Ukraińska armia wysłała posiłki do Sołedaru

Ukraińska armia umacnia swoje siły na froncie wschodnim i stale odpiera ataki na Bachmut i inne miasta w obwodzie donieckim, prowadzone przez najemników Grupy Wagnera - wynika z najnowszego komunikatu przekazanego przez ukraińskie Siły Zbrojne.

Publikacja: 09.01.2023 11:03

Zniszczenia w szturmowanym przez Rosjan Sołedarze

Zniszczenia w szturmowanym przez Rosjan Sołedarze

Foto: PAP/Abaca

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 320

Jak czytamy w komunikacie, cytowanym przez Reuters, posiłki zostały wysłane do Sołedaru, miastu w pobliżu Bachmutu, gdzie "sytuacja jest wyjątkowo trudna".

W weekend pojawiały się doniesienia o intensywnych walkach w Sołedarze i pewnych postępach poczynionych tam przez Rosjan. Zdobycie Sołedaru mogłoby umożliwić Rosjanom zamknięcie pierścienia okrążenia wokół Bachmutu.

"Wróg ponownie podjął desperacką próbę szturmowania miasta Sołedar z różnych kierunków i rzucił większość najlepszych jednostek Grupy Wagnera do walki" - podają ukraińskie Siły Zbrojne.

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w niedzielnym, wieczornym wystąpieniu mówił, że ukraińskie siły utrzymują pozycje w Bachmucie i Sołedarze pomimo intensywnych ataków Rosjan na te miasta.

Czytaj więcej

Rosja używa na wojnie swoich Su-57. Nie wysyła myśliwców na Ukrainę

- Nasi żołnierze stale odpierają rosyjskie próby natarcia - mówił Zełenski dodając, że sytuacja w Sołedarze jest "szczególnie trudna".

W poniedziałek rano Rosjanie ostrzelali miejscowości Szewczenkowe w obwodzie charkowskim - pociski wystrzelone prze zestawy przeciwlotnicze S-300 spadły na rynek, zabijając 60-latkę i raniąc kilka osób, w tym 13-latkę.

Zełenski, w niedzielnym, wieczornym wystąpieniu mówił, że ukraińskie siły utrzymują pozycje w Bachmucie i Sołedarze

Analitycy wojskowi mówią, że zyski strategiczne dla Moskwy z ewentualnego zdobycia Bachmutu i Sołedaru będą "ograniczone". Według przedstawiciela administracji USA Grupa Wagnera liczy, na przejęcie zysków ze znajdujących się w tym rejonie kopalni soli i gipsu.

Konflikty zbrojne
Ile musi wydać Europa, aby obronić się przed Rosją bez USA? Są wyliczenia
Konflikty zbrojne
Jak rosyjski dron trafił do USA? Pomógł Radosław Sikorski i polscy żołnierze
Konflikty zbrojne
Gen. Mieczysław Bieniek: Pierwszy raz słyszę o takich negocjacjach
Konflikty zbrojne
USA mogą osierocić Europę
Konflikty zbrojne
Rosyjski opozycjonista: Druga Jałta jest możliwa. I byłaby lepsza niż całkowity chaos