Pekin znów zaprasza zagraniczne inwestycje. Xi: Chiny to żyzny grunt

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping spotkał się z kilkudziesięcioma szefami zachodnich koncernów, próbując zachęcić ich do większych inwestycji podczas wciąż eskalującej wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi.

Publikacja: 28.03.2025 14:06

Xi Jinping na spotkaniu z szefami zachodnich koncernów

Xi Jinping na spotkaniu z szefami zachodnich koncernów

Foto: ADEK BERRY / AFP

Spotkanie, na którym Xi zapewnił zagranicznych inwestorów o perspektywach gospodarczych kraju, aby powstrzymać spadek zagranicznych inwestycji, odbyło się zaledwie kilka dni przed ogłoszeniem przez prezydenta USA Donalda Trumpa kolejnej transzy ceł wymierzonych w wielu partnerów handlowych Ameryki.

Chiny znów przyjazne dla zachodnich firm

Zachwalając Chiny jako „żyzny grunt dla zagranicznych przedsiębiorstw do inwestowania i rozwoju”, Xi przedstawił swoją ofertę ponad 40 prezesom i dyrektorom generalnym, w tym dyrektorowi generalnemu FedEx Rajowi Subramaniamowi i dyrektorowi generalnemu Qualcomm Cristiano Amonowi, aby zwiększyli swoje inwestycje w kraju. „Chiny zawsze były, są i nieuchronnie będą idealnym, bezpiecznym i obiecującym miejscem dla zagranicznych inwestycji” — powiedział – według komunikatu agencji prasowej Xinhua, przewodniczący Xi.

Czytaj więcej

Światowa gospodarka musi się nauczyć żyć bez USA

Chiński przywódca powtórzył obietnicę poprawy dostępu do rynku, zapewnienia równego traktowania zagranicznych przedsiębiorstw i wzmocnienia komunikacji z zagranicznymi inwestorami – informuje CNN.

Zagraniczne firmy przyczyniają się do jednej trzeciej chińskiego importu i eksportu oraz jednej siódmej dochodów podatkowych, jednocześnie tworząc ponad 30 milionów miejsc pracy. Xi Jinping wezwał międzynarodowe korporacje, które, jak powiedział, mają „znaczący międzynarodowy wpływ”, aby „przemówiły rozsądnie, podjęły pragmatyczne działania i sprzeciwiły się wszelkim próbom cofnięcia zegara postępu”.

Kto był na spotkaniu z Xi Jinpingiem

Według państwowych mediów podczas spotkania przemawiało także kilku dyrektorów — Subramaniam, Ola Källenius z Daimler AG, dyrektor generalny Sanofi Paul Hudson i dyrektor generalny HSBC Noel Quinn.

Czytaj więcej

Ryzyko wielkiej wojny handlowej nie zniknęło, ale nieco się oddaliło

Inni obecni na spotkaniu dyrektorzy to założyciel Bridgewater Associates Ray Dalio, prezes BMW Oliver Zipse i prezes Toyoty Akio Toyoda. Wielu z zagranicznych dyrektorów pozostało w Pekinie po zeszłotygodniowym China Development Forum, gdzie premier Li Qiang poprosił ich o „opór wobec protekcjonizmu” w świecie „rosnącej niestabilności i niepewności”. Forum, w którym w tym roku wzięli udział przedstawiciele 86 międzynarodowych firm, jest corocznym wydarzeniem często odwiedzanym przez międzynarodowych liderów biznesu – przypomina CNN.

Podczas spotkania z chińskim ministrem handlu Wang Wentao w poniedziałek, dyrektor generalny Apple Tim Cook zobowiązał się do zwiększenia inwestycji w chiński łańcuch dostaw, badania i rozwój oraz sektor opieki społecznej, zgodnie z informacjami Ministerstwa Handlu.

Chiny zdecydowanie krytykują cła Donalda Trumpa. Minister Wang powiedział, że zakłócają działalność biznesową i dodają niepewność światowej gospodarki. Jednocześnie Pekin zapewnia, że Chiny są gotowe współpracować ze Stanami Zjednoczonymi w celu stworzenia bardziej stabilnego środowiska politycznego dla przedsiębiorstw.

Co z chińską gospodarką?

Chińska gospodarka wciąż zmaga się z wieloma wyzwaniami, w tym z chwiejnym sektorem nieruchomości, słabymi wydatkami konsumentów i presją deflacyjną.

Czytaj więcej

Chiny odpowiadają USA cłami odwetowymi. Biją też w Google

Mimo to Pekin wyznaczył ambitny cel wzrostu gospodarczego kraju na poziomie 5 procent w 2025 roku. Tymczasem w pierwszych dwóch miesiącach tego roku Chiny odnotowały 20-procentowy spadek bezpośrednich inwestycji zagranicznych – wynika z danych Ministerstwa Handlu. W zeszłym roku inwestycje zagraniczne spadły do najniższego poziomu od 2016 roku – o 27,1 procent.

Napięcia geopolityczne oraz zaostrzenie przepisów związanych z bezpieczeństwem narodowym przyspieszyły ucieczkę zagranicznego biznesu i kapitału z Chin. Przedłużający się kryzys gospodarczy skłonił jednak Pekin do proaktywnego pozyskiwania inwestycji, zarówno od zagranicznych inwestorów, jak i prywatnych chińskich przedsiębiorstw.

W zeszłym miesiącu Xi spotkał się z czołowymi prezesami chińskich firm, w tym z założycielem Alibaby Jackiem Ma, założycielem Huawei Ren Zhengfei, dyrektorem generalnym BYD Wang Chuanfu i dyrektorem generalnym Tencent Pony Ma. „To idealny czas, aby prywatne przedsiębiorstwa i przedsiębiorcy mogli się rozwijać” — powiedział.

Pekin stara się ograniczyć negatywne konsekwencje polityki handlowej Donalda Trumpa

Od stycznia prezydent USA nałożył dodatkowe 20-procentowe cło na cały chiński import, oprócz istniejących już opłat. W odwecie Chiny nałożyły cła na wybrane towary importowane z USA w wysokości do 15 proc., w tym niektóre produkty rolne i energetyczne, i ogłosiły nowe kontrole eksportu surowców.

Czytaj więcej

Chiny uderzają w USA nowymi restrykcjami. To odpowiedź na decyzję Białego Domu

W poniedziałek Li podpisał rozporządzenie, dzięki któremu można podjąć środki zaradcze przeciwko krajom, które „powstrzymują lub tłumią” Chiny lub nakładają środki dyskryminacyjne na ich obywateli lub podmioty.

Tymczasem Biały Dom zapowiada kolejne wzajemne cła, które zamierza nałożyć na wiele krajów na początku przyszłego tygodnia. Pekin spodziewa się, że sankcje te dotkną także Chin. Tymczasem Trump wielokrotnie sugerował, że ma nadzieję na zawarcie umowy z Chinami. W zeszłym tygodniu stwierdził, że rozmowy przedstawicieli Chin i USA mogłyby się odbyć już w tym tygodniu.

Spotkanie, na którym Xi zapewnił zagranicznych inwestorów o perspektywach gospodarczych kraju, aby powstrzymać spadek zagranicznych inwestycji, odbyło się zaledwie kilka dni przed ogłoszeniem przez prezydenta USA Donalda Trumpa kolejnej transzy ceł wymierzonych w wielu partnerów handlowych Ameryki.

Chiny znów przyjazne dla zachodnich firm

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Trump grozi Rosji, boom na elektryki w UE, spór o podatki w Niemczech
Panel Transformacji Energetycznej
Czas na szeroką debatę o transformacji energetycznej
Biznes
PGZ wreszcie gotowa na amunicję 155 mm
Biznes
Ponuro nad Sekwaną. Przyczyny: Trump, finanse kraju, cło na koniak i armaniak
Biznes
Amerykańskie sankcje na Wenezuelę. Biały Dom ostrzega koncerny paliwowe
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Biznes
Mężczyzna stracił 1800 zł na stacji paliw. Policja ostrzega przed oszustwem
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście