Coraz więcej ukraińskich firm w Polsce. Większość chce zostać po wojnie

Pod koniec września 2022 r. nad Wisłą działało 24,1 tys. spółek z kapitałem ukraińskim, w tym 3,6 tys. powstałych w 2022 roku.

Publikacja: 10.01.2023 10:29

Najwięcej jednoosobowych ukraińskich firm w Polsce działa w budownictwie

Najwięcej jednoosobowych ukraińskich firm w Polsce działa w budownictwie

Foto: Adobe Stock

- Polska, m.in. ze względu na swoje położenie geograficzne i bliskość kulturową, stała się dla firm z Ukrainy naturalnym logistycznym i organizacyjnym hubem, a być może miejscem dalszego rozwoju - oceniają autorzy ogłoszonego we wtorek raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego na temat ukraińskich firm w Polsce.

Według cytowanych tam statystyk, w ciągu trzech kwartałów 2022 r. (do końca września) zarejestrowano w naszym kraju 3,6 tys. spółek z kapitałem ukraińskim, które stanowiły 7 proc. wszystkich zarejestrowanych w tym czasie firm. Jak przypominają autorzy raportu, od początku marca 2022 r. firmy z Ukrainy mogą prowadzić działalność z terytorium Polski. I coraz więcej z nich to robi. Powołując się na Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej raport PIE wskazuje, że w Polsce działa 24,1 tys. spółek z kapitałem ukraińskim, czyli aż 25 proc. wszystkich spółek z kapitałem zagranicznym. Najczęściej prowadzą biznes w handlu, budownictwie oraz w transporcie i gospodarce magazynowej (TSL).

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes
Polska Moc Biznesu: w centrum uwagi tematy społeczne i bezpieczeństwo
Biznes
Zyski z nielegalnego hazardu w Polsce zasilają francuski budżet? Branża alarmuje
Materiał Promocyjny
Kongres Polska Moc Biznesu 2024: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej
Biznes
Domy po 1 euro na Sardynii. Wioska celuje w zawiedzionych wynikami wyborów w USA
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Litwa inwestuje w zbrojeniówkę. Będzie więcej pocisków dla artylerii