Rosja będzie karać za mapy z Krymem poza granicami kraju?

Rosyjski rząd popiera zmiany w prawie, które zaliczą mapy "podważające integralność terytorialną Rosji" do "materiałów ekstremistycznych", które będą karane na mocy prawa - podaje agencja TASS.

Publikacja: 09.01.2023 05:24

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 320

Popierana przez rosyjski rząd poprawka do przepisów antyekstremistycznych stanowi, że "mapy i inne dokumenty i zdjęcia, które podważają integralność terytorialną Rosji" będą zaliczane do materiałów ekstremistycznych - podaje TASS. 

Obowiązujące w Rosji przepisy antyekstremistyczne, które mają zastosowanie m.in. do organizacji religijnych, dziennikarzy i ich materiałów, a także aktywności gospodarczej, służą Kremlowi do zwalczania przeciwników reżimu w Moskwie - podkreśla Reuters.  

Poprawka do tych przepisów, opisywana przez TASS, pojawiła się w związku z tym, że - jak podkreślają jej autorzy - na niektórych mapach dystrybuowanych w Rosji podważana jest "terytorialna przynależność" Półwyspu Krymskiego i Wysp Kurylskich.

Czytaj więcej

Rosjanie mówią o zabiciu 600 żołnierzy. "Równie prawdziwe, co zniszczenie HIMARS-ów"

Rosja nielegalnie anektowała ukraiński Krym w 2014 roku - aneksji tej nie uznała ani Ukraina, ani większość społeczności międzynarodowej. Krym jest powszechnie uważany za okupowaną przez Rosję część Ukrainy.

Z kolei południowa część archipelagu Wysp Kurylskich jest przedmiotem sporu terytorialnego między Rosją a Japonią, ciągnącego się od 1945 roku. ZSRR (jego sukcesorem na arenie międzynarodowej jest Rosja - red.) zajął wyspy, które Japończycy określają mianem Terytoriów Północnych, w ostatnich tygodniach wojny - a Japonia do dziś domaga się ich zwrotu. Kwestia ta uniemożliwiła formalne zawarcie traktatu pokojowego między ZSRR (a dziś Rosją) i Japonią.

Rosja nielegalnie anektowała ukraiński Krym w 2014 roku

Zmiany w przepisach antyekstremistycznych muszą przejść przez Dumę, Radę Federacji (niższa i wyższa izba parlamentu Rosji), a następnie podpisać je musi prezydent Władimir Putin, zanim będą mogły wejść w życie.

Jednocześnie rosyjscy politycy zaczynają domagać się karania Rosjan, którzy sprzeciwiają się wojnie na Ukrainie i którzy - jak napisał były prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew, na swoim kanale w serwisie Telegram, chcą, aby "ich ojczyzna zginęła".

Miedwiediew napisał, że "w czasie wojny" stosuje się wobec zdrajców specjalne przepisy. "I są dyskretne grupy niepozornych osób, które skutecznie egzekwują te przepisy" - dodał.

Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie: dyplomatyczne groźby i niepewność na froncie
Panel Transformacji Energetycznej
Czas na szeroką debatę o transformacji energetycznej
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie. Teraz czas na ruch Putina
Konflikty zbrojne
Trump „wkurzony” na Putina. Grozi Rosji cłami na ropę
Konflikty zbrojne
Państwa bałtyckie boją się zawieszenia broni. „Rosjanie nie wrócą do zbierania kukurydzy”
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Konflikty zbrojne
Zełenski zajął stanowisko w sprawie umowy mineralnej z USA. Postawił sprawę jasno
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście