Sobotnią relację można znaleźć tutaj
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi, że na niektórych odcinkach frontu Ukraińcy przygotowują się do natarcia.
Koniec piątkowej relacji
Na kolejne doniesienia, dotyczące wojny Rosji z Ukrainą, zapraszamy w sobotę od wczesnego poranka.
Zełenski apeluje o dalsze oszczędzanie energii
- Kluczowym zadaniem na dziś, jak i inne dni w tym tygodniu, jest energia - powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że od środy do piątku udało się zmniejszyć o połowę liczbę gospodarstw, które straciły prąd po ostatniej fali rosyjskich ataków rakietowych. - Proszę, we wszystkich regionach, tak jak poprzednio, konieczne jest oszczędne zużycie energii elektrycznej - apelował. - Jeśli nie doświadczacie awarii, nie oznacza to, że problem się skończył. Jeśli jest prąd, nie oznacza to, że możecie włączyć jednocześnie kilka potężnych urządzeń elektrycznych. Proszę - mówił.
Blinken przyleci do Europy. Będzie rozmawiał m. in. z Kułebą
Sekretarz stanu USA Antony Blinken w dniach 28-30 listopada odwiedzi Bukareszt, gdzie weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO oraz będzie rozmawiał z innymi dyplomatami, w tym Dmytro Kułębą, szefem ukraińskiej dyplomacji. O podróży Blinkena poinformował w piątek w oficjalnym komunikacie Departament Stanu USA.
Szef BBN: Najważniejsze aby baterie Patriot były
„Jeśli z militarnego punktu widzenia z Ukrainy ochrona byłaby lepsza, to baterie mogą tam stać. Najważniejsze jednak aby były. Jeśli oferta nie obejmie Ukrainy ich miejsce powinno być w Polsce” - ocenił Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Czytaj więcej
Stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy jest niezmienne: bezpieczeństwo Polski jest priorytetem - stwierdził Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, odnosząc się do dyskusji na temat udostępnienia Polsce lub Ukrainie niemieckich baterii Patriot.
W Zaporożu wysadzony został rosyjski skład amunicji - wybuchy przez kilka godzin
We wsi Michajłówka w obwodzie zaporoskim wysadzono w powietrze rosyjski magazyn amunicji - przekazał mer Melitopola Iwan Fiodorow. Zaznaczył, że straty najeźdźców są duże. - Wybuchy trwały przez kilka godzin - mówił.
Deficyt w systemie energetycznym Ukrainy utrzymuje się na poziomie 30 proc.
„Według stanu na godzinę 19:00 25 listopada w systemie elektroenergetycznym utrzymuje się znaczny deficyt - 30 proc. zapotrzebowania na zużycie” - przekazała wieczorem spółka UkrEnerho – operator elektroenergetycznej sieci przesyłowej Ukrainy. „Trwa stopniowe przywracanie działania systemu elektroenergetycznego. Ekipy remontowe pracują przez całą dobę” – podkreślono.
Wiceminister spraw zagranicznych o możliwej kolejnej fali uchodźców
Paweł Jabłoński ocenił, że w związku z powtarzającymi się rosyjskimi atakami na infrastrukturę krytyczną na Ukrainie możemy spodziewać się w Polsce kolejnej fali uchodźców. – Nie można wykluczyć tego, że będziemy mówili tutaj znów o milionach, ale (...) w tej chwili się wydaje, że raczej nie będzie to aż tak duża liczba, przynajmniej jeżeli intensywność ataków rosyjskich nie wzrośnie gwałtownie - stwierdził.
Czytaj więcej
- Uważamy, że to, co jest w tej chwili najważniejsze, to wzmocnienie zdolności obrony przed atakami rosyjskimi - powiedział Paweł Jabłoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, pytany o kwestię udostępnienia Polsce niemieckich baterii Patriot. Zwrócił uwagę, że „rosyjskie ataki dzisiaj są wymierzone w Ukrainę”.
Eksplozje w Nikopolu
W Nikopolu w obwodzie dniepropietrowskim słychać było wieczorem wybuchy - donoszą użytkownicy serwisu Telegram. Nie ma na razie oficjalnej informacji na ten temat.
Hołownia: Potrzebujemy baterii Patriot
- Ktoś, kto tego nie widzi to albo działa na szkodę Polski, albo jest po prostu idiotą - ocenił w piątek Szymon Hołownia.
Czytaj więcej
- Za to ich będzie trzeba po prostu rozliczyć - powiedział Szymon Hołownia, komentując stanowisko rządu dotyczące udostępnienia Polsce niemieckich baterii Patriot.
Niemiecka prasa poznała nazwy wszystkich firm budujących Nord Stream 2
Niemiecki sąd nakazał finansowanej przez Gazprom Fundacji Klimatu i Ochrony Środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego udostępnienie prasie nazw firm zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream 2. Lista, którą dysponuje agencja DPA, liczy około 80 firm, głównie z branży morskiej, logistycznej i inżynieryjnej.
Czytaj więcej
Niemiecki sąd nakazał finansowanej przez Gazprom Fundacji Klimatu i Ochrony Środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego udostępnienie prasie nazw firm zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream 2. Lista, którą dysponuje agencja DPA, liczy około 80 firm, głównie z branży morskiej, logistycznej i inżynieryjnej.
Putin odbył „robocze spotkanie” z Kadyrowem
- Prezydent Rosji przekazał szefowi republiki wszystko, o czym w rozmowie z matkami mówiła mieszkanka Czeczenii. Była też rozmowa o sytuacji w Czeczenii. Kwestie związane z działaniem jednostek czeczeńskich podczas specjalnej operacji wojskowej (jak w rosyjskiej nowomowie propagandowej określa się atak na Ukrainę - red.) była omawiana osobno – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Czytaj więcej
Rosyjski przywódca Władimir Putin spotkał się w piątek z matkami żołnierzy biorących udział w inwazji na Ukrainę. Po rozmowach z nimi odbył „robocze spotkanie” z czeczeńskim wodzem Ramzanem Kadyrowem.
Ukraiński rząd podjął decyzję o zakazie eksportu drewna opałowego
„Rząd podjął decyzję o zakazie eksportu drewna opałowego. Przyczyni się to do jego akumulacji na Ukrainie” - przekazał po posiedzeniu ukraińskiego rządu premier Denys Szmyhal, zwracając uwagę, że „w wielu społecznościach, zwłaszcza tych położonych blisko frontu, drewno jest obecnie głównym źródłem ogrzewania”, z powodu rosyjskich ataków na system energetyczny.
Służba Bezpieczeństwa: Zwierzchnicy Moskiewskiej Cerkwi Prawosławnej w Czerniowcach mają rosyjskie paszporty
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że przeprowadziła przeszukania na terenie diecezji czerniowieckiej i bukowińskiej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego i znalazła dokumenty potwierdzające, że jej przywódcy mają obywatelstwo rosyjskie.
Ukrenergo: Ukraina zamierza importować prąd z UE
„Potrzebne są specjalne mechanizmy, aby zagwarantować ten import, ponieważ cena energii elektrycznej w Europie jest wyższa niż na Ukrainie” – powiedział Wołodymyr Kudrycki, szef zarządu ukraińskiego państwowego operatora sieci Ukrenergo.
Nieoficjalnie: spotkanie prezydentów Węgier i Ukrainy
Czytaj więcej
Prezydent Węgier Katalin Novak udaje się do Kijowa, aby spotkać się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zelenskim - podał w piątek portal index.hu, dodając, że Novak pojedzie pociągiem przez Polskę.
Rosja przewiduje 100 tys. zabitych zmobilizowanych do wiosny
Zostaną zastąpieni przez poborowych.
Czytaj więcej
"Ważnyje istorii", niezależny rosyjski portal z siedzibą na Łotwie, pisze, że władze w Moskwie spodziewają się straty 100 tys. zmobilizowanych zabitych i rannych do wiosny. Mają zostać zastąpieni przez poborowych.
Bloomberg: Polska chce zatrzymać Przyjaźń
Polska zamierza zerwać kontrakt na dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń. Potrzebuje do tego pomocy Brukseli i Berlina.
Czytaj więcej
Polska zamierza zerwać kontrakt na dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń. Potrzebuje do tego pomocy Brukseli i Berlina.
Krok od kłótni między UE i USA?
Czołowi europejscy urzędnicy są zirytowani na administrację Joe Bidena i oskarżają Amerykanów o zbicie fortuny na wojnie Putina z Ukrainą, podczas gdy kraje UE cierpią - pisze portal Politico.ue.
Czytaj więcej
Ministrowie i dyplomaci z państw członkowskich UE wyrazili frustrację z powodu sposobu, w jaki rząd prezydenta Joe Bidena ignoruje wpływ swojej polityki gospodarczej na europejskich sojuszników.
Niemcy podtrzymują ofertę
Sprawa Patriotów będzie zapewne jednym z głównych tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w Bukareszcie 29 i 30 listopada.
Czytaj więcej
Niemcy nie wycofują propozycji rozmieszczenia w Polsce systemów Patriot. Wprawdzie nie wykluczają przekazania ich Ukrainie, ale szanse na to są nikłe.
Wielka Brytania testuje ewakuację rannych za pomocą dronów
Do testów użyto dronów Malloy T400
Rosyjscy wróże o przyszłości kraju: oaza światła
Dziennikarz BBC udostępnił zbitkę wypowiedzi rosyjskich jasnowidzów, którzy dzielą się swoimi wizjami przyszłości.
Czytaj więcej
"Eksperci" - jasnowidze zaproszeni do rosyjskiej telewizji państwowej, dzielili się swoimi przemyśleniami na temat kryzysu w Ukrainie, który wchodzi w dziesiąty miesiąc. Omawiali także przyszłość Rosji.
Kanał 24: Wagnerowcy urządzili rzeź poborowych
Na terenie okupowanego Donbasu w ciągu jednej nocy zabili ponad 15 zmobilizowanych Rosjan. Do incydentu doszło 19 listopada na stanowisku w pobliżu Biłohoriwki.
Czytaj więcej
Ukraiński Kanał 24 poinformował, że 19 listopada najemnicy z Grupy Wagnera rozstrzelali 19 poborowych, którzy odmówili wykonania rozkazu.
Meta na rosyjskiej liście organizacji ekstremistycznych
Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości dodało Meta – firmę macierzystą Facebooka, Instagrama i WhatsAppa – do swojego rejestru organizacji „ekstremistycznych”.
Na liście znajduje się obecnie ponad 100 firm i organizacji.
Czytaj więcej
Amerykański gigant internetowy Meta znalazł się w rejestrze organizacji ekstremistycznych. Kremlowi nie podobały się antywojenne wpisy i komentarze na portalach społecznościowych Facebook i Instagram. Uznał je za zagrożenie swojej władzy.
Ewakuacja pacjentów ze szpitali w ostrzeliwanym Chersoniu
Dzieci leczone w Chersońskim Regionalnym Szpitalu Klinicznym zostały przewiezione do Mikołajowa, a pacjenci z Chersońskiego Regionalnego Szpitala Psychiatrycznego - do Odessy,
11 rosyjskich okrętów w gotowości bojowej na Morzu Czarnym
Marynarka Wojenna Ukrainy poinformowała, że zgrupowanie rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym liczy obecnie 11 okrętów, ale żaden z nich nie jest uzbrojony w pociski manewrujące Kalibr.
Szefowa MSW Francji poinformowała, że jej kraj wysłał 100 generatorów Ukrainie
"Aby pomóc mieszkańcom (Ukrainy) przetrwać, Francja wysyła 100 potężnych generatorów (prądotwórczych - red.) Ukrainie, w czasie gdy Rosja chce uczynić z zimy broń na wojnie" - napisała Catherine Colonna na Twitterze.
Bundestag uzna wielki głód na Ukrainie za ludobójstwo
Przygotowano projekt uchwały w tej sprawie. Głosowanie zaplanowano na przyszły tydzień
Czytaj więcej
Hołodomor powinien "dołączyć do listy nieludzkich zbrodni popełnionych przez systemy totalitarne, w trakcie których w Europie, zwłaszcza w pierwszej połowie XX wieku, wymordowano miliony istnień ludzkich" - zapisano w projekcie wniosku, który widziała gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Putin wzywa informatyków do powrotu do domu
Rosyjski prezydent twierdzi, że jego kraj nie potrzebuje zachodnich technologii.
Czytaj więcej
Kreml twierdzi, że bez zachodnich technologii rosyjski sektor IT sobie radzi. Jednak wciąż zaledwie 20 proc. oprogramowania wykorzystywanego w Rosji ma krajowe odpowiedniki.
Putin mówi matkom rosyjskich żołnierzy, że "dzieli ich ból"
Według danych przekazywanych przez ukraiński Sztab Generalny Rosjanie stracili na Ukrainie ponad 80 tysięcy żołnierzy, obecnie na ukraińskich frontach ginąć mają również żołnierze objęci częściową mobilizacją ogłoszoną przez Władimira Putina 21 września.
Czytaj więcej
Prezydent Władimir Putin spotkał się w piątek z matkami żołnierzy, którzy biorą udział w działaniach wojennych na Ukrainie lub przechodzą szkolenie przed wysłaniem ich na Ukrainę. Podczas spotkania przekonywał kobiety, że "przywódcy Rosji dzielą z nimi cierpienie".
Chersoń ostrzelany przez Rosjan, są ofiary
Jurij Sobolewskij, pierwszy zastępca przewodniczącego chersońskiej rady obwodowej, ogłosił na Facebooku, że Chersoń znalazł się ponownie pod rosyjskim ostrzałem. Jak dodał są ofiary wśród cywilów.
Tunezja pomaga omijać antyrosyjskie sankcje
Korea Południowa zwiększyła import z Tunezji tzw. ligroiny. Równolegle gwałtownie wzrosły dostawy tego paliwa z Rosji do Tunezji.
Czytaj więcej
Korea Południowa, aby ominąć zachodnie sankcje, importuje rosyjskie produkty naftowe przez Tunezję.
Putin nakazuje stworzyć państwowy zasób danych z informacjami o obywatelach na potrzeby rejestracji wojskowej
Władimir Putin nakazał Ministerstwu Rozwoju Cyfryzacji i Ministerstwu Obrony Rosji, by te stworzyły państwową bazę danych zawierającą informacje o obywatelach niezbędne do uzupełnienia dokumentów związanych z rejestracją wojskową. Zasób taki ma powstać do 1 kwietnia.
Niemiecka prasa: Antyniemieckie resentymenty w Polsce ważniejsze niż jedność sojuszu
Niemiecka prasa obszernie komentuje propozycję polskiego ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka, by Niemcy przekazały swoje wyrzutnie Patriot Ukrainie, a ta rozstawiła je przy swojej zachodniej granicy. „Dla rządu PiS antyniemieckie resentymenty są niekiedy ważniejsze niż jedność zachodniego sojuszu, dobre relacje z zachodnim sąsiadem, a nawet własne bezpieczeństwo” – czytamy.
Czytaj więcej
Dla rządu PiS antyniemieckie resentymenty są niekiedy ważniejsze niż jedność zachodniego sojuszu, dobre relacje z zachodnim sąsiadem, a nawet własne bezpieczeństwo – pisze niemiecka prasa.
Coraz więcej krajów nie chce karty MIR
Władimir Putin jest zły, ale ma pomysł jak to zmienić.
Czytaj więcej
Według prezydenta Rosji globalne instytucje finansowe powinny odzwierciedlać realia wielobiegunowego świata i opierać się na zasadach otwartej demokracji.
W Kijowie uczniowie będą się uczyć tylko przy świetle dziennym
Od 28 listopada szkoły w Kijowie, zarówno organizujące zajęcia stacjonarne, jak i zdalne, będą działać od 9 do 16, tak aby uczniowie korzystali ze światła słonecznego, a nie sztucznego - informuje Kijowska Administracja Miejska na swoim kanale w serwisie Telegram. Taki reżim ma obowiązywać w szkołach co najmniej do ferii zimowych. Decyzja ma na celu uniezależnienie funkcjonowania szkół od przerw w dostawach prądu.
Ukraina gotowa na rozmowy w sprawie Krymu
Prezydent Zełenski przekazał, że każdy plan, który nie zakłada zwrotu Krymu Ukrainie, będzie stratą czasu.
Czytaj więcej
Prezydent Wołodymyr Zełenski jest gotów rozważyć warianty niemilitarnego zwrotu Krymu, ale apeluje, by nie tracić czasu na opcje, które nie zakładają deokupacji półwyspu.
W Charkowie przywrócono w pełni dostawy wody
Mieszkańcy Charkowa zostali pozbawieni dostępu do wody w wyniku rosyjskich ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną z 23 listopada.
Separatyści z Ługańska informują o wymianie jeńców
23 członków milicji ludowej samozwańczej, separatystycznej, nieuznawanej na arenie międzynarodowej Ługańskiej Republiki Ludowej, wróciło z ukraińskiej niewoli w ramach wymiany jeńców, do której doszło między Rosją a Ukrainą 23 i 24 listopada - informują separatyści. Wcześniej Ministerstwo Obrony Rosji informowało, że 23 i 24 listopada w ramach wymiany jeńców uwolniono - odpowiednio - 35 i 50 rosyjskich żołnierzy.
Premier Litwy: Negocjacje z Rosją dziś byłyby błędem jak w 2014 roku
Jeśli ktoś popełni ten sam błąd, co w 2014 roku i porozumień mińskich, nie będzie to koniec wojny, nie będzie to pokój. Wydaje mi się, że inni przywódcy mówili już publicznie o tym: nie ma innego rozumienia pokoju niż to, które prezentuje strona ukraińską. Tak, jest prawdopodobne, że w którymś momencie wojna skończy się negocjacjami, ale nikt nie może zobowiązać Ukrainy do prowadzenia negocjacji, jeśli nie ma woli prowadzenia ich przez drugą stronę - mówiła litewska premier.
Czytaj więcej
Premier Litwy, Ingrida Šimonytė, w rozmowie z agencją Ukrinform przekonywała, że "nie widzi, aby Rosja była zainteresowana negocjacjami pokojowymi".
Stoltenberg o patriotach z Niemiec: Decyzja o przekazaniu broni Ukrainie należy do państw członkowskich
Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, pytany o propozycję Polski, by patrioty z Niemiec, które miały być rozmieszczone w Polsce, zostały przekazane Ukrainie odparł, że decyzje o przekazywaniu broni Ukrainie należą do państw członkowskich Sojuszu.
Bosak o patriotach z Niemiec: Powinniśmy przyjąć tę propozycję
Krzysztof Bosak pytany był w Radiu Plus, co uważa na temat tego, że szef MON Mariusz Błaszczak zaproponował, by patrioty z Niemiec zostały rozmieszczone na Ukrainie. - Ta sytuacja jest niepoważna ze strony polskiego rządu. Mamy dziurawą obronę przeciwpowietrzną, więc każda bateria Patriot jest dla nas na wagę złota - ocenił. - Może się komuś podobać lub nie, że to jest propozycja od Niemiec. Możemy mieć o nich opinię dobrą lub złą, ale w sytuacji wojennej (...) to nie powinno mieć znaczenia i tę propozycję powinniśmy przyjąć. A jak nie ufamy żołnierzom niemieckim, to trzeba im patrzeć na ręce i wyznaczyć, gdzie mają stacjonować z tą baterią - dodał.
Czytaj więcej
- Jeżeli jakieś państwo sojusznicze proponuje, że przestawi na naszą granicę jedną ze swoich operacyjnie działających baterii Patriot, to jest to propozycja przysługi. Może się komuś podobać lub nie, że to jest propozycja od Niemiec. Możemy mieć o nich opinię dobrą lub złą, ale w sytuacji wojennej (...) to nie powinno mieć znaczenia i tę propozycję powinniśmy przyjąć. A jak nie ufamy żołnierzom niemieckim, to trzeba im patrzeć na ręce i wyznaczyć, gdzie mają stacjonować z tą baterią - stwierdził na antenie Radia Plus Krzysztof Bosak, mówiąc o rozmieszczeniu niemieckich patriotów w Polsce.
Pieskow zaprzecza planowanej mobilizacji kraju
Informacja o planach Putina, by w orędziu do Zgromadzenia Federalnego ogłosić mobilizację kraju, nie jest prawdziwa - powiedział Dmitrij Pieskow.
Czytaj więcej
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył doniesieniom o planowanym przez Władimira Putina orędziu dotyczącym mobilizacji kraju.
W poniedziałek Putin spotka się w Moskwie z prezydentem Kazachstanu
Dmitrij Pieskow poinformował, że w poniedziałek w Moskwie dojdzie do spotkania Władimira Putina z prezydentem Kazachstanu, Kasymem-Żomartem Tokajewem. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta Tokajewa w innym kraju po wygranych przez niego wyborach prezydenckich.
Stoltenberg: Putin przegrywa, dlatego sięga po coraz brutalniejsze środki
- Jeśli pozwolimy Putinowi wygrać na Ukrainie, to wszyscy przez wiele kolejnych lat będziemy płacić znacznie wyższą cenę niż teraz - mówi sekretarz generalny NATO.
Czytaj więcej
NATO nie zawiedzie w swoim wsparciu dla Ukrainy i zwiększy także swoją pomoc dla tego kraju - powiedział w piątek sekretarz generalny Jens Stoltenberg.
Szwecja: Rusza proces braci oskarżonych o szpiegowanie dla Rosji
Oskarżeni to mężczyźni w wieku 42 i 35 lat. Obaj nie przyznają się do stawianych im zarzutów.
Czytaj więcej
Były pracownik szwedzkich służb specjalnych i sił zbrojnych Szwecji, a także jego brat stają w piątek przed sądem, oskarżeni o szpiegowanie dla Rosji.
Ukrenergo: Wszystkie kontrolowane przez Ukrainę elektrownie jądrowe już podłączone do sieci
Wszystkie trzy elektrownie jądrowe, które są obecnie kontrolowane przez Ukrainę, zostały ponownie podpięte do ukraińskiej sieci energetycznej. W ciągu 1-2 dni na Ukrainie przerwy w dostawach prądu zaczną być planowane, a nie - tak jak teraz - awaryjne. Ukraińskie elektrownie jądrowe zostały odłączone od sieci po rosyjskich atakach z 23 listopada.
AP: Zaskakująca reakcja Polski ws. patriotów
"W Polsce krytycy populistycznej partii rządzącej oskarżają ją o poświęcanie bezpieczeństwa państwa w obliczu wojny w sąsiedniej Ukrainie dla wewnętrznej politycznej walki, w której wykorzystywany są antyniemieckie nastroje, co ma dać zysk w krótkiej perspektywie" - czytamy w depeszy AP.
Czytaj więcej
Polski rząd oświadczył, że antyrakietowy system (Patriot), który Niemcy chciały wysłać do Polski, powinien, zamiast tego, pojechać na Ukrainę - pisze AP odnotowując, że propozycja ta jest nierealna ponieważ "znacząco zwiększyłaby zaangażowanie NATO na Ukrainie".
Były szef biura informacji NATO w Moskwie: W NATO nie ma zgody, by Sojusz był obecny w Ukrainie
- Na dzień dzisiejszy nie da się podłączyć Ukraińców do systemu, to by oznaczało wejście do tych działań wojskowych ze strony jednego czy innego państwa członkowskiego - powiedział w rozmowie z RMF FM Robert Pszczel, były szef biura informacji NATO w Moskwie. - Można mieć różne zdanie, ale nie ma na dziś zgody politycznej większości państw członkowskich NATO, aby sojusz był obecny w sensie wojskowym w Ukrainie - zaznaczył - dodał.
Czytaj więcej
Jak podkreślił w rozmowie z RMF FM Robert Pszczel, były szef biura informacji NATO w Moskwie, "nie ma na dziś zgody politycznej większości państw członkowskich NATO, aby sojusz był obecny w sensie wojskowym w Ukrainie".
Duda chce, by niemieckie Patrioty broniły polskiego terytorium
MON proponuje, by niemieckie Patrioty przekazać Ukrainie. Prezydent chciałby, by zostały w Polsce.
Czytaj więcej
Paweł Szrot z Kancelarii Prezydenta powiedział, że prezydent Andrzej Duda wolałby, aby niemieckie zestawy obrony przeciwlotniczej Patriot broniły terytorium Polski.
Szef MSZ Wielkiej Brytanii przebywa z wizytą w Kijowie
James Cleverly zamieścił na Twitterze zdjęcie z Kijowa i podziękował za powitanie w stolicy Ukrainy szefowi MSZ tego kraju, Dmytro Kułebie.
W Odessie zawieszono funkcjonowanie transportu elektrycznego
Aby oszczędzać prąd ruch publicznego transportu elektrycznego w Odessie został zawieszony. Rankiem rada miejska informowała, że pojazdy elektryczne wróciły na trasy.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 86 150 żołnierzy, 2 899 czołgów, 5 844 pojazdy opancerzone, 1 895 zestawów artyleryjskich, 395 wyrzutni rakiet, 209 zestawów przeciwlotniczych, 278 samolotów, 261 śmigłowców, 1 553 bezzałogowe statki powietrzne, 531 pocisków manewrujących, 16 jednostek nawodnych, 4 404 pojazdy (w tym cysterny) i 163 jednostki sprzętu specjalnego.
Ile inwazja na Ukrainę kosztowała Rosję?
Z wyliczeń magazynu "Forbes" wynika, że od lutego Rosjanie przeznaczyli na prowadzenie wojny ok. 82. mld dolarów.
Czytaj więcej
W ciągu dziewięciu miesięcy inwazji na Ukrainę Rosja wydała na wojnę 82 mld dolarów, co stanowi około jednej czwartej dochodów Rosji z ubiegłorocznego budżetu - podaje Forbes.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 7,959 mln osób
Tylko w ciągu ostatniej doby do Polski wjechało z Ukrainy 22,5 tys. osób - podaje Straż Graniczna. Jednocześnie z Polski, w ciągu ostatniej doby, wyjechało na Ukrainę 18 tys. osób, a od 24 lutego - ponad 6,153 mln.
Brytyjski minister obrony: Ukraińcy nie powinni zwalniać zimą
Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii uważa, że Ukraina powinna wykorzystać przewagę nad Rosjanami, którzy będą mieli problemy z prowadzeniem walk w warunkach zimowych
Czytaj więcej
Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace doradził ukraińskiej armii, by wykorzystała swoją przewagę nad Rosjanami i nie wstrzymywała zimą działań ofensywnych.
Suski o rozmieszczeniu w Polsce patriotów z Niemiec: Z naszego punktu widzenia to bez znaczenia
- Gdyby Niemcy rzeczywiście chcieli wesprzeć Europę przed agresją rosyjską to bez wahania przekazaliby (patrioty) Ukrainie - mówił w TVP1 Marek Suski.
Czytaj więcej
Niemcy zachowują się żałośnie ws. wojny na Ukrainie - mówił w rozmowie z TVP1 wiceszef klubu parlamentarnego PiS Marek Suski.
Brytyjski resort obrony: Duże straty wśród rosyjskich rezerwistów
Wcieleni do rosyjskiej armii w ramach częściowej mobilizacji rezerwiści prawdopodobnie ponoszą ciężkie straty, po tym jak skierowano ich do kopania okopów pod ciężkim ogniem artyleryjskim wokół miasta Swatowe w obwodzie ługańskim. W obwodzie donieckim ginie wielu rezerwistów w czasie natarć na dobrze przygotowane pozycje obronne ukraińskiej armii wokół Bachmutu.
Wiceszef MSZ: Niemcy mogliby przekazać więcej systemów IRIS-T Ukrainie
- To pan premier Mariusz Błaszczak wie, jaką ofertę przedstawili Niemcy, czy jest ona kompatybilna z potrzebami polskimi - tak Marcin Przydacz odpowiedział na pytanie dlaczego szef MON zmienił decyzję ws. rozmieszczenia w Polsce patriotów z Niemiec.
Czytaj więcej
To pan premier Mariusz Błaszczak wie, jaką ofertę przedstawili Niemcy, czy jest ona kompatybilna z potrzebami polskimi - mówił w rozmowie z Polsat News wiceszef MSZ, Marcin Przydacz.
Angela Merkel przekonuje, że nie była w stanie wpłynąć na Putina
Dla Putina liczy się tylko siła - mówi była kanclerz Niemiec.
Czytaj więcej
Była kanclerz Niemiec Angela Merkel broniła swojej polityki wobec Rosji przed lutową inwazją na Ukrainę, mówiąc, że zabrakło jej sił, by wpłynąć na Władimira Putina.
Rosyjska armia ostrzelała rejon nikopolski
Gubernator obwodu dniepropietrowskiego na swoim kanale w serwisie Telegram pisze o nocnym ostrzale rejonu nikopolskiego przez Rosjan przy użyciu wyrzutni rakiet Grad i ciężkiej artylerii. Na rejon nikopolski miało spaść ponad 70 pocisków. W wyniku ostrzału nikt nie ucierpiał.
11 rosyjskich lotnisk zamkniętych dla lotów cywilnych co najmniej do 3 grudnia
Rosawiacja, Rosyjska Federalna Agencja Transportu Lotniczego poinformowała, że 11 lotnisk w południowej i środkowej Rosji pozostanie zamkniętych dla lotów cywilnych co najmniej do 3 grudnia. Lotniska te są zamknięte dla lotów cywilnych od 24 lutego. Chodzi o lotniska w Biełgorodzie, Briańsku, Woroneżu, Krasnodarze, Kursku, Rostowie i Symferopolu.
Nad ranem Rosjanie ostrzelali przedmieścia Zaporoża
Ołeksandr Staruch, gubernator obwodu zaporoskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że nad ranem "rosyjskie bękarty znów wymierzyły rakiety w przedmieścia Zaporoża". Przed atakiem w mieście ogłoszono alarm powietrzny. Zaporoże zostało też ostrzelane w nocy z czwartku na piątek - rakiety spadły w pobliżu szpitala.
Krym: Rosyjska obrona przeciwlotnicza aktywna w rejonie Armiańska
O ostrzale informuje Wasilij Teliżenko, szef lokalnych władz okupacyjnych, na swoim kanale w serwisie Telegram - podaje TASS.
Czytaj więcej
Rosyjska obrona przeciwlotnicza była aktywna w piątek rano w rejonie miasta Armiańsk, na północy okupowanego przez Rosjan Krymu.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Lotnictwo i artyleria atakują Rosjan
W ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 12 uderzeń na zgrupowania rosyjskich sił, broni i sprzętu wojskowego oraz dwie pozycje ukraińskich zestawów przeciwlotniczych - informuje Sztab Generalny armii Ukrainy. W tym samym czasie ukraińska artyleria ostrzelała m.in. cztery rosyjskie posterunki, punkt przeładunku broni i sprzętu wojskowego i skład amunicji.
57,7 proc. Polaków uważa, że uchodźcy powinni ponosić część kosztów pobytu w Polsce
Najwięcej (62 proc.) w grupie zwolenników rządu, ale nieco tylko mniej – 56 proc. – wśród wyborców partii opozycyjnych i 52 proc. w grupie niezdecydowanych. Co ciekawe, największą grupę stanowią osoby w wieku 40–49 lat (aż 78 proc. jest za) i ze wsi (70 proc.).
Czytaj więcej
Coraz wyższe koszty życia zmieniają nasz stosunek do pomocy uchodźcom z Ukrainy.
Rosyjscy parlamentarzyści powołali ruch społeczny Kulturalny Front Rosji
Na jego czele stanął rosyjski aktor Nikołaj Burlajew, który w Dumie zajmuje stanowisko wiceszefa komisji ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Zapowiedział, że organizacja ma skłonić działaczy kultury do znacznie większej aktywności i wsparcia żołnierzy na froncie wojny przeciwko Ukrainie. Ma też zmobilizować do tego przedstawicieli „czołowych konfesji religijnych” w Rosji.
Czytaj więcej
Władze w Moskwie mobilizują piosenkarzy, pisarzy i aktorów. Mają podnosić morale rosyjskich żołnierzy nad Dnieprem.
Niszczenie ukraińskiej infrastruktury, głównie energetycznej, będzie miało ciężkie następstwa
Część ekspertów, dziennikarzy i zwykłych internautów zaczyna podejrzewać, że Putin chce doprowadzić do masowej migracji Ukraińców z kraju - pisze dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej", Andrzej Łomanowski.
Czytaj więcej
Czy Władimir Putin chce rakietowymi atakami na początku zimy doprowadzić do wyludnienia Ukrainy?
Otocznie prezydenta Dudy było zaskoczone deklaracją szefa MON Mariusza Błaszczaka ws. patriotów
Na początku tygodnia, gdy Niemcy zaproponowali skierowanie do Polski baterii rakiet Patriot pozytywnie ocenili ją, zarówno prezydent RP Andrzej Duda, jak i szef MON.
Czytaj więcej
Szef MON proponuje, aby Niemcy swoje baterie Patriot przekazali na Ukrainę, a nie do Polski. Spór o rozmieszczenie baterii Patriot zaognił relacje z Niemcami, ale pomiędzy MON, a Pałacem Prezydenckim.
Ambasador Niemiec: Niemcy już dostarczyły Ukrainie nowoczesny system obrony przeciwlotniczej Iris-T
Niemcy przedstawiły Polsce tę ofertę w dobrej wierze, jako zaangażowany sojusznik Polski. Zrobiliśmy tak dlatego, że polskie bezpieczeństwo jest zagrożone, a my chcemy pomóc. Baterii Patriot jest jednak niewiele. Są przez to niezwykle cenne. Zaoferowanie ich dla zabezpieczenia polskiej przestrzeni powietrznej jest wyrazem wielkiego znaczenia, jakie rząd w Berlinie przywiązuje do Polski. Polska odpowiedź, która została nam przekazana w środę wieczorem równolegle listem i poprzez konto na Twitterze ministra obrony Błaszczaka, jest trudna do zrozumienia - mówi ambasador Niemiec w Polsce, Thomas Bagger, w rozmowie z Jędrzejem Bieleckim.
Czytaj więcej
Rozmieszczenie baterii Patriot poza obszarem NATO nie jest realistyczne – mówi Thomas Bagger, ambasador Niemiec w Warszawie.
Straż Graniczna Ukrainy: Nie widać wzmożonego ruchu na granicy po atakach rakietowych
Ukraińska Straż Graniczna nie odnotowała wzrostu liczby mieszkańców Ukrainy opuszczających kraj po zmasowanym ostrzale rakietowym kraju przez Rosjan, po których większość terytorium Ukrainy pozbawiona była dostaw prądu, ciepła i wody. Leonid Baran, dyrektor Departamentu Ochrony Granicy Państwowej w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy mówił, że na granicy nie zauważono kolejek samochodów przed przejściami granicznymi. Liczba osób opuszczających Ukrainę kolejną w listopadzie miała zmniejszyć się o 11 proc. w stosunku do października.
Ukraińcy zniszczyli zestaw przeciwlotniczy S-300, z którego Rosjanie ostrzelali szpital w Wilnanśku
Mer Melitopola, Iwan Fedorow, na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że ukraińska armia zniszczyła zestaw przeciwlotniczy S-300, który Rosjanie wykorzystali do ostrzału Wilnianśka. W Wilnianśku, 23 listopada, pocisk wystrzelony przez zestaw S-300 spadł na oddział położniczy szpitala zabijając niemowlę. Z wpisu Fedorowa wynika, że zestaw znajdował się we wsi Zeleny Jar. Ukraińska artyleria miała zniszczyć go 23 listopada, ok. godziny 13:40.
Rosyjski okręt podwodny Magadan niszczył cele ćwiczebne na Morzu Japońskim pociskami Kalibr
Okręt Magadan, uzbrojony w pociski Kalibr, dołączył do Floty Pacyfiku 9 października. Magadan, który wszedł do służby w 2021 roku, to trzeci rosyjski okręt projektu 636.3, który pełni służbę we Flocie Pacyfiku.
Czytaj więcej
Rosyjski okręt podwodny projektu 636.3 Magadan wystrzelił pociski manewrujące Kalibr w kierunku celów ćwiczebnych znajdujących się na morzu i u wybrzeży Morza Japońskiego - informuje rosyjski resort obrony.
W obwodzie donieckim przywrócono dostawy prądu
Spółka energetyczna DTEK poinformowała, że w obwodzie donieckim przywrócono dostawy prądu. Nadal może jednak dochodzić do awaryjnych przerw w dostawach prądu spowodowanych walkami, które toczą się na terytorium obwodu. Obwód doniecki był pozbawiony prądu po rosyjskim ataku rakietowym z 23 listopada, którego celem była infrastruktura krytyczna Ukrainy.
W Bachmucie, o który toczą się obecnie walki, przebywa 306 dzieci
Policja obwodu donieckiego informuje, że Rosjanie nie ustają w próbach zdobycia Bachmutu. "Tylko w ostatnim tygodniu okupanci przeprowadzili co najmniej 14 zmasowanych ataków na budynki mieszkalne. Dwie osoby zginęły na miejscu, 11 doznało obrażeń" - czytamy na profilu policji z obwodu donieckiego na Facebooku. Policjanci zwracają uwagę, że w mieście i na jego przedmieściach przebywa obecnie ok. 15 tys. osób, w tym 306 dzieci. W całym rejonie bachmuckim przebywa obecnie ponad 2 tysiące dzieci. - Apelujemy do rodziców: uratujcie swoje dzieci. Zgodnie z prawem dorośli są zobowiązani zapewnić bezpieczeństwo i właściwe warunki życia dziecku. Jeśli decydujecie się pozostać pod ostrzałem, dziecko musi zostać ewakuowane w towarzystwie rodzica lub opiekuna. Policja zorganizuje wyjazd, rząd zapewni darmowe zakwaterowanie i pomoc socjalną - oświadczył Rusłan Osypenko, szef Głównego Dyrektoriatu Policji w obwodzie donieckim.
Zełenski: Są odcinki frontu, na których przygotowujemy się do natarcia
- Sytuacja na linii frontu była analizowana bardzo ostrożnie i szczegółowo w czasie spotkania Sztabu. Niezależnie od tego jak trudne to jest, utrzymujemy kluczowe odcinki na wszystkich kierunkach. Nasi chłopcy walczą dzielnie. Są odcinki, na których przygotowujemy się do natarcia - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Zełenski dodał, że ukraińska armia "obserwuje jak okupanci starają się rozmieścić dodatkowe siły" na Ukrainie. - Robimy wszystko, by "redukować" te siły - podkreślił. Zełenski zarzucił też Rosjanom, że ci "nie wiedzą jak walczyć", a jedyne co umieją to terroryzować. - Terror energetyczny, lub terror artyleryjski, lub terror rakietowy - to wszystko do czego zdegradowała się Rosja pod wodzą obecnych przywódców - podsumował.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywa do odebrania głosu Rosji w sprawach, dotyczących jej agresji na Ukrainę.