euroazjatyckiego, poinformowała SBU 14 czerwca.
Dugin jest podejrzany na podstawie artykułów o ludobójstwie i ingerencji w integralność terytorialną Ukrainy.
„W swoich licznych przemówieniach i publikacjach drukowanych przez ponad 10 lat zaprzeczał istnieniu Ukrainy jako suwerennego kraju i wzywał do zajęcia jej przez siły rosyjskie” - uzasadnia SBU.
Służba Bezpieczeństwa zauważyła, że Dugin był jedną z pierwszych rosyjskich osób publicznych, które od początku inwazji na pełną skalę publicznie poparły okupację Ukrainy i usprawiedliwiły zbrodnie wojenne popełnione na jej terytorium.
Alarmy przeciwlotnicze na terytorium całej Ukrainy
Mieszkańcy zostali wezwani do natychmiastowego udania się do schronów.
Bułgaria krytykuje rosyjskiego ambasadora za wspieranie „dezinformacji” na Ukrainie
Bułgaria skrytykowała ambasadora Rosji w Sofii za szerzenie „dezinformacji” na temat jej poparcia dla Ukrainy.
„Wsparcie, jakiego Bułgaria udziela Ukrainie, jest zgodne z prawem i zasadami, a wszelkie próby propagandy i dezinformacji, które godzą w wartości demokratyczne, są niedopuszczalne” – oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych. „Jesteśmy konsekwentni w naszej solidarności z narodem Ukrainy i naszym bezwarunkowym poparciu dla jego niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, w tym na wodach terytorialnych” – dodano w oświadczeniu..
Ambasador Rosji Eleonora Mitrofanowa napisała w poście w mediach społecznościowych, że Bułgaria wyśle wojska na Ukrainę, czemu bułgarski rząd wielokrotnie zaprzeczał.
Bułgarski minister obrony Todor Tagariew powiedział w ubiegłą niedzielę, że region będzie nadal wspierał Ukrainę, ale nie rozmieści swoich wojsk.
Holandia dostarczy Ukrainie dodatkowe systemy obrony powietrznej
Kajsa Ollongren, minister obrony Holandii, zapowiedział wkład w obronę powietrzną Ukrain
Ministerstwo Obrony Holandii zakupi m.in. cztery pasywne stacje radarowe VERA-EG za 150 mln euro dla Ukrainy.
- Radarów można używać głównie do wykrywania, lokalizacji, śledzenia i identyfikacji celów powietrznych, naziemnych i morskich. W ten sposób Holandia wnosi swój wkład w zintegrowany system obrony powietrznej Ukrainy — podkreśliła Ollongren.
Wizyta szefa MAEA w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Zgodę musi wyrazić wojsko
Kwestia przełożonej wizyty dyrektora generalnego MAEA Rafaela Grossiego w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej powinna zostać rozstrzygnięta w najbliższym czasie, a wojsko powinno ocenić bezpieczeństwo takiej wizyty - powiedział Herman Hałuszczenko, minister energetyki Ukrainy.
Hałuszczenko stwierdził, że "nie może się doczekać" tej wizyty i ma nadzieję, że okupanci udzielą MAEA odpowiednich odpowiedzi na pytania o to, co dzieje się w elektrowni.
Rosyjskie Davos bez zachodniego biznesu
W Petersburgu rozpoczęło się corocznie organizowane przez Kreml Międzynarodowe Forum Gospodarcze (SPIEF).
Czytaj więcej
Rosyjska imitacja forum w Davos chwali się bliską rekordu liczbą uczestników i państw. Nie ma wśród nich biznesu i polityków z Zachodu. Rosyjski biznes też rezygnuje z udziału. Za to Afrykanów i przedstawicieli egzotycznych wysp będzie dostatek.
Rosja poparła wniosek Egiptu o przystąpienie do BRICS
Do grupy składającej się z Brazylii, Rosji, Indii, Chin oraz od 2011 Republiki Południowej Afryki, chce dołączyć Egipt.
Sprzedaż amerykańskiej broni na Węgry zablokowana
Węgry powinny podjąć działania niezbędne do dopuszczenia Szwecji do NATO, i to szybko - powiedział republikański senator Jim Risch.
Czytaj więcej
Republikański senator Jim Risch z Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych zablokował sprzedaż broni Węgrom za 735 mln dolarów.
Przedstawicielka USA w NATO: Na szczycie będziemy mieli ładną paczkę dla Ukrainy
Stała przedstawicielka USA przy NATO powiedziała, że Sojusz Północnoatlantycki wspiera aspiracje Ukrainy, aby w pełni zintegrować się z euroatlantyckimi instytucjami.
Czytaj więcej
Sojusz wspiera aspiracje Ukrainy do przyłączenia się do grupy, a Rosja nie ma nic do powiedzenia w sprawie polityki otwartych drzwi NATO - powiedziała ambasador Julianne Smith na konferencji prasowej w Brukseli przed spotkaniem ministrów obrony NATO.
Turcja nie poddaje się presji Zachodu ws. przyjęcia Szwecji do NATO
Komunikaty biura prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğananie wskazują, że Ankara ugięła się pod międzynarodową presją dotyczącą ratyfikowania wniosku Szwecji o przyjęcie do Sojuszu.
Turcja naciska na Szwecję, by zakazała organizowania wieców zwolenników Partii Pracujących Kurdystanu, uznanej przez Ankarę za organizację terrorystyczną, i żąda ekstradycji działaczy PPK.
W środę odbywa się kolejne spotkanie przedstawicieli NATO, Turcji i Szwecji, która ma nadzieję dołączyć do Sojuszu podczas lipcowego szczytu w Wilnie.
Ukraiński wywiad wojskowy apeluje do mieszkańców Krymu
Wywiad Obronny Ukrainy zaapelował do mieszkańców Krymu o pomoc w przyspieszeniu wyzwolenia ziem ukraińskich.
Wywiad poinformował, że informacje dostarczone przez Ukraińców przebywających na okupowanym przez Rosję Krymie pomogły ukraińskim agentom dowiedzieć się o fakcie, że Czernomornieftiegaz (Czarnomorska ropa i gaz), rosyjska firma naftowo-gazowa, planuje ewakuację swoich pracowników i ich rodzin z Krymu.
"Ukraińcy, którzy są obecnie pod rosyjską okupacją, przypominamy, że możecie przybliżyć wyzwolenie naszych ziem przez ukraińskie siły obronne!" - czytamy. "Dzięki Wam możemy nie tylko zmiażdżyć wroga, ale także uratować życie naszych żołnierzy i cywilów. Wasz wkład może być decydujący w przywróceniu integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach z 1991 roku!"
Stoltenberg o "sygnałach" dla Ukrainy
Na następnym szczycie NATO wyśle jasny sygnał, że jest gotowa przyjąć Ukrainę do Sojuszu - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg.
Niemcy ogłaszają Strategię Bezpieczeństwa Narodowego
Strategia Bezpieczeństwa Narodowego (NSS) zawiera przegląd polityki zagranicznej Berlina, która od czasu inwazji Rosji na Ukrainę przesunęła się w kierunku przedkładania bezpieczeństwa nad interesy gospodarcze.
Czytaj więcej
W ogłoszonej przez kanclerza Olafa Scholza Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Rosja nazwana jest "największym zagrożeniem dla pokoju w obszarze euroatlantyckim".
Pieskow wyjaśnia, czym ma być "strefa sanitarna" na Ukrainie
O stworzeniu takiej strefy mówił Władimir Putin w czasie spotkania z korespondentami wojennymi i blogerami wojskowymi.
Czytaj więcej
Propozycja stworzenia "strefy sanitarnej" na terytorium Ukrainy, sformułowana przez prezydenta Rosji, Władimira Putina, 13 czerwca, ma na celu odsunięcie infrastruktury wojskowej Ukrainy od rosyjskich obiektów na bezpieczną odległość - wyjaśnił rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Putin będzie w środę rozmawiał w Moskwie z premierem Kuby, Manuelem Marrero Cruzem
Rosja stara się o poprawę relacji z krajami Ameryki Łacińskiej, Afryki i inne państwa nie należące do Zachodu w związku z próbami poddania przez Zachód izolacji Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę.
Po ataku rakietowym Rosji na Odessę sześć osób przebywa w szpitalach
Czterem osobom udzielono pomocy poza szpitalami.
Rzecznik Kremla wyklucza możliwość zmiany statusu "specjalnej operacji wojskowej"
- To nie wchodzi w grę. To pozostanie specjalna operacja wojskowa. Ona trwa - powiedział rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, odpowiadając na pytanie dziennikarzy czy Kreml rozważa zmianę statusu działań prowadzonych przez rosyjską armię na Ukrainie (rosyjskie władze określają prowadzone tam działania wojenne mianem "specjalnej operacji wojskowej", mimo że jest to faktyczna wojna, co uzasadnia m.in. to, że w Rosji nie wprowadzono stanu wojennego).
Pożar w Nowoczerkaskiej elektrowni okręgowej w Rosji
Agencja Intrefax podaje, że w związku z pożarem w Nowoczerkaskiej elektrowni w obwodzie rostowskim praca elektrowni została wstrzymana. Pożar miał objąć 200 m2 dachu budynku, w którym znajduje się szósty reaktor elektrowni. Pożar miał zostać ugaszony. Jego przyczyny nie są podawane.
Rosyjski politolog proponuje atak atomowy na Europę, by wygrać wojnę na Ukrainie
„Trudna, ale konieczna decyzja” – twierdzi Siergiej Karaganow, honorowy przewodniczący rosyjskiej Rady ds. Polityki Zagranicznej i Obronnej, który w artykule opublikowanym w internecie na portalu „Russia in Global Affairs” proponuje atak atomowy na Europę, który ma pomóc wygrać wojnę na Ukrainie.
Czytaj więcej
Znany rosyjski politolog proponuje zaatakowanie bronią jądrową Zachodu, by wygrać wreszcie wojnę z Ukrainą
Jewgienij Prigożyn odmawia podpisania kontraktu z Ministerstwem Obrony Rosji
10 czerwca Szojgu zdecydował, że do 1 lipca wszystkie formacje ochotnicze walczące na Ukrainie muszą podpisać kontrakt z resortem obrony Rosji, co de facto oznacza ich podporządkowanie kierownictwu Ministerstwa Obrony i dowództwu armii.
Czytaj więcej
"Znajdziemy rozwiązanie, ale w żadnym wypadku nie podpiszemy kontraktu" - oświadczył założyciel Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn, sprzeciwiając się decyzji ministra obrony Rosji, Siergieja Szojgu.
Kiedy wyniki śledztwa ws. wysadzenia Nord Stream?
Szwecja liczy, że w ciągu kilku miesięcy możliwe będzie postawienie aktów oskarżenia ws. sabotażu Nord Stream.
Czytaj więcej
Kto odpowiada za sabotaż gazociągu Nord Stream? Szwecja ma nadzieję do jesieni to ustalić - powiedział prokurator prowadzący w tym kraju śledztwo w tej sprawie, Mats Ljungqvist.
Front w rejonie Bachmutu przesunął się o 200-500 metrów, a w na południu - o 300-350 metrów
Z wpisu wiceminister obrony Ukrainy Hanny Malar wynika, że walki nadal toczą się w pobliżu wsi Makariwka, w kierunku na Berdiańsk, a także w rejonie Nowodaniłiwki i Nowopokrowska w kierunku na Mariupol.
Czytaj więcej
Wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar, poinformowała o niewielkich postępach armii ukraińskiej w ramach prowadzonej od 4 czerwca kontrofensywy na południu i wschodzie Ukrainy.
Kazachstan wstrzymał import rosyjskiego paliwa lotniczego
Astana jako powód wstrzymania zakupów paliwa w Rosji podaje istniejącą nadpodaż oraz brak zamówień ze strony linii lotniczych. Pod Astaną i Ałma-Atą na torach utknęło 520 cystern grzejących się w słońcu. Wzrost temperatury grozi wybuchem i pożarem.
Czytaj więcej
Astana jako powód wstrzymania zakupów paliwa w Rosji podaje istniejącą nadpodaż oraz brak zamówień ze strony linii lotniczych. Pod Astaną i Ałma-Atą na torach utknęło 520 cystern grzejących się w słońcu. Wzrost temperatury grozi wybuchem i pożarem.
Rosjanie w ciągu doby mieli stracić 56 jednostek sprzętu w walkach na południu Ukrainy
Ołeksandr Tarnawski, dowódca operacyjno-strategicznej grupy wojsk „Tawria” poinformował, że w ciągu doby na południu Ukrainy Rosjanie stracili niemal cztery kompanie piechoty (zabici i ranni), a także 56 jednostek sprzętu wojskowego - m.in. dziewięć czołgów i dziewięć bojowych wozów piechoty. Ukraińcy mieli też zniszczyć sześć składów amunicji.
Kuzyn Kadyrowa, Adam Delichmanow, miał zostać ranny na południu Ukrainy
Ukraińskie źródła informowały wcześniej, że Delichmanow zginął w ukraińskim ostrzale na południu Ukrainy.
Czytaj więcej
Adam Delichmanow, kuzyn prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa, który jest deputowanym do rosyjskiej Dumy, a zarazem dowódcą czeczeńskiej dywizji rosyjskiej Gwardii Narodowej, miał zostać ranny w walkach na południu Ukrainy. Ukraińskie źródła podawały nawet, że nie żyje. Tymczasem Ramzan Kadyrow opublikował na swoim kanale w serwisie Telegram zdjęcie, na którym widać m.in. Delichmanowa.
Przywódca separatystów z Doniecka: Sytuacja na froncie jest płynna
Stojący na czele samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, Denis Puszylin mówił, że sytuacja operacyjna na pograniczu obwodu donieckiego i zaporoskiego jest "płynna", ale zapewnił, że Rosjanie "zachowują tam kontrolę operacyjną". Puszylin przyznał, że w niektórych miejscowościach na pograniczu obwodów "Ukraińcy starają się wyprzeć" Rosjan z pozycji obronnych a "sytuacja jest żywa, ruchoma". Przywódca separatystów przyznał też, że Ukraińcy rzucili do walki duże siły.
Gubernator obwodu kurskiego informuje o ostrzale obwodu z terytorium Ukrainy
Ukraińcy mieli ostrzelać wieś Głuszkowo. W wyniku ostrzału dwie osoby zostały ranne i trafiły do lokalnego szpitala, gdzie udzielono im pomocy, teraz czekają na transport do szpitala obwodowego - poinformował Roman Starowojt, gubernator obwodu kurskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram. Starowojt napisał, że w wyniku ostrzału uszkodzone zostały okna i balkony dwóch budynków mieszkalnych, a także okna, fasady, dachy i cztery samochody. Uszkodzony został budynek przedszkola i dom kultury. Nad wioską rosyjska straż graniczna miała zestrzelić drona.
W rejonie Swatowa, w obwodzie ługańskim, Ukraińcy zniszczyli lotnisko, z którego Rosjanie wysyłali drony nad Ukrainę
O zniszczeniu lotniska pisze Artem Łysogor, szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, który zamieszcza też nagranie z ataku na lotnisko. Lotnisko zniszczyli żołnierze z kompanii dronów przy użyciu dronów Mavic.
Rosjanie przygotowują w obwodzie ługańskim tysiące łóżek dla rannych żołnierzy
Informacje takie przekazuje Artem Łysogor, szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej. Z przekazywanych przez niego informacji wynika, że szpitale otrzymały polecenie zwalniania łóżek szpitalnych, a na terenie obwodu ługańskiego powstają liczne szpitale polowe.
Łukaszenko mówi, że Białoruś "była celem dla Zachodu" od 2020 roku
Aleksandr Łukaszenko uzasadnił w ten sposób prośbę skierowaną do Rosji o rozmieszczenie na Białorusi broni atomowej.
Czytaj więcej
Przywódca Białorusi, Aleksandr Łukaszenko oświadczył, że jego kraj zaczął przyjmować rosyjskie taktyczne głowice atomowe, z których niektóre są trzy razy potężniejsze niż bomby atomowe zrzucone przez USA na Hiroszimę i Nagasaki w 1945 roku.
Na wodach Morza Czarnego jest obecnie sześć rosyjskich okrętów
Spośród sześciu okrętów Rosji na Morzu Czarnym dwa są uzbrojone w pociski Kalibr - łącznie na ich pokładach znajduje się 16 takich pocisków.
Minister obrony Ukrainy dziękuje USA za nowy pakiet pomocy wojskowej
Ołeksij Reznikow napisał na Twitterze, że wart ok. 325 mln dolarów pakiet, w skład którego wejdzie m.in. 15 wozów bojowych Bradley i 10 transporterów opancerzonych Stryker "pomoże Rosjanom znaleźć drogę do domu". "To jest nasz plan na to lato i później - aż do zwycięstwa" - napisał Reznikow.
Putin nakazał rosyjskim firmom stworzyć przyjazne warunki do rozwoju produkcji dronów w Rosji
Raport w sprawie ułatwień dla firm produkujących drony w Rosji ma zostać przedstawiony prezydentowi Władimirowi Putinowi do 1 sierpnia. Drony są szeroko wykorzystywane przez rosyjską armię do prowadzenia działań wojennych na Ukrainie - wykorzystuje się je zarówno do rozpoznania, jak i do uderzeń na cele za linią frontu (Rosjanie wykorzystują do tego w dużej mierze irańskie drony-kamikadze Shahed).
Miedwiediew pisze o niszczeniu kabli na dnie oceanu
Były prezydent Rosji odniósł się do kwestii eksplozji gazociągu Nord Stream.
Czytaj więcej
Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew odniósł się do sprawy eksplozji gazociągu Nord Stream i możliwej reakcji Rosji na zniszczenie rurociągu.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego informuje o ostrzale terytorium obwodu przez armię ukraińską
Z wpisu Wiaczesława Gładkowa na kanale Telegram wynika, że na rejon szebekiński spadły 22 pociski. Na rejon biełgorodzki spadły trzy pociski artyleryjskie, zrzucono też trzy granaty z dronów. Trzy pociski moździerzowe spadły też na rejon grajworoński.
W obwodzie chersońskim, na terenach kontrolowanych przez Ukrainę, 28 miejscowości pozostaje zalanych
Informacje takie przekazuje ukraińska Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Jak podają ukraińskie władze z terenów tych ewakuowano 2 779 mieszkańców. Na prawym brzegu Dniepru zalanych zostało 28 miejscowości, w których znajdują się 3 103 budynki mieszkalne. Z kolei na lewym brzegu Dniepru (po stronie rosyjskiej) zalanych jest 17 miejscowości.
Za dolara trzeba płacić na giełdzie w Moskwie najwięcej od 4 kwietnia 2022 roku
Za jednego dolara w środę rano trzeba było płacić w Moskwie 85,025 rubli - najwięcej od 4 kwietnia 2022 roku - podaje Interfax. Euro kosztuje 91,6975 rubli.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski wjechało z Ukrainy ponad 12,638 mln osób
Straż Graniczna podała, że tylko w ciągu doby z Ukrainy do Polski wjechało 28,3 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 23,4 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 10,812 mln osób.
Od początku wojny zginęło 488 dzieci
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 488 dzieci, a 1016 zostało rannych.
Czy Słowacja może zacząć popierać Rosję?
Wraz z Polską, Czechami i krajami bałtyckimi Słowacja należy dziś do grona państw najbardziej wspierających Ukrainę w walce z rosyjskim agresorem. Ale jeśli SMER wygra wrześniowe wybory, kraj mógłby wejść na kurs prorosyjski i antyzachodni – pisze Deutsche Welle.
Czytaj więcej
Słowacka partia opozycyjna SMER-SD byłego premiera Roberta Ficy ma szanse wygrać rozpisane na wrzesień wybory. Gdyby tak się stało, kraj mógłby wejść na kurs prorosyjski i antyzachodni.
Łysak: Wzrosła liczba ofiar ataku na Krzywy Róg
W nocy w szpitalu zmarł 67-letni mężczyzna, ranny w wyniku ataku na Krzywy Róg - podał Serhij Łysak z administracji obwodu dniepropietrowskiego. Tym samym liczba ofiar ataku wzrosła do 12.
Zabici i ranni w obwodzie donieckim
Trzy osoby zabite i trzy ranne to bilans porannego ataku rosyjskiego na Kramatorsk i Konstantynówkę w obwodzie donieckim - wynika z danych przekazanych przez szefa lokalnych władz Pawła Kyryłenkę.
Ostrzał w obwodzie chersońskim
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 57 razy ostrzelały tereny w obwodzie chersońskim, odnotowano 304 pociski m.in. moździerzowe i artyleryjskie - podał szef lokalnych władz Ołeksandr Prokudin dodając, że jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne.
Siły Powietrzne Ukrainy: Trzy Kalibry zestrzelone
W nocy wojska rosyjskie uderzyły z wód Morza Czarnego w kierunku Odessy czterema pociskami manewrującymi Kalibr - podały Siły Powietrzne Ukrainy dodając, że trzy pociski zestrzelono, a jeden trafił w obiekt cywilny.
34 tys. mieszkańców obwodu biełgorodzkiego otrzymało jednorazową wypłatę w wysokości 10 tys. rubli
Pieniądze zostały wypłacone mieszkańcom, którzy musieli opuścić swoje domy z powodu ostrzału z terytorium Ukrainy - poinformował gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow. 10 tys. rubli to niespełna 500 złotych.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 217 330 żołnierzy, 3 943 czołgi, 7 653 pojazdy opancerzone, 3 783 zestawy artyleryjskie, 603 wyrzutnie rakiet, 364 zestawy przeciwlotnicze, 314 samolotów, 300 śmigłowców, 3 324 bezzałogowe statki powietrzne, 1 196 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 482 pojazdy (w tym cysterny), 516 jednostek sprzętu specjalnego.
Rosenergoatom: Wizyta Grossiego przełożona
Spodziewana na dziś wizyta dyrektora generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafaela Grossiego na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej została przełożona na czwartek 15 czerwca - poinformował rosyjską agencję TASS doradca dyrektora generalnego koncernu Rosenergoatom Renat Karchaa. Strona rosyjska nie podała powodu przełożenia wizyty. Wcześniej w Kijowie Grossi spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Think tank z USA: Ukraina miała wyzwolić ok. 100 km2 terytorium
ISW odnotowuje, że ukraińska kontrofensywa nadal prowadzona jest na co najmniej trzech kierunkach, a Ukraińcy 13 czerwca uzyskiwali kolejne, ograniczone zdobycze terytorialne.
Czytaj więcej
W swojej najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW), opisuje przebieg spotkania prezydenta Rosji, Władimira Putina, z rosyjskimi blogerami wojskowymi i korespondentami wojennymi.
Nad Dnieprem nie zaczęto jeszcze usuwać skutków powodzi, ale wiadomo, że katastrofa będzie miała wpływ na cały świat
ONZ już przestrzegło, że zniszczenie systemu nawodnienia na najżyźniejszych ziemiach Ukrainy spowoduje wzrost cen żywności.
Czytaj więcej
Nad zalanym rejonem zawisła groźba wybuchu epidemii cholery.
Trzy osoby zginęły, 13 zostało rannych w nocnym ataku na Odessę
O ofiarach ataku z użyciem pocisków Kalibr informuje Dowództwo Operacyjne "Południe".
Sztab Generalny Ukrainy: W ciągu doby nad Ukrainą strącono 11 pocisków manewrujących
Rosjanie wystrzelili w ciągu ostatniej doby przeciwko celom na Ukrainie 16 pocisków manewrujących Ch-101/555 i wysłali nad Ukrainę cztery drony-kamikadze Shahed, atakując infrastrukturę krytyczną w obwodzie charkowskim i budynki mieszkalne w Krzywym Rogu - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińska obrona powietrzna strąciła 11 rakiet i zestrzeliła jednego drona. Ponadto Rosjanie przeprowadzili 39 uderzeń powietrznych na cele na Ukrainie i 62 ostrzały artyleryjskie.
Najważniejsze państwa NATO na zasadach dwustronnych będą bezterminowo wspierać ukraińskie siły zbrojne
Nie chodzi więc o zobowiązanie, że pójdziemy na wojną z Rosją dla Ukrainy, ale raczej obietnicę stałego przekazywania Ukraińcom środków, które pozwolą im na odparcie rosyjskiej groźby. To jest model, który łączy Amerykę z Izraelem - mówi „Rzeczpospolitej” wysokiej rangi dyplomata jednego z kluczowych krajów paktu.
Czytaj więcej
Największe kraje sojuszu zobowiążą się do stałego i szerokiego wsparcia ukraińskich sił zbrojnych. Tak od dekad Ameryka wspiera Izrael.
USA przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej
W ramach najnowszego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, USA przekażą Ukraińcom amunicję do zestawów przeciwlotniczych NASAMS, a także amunicję do zestawów rakietowych HIMARS i kilkadziesiąt wozów bojowych Bradley i transporterów opancerzonych Stryker - poinformował we wtorek Pentagon.
Czytaj więcej
Anatolij Antonow, ambasador Rosji w USA, oświadczył, że nowy, wart 325 mln dolarów pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy, spycha Stany Zjednoczone głębiej w "otchłań kryzysu na Ukrainie".
Ukraińska prokuratura informuje o zatrzymaniu rosyjskiego szpiega
W obwodzie dniepropietrowskim aresztowano współpracownika rosyjskiej FSB, który m.in. zbierał informacje o pozycjach jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy - podaje ukraińska prokuratura generalna.
Ministerstwo Obrony Rosji podpisało kontrakty z kolejnymi formacjami ochotniczymi walczącymi na Ukrainie
Resort obrony Rosji informuje o podpisaniu kontraktów z 10 formacjami ochotniczymi walczącymi na Ukrainie. Konieczność podpisania takich kontraktów ze wszystkimi ochotniczymi jednostkami na Ukrainie, wynika z decyzji ministra obrony, Siergieja Szojgu, ogłoszonej 10 czerwca. Kontrakty mają być podpisane z formacjami ochotniczymi do 1 lipca.
Głównodowodzący ukraińską armią rozmawiał z najważniejszym amerykańskim generałem
Gen. Walerij Załużny rozmawiał z przewodniczącym Połączonego Kolegium Szefów Sztabów, gen. Markiem Milleyem, na temat przebiegu walk na Ukrainie.
Dziennikarze agencji Reutera byli we wsi Nieskuczne, wyzwolonej przez ukraińską armię
Przed inwazją Rosji na Ukrainę we wsi Nieskuczne mieszkało kilkaset osób. Obecnie we wsi zniszczone lub uszkodzone mają być niemal wszystkie zabudowania.
Czytaj więcej
Dziennikarze agencji Reutera dotarli we wtorek do wsi Nieskuczne, wyzwolonej w czasie kontrofensywy przez ukraińską armię. To pierwsze niezależne potwierdzenie postępów Ukrainy w ramach prowadzonej od ok. 4 czerwca kontrofensywy.
W środę, przed sądem wojskowym w Rostowie staną osoby oskarżone o przynależność do pułku "Azow"
Agencja Interfax informuje, że przed sądem wojskowym w Rostowie rozpoczną się 14 czerwca przesłuchania 24 osób, które miały należeć do ukraińskiego pułku "Azow", który Rosja uważa za organizację terrorystyczną.
Zełenski: Musimy stworzyć tarczę powietrzną nad Ukrainą
- Ten celowy rosyjski atak na zwykłe miasto dowodzi ponownie prostej prawdy: razem z naszymi partnerami musimy stworzyć takie warunki, by rosyjski terror był niemożliwy - mówił w wieczornym wystąpieniu o ataku rakietowym Rosji na Krzywy Róg prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Zełenski podkreślał, że po pierwsze ważne jest stworzenie nad Ukrainą szczelnej tarczy powietrznej. - Wystarczająca liczba zestawów obrony powietrznej o wystarczających możliwościach. Plus nowoczesne myśliwce. Kiedy rosyjska możliwość atakowania naszych miast i wsi zostanie fizycznie ograniczona przez naszą tarczę, wtedy terrorystyczne państwo zda sobie sprawę, że nie ma alternatywy dla pokoju dla Ukraińców i porażki dla Rosji - mówił ukraiński prezydent. Zełenski mówił też, że konieczne jest zniszczenie "podstawy terroru", czyli możliwości produkowania przez Rosję nowych rakiet. Prezydent Ukrainy ubolewał przy tym, że Rosja "nadal jest w stanie pozyskiwać kluczowe komponenty do produkcji rakiet od firm z całego świata". Jak dodał jedna z rakiet, które spadły na Krzywy Róg zawierała w sobie ok. 50 komponentów pochodzących z innych niż Rosja państw.
Resort zdrowia Ukrainy apeluje, by nie pić wody ze studni na terenach dotkniętych powodzią
Ministerstwo Zdrowia Ukrainy ostrzega mieszkańców terenów zalanych przez wody Dniepru po zniszczeniu zapory w Nowej Kachowce, by nie pili wody ze studni i nie kupowali ryb, zwłaszcza w nieautoryzowanych punktach sprzedaży, ponieważ jest ryzyko, że zostaną im sprzedane ryby śnięte.
W nocy Rosjanie zaatakowali Odessę pociskami Kalibr
Rosyjskie okręty znajdujące się na wodach Morza Czarnego ostrzelały Odessę pociskami Kalibr - informuje Dowództwo Operacyjne "Południe". Dwa pociski zostały zestrzelone, przed osiągnięciem celów przez obronę powietrzną. W wyniku ostrzału na terenie jednego z centrów biznesowych w mieście wybuchł pożar. Trafiony został też jeden z miejskich magazynów.
We wschodniej i południowej Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny
Alarm objął obwody chersoński, zaporoski, dniepropietrowski, połtawski, doniecki, charkowski i sumski.
Rosjanie ewakuowali ponad 7,2 tys. osób z terenów dotkniętych powodzią po zniszczeniu zapory na Dnieprze
Władimir Saldo, szef władz okupacyjnych zajętej przez Rosjan części obwodu chersońskiego, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że w rejonie miejscowości Hoła Prystań i Aleszki poziom wody spadł niemal do zera, a w rejonie Nowej Kachowki, w której znajdowała się zniszczona zapora, wynosi niezmiennie 5 metrów. Saldo podał też, że od momentu katastrofy z terenów zalanych przez Dniepr ewakuowano ponad 7,2 tysiąca ludzi, w tym 421 dzieci.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Joe Biden przedłużył o rok obowiązywanie obecnych sankcji wobec Białorusi. Wołodymyr Zełenski mówi o sukcesach kontrofensywy.