Ambasador USA w NATO: Rosja nie ma prawa głosu ani weta w sprawie Ukrainy

Sojusz wspiera aspiracje Ukrainy do przyłączenia się do grupy, a Rosja nie ma nic do powiedzenia w sprawie polityki otwartych drzwi NATO - powiedziała ambasador Julianne Smith na konferencji prasowej w Brukseli przed spotkaniem ministrów obrony NATO.

Publikacja: 14.06.2023 17:02

Julianne Smith, stała przedstawicielka USA przy NATO

Julianne Smith, stała przedstawicielka USA przy NATO

Foto: PAP/NTB

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 476

Stała przedstawicielka USA przy NATO powiedziała, że Sojusz Północnoatlantycki wspiera aspiracje Ukrainy, aby w pełni zintegrować się z euroatlantyckimi instytucjami.

Julianne Smith dodała, że sojusznicy nie mogą się doczekać powitania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na kolejnym szczycie NATO w  Wilnie, zaplanowanym na lipiec.

Czytaj więcej

Co NATO obieca Ukrainie na szczycie w Wilnie?

- Sądzimy, że na szczycie będziemy mieli ładną paczkę do przekazania dla Ukrainy – powiedziała ambasador.

Sprecyzowała że sojusznicy NATO pracują nad udzieleniem Ukrainie pomocy nie tylko poprzez „bieżące wysiłki na rzecz obrony jej integralności terytorialnej, ale też związane z praktycznym wsparciem w kwestiach długoterminowych, z przyszłymi problemami modernizacyjnymi i siła ukraińskiej armii w przyszłości.

- Na szczycie będziemy mieli więcej do powiedzenia na temat naszej długoterminowej praktycznej pomocy – dodała Smith.

"Naszym zdaniem Szwecja jest gotowa"

Podczas konferencji w Brukseli przedstawicielka USA poruszyła także kwestię przyjęcia do NATO Szwecji, blokowane przez Turcję.

- Przesłanie płynące zarówno ze Stanów Zjednoczonych, jak i wielu innych sojuszników jest takie, że mamy wielką nadzieję, że Szwecja zostanie 32. członkiem sojuszu, czy to przed Wilnem, czy po Wilnie. Naszym zdaniem Szwecja jest gotowa - powiedziała Julianne Smith.

W czerwcu ubiegłego roku Szwecja, która wraz z Finlandią zrezygnowały ze swojej wieloletniej wojskowej neutralności po rosyjskiej napaści na Ukrainę, podpisała z Turcją porozumienie, które miało umożliwić jej przystąpienie do NATO. Sztokholm miał m.in. zacieśnić współpracę z Turcją w walce z terroryzmem. 

Czytaj więcej

Szwecja zaostrza prawo dotyczące terroryzmu. Chce przekonać Turcję w sprawie NATO

Działalność przedstawicieli tureckiej opozycji, którzy schronili się w Szwecji, przypadki palenia Koranu podczas demonstracji, opóźniają ratyfikację przez Ankarę wniosku Szwecji o przystąpienie do NATO.

W środę odbywa się kolejne spotkanie przedstawicieli NATO, Szwecji i Turcji w tej sprawie, ale według ostatnich informacji CNN, Ankara nie ulega naciskom Zachodu.

Konflikty zbrojne
Bloomberg: Ośmielony postępami na froncie Putin eskaluje żądania wobec Ukrainy
Konflikty zbrojne
Tajne manewry we Francji. Wojsko ćwiczyło interwencję na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Koniec wojny w Strefie Gazy? Izrael i Hamas zgodzily się na zawieszenie broni
Konflikty zbrojne
Obietnice Trumpa się nie spełnią. Zakończenie wojny na Ukrainie potrwa miesiące, a nawet dłużej
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego