Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi, że cały teren wokół Sołedaru usłany jest trupami najeźdźców. - Tak wygląda szaleństwo - przekonuje.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach w Ukrainie będziemy informować od rana.
Zełenski: Walka o Donbas trwa
- Choć najeźdźcy skoncentrowali teraz największe wysiłki na Sołedarze, rezultatem tej trudnej i długiej bitwy będzie wyzwolenie całego naszego Donbasu – powiedział prezydent Zełenski.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w wieczornym wystąpieniu, że podczas zebrania Sztabu Generalnego omawiano sytuację w obwodach ługańskim i donieckim. - Walka o Donbas trwa - zapewnił.
Rosja i Ukraina będą negocjować w Turcji wymianę jeńców
Ukraina potępiła przymusową deportację wielu cywilów z południa i wschodu kraju, których Rosja przeniosła ze swoich domów w ramach tzw. operacji ewakuacyjnych. Niektórych wywieziono do Rosji lub na anektowany przez Rosję Krym.
Czytaj więcej
Rosyjski i ukraiński rzecznik praw człowieka spotkają się w tym tygodniu w Turcji - poinformowały w poniedziałek agencje informacyjne obu krajów. Rozmowy prawdopodobnie obejmą możliwość dalszej wymiany jeńców wojennych.
Litwa czeka na decyzję UE
Litwa czeka na decyzję Unii Europejskiej w sprawie przekazania Ukrainie skonfiskowanego majątku Rosji, ponieważ zgodnie z prawem nie może tego zrobić samodzielnie.
Wysiedlono mieszkańców czterech miejscowości obwodu sumskiego
W ciągu dnia wróg przeprowadził 94 naloty na społeczności czterech osad – napisał na Facebooku Dmytro Żywycki, szef Sumy Obwodowej Administracji Wojskowej.
Mieszkańcy zostali ewakuowani.
W BBN o pomocy dla Ukrainy i polityce sojuszniczej
Rozmowa była poświęcona przedsięwzięciom, które w najbliższym czasie będą podejmowane w związku z polityką sojuszniczą, takie jak ćwiczenia czy związana ze zbliżającym się szczytem NATO polityka RP.
Czytaj więcej
W trakcie spotkania omówione zostały wszystkie przedsięwzięcia, które będą realizowane w najbliższym czasie w sposób planowy w zakresie polityki sojuszniczej - powiedział dziennikarzom szef BBN Jacek Siewiera.
Rakiety uderzyły w Kramatorsk. Zginęły dwie osoby
Ostrzał Oczakowa. 15 osób rannych, w tym dwulatek
15 osób zostało rannych w rosyjskim nalocie na miasto Oczaków w obwodzie mikołajowskim. Gubernator regionu Witalij Kim powiedział, że wśród rannych jest dwulatek.
Cztery inne osoby, w tym 10-letnia dziewczynka, zostały ranne podczas strajku w wiosce Szewczenkowo na wschodzie Ukrainy – poinformowały lokalne władze.
Amerykanie zaostrzają kontrolę technologii
Posunięcie Stanów Zjednoczonych wynika z coraz większego nacisku na bezpieczeństwo informacji i ochronę interesów USA.
Czytaj więcej
Departament Obrony USA i agencje wywiadowcze zabroniły pilotom Sił Powietrznych Izraela (IAF) z zagranicznymi paszportami obsługi myśliwców F-35, aby zapobiec wyciekom danych i technologii - poinformował izraelski dziennik "The Jerusalem Post".
W starciu o Bachmut kluczowa może się okazać pogoda
Od niedzieli temperatura we wschodniej Ukrainie spada nawet do -18 stopni. Zamarzają okopy frontu pomiędzy dwoma miastami, o które toczą najzacieklejsze walki - Kreminną a Bachmutem. Według wojskowych, po 48 godzinach takiego mrozu ziemia przemarza i pozwala na użycie ciężkiego sprzętu – czołgów i dział samobieżnych – które wcześniej mogły utknąć w błotnistej brei. Nadchodzi czas, gdy któraś z walczących stron mogłaby zdecydować się na atak przy wsparciu broni pancernej, choćby tylko lokalny.
Czytaj więcej
Zajadłe walki toczą się o poszczególne miejscowości, nikt bowiem nie chce opuszczać budynków i siedzieć w okopach w zamarzniętych polach.
Wywiad Ukrainy: W Rosji rośnie ruch oporu
Ukraiński wywiad wojskowy sugeruje, że grupy ruchu oporu w Rosji przeprowadzają więcej ukierunkowanych ataków na infrastrukturę kolejową.
Już w tym roku w różnych regionach Rosji co najmniej sześciokrotnie zakłócono ruch pociągów wojskowych.
Dla porównania, w całym 2022 roku zgłoszono około 40 podobnych przypadków.
Rosjanie uderzyli w Sołedar
Rosjanie "posuwają się dosłownie po trupach własnych żołnierzy, masowo używając artylerii, wielu wyrzutni rakiet i moździerzy, osłaniając ogniem nawet własne myśliwce" - napisała na telegramie wiceminister obrony Hanna Maliar.
Czytaj więcej
Według wiceminister obrony Ukrainy Hanny Maliar wojska rosyjskie podejmują kolejną próbę ataku na miasto Sołedar we wschodnim Donbasie.
Ukraina ostanie czołgi od Czech. Jeden z autografem
Sullivan: iran przyczynia się do zbrodni wojennych
Jake Sullivan, doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego, powiedział, że Iran może przyczynić się do zbrodni wojennych w Ukrainie, dostarczając Rosji drony.
- Ich broń jest używana do zabijania cywilów na Ukrainie i do prób pogrążenia miast w zimnie i ciemności, co z naszego punktu widzenia oznacza, że Iran potencjalnie może przyczyniać się do powszechnych zbrodni wojennych – powiedział dziennikarzom Sullivan.
Umarł twórca pocisków Kalibr
Paweł Kamniew miał 86 lat.
Czytaj więcej
W wieku 86 lat zmarł dyrektor naukowy koncernu Ałmaz-Antej, twórca pocisków manewrujących Kalibr Paweł Kamniew.
Ambasador Brzeziński: Mam nadzieję, że w tym roku nastąpi pokój w Ukrainie
— Kraje demokratyczne zjednoczyły się we wsparciu dla narodu ukraińskiego. Byłem bardzo dumny, gdy prezydent USA zaprosił Wołodymyra Zełenskiego do Stanów Zjednoczonych — mówił ambasador USA w Polsce, Mark Brzeziński, w TVN24.
Rosjanie twierdzą, że zdobyli wieś pod Sołedarem
Nie ma potwierdzenia strony ukraińskiej.
Czytaj więcej
„W dniu 9 stycznia 2023 r. wieś Bachmutśke na terytorium Donieckiej Republiki Ludowej została wyzwolona przez rosyjskie siły zbrojne” — głosi oświadczenie Obrony Terytorialnej samozwańczej republiki.
Eksperci: Jeden polski czołg może unieszkodliwić trzy rosyjskie
Mariusz Cielma ekspert militarny szef pisma Nowa Technika Wojskowa twierdzi, że wszystkie specjalistyczne analizy wartości bojowej broni pancernej dają w polu miażdżącą przewagę nawet podstawowym wersjom Leopardów 2 nad rosyjskimi tankami wywodzącymi się z rodziny T-72.
Czytaj więcej
Polska dysponuje ponad 250 niemieckimi czołgami z rodziny Leopard 2, to nieco starsze wersje Leo 2A4 i ponad setka nowocześniejszych Leopardów 2 A5 ( pierwsza partię używanych czołgów przejęliśmy dwie dekady temu od zachodnich sąsiadów za symboliczną markę, resztę dokupiliśmy już za euro z zapasów i rezerw Bundeswehry).
Pierwsze trumny z ciałami z Makiejewki dotarły do Samary
W Rosji zaczynają się pogrzeby mundurowych, którzy zginęli w ataku na Makiejewkę. Rosja twierdzi, że zginęło tam 83 żołnierzy, ale nawet Rosjanie nie wierzą w te informacje. Według strony ukraińskiej ofiar było 400.
Dwaj brytyjscy ochotnicy zaginęli w obwodzie donieckim
Ukraińska policja poinformowała o zaginięciu dwóch brytyjskich ochotników z obwodu donieckiego
48-letni Andrew Bagshaw i 28-letni Christopher Parry podróżowali z Kramatorska do Soledar o 8 rano 6 stycznia.
