Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski poinformował o pozbawieniu obywatelstwa czterech prorosyjskich polityków - m.in. Wiktora Miedwiedczuka.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Doniesienia o przejęciu przez Rosjan kontroli nad centrum miasta Sołedar
Informacje napływające ze strony rosyjskiej nie zostały jak dotąd potwierdzone przez stronę ukraińską.
Czytaj więcej
Centrum miasta Sołedar w obwodzie donieckim znalazło się pod kontrolą sił rosyjskich - podał Denis Puszylin, szef samozwańczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.
Rosyjski atak na Charków
Szef charkowskiej obwodowej administracji państwowej Ołeh Syniehubow poinformował, że wojska rosyjskie uderzyły w jedną z dzielnic Charkowa. Odnotowano trafienie w "magazyn fajerwerków", dochodzi do detonacji. Na miejscu pracują służby.
Zełenski dziękuje Kanadzie za NASAMS
Kanada ma zamiar kupić dla Ukrainy amerykański rakietowy system obrony powietrznej NASAMS. Za tę deklarację podziękował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Dziękujemy za pomoc w ochronie naszego nieba. System NASAMS pozyskany dla nas przez Kanadę będzie mocną tarczą dla naszych miast i obywateli" - napisał w mediach społecznościowych.
Żywycki o atakach w obwodzie sumskim
We wtorek wojska rosyjskie ostrzelały m.in. za pomocą moździerzy przygraniczne tereny obwodu sumskiego - podał szef lokalnych władz Dmytro Żywycki dodając, że nie było ofiar w ludziach, a uszkodzone zostały magazyny gospodarstwa rolnego.
Ukraińskie dowództwo o atakach z powietrza
We wtorek Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły 14 ataków na miejsca koncentracji żołnierzy i sprzętu wroga oraz cztery ataki na pozycje przeciwlotniczych systemów rakietowych - podało ukraińskie dowództwo.
Pomyślne testy Bayraktara pionowego startu
Bezzałogowy statek powietrzny pionowego startu i lądowania Bayraktar pomyślnie przeszedł testy w locie - poinformował dyrektor firmy Baykar Selçuk Bayraktar.
"Wysokość operacyjna 8000 stóp" - napisał Bayraktar.
Dron wyposażony jest w cztery silniki elektryczne i jeden benzynowy. Ma zasięg lotu ponad 150 kilometrów, może rozwinąć maksymalną prędkość 148 km/h, jego prędkość przelotowa wynosi 83-92 km/h. Najwyższa wysokość lotu to 15 tysięcy stóp, czas lotu to ponad 12 godzin. Dron wykonuje autonomiczny start i lądowanie, ma w pełni autonomiczny system lotu, posiada funkcję lotu półautonomicznego, może samodzielnie wyznaczać trasę i powrót.
Rodzina zaginionego na Ukrainie Brytyjczyka: Jesteśmy bardzo zaniepokojeni
28-letni Chris Parry był ostatnio widziany w piątek, gdy z 48-letnim Andrew Bagshawem udał się do Sołedaru, w którym w ostatnich dniach toczyły się intensywne walki. Obaj mężczyźni to wolontariusze pomagający w ewakuacji z frontu.
Rodzina Parry'ego mówi, że jest on osobą współczującą i opiekuńczą. - Nie dałby się odwieść od swojej pracy w Ukrainie, gdzie pomagał osobom starszym i niepełnosprawnym. Jesteśmy z niego bardzo dumni - dodaje.
Zełenski pozbawił obywatelstwa m.in. Derkacza i Medwedczuka
W wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że na podstawie materiałów przygotowanych m.in. przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy podjął decyzję o odebraniu obywatelstwa czterem osobom. To deputowani zdelegalizowanej w czerwcu 2022 r. ukraińskiej partii Opozycyjna Platforma – Za Życie, która po wyborach do Rady Najwyższej z 2019 r. była drugą najsilniejszą partią w parlamencie Ukrainy. Pozbawieni przez Zełenskiego obywatelstwa zostali Andrij Derkacz, Wiktor Medwedczuk, Taras Kozak i Renat Kuźmin.
Na Ukrainie utrzymuje się zagrożenie atakami rakietowymi
Zagrożenie atakami lotniczymi i rakietowymi na obiekty infrastruktury krytycznej na całej Ukrainie pozostaje wysokie - podał ukraiński Sztab Generalny.
Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie
W ciągu dnia wróg przeprowadził dwa ataki rakietowe i siedem ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, w tym na infrastrukturę cywilną w obwodach donieckim i charkowskim - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w codziennym komunikacie dotyczącym sytuacji na froncie.
Rozmowy Kijów-Zagrzeb o wsparciu dla Ukrainy
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podał, że odbył "owocną" rozmowę ze swym chorwackim odpowiednikiem Mario Banožiciem. "Omówiliśmy potencjalne dalsze wsparcie dla armii ukraińskiej, w tym rozwój projektów dotyczących rozminowania" - napisał w mediach społecznościowych polityk.
Szefowa MSZ Niemiec w Charkowie
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock złożyła niezapowiedzianą wizytę w Charkowie, obiecała pomoc w postaci broni dla Ukrainy.
Mistrz MMA zginął na wojnie
Na wojnie Rosji z Ukrainą poległ mistrz i trener MMA Konstantin Agapow z Kamieńca Podolskiego. Agapow miał 35 lat, służył w ukraińskiej 80. Samodzielnej Brygadzie Desantowo-Szturmowej, miał żonę i dwoje dzieci. O jego śmierci poinformował mer Kamieńca Podolskiego.
Demczenko: Rosja stopniowo przenosi swe siły z Białorusi
Rzecznik Państwowej Straży Granicznej Ukrainy powiedział, że w pobliżu granic Ukrainy nie widać ruchu sprzętu ani personelu - ani jednostek rosyjskich, ani białoruskich. - Ale oczywiście eskalacja trwa, ponieważ Rosja i Białoruś stale prowadzą wspólne ćwiczenia jednostek wojskowych - dodał Andrij Demczenko.
- Siły rosyjskie, które wcześniej były na terytorium Białorusi i przechodziły szkolenie, są powoli przerzucane przez Rosję na wschód Ukrainy w celu wzmocnienia rosyjskiego zgrupowania - zaznaczył.
5800 "punktów niezłomności" na Ukrianie
Wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko podał, że regionalne władze stworzyły do tej pory ponad 5800 "punktów niezłomności" - czyli wyposażonych w generatory prądu miejsc, w których można ogrzać się i skorzystać ze źródeł energii elektrycznej.
Oligarcha traci majątek na Ukrainie
Władze w Kijowie przejma aktywa Olega Deripaski.
Czytaj więcej
Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy złożyło pozew do Najwyższego Sądu Antykorupcyjnego o przejęcia na rzecz skarbu państwa ukraińskiego majątku rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski.
Pomoc Łotwy dla Ukrainy sięgnęła blisko 1 proc. PKB
- Łotwa jest obecnie jednym z najbliższych sojuszników Ukrainy - powiedział prezydent Łotwy Egils Levits dodając, że pomoc Łotwy dla Ukrainy wyniosła do tej pory 0,93 proc. łotewskiego PKB. - Będziemy nadal wspierać drogę Ukrainy do UE i odbudowę tego kraju po wojnie - zadeklarował polityk.
Ropa z Rosji gwałtownie tanieje
Urals, główna odmiana rosyjskiej ropy, jest już o połowę tańsza od surowca na rynkach światowych.
Czytaj więcej
Urals, główna odmiana rosyjskiej ropy, jest już o połowę tańsza od surowca na rynkach światowych. Dla Kremla to oznacza mniejsze wpływy finansujące wojnę przeciwko Ukrainie.
Ukraińcy nie chcą rezygnować z dążenia do członkostwa w NATO
Większość uczestników przeprowadzonego na Ukrainie sondażu nie zgadza się na rezygnację z dążenia do wstąpienia Ukrainy do NATO jako warunku rozpoczęcia rozmów pokojowych z Rosją.
Czytaj więcej
Większość Ukraińców odrzuca możliwość rezygnacji z dążeń do członkostwa w NATO w zamian za rozpoczęcie negocjacji pokojowych z Rosją - wynika z sondażu.
Rosjanie zniszczyli rafinerię w obwodzie charkowskim
W niedzielę dwa pociski S-300 zniszczyły minirafinerię w mieście Merefa (obwód charkowski) - podał w mediach społecznościowych Serhij Kujun dodając, że niemożliwe jest teraz uruchomienie przez zakład pracy, co miało nastąpić w styczniu.
Doniesienia o ostrzale na północy Ukrainy
Wojska rosyjskie ostrzelały z moździerzy i artylerii osady przygraniczne w obwodach czernihowskim i sumskim - podało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ". Brak informacji o ofiarach w ludziach.
Ropa z Kazachstanu popłynie do Niemiec
Rosjanie zgodzili się na transport ropy z Kazachstanu do Niemiec rurociągiem "Przyjaźń".
Czytaj więcej
Niemcy zrezygnowali całkowicie z rosyjskiej ropy. Teraz do rafinerii w Schwedt trafi ropa z Kazachstanu. Pierwsza dostawa zostanie zrealizowana już w tym miesiącu.
Pomoc z Niemiec dla lwowskich strażaków
Strażacy z Niemiec przekazali swoim lwowskim kolegom pomoc w postaci trzech wozów strażackich, a także generatory prądu, hełmy i inny sprzęt.
Podejrzany o korupcję wiceszef odeskiej administracji - odwołany
Szef odeskiej obwodowej administracji państwowej, Maksym Marczenko, poinformował, że odwołał ze stanowiska swojego zastępcę Ołeha Muratowa. 5 stycznia Muratow został zatrzymany pod zarzutem korupcji, 9 stycznia został zwolniony za kaucją. Muratowowi zarzuca się, że w zamian za 35 tys. dol. łapówki oferował szefowi jednej z jednostek administracji regionalnej pomoc w uniknięciu odpowiedzialności karnej za sprzeniewierzenie mienia państwowego.
Dwa generatory z Francji dla Czernihowa
Miasto Czernihów (północna Ukraina) otrzymało dwa generatory prądu wysokiej mocy - podała agencja Ukrinform. Jeden z generatorów trafi do tzw. punktu niezłomności, w którym mieszkańcy mogą się ogrzać i naładować baterie w swoich telefonach, drugi - do kotłowni, która zapewnia ciepło w 16 budynkach mieszkalnych.
Władimirowi Putinowi nie ufa 97 proc. Ukraińców - wynika z najnowszego badania
Poziom zaufania do Putina wynosi wśród Ukraińców 0,6 proc.
Czytaj więcej
Prezydent Polski, Andrzej Duda, cieszył się pod koniec 2022 roku zaufaniem 87 proc. obywateli Ukrainy. Żaden inny zagraniczny przywódca nie notuje tak wysokiego poziomu zaufania wśród Ukraińców - wynika z badania przeprowadzonego przez ośrodek badania opinii Info Sapiens LLC na zlecenie Centrum "Nowa Europa".
Łotwa rozważa dostarczenie kolejnego pakietu pomocy wojskowej Ukrainie
Minister obrony Łotwy, Ināra Mūrniece, oświadczyła, że Łotwa rozważa możliwość wysłania kolejnego pakietu pomocy wojskowej Ukrainie, w skład którego wejdą m.in. ręczne zestawy przeciwlotnicze Stinger. Łotwa jest też gotowa nadal dostarczać drony Ukrainie.
Indie rozważają przyjęcie unijnego pułapu cenowego na rosyjską ropę
Rosja stała się zakładnikiem dwóch największych nabywców rosyjskiej ropy – Indii i Chin. Indie to obecnie największy klient rosyjskich koncernów naftowych. Jednak władze w New Delhi mogą także zacząć stosować ustanowiony przez Unię pułap cenowy dla rosyjskiej ropy, co oznacza dla Kremla cios ostateczny.
Czytaj więcej
Rosja stała się zakładnikiem dwóch największych nabywców rosyjskiej ropy – Indii i Chin. Indie to obecnie największy klient rosyjskich koncernów naftowych. Jednak władze w New Delhi mogą także zacząć stosować ustanowiony przez Unię pułap cenowy dla rosyjskiej ropy.
Rosjanie ostrzelali Chersoń, jedna osoba jest ranna
W wyniku wtorkowego ostrzału Chersonia przez Rosjan ranny został jeden z mieszkańców miasta - informuje zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko. Z wpisu Tymoszenki wynika, że rosyjski pocisk spadł na podwórzu bloku mieszkalnego.
MSZ Rosji: Trwają przygotowania do szczytu Rosji, Turcji i Syrii w Moskwie
W Moskwie ma dojść w najbliższym czasie do trójstronnego szczytu Rosji, Turcji i Syrii na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. Dokładny termin szczytu nie jest jeszcze znany - informuje MSZ Rosji. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem tego spotkania.
Zmniejsza się liczba pocisków wystrzeliwanych przez rosyjską artylerię i wojska rakietowe na Ukrainie
Liczba wystrzeliwanych przez rosyjską artylerię i wojska rakietowe pocisków miała spaść - według szacunków USA - z ok. 20 tys. dziennie do ok. 5 tys. dziennie, a według szacunków strony ukraińskiej - z 60 tys. do 20 tys. dziennie.
Czytaj więcej
Przedstawiciele administracji USA i ukraińskich władz, z którymi rozmawiali dziennikarze CNN twierdzą, że intensywność prowadzonego przez Rosjan ognia artyleryjskiego znacznie spadła po 11 miesiącach wojny - w porównaniu do okresu najbardziej intensywnych ostrzałów, na niektórych odcinkach frontu intensywność rosyjskiego ognia artyleryjskiego jest niższa nawet o 75 proc.
Na okupowanym przez Rosjan Krymie aktywna była obrona przeciwlotnicza
W rejonie okupowanych przez Rosję miast na Półwyspie Krymskim - Symferopola i Sewastopola - aktywna była obrona przeciwlotnicza - podaje kanał "Krymski Wiatr" w serwisie Telegram. Nie wiadomo jaki cel powietrzny był ostrzeliwany przez rosyjską obronę przeciwlotniczą, ani czy został zniszczony.
Minister finansów Rosji: Deficyt budżetu w 2022 r. wyniósł 3,3 bln rubli
Anton Siluanow, minister finansów Rosji, w czasie posiedzenia rosyjskiego rządu poinformował, że w 2022 roku deficyt rosyjskiego budżetu wyniósł 3,3 bln rubli, co stanowi 2,3 proc. rosyjskiego PKB.
Włosi muszą rozwiązać "kwestie techniczne", by wysłać zestawy przeciwlotnicze na Ukrainę
Według dziennika "La Republlica" premier Giorgia Meloni, która jest gorącym zwolennikiem szerokiego wsparcia dla Ukrainy, napotyka na opór w swoim rządzie ze strony koalicjantów - Matteo Salviniego, lidera Ligi i Silvio Berlusconiego, byłego premiera Włoch, lidera Forza Italia. Jednak źródła w obu partiach zaprzeczają, jakoby ich liderzy próbowali zablokować dostawy broni dla Ukrainy.
Czytaj więcej
Włochy zamierzają dostarczyć Ukrainie zestawy obrony przeciwlotniczej, by pomóc Kijowowi w obronie przed rosyjskimi atakami, ale musi uporać się z "kwestiami technicznymi", zanim włoskie zestawy przeciwlotnicze będą mogły być wysłane Ukrainie - oświadczył szef MSZ włoskiego rządu, Antonio Tajani.
Pieskow nie potwierdza doniesień o rozmowach Miedwiediewa z Amerykanami
Rzecznik Kremla skrytykował również Ukrainę i Zachód za reakcje na zaproponowane przez Putina tymczasowe zawieszenie broni.
Czytaj więcej
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow jako fałszywe określił doniesienia mówiące o planowanych rozmowach wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrija Miedwiediewa z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych.
Ukraińcy zatopili rosyjską łódź na Dnieprze
Na Dnieprze, w rejonie wyspy Biłorudyj, 9 stycznia, ukraińska armia zatopiła rosyjską łódź - informuje Departament Komunikacji Strategicznej Głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy na swoim kanale w serwisie Telegram. Łódź miała zostać trafiona pociskiem artyleryjskim. Strona ukraińska na razie nie ustaliła jaki dokładnie rodzaj łodzi został zatopiony przez ukraińskich artylerzystów.
Szojgu zapowiada "wykorzystanie sztucznej inteligencji" do usprawnienia rosyjskich systemów dowodzenia i komunikacji
- Musimy stale analizować i porządkować doświadczenia naszych zgrupowań na Ukrainie i w Syrii, przygotowywać (w oparciu o nie) programy szkolenia dla personelu i planować dostawy sprzętu wojskowego w oparciu o to. Praktyczne umiejętności zdobyte przez naszych żołnierzy powinny być podstawą do zmian w programie szkolenia - mówił minister obrony Rosji.
Czytaj więcej
Minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, oświadczył w czasie spotkania z kierownictwem resortu obrony Federacji Rosyjskiej, że Rosja będzie "rozwijać strategiczne siły atomowe", które są gwarantem suwerenności kraju.
Scholz chce skoordynować z sojusznikami dostawę czołgów
Kanclerz Niemiec poinformował, że jego kraj nie będzie działał w tej kwestii sam.
Czytaj więcej
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedzia, że jest przekonany o konieczności skoordynowania z sojusznikami dostaw broni na Ukrainę. Francja i Polska mają wywierać presję na Niemcy, by te zgodziły się na przekazanie czołgów Leopard 2
Gazprom stracił nie tylko unijny rynek, ale też rosyjski
Produkcja gazu w Rosji w minionym roku zmniejszyła się o 12 proc. do 672 mld m3, głównie za sprawą Gazpromu, który przez własne działania stracił rynek Unii. Wydobycie gazu zwiększyli za to krajowi konkurencji Gazpromu – Rosnieft i Novatek.
Czytaj więcej
Produkcja gazu w Rosji w minionym roku zmniejszyła się o 12 proc. do 672 mld m3, głównie za sprawą Gazpromu, który przez własne działania stracił rynek Unii. Wydobycie gazu zwiększyli za to krajowi konkurencji Gazpromu – Rosnieft i Novatek. Eksperci spodziewają się, że w tym roku wydobycie Gazpromu spadnie o kolejne 30-40 mld m3.
Kreml nie potwierdza i nie zaprzecza informacjom o zmianach w Sztabie Generalnym Wojsk Lądowych
Dmitrij Pieskow nie potwierdził ani nie zaprzeczył wyznaczeniu gen. Aleksandra Lapina na stanowisko szefa Sztabu Generalnego Wojsk Lądowych Federacji Rosyjskiej. - Są publicznie dostępne dekrety prezydenckie i są prezydenckie dekrety z klazulą "tajne". Wśród dekretów, które są publicznie dostępne, nie ma na razie dekretu w tej sprawie - odparł pytany o wyznaczenie na nowe stanowisko gen. Lapina.
Przydacz: Jeśli Łukaszenko będzie chciał w pełni stanąć po stronie Putina, musimy odpowiedzieć miażdżącymi sankcjami
- Rosja przedstawia Ukrainę jako agresora. Nie możemy wykluczyć, że Aleksander Łukaszenko będzie chciał w pełni stanąć po stronie Władimira Putina w tej wojnie. Odpowiedzią powinny być miażdżące sankcje wobec Białorusi oraz dalsza izolacja Rosji i jej popleczników na międzynarodowych forach” – zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem 24 wiceszef MSZ Marcin Przydacz. - Rosja atakowała już Ukrainę z terytorium Białorusi. Miało to miejsce w lutym zeszłego roku podczas oblężenia Kijowa. Z pewnością toczone są rozmowy w atmosferze nacisków, aby Białoruś ze swoimi siłami dołączyła do działań zbrojnych - dodał.
Czytaj więcej
Zdaniem wiceszefa MSZ Marcina Przydacza „nie możemy wykluczyć, że Aleksander Łukaszenko będzie chciał w pełni stanąć po stronie Władimira Putina w wojnie z Ukrainą”. - Odpowiedzią powinny być miażdżące sankcje wobec Białorusi oraz dalsza izolacja Rosji i jej popleczników na międzynarodowych forach -zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem 24.
Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii: Zwrot Ukrainy ku Zachodowi jest nieodwracalny
- Mam nadzieję, że ktoś, kto siedzi na Kremlu, mówi Putinowi: "To co robisz i to co osiągnąłeś odniosło przeciwny skutek od tego, którego chciałeś. Ukraińcy oddalają się od nas coraz bardziej" - mówi w rozmowie z amerykańskim "Newsweekiem" Wadym Prystajko.
Czytaj więcej
Wadym Prystajko, ukraiński ambasador w Wielkiej Brytanii, w rozmowie z amerykańskim "Newsweekiem" stwierdził, że po zakończonej zwycięstwem Ukrainy wojnie z Rosją, jego kraj zostanie członkiem zarówno UE, jak i NATO.
Ukraina nie dostanie gruzińskich Buków
Ministerstwo Obrony Gruzji poinformowało, że sprzęt został zakupiony, a nie przekazany przez Ukraińców. Gruzja nadal opowiada się przeciw militarnemu wsparciu dla wojsk ukraińskich.
Czytaj więcej
W poniedziałek Ukraina zwróciła się do Gruzji o zwrot przekazanych w 2008 systemów Buk. W odpowiedzi Ministerstwo Obrony Gruzji poinformowało, że sprzęt ten został zakupiony. Nie zostanie przekazany ukraińskiej armii.
W nocy Rosjanie ostrzelali Kramatorsk. Są ofiary
W wyniku nocnego ataku rakietowego na Kramatorsk, uszkodzone zostały bloki mieszkalne, placówki edukacyjne i obiekty infrastruktury. W wyniku ostrzału zginęły dwie osoby - podaje rada miasta na swoim kanale w serwisie Telegram. Rosyjskie rakiety uszkodziły m.in. budynek poczty, myjnię i akademik. W ciągu doby Rosjanie zaatakowali obwód doniecki 21 razy, ostrzeliwując w czasie tych ataków 11 miejscowości.
Ukraiński biznes rośnie w Polsce
Pod koniec września 2022 r. nad Wisłą działało 24,1 tys. spółek z kapitałem ukraińskim, w tym 3,6 tys. powstałych w 2022 roku.
Czytaj więcej
Pod koniec września 2022 r. nad Wisłą działało 24,1 tys. spółek z kapitałem ukraińskim, w tym 3,6 tys. powstałych w 2022 roku.
Armenia nie otrzymała oficjalnej propozycji dołączenia do Związku Białorusi i Rosji. Ale...
Premier Armenii, Nikol Paszynian poinformował, że Armenia nie otrzymała oficjalnej propozycji dołączenia do Związku Białorusi i Rosji. - Nie było oficjalnej propozycji i nie może być. Ale rzeczywistość nie jest tak prosta, jak się wydaje - powiedział Paszynian. Według premiera Armenii "czasem coś nie jest powiedziane wprost". - Suwerenność Armenii jest dla nas absolutną wartością - podkreślił.
Patruszew: Rosja potrzebuje silnej armii i służb
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Nikołaj Patruszew wyraził opinię, że wobec pojawiających się zagrożeń militarnych Rosja potrzebuje silnej armii i służb specjalnych, tak aby "przeciwnicy Rosji nawet nie pomyśleli, że mogą z nią walczyć". W rozmowie z tygodnikiem "Argumenty i Fakty" Patruszew zauważył, że USA zamierzają w 2023 r. przeznaczyć na swoją obronność ponad 850 mld. dolarów, w tym "45 mld dolarów na kontynuację walk na Ukrainie".
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 46 razy
W wyniku rosyjskiego ostrzału, w ciągu ostatniej doby, w obwodzie chersońskim zginęło dwóch cywilów, a dwóch kolejnych zostało rannych - podaje gubernator obwodu chersońskiego, Jarosław Januszewicz, na swoim kanale w serwisie Telegram. Rosjanie ostrzeliwali obwód chersoński przy użyciu artylerii, wyrzutni rakiet, moździerzy i czołgów - pisze Januszewicz. Sam Chersoń ostrzelany został 14 razy - rosyjskie pociski spadły na dzielnice mieszkalne miasta, a także na obiekty infrastruktury krytycznej.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 9,044 mln osób
Z informacji podawanych przez polską Straż Graniczną wynika, że tylko 9 stycznia do Polski z Ukrainy wjechało 29,6 tys. osób. Tego samego dnia na Ukrainę wyjechało 20,4 tys. osób (od 24 lutego - 7,237 mln osób).
Białoruś: Za sześć miesięcy za "ekstremizm" będzie można odebrać obywatelstwo
Na oficjalnym białoruskim portalu z aktami prawnymi opublikowano zmiany w Ustawie o obywatelstwie Republiki Białorusi, które pozwolą pozbawiać obywatelstwa osoby zaangażowane w "działania ekstremistyczne" lub działające na szkodę interesom państwa. Przepisy wchodzą w życie po sześciu miesiącach od ich publikacji.
Ukraińcy informują, że Rosjanie przygotowują listy uczniów do przyszłej mobilizacji
Na okupowanych terenach Ukrainy mają być przygotowywane listy uczniów, których będzie można powołać do wojska jeszcze w 2023 roku.
Czytaj więcej
Powołując się na lokalny podziemny ruch oporu, ukraińskie wojskowe Narodowe Centrum Oporu poinformowało, że rosyjskie wojsko tworzy listy tych, którzy mogą zostać zmobilizowani do armii po ukończeniu szkoły, zaczynając od tych, którzy osiągną pełnoletność w 2023 roku.
Estonia jako pierwsza w UE zaproponuje mechanizm konfiskaty rosyjskiego mienia
Estonia planuje utworzyć ramy prawne dla konfiskaty i transferu rosyjskich aktywów objętych sankcjami na Ukrainę.
Czytaj więcej
Estonia planuje wprowadzić w tym miesiącu przepisy prawne dotyczące konfiskaty rosyjskich aktywów. Zamrożone na mocy sankcji Unii Europejskiej mienie miałoby być przekazane Ukrainie.
Brytyjski resort obrony: Rosjanie w najbliższym czasie nie otoczą Bachmutu
Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie odnotowuje, że rosyjska armia i Grupa Wagnera posuwają się naprzód w Sołedarze, ale mimo to brytyjski resort obrony nie spodziewa się rychłego okrążenia Bachmutu, ponieważ "ukraińscy żołnierze utrzymują tam stabilne linie obronne i mają kontrolę nad szlakami zaopatrzenia".
Rosjanie nie poinformują publicznie, kto zginął w sylwestrowym ataku na szkołę w Makiejewce.
Jak tłumaczą przedstawiciele rosyjskiej armii, obawiają się "prowokacji ze strony obcego wywiadu"
Czytaj więcej
Komisarz wojskowy obwodu samarskiego w Rosji Aleksiej Wdowin powiedział, że listy zmobilizowanych Rosjan zabitych w Makiejewce nie będą publikowane.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 112 470 żołnierzy, 3 084 czołgi, 6 154 pojazdy opancerzone, 2 073 zestawy artyleryjskie, 434 wyrzutnie rakiet, 217 zestawów przeciwlotniczych, 285 samolotów, 275 śmigłowców, 1 860 bezzałogowych statków powietrznych, 723 pociski manewrujące, 17 jednostek nawodnych, 4 817 pojazdów (w tym cystern), 183 jednostki sprzętu specjalnego.
W ciągu doby w wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie donieckim rannych zostało sześciu cywilów
Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.
W nocy Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski z użyciem wyrzutni rakiet Grad i ciężkiej artylerii
Jak pisze na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko, alarm związany z ostrzałem rakietowym i artyleryjskim rejonu nikopolskiego trwał dziewięć godzin. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały m.in. domy mieszkalne.
ISW: Prigożyn będzie wykorzystywał rzeczywiste i rzekome sukcesy w Sołedarze, by budować reputację swoich najemników
ISW pisze o nagraniach krążących w mediach społecznościowych, na których widać najemników Grupy Wagnera walczących w rejonie budynku miejskiej administracji w centrum Sołedaru.
Czytaj więcej
Z najnowszej analizy think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) wynika, że Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera, wykorzystuje rzeczywiste i domniemane sukcesy swoich najemników w Sołedarze, by budować reputację organizacji jako jedynej rosyjskiej siły zdolnej do odnoszenia sukcesów na Ukrainie.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie prowadzą mobilizację mieszkańców okupowanych terenów
Na okupowanych częściach Ukrainy Rosjanie nadal prowadzą mobilizację - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy w swoim najnowszym raporcie. Jak czytamy w Gorłówce, w obwodzie donieckim, 6 stycznia do wojska wcielono do 30 osób, w tym czterech z niepełnosprawnością. "Po dwóch dniach tzw. szkolenia (...) wysłano ich do jednej z jednostek wojskowych sił okupacyjnych" - czytamy w raporcie.
Wojskowi różnych krajów przewidują, że jeszcze styczniu zacznie się ta druga fala mobilizacji w Rosji
Właściwie byłaby to cały czas „pierwsza” fala, bowiem tzw. częściowa mobilizacja ogłoszona przez prezydenta Putina 21 września nie została formalnie zakończona. Ta „druga” miałaby objąć aż pół miliona ludzi – w pierwszej powołano 300 tysięcy.
Czytaj więcej
Zajadłe walki toczą się o poszczególne miejscowości, nikt bowiem nie chce opuszczać budynków i siedzieć w okopach w zamarzniętych polach.
W rejonie Sołedaru ranni w czasie walk Rosjanie mają "umierać tam, gdzie leżą"
- Wróg dosłownie przechodzi po trupach swoich żołnierzy, prowadzi zmasowany ogień artyleryjski, ogień rakietowy i moździerzowy - relacjonowała przebieg walk o Sołedar ukraińska wiceminister, Hanna Malar.
Czytaj więcej
Rosja zintensyfikowała natarcie na Sołedar, miasto w obwodzie donieckim - ukraińscy obrońcy muszą tam odpierać kolejne fale ataków prowadzonych przede wszystkim przez najemników z Grupy Wagnera.
Ukraiński wywiad: W rosyjskich szpitalach brakuje miejsca dla rannych
Ukraiński wywiad wojskowy publikuje nagranie przechwyconej rozmowy telefonicznej, w czasie której jeden z rosyjskich żołnierzy skarży się swojemu rozmówcy, że dla rannych w wyniku działań wojennych żołnierzy brakuje miejsc w szpitalach. - Przez trzy dni jeździliśmy po Rosji. Byliśmy w wielu miastach, wszystkie szpitale są pełne - mówi rosyjski żołnierz.
Francja i Polska naciskają na Niemcy ws. Leopardów 2, Ukraina prosi też o francuskie czołgi
Kijów od miesięcy domaga się dostaw zachodnich czołgów argumentując, że bez broni pancernej nie jest w stanie wyprzeć Rosjan ze swojego terytorium. Dotychczas jednak państwa Zachodu nie zdecydowały się na takie wsparcie - na Ukrainę trafiły z Zachodu jedynie poradzieckie czołgi T-72 (ok. 200 takich czołgów przekazała Ukrainie Polska).
Czytaj więcej
Francja i Polska mają wywierać presję na Niemcy, by te zgodziły się na przekazanie czołgów Leopard 2 Ukrainie - pisze serwis politico.eu.
Na Ukrainę mogą trafić amerykańskie kołowe wozy opancerzone Stryker
Strykery mogłyby być częścią kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy - twierdzi informator "Politico" z Departamentu Obrony USA.
Czytaj więcej
USA mają rozważać przekazanie kołowych wozów opancerzonych Stryker Ukrainie, w najbliższym pakiecie pomocy wojskowej, która ma pomóc Ukraińcom odeprzeć rosyjską agresję - podaje serwis "Politico".
Od początku roku Rosjanie ostrzelali obwód zaporoski ponad 600 razy
Gubernator obwodu zaporoskiego, Ołeksandr Staruch, na antenie ukraińskiej telewizji mówił, że od początku 2023 r. Rosjanie ponad 600 razy ostrzelali miasteczka i wsie obwodu zaporoskiego. W wyniku ostrzałów zginęły cztery osoby, a siedem zostało rannych. Tylko w ciągu ostatniej doby obwód zaporoski został ostrzelany 91 razy - 70 pocisków spadło na cywilną infrastrukturę w 19 miejscowościach.
Zełenski: Dzięki oporowi w Sołedarze zyskujemy czas
- Dziękuję wszystkim naszym wojownikom, którzy bronią naszego Bachmutu (...). Dziękuję wszystkim wojownikom w Sołedarze, którzy odpierają nowe i jeszcze mocniejsze ataki okupantów. To skrajnie - trudne - tam niemal nie został żaden nienaruszony mur... Dzięki odporności naszych wojowników tam, w Sołedarze, zyskaliśmy dodatkowy czas - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - A co Rosja chce tam zyskać? Wszystko jest całkowicie zniszczone, nie ma tam niemal w ogóle życia. Tysiące ludzi zginęły: cały teren w pobliżu Sołedaru jest pokryty trupami okupantów i lejami po wybuchach. Tak wygląda szaleństwo - dodał.
Z powodu złych warunków pogodowych z Ukrainy nie wypłynął w poniedziałek żaden statek ze zbożem
Wspólne Centrum Koordynujące (JCC), organ nadzorujący realizację tzw. porozumienia zbożowego, zawartego 22 lipca między ONZ, Turcją, Ukrainą i Rosją, poinformowało, że ze względu na złe warunki pogodowe w poniedziałek żaden statek ze zbożem i innymi produktami żywnościowymi nie wypłynął z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym. Łącznie, od 22 lipca, z trzech portów nad Morzem Czarnym wypłynęły 633 statki, na pokładzie których znajdowało się 16 945 661 ton zbóż i innych produktów żywnościowych.
Rosyjska fregata ćwiczyła odpieranie ataku z powietrza na Morzu Norweskim
Załoga rosyjskiej fregaty Admirał Gorszkow wzięła udział w ćwiczeniach z zakresu odpierania ataku powietrznego na okręt na wodach Morza Norweskiego - informuje służba prasowa Floty Północnej. Ćwiczenie odbyło się w trudnych warunkach pogodowych - przy wysokich falach i wietrze wiejącym z prędkością do 20 metrów na sekundę - czytamy w komunikacie. Fregata Admirał Gorszkow, na pokładzie której znajdują się pociski hipersoniczne Cyrkon, wyruszyła 4 stycznia w rejs, w czasie którego ma pojawić się na wodach Oceanów Atlantyckiego, Indyjskiego i Morza Śródziemnego.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski podkreśla, że Ukraińcy nadal bronią Bachmutu i Sołedaru w obwodzie donieckim.