Parry, były trener biegaczy, zajmował się ewakuacją Ukraińców z zagrożonych terenów. W grudniu powiedział Sky.news, że pojazd z napędem 4x4, który udało mu się kupić, aby dotrzeć do bardziej odległych miejsc i ewakuować więcej ludzi, został uderzony przez rosyjski czołg
Znany rosyjski aktor na celowniku służb Kremla
– Gdybym poszedł na tę wojnę, to tylko po stronie Ukrainy – ogłosił Artur Smoljaninow w wywiadzie, którego udzielił niezależnemu dziennikarzowi Kiryłowi Martynowowi („Nowaja Gazeta Europa”).
Czytaj więcej
Znany aktor, który zagrał główną rolę w kultowym filmie wojennym, poparł Ukrainę i potępia Rosję. Znalazł się na celowniku służb Kremla.
Pieskow: Dostawy broni do Ukrainy przedłużą jej cierpienie
Kolektywna Europa, USA i NATO wpompowały w Ukrainę dziesiątki miliardów dolarów poprzez dostawy broni - uważa rzecznik Kremla.
Czytaj więcej
Dostawy zachodniej broni do Ukrainy nie są w stanie zakłócić realizacji celów specjalnej operacji wojskowej - powiedział w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Ukraina oczekuje nałożenia sankcji na Rosatom
Ukraina oczekuje, że Unia Europejska włączy rosyjską państwową firmę energetyczną Rosatom do kolejnej rundy sankcji związanych z wojną na Ukrainie - powiedział w poniedziałek premier Denys Szmyhal.
Na swoim kanale na Telegramie Szmyhal napisał: "Spodziewamy się, że 10. pakiet (sankcje UE) będzie zawierał restrykcje wobec rosyjskiego przemysłu nuklearnego, w szczególności Rosatomu. Agresor musi ponieść karę za ataki na energetykę Ukrainy i zbrodnie przeciwko ekologii".
Mer okupowanego Melitopola: Rosjanie nie są w stanie wycofać hrywny z obiegu
Mer okupowanego przez Rosjan Melitopola, Iwan Fedorow, na konferencji prasowej mówił, że Rosjanie nie byli w stanie wycofać ukraińskiej hrywny z obiegu w mieście - co więcej wartość hrywny wobec rubla w Melitopolu rośnie.
Rosjanie ostrzelali Oczaków, trafili w szpital
Gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram, że Rosjanie ostrzelali w poniedziałek Oczaków. W wyniku ostrzału poważnie uszkodzony miał zostać szpital. Na razie nie ma informacji o ofiarach.
Na Ukrainę mogą trafić brytyjskie czołgi Challenger 2
Wielka Brytania rozważa Ukrainie wysłanie do 10 takich czołgów - podaje Sky News.
Czytaj więcej
Wielka Brytania rozważa dostarczenie Ukrainie do 10 czołgów Challenger 2 - podaje Sky News.
Sekretarz generalny OBWE chce, by Rosja pozostała w organizacji
Zdaniem Helgi Schmid OBWE to platforma do przyszłych rozmów.
Czytaj więcej
Sekretarz generalny Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Helga Schmid powiedziała niemieckiej telewizji Welt, że "ma sens" pozostawienie Rosji w organizacji, by utrzymać kanały dyplomatyczne.
Błaszczak zapowiada stworzenie 1. Dywizji Piechoty Legionów
Wicepremier i szef MON przedstawił plany stworzenia nowej dywizji, które jednostki mają stacjonować na wschodzie Polski, głównie w województwie podlaskim.
Czytaj więcej
Staramy się, żeby nasycić wschód kraju Wojskiem Polskim. Między 16. Dywizją Zmechanizowaną a 18. Dywizją Zmechanizowaną powstaje 1. Dywizja Piechoty Legionów. Dywizja będzie liczyła cztery brygady, a jej jednostki będą zlokalizowane głównie w województwie podlaskim - zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak.
Rosjanie ostrzelali Konstantynówkę i Kurachiwkę - miejscowości w obwodzie donieckim
O ostrzale miasta Konstantynówka i wsi Kurachiwka informuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko, na swoim kanale w serwisie Telegram. Kuryłenko zamieszcza też zdjęcia ilustrujące zniszczenia będące następstwem ostrzału. W obu miejscowościach uszkodzonych miało zostać łącznie 20 budynków mieszkalnych i obiekt przemysłowy. Ranne zostały dwie osoby.
Nikołaj Patruszew przekonuje, że na Ukrainie toczy się wojna Rosji z NATO
- Wydarzenia na Ukrainie nie są starciem między Moskwą a Kijowem. To konfrontacja militarna NATO, przede wszystkim z USA i Wielkiej Brytanii, z Rosją. W obawie przed bezpośrednim zaangażowaniem, NATO swoimi instrukcjami wysyła Ukraińców na pewną śmierć - mówi sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Nikołaj Patruszew, w rozmowie z tygodnikiem Argumenty i Fakty.
Czytaj więcej
Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, w rozmowie z tygodnikiem "Argumenty i Fakty" przekonuje, że Rosjanie nie są na wojnie z Ukrainą, a konflikt na Ukrainie jest próbą "wykorzystania przez Zachód Ukraińców w starciu z Rosją".
Zamiast rosyjskiego gazu jest LNG z USA
UE uniezależniła się od surowca ze Wschodu.
Czytaj więcej
Rosjanie przyznają, że kraje Unii Europejskiej w ciągu pół roku „z powodzeniem” zastąpiły rosyjski gaz paliwem od innych dostawców. Import LNG sięgnął 125 mln ton, czyli 170 mld m3 - wielkości przekraczającej znacznie import gazu z Gazpromu. Głównym eksporterem gazu na unijny rynek jest teraz USA.
Zełenski dziękuje premierowi Portugalii za gotowość do wsparcia ukraińskiego systemu energetycznego
Wołodymyr Zełenski na swoim profilu na Twitterze poinformował o rozmowie z premierem Portugalii, Antonio Costą. Zełenski podziękował szefowi portugalskiego rządu za "gotowość do zapewnienia wsparcia systemowi energetycznemu Ukrainy". Rozmowa dotyczyła też kroków mających na celu wdrożenie formuły pokojowej zaproponowanej wcześniej przez Zełenskiego.
Polska rozważa przekazanie Ukrainie ok. 10 Leopardów
Dzisiaj nie możemy przekazać Ukrainie wszystkich czołgów Leopard, bo to oznaczałoby utratę zdolności bojowej wojsk pancernych. Przypomnijmy, że na początku wojny na Ukrainie Polska przekazała do tego kraju ok. 300 bojowych pojazdów opancerzonych, w tym ponad 230 czołgów T-72M i T-72M1. Pozostały nam zatem 232 czołgi Twardy PT–91 oraz 249 Leopardy w wersjach A4 i A5.
Czytaj więcej
Polska rozważa przekazanie na wschód około 10 czołgów Leopard, ale liczy na to, że Niemcy stworzą koalicję użytkowników tych maszyn, aby w większej liczbie mogły one wzmocnić Siły Zbrojne Ukrainy.
43 starcia w rejonie Bachmutu w ciągu doby
Płk Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował na antenie ukraińskiej telewizji, że w ciągu doby w rejonie Bachmutu doszło do 43 starć, ukraińskie pozycje zostały ostrzelane 281 razy, a Rosjanie stracili 107 żołnierzy, 123 kolejnych rosyjskich żołnierzy zostało rannych.
Ministerstwo Obrony Rosji podało dane o ukraińskich stratach
Według słów rzecznika resortu obrony Rosji, gen. Igora Konaszenkowa, od 24 lutego Ukraina miała stracić 367 samolotów, 200 śmigłowców, 2 856 dronów, 400 zestawów przeciwlotniczych oraz 7 460 czołgów i pojazdów opancerzonych.
Na razie nie ma planów przekazania przez Niemcy Leopardów Ukrainie
Informację taką przekazał na konferencji prasowej rzecznik niemieckiego rządu.
Czytaj więcej
Niemcy nie planują obecnie wysłać czołgów Leopard 2 Ukrainie - oświadczył rzecznik niemieckiego rządu w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej.
Szefowie MSZ Chin i Rosji rozmawiali telefonicznie o sytuacji na Ukrainie
O tym, że minister Qin Gang rozmawiał z Siergiejem Ławrowem m.in. o Ukrainie informuje chiński MSZ. Rosyjski MSZ podał z kolei, że Ławrow i Qin rozmawiali o "relacjach dwustronnych i sprawach globalnych". Rozmowy - jak podaje strona rosyjska - dotyczyły m.in. "odrzucenia polityki USA i ich satelitów, zmierzającej do stworzenia hegemonii w stosunkach międzynarodowych przez prowokowanie konfrontacji w relacjach z Rosją i Chinami, mieszania się w ich sprawy wewnętrzne i podejmowania przez Zachód prób, by ograniczyć rozwój Chin i Rosji przez sankcje i inne nielegalne metody". Ławrow zaprosił nowego szefa MSZ Chin do Rosji "w dogodnym dla niego terminie".
Przedstawiciel wywiadu Ukrainy: Rosja nie ma dziś sił, by zaatakować od północy
Na pytanie gdzie może dojść do kolejnej rosyjskiej ofensywy, Wadym Skibicki wskazał obwód doniecki i obwód zaporoski oraz obwód charkowski. - I będą próbować utrzymać zajmowane pozycje w obwodzie chersońskim, gdzie wzmacniają obronę, a także na Półwyspie Krymskim, który jest dla nich strategicznie ważny. Na północy nie widzimy żadnych dowodów, na tworzenie grupy uderzeniowej na Białorusi. Białoruś będzie prawdopodobnie wykorzystywana głównie jako zaplecze do reorganizacji jednostek. W tym momencie Rosja nie ma wystarczająco wielu wojsk, aby podjąć nową ofensywę z północy - ocenił.
Czytaj więcej
Przed Nowym Rokiem Rosjanie w czasie ataków rakietowych używali tylko 20 rakiet, w październiku wystrzeliwali ich 70-80 - mówi w rozmowie z włoskim dziennikiem "Corriere della Sera" Wadym Skibicki, przedstawiciel Głównego Wydziału Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Kijów chce od Gruzji zwrotu systemów Buk
Ukraina przekazała je podczas wojny w 2008 roku.
Czytaj więcej
Ukraińskie władze zwróciły się do Gruzji o zwrot systemów Buk, które Kijów przekazał podczas wojny w 2008 roku.
Liczba turystów na Krymie zmniejszyła się o ponad 1,5 raza
Siergiej Aksjonow, szef okupacyjnych władz Krymu podał, że w okresie między Nowym Rokiem a prawosławnymi świętami Bożego Narodzenia liczba turystów na Krymie zmniejszyła się, rok do roku, z 265 tys. do 177 tys.
Pieskow radzi, by "nie zwracać uwagi" na doniesienia o nowej mobilizacji w Rosji
- Nie ma potrzeby przywiązywać wagi, co do zasady, do kanałów na Telegramie - odparł. - Głównym źródłem informacji są przedstawiciele władz na czele z prezydentem Federacji Rosyjskiej. Doniesień kanałów na Telegramie nie należy wyolbrzymiać - mówił rzecznik Kremla pytany o doniesienia na temat nowej fali mobilizacji w Rosji.
Franciszek: Zagrożenie nuklearne jest podniesione, a świat po raz kolejny odczuwa strach
Papież powtórzył swój apel o całkowity zakaz posiadania broni jądrowej, mówiąc, że nawet jej posiadanie w celach odstraszania jest "niemoralne".
Czytaj więcej
Papież Franciszek powiedział w poniedziałek, że wojny takie jak ta na Ukrainie, gdzie obszary cywilne są poddawane temu, co nazwał masowym zniszczeniem, są "zbrodnią przeciwko Bogu i ludzkości".
Wyjątkowo mroźna zima w Rosji
Ceny gazu i prądu gwałtownie skoczyły.
Czytaj więcej
Gazprom, który ostrzegał Europę przed ostrą zimą, niskimi temperaturami, a co za tym idzie brakami surowców energetycznych, sam zderzył się z taką sytuacją w Rosji. Rury pękają, paliwo zamarza, nie pracują szkoły i wiele firm.
Rośnie liczba ofiar ataku na miejscowość Szewczenkowe
Dwie kobiety zginęły w wyniku przeprowadzonego w poniedziałek rano rosyjskiego ataku rakietowego na rynek w miejscowości Szewczenkowe, w obwodzie charkowskim - informuje lokalna prokuratura. Wcześniej podawano, że w ataku zginęła jedna kobieta. W ataku ranne zostały trzy inne kobiety, w tym 10-latka - podaje prokuratura.
Ukraińcy zniszczyli dwa rosyjskie składy amunicji w okupowanym Melitopolu
W wyniku ataku na rosyjskie składy amunicji w Melitopolu rannych miało zostać co najmniej 10 rosyjskich żołnierzy - podaje ukraiński mer okupowanego przez Rosjan miasta, Iwan Fedorow. Z wpisu Fedorowa na kanale w serwisie Telegram wynika, że w nocy z 7 na 8 stycznia do dwóch potężnych eksplozji doszło na terenie dwóch zakładów przemysłowych w mieście, w których Rosjanie składowali amunicję. "Eksplozje trwały do 6 rano" - pisze mer Melitopola.
Ukraińska armia informuje o wzmocnieniu sił broniących Sołedaru
W weekend pojawiały się doniesienia o intensywnych walkach w Sołedarze i pewnych postępach poczynionych tam przez Rosjan. Zdobycie Sołedaru mogłoby umożliwić Rosjanom zamknięcie pierścienia okrążenia wokół Bachmutu.
Czytaj więcej
Ukraińska armia umacnia swoje siły na froncie wschodnim i stale odpiera ataki na Bachmut i inne miasta w obwodzie donieckim, prowadzone przez najemników Grupy Wagnera - wynika z najnowszego komunikatu przekazanego przez ukraińskie Siły Zbrojne.
Na Morzu Czarnym jest jeden rosyjski okręt, nie ma na pokładzie pocisków Kalibr
Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy podaje na swoim profilu na Facebooku, że na wodach Morza Czarnego znajduje się obecnie jeden rosyjski okręt, na pokładzie którego nie ma żadnego pocisku Kalibr. Na Morzu Azowskim znajdują się dwa rosyjskie okręty.
Atak rakietowy Rosji na rynek w miejscowości Szewczenkowe. Jest ofiara
Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego poinformował, że w wyniku ataku rakietowego Rosji na rynek w osiedlu typu miejskiego, Szewczenkowe, zginęła 60-letnia kobieta. Osoby ranne w wyniku ostrzału zostały hospitalizowane. Zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko napisał, że w miejscowości Szewczenkowe trwa wydobywanie ofiar ostrzału spod gruzów. Szewczenkowe zostało ostrzelane przez Rosjan przy użyciu zestawów przeciwlotniczych S-300. W wyniku ostrzału rannych miało zostać siedem osób, w tym 13-letnia dziewczynka.
Jakub Kumoch: Prezydent Zełenski dziękował, że umiędzynarodowiliśmy problem Patriotów
Prezydencki minister Jakub Kumoch w rozmowie z Radiem ZET mówił między innymi o Patriotach dla Ukrainy, które przekażą jej Niemcy. Jak podkreślił, „oczywiście jest to zasługa Polski”. - Przy mnie prezydent Zełenski za tę sprawę podziękował. Za to, że umiędzynarodowiliśmy problem Patriotów - powiedział Kumoch i dodał, że to Polska „postawiła bardzo jasno kwestię wśród państw NATO: a dlaczego nie przekazać Patriotów na Ukrainę”. - W różnych ośrodkach analitycznych, amerykańskich podchwycono tę myśl. Berlin też podejmuje taką decyzję. To świadczy o skuteczności. Umiędzynarodowienie sprawy to znaczy rzucenie jej na stół, wyrzucenie jako pierwszy idei i w tym momencie pojawia się wewnętrzny nacisk - zaznaczył.
Czytaj więcej
- Przy mnie prezydent Zełenski podziękował za to, że umiędzynarodowiliśmy problem Patriotów - powiedział w rozmowie z Radiem ZET prezydencki minister Jakub Kumoch. Jak dodał, to Polska „postawiła bardzo jasno kwestię wśród państw NATO: a dlaczego nie przekazać Patriotów na Ukrainę”.
Szpitale na Ukrainie otrzymały z Japonii lekarstwa warte milion dolarów
Takie informacje przekazuje ukraińskie Ministerstwo Zdrowia. Jak czytamy w jego komunikacie 29 placówek ochrony zdrowia na Ukrainie otrzymało wsparcie w postaci leków z Japonii od organizacji pozarządowej Peace Winds Japan (PWJ) wartych ok. miliona dolarów.
Rosjanie wykorzystują swoje myśliwce Su-57
Zdaniem brytyjskiego wywiadu, rosyjska armia używa co najmniej od czerwca myśliwców Su-57, ale z obawy przed strąceniem maszyny nie przekraczają granicy z Ukrainą.
Czytaj więcej
Wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii poinformował, że Rosjanie co najmniej od czerwca używa swoich najnowszych myśliwców Su-57 w misjach przeciwko celom na Ukrainie, ale robi to tylko z własnego terytorium, aby uniknąć strat.
Prezydent zaprasza premiera i ministrów do BBN
Jak poinformował szef BBN, Jacek Siewiera, Andrzej Duda chce "omówić aktualną sytuację bezpieczeństwa oraz politykę sojuszniczą związaną z wojną na Ukrainie".
Czytaj więcej
Prezydent Andrzej Duda zorganizuje w poniedziałek spotkanie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i członków rządu. Rozmowa ma dotyczyć sytuacji bezpieczeństwa i polityki związanej z wojną na Ukrainie.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 19 miejscowości w obwodzie zaporoskim
O rosyjskim ostrzale informuje Zaporoska Regionalna Administracja Wojskowa na swoim kanale w serwisie Telegram. Z wpisu wynika, że w wyniku ostrzału uszkodzone zostały domy i bloki mieszkalne, a także obiekty infrastruktury.
Musk: Czołgi to obecnie śmiertelna pułapka
Szef Twittera wziął udział w rozmowie, która dotyczyła sprzętu, który Zachód przekaże Ukrainie.
Czytaj więcej
Elon Musk zabrał głos w prowadzonej na Twitterze rozmowie na temat gąsiennicowych wozów bojowych i czołgów, w kontekście zachodniego wsparcia dla Ukrainy. Stwierdził, że czołgi to obecnie "śmiertelna pułapka".
Rosjanie zabili dwóch mieszkańców obwodu donieckiego w ciągu ostatniej doby
Szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko poinformował o dwóch ofiarach wśród cywilów w Bachmucie i Sołedarze.
Kyryłenko zaznaczył, że obecnie niemożliwe jest ustalenie dokładnej liczby ofiar w okupowanych miastach. Pod kontrolą Rosjan pozostaje Mariupol i Wołonowacha.
Generał Syrski wizytował jednostki broniące Bachmutu i Sołedaru
Generał Ołeksandr Syrski, dowódca Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, wizytował jednostki broniące Bachmutu i Sołedaru, miast w obwodzie donieckim, o które obecnie toczą się najcięższe walki.
W ciągu doby, w wyniku rosyjskiego ostrzału, w obwodzie donieckim zginęło dwóch cywilów
Ofiary śmiertelne to mieszkańcy Bachmutu i Sołedaru - podaje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Kyryłenko informuje też o dwóch cywilach rannych w Bachmucie.
Rosjanie ostrzelali w nocy rejon nikopolski
Informacje o ostrzale rejonu nikopolskiego przez rosyjską ciężką artylerię podaje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 111 760 żołnierzy, 3 080 czołgów, 6 147 pojazdów opancerzonych, 2 069 zestawów artyleryjskich, 434 wyrzutnie rakiet, 217 zestawów przeciwlotniczych, 285 samolotów, 275 śmigłowców, 1 856 bezzałogowych statków powietrznych, 723 pociski manewrujące, 16 jednostek nawodnych, 4 803 pojazdy (w tym cysterny), 183 jednostki sprzętu specjalnego.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Zestrzeliliśmy trzy rosyjskie śmigłowce w ciągu doby
W ciągu ostatniej doby ukraińska armia zestrzeliła trzy rosyjskie śmigłowce - Ka-52, Mi-24 i Mi-8 - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy. Nad Ukrainą zestrzelono też w ciągu doby trzy bezzałogowe statki powietrzne Orlan-10.
Zachód nadal boi się wspierać Kijów czołgami, uważając je za „broń ofensywną”
Zamiast tego chce wysłać dziesiątki wozów bojowych, określając je jako „broń defensywną”.
Czytaj więcej
Największa od wybuchu wojny dostawa uzbrojenia mogłaby zmienić jej przebieg. Rosja milczy.
Ukraińcy mogą kontratakować w obwodach zaporoskim i ługańskim
"ISW wcześniej zwracało uwagę na wskaźniki sugerujące przygotowania Rosjan do działań (prawdopodobnie natury defensywnej) wzdłuż linii Swatowe-Kreminna w obwodzie ługańskim i szacowało, że skład rosyjskich sił i obecność struktur obronnych w obwodzie zaporoskim wskazuje, iż rosyjskie siły przygotowują się do potencjalnego ukraińskiego natarcia w tym sektorze" - podkreśla w swojej analizie amerykański think tank.
Czytaj więcej
Instytut Studiów nad Wojną (ISW), w swojej najnowszej analizie na temat sytuacji na Ukrainie, wskazuje dwa odcinki frontu, na których może dojść do ukraińskiej kontrofensywy.
Reuters: Nie ma dowodów na śmierć 600 ukraińskich żołnierzy w ataku na Kramatorsk
Agencja Reutera, powołując się na świadków podaje, że wbrew twierdzeniom Rosjan budynki w Kramatorsku, w których miały znajdować się tymczasowe koszary ukraińskiej armii, nie zostały bezpośrednio trafione w czasie ataku na miasto. Reuters zaprzecza też doniesieniom, jakoby w ataku na Kramatorsk zginąć miało 600 ukraińskich żołnierzy.
W Rosji mają wejść w życie przepisy pozwalające karać za mapy bez Krymu w granicach Rosji
Obowiązujące w Rosji przepisy antyekstremistyczne, które mają zastosowanie m.in. do organizacji religijnych, dziennikarzy i ich materiałów, a także aktywności gospodarczej, służą Kremlowi do zwalczania przeciwników reżimu w Moskwie - podkreśla Reuters.
Czytaj więcej
Rosyjski rząd popiera zmiany w prawie, które zaliczą mapy "podważające integralność terytorialną Rosji" do "materiałów ekstremistycznych", które będą karane na mocy prawa - podaje agencja TASS.
Ukraińska policja: 57 499 przestępstw popełnionych w związku z inwazją Rosji
MSW Ukrainy, powołując się na dane ukraińskiej policji podało, że od 24 lutego 2022 roku na terenie Ukrainy popełniono co najmniej 57 499 przestępstw związanych z pełnowymiarową inwazją Rosji na Ukrainę. Przestępstwa te popełnili zarówno żołnierze rosyjskich sił zbrojnych, jak i ich poplecznicy. Najwięcej przestępstw dotyczy naruszenia artykułu 438 Kodeksu karnego Ukrainy - czyli złamania praw i zwyczajów wojny.
Zełenski: Bachmut się trzyma, Sołedar się trzyma
- Sytuacja na linii frontu nie zmieniła się znacząco w pierwszym tygodniu roku. Ciężkie walki toczą się w obwodach donieckim i ługańskim - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Bachmut się trzyma, wbrew wszelkim przeciwnościom. I chociaż większość miasta jest zniszczona przez rosyjskie uderzenia, nasi wojownicy odpierają stałe próby podejmowania przez Rosjan ofensywy. Sołedar się trzyma. Choć tam jest nawet więcej zniszczeń a sytuacja jest skrajnie trudna - dodał Zełenski. - Nie ma miejsca w pobliżu tych dwóch miast, w którym okupant nie oddawałby życia za szalone idee władców rosyjskiego reżimu. To jedne z najbardziej krwawych miejsc na froncie - podkreślił ukraiński prezydent.
Premier Czech: Wspieranie Ukrainy jest obowiązkiem Zachodu
Petr Fiala, premier Czech, w czasie debaty transmitowanej przez słowackiego nadawcę publicznego oświadczył, że "jest obowiązkiem państw Zachodu pełne wspieranie Ukrainy, ponieważ prowadzi ona zaciętą walkę z wrogiem, który przeważa nad nią liczbowo". Fiala mówił też o konieczności zachowania integralności terytorialnej Ukrainy.
Od 22 lipca z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło niemal 17 mln ton żywności
Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC), organ nadzorujący realizację tzw. porozumienia zbożowego, zawartego 22 lipca między ONZ, Turcją, Ukrainą i Rosją, poinformowało, że w niedzielę z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły cztery statki, na pokładzie których znajdowało się łącznie 100,9 tys. ton zbóż i innych produktów żywnościowych. Statki te płyną do portów w Sri Lance, Egipcie, Turcji i Wielkiej Brytanii. Łącznie, od 22 lipca, z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły 633 statki, na pokładzie których znajdowało się 16 945 661 ton żywności.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.