Robert Pszczel: W NATO nie ma zgody, by Sojusz był obecny w Ukrainie

Jak podkreślił w rozmowie z RMF FM Robert Pszczel, były szef biura informacji NATO w Moskwie, "nie ma na dziś zgody politycznej większości państw członkowskich NATO, aby sojusz był obecny w sensie wojskowym w Ukrainie".

Publikacja: 25.11.2022 09:37

Robert Pszczel: W NATO nie ma zgody, by Sojusz był obecny w Ukrainie

Foto: PAP/Paweł Supernak

adm

Robert Pszczel, były szef biura informacji NATO w Moskwie, odniósł się w RMF FM do tego, że szefowa niemieckiego MON stwierdziła wczoraj, że proponowane Polsce baterie rakiet Patriot są do wykorzystania wyłącznie na terenie NATO. Szef polskiego MON-u chciał najpierw przyjąć Patrioty, potem zaproponował jednak, by Berlin przekazał je Ukrainie.

- Na dzień dzisiejszy nie da się podłączyć Ukraińców do systemu, to by oznaczało wejście do tych działań wojskowych ze strony jednego czy innego państwa członkowskiego - powiedział Pszczel. - Wszyscy członkowie NATO funkcjonują w ramach tak zwanego systemu zintegrowanej obrony powietrznej. To, co się pokazuje – w uproszczeniu – na ekranie w jednym miejscu, trafia do wszystkich. I jeśli jest jakiś podłączony element systemu, to on znowu służy wspólnej obronie. To jest dość istotne - dodał. - Druga sprawa to oczywiście jest sprawa niebagatelna, czyli w ogóle obecności wojskowej NATO w Ukrainie. I tutaj można mieć różne zdanie, ale nie ma na dziś zgody politycznej większości państw członkowskich NATO, aby sojusz był obecny w sensie wojskowym w Ukrainie - zaznaczył. 

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Konflikty zbrojne
Jak rosyjski dron trafił do USA? Pomógł Radosław Sikorski i polscy żołnierze
Konflikty zbrojne
Gen. Mieczysław Bieniek: Pierwszy raz słyszę o takich negocjacjach
Konflikty zbrojne
USA mogą osierocić Europę
Konflikty zbrojne
Rosyjski opozycjonista: Druga Jałta jest możliwa. I byłaby lepsza niż całkowity chaos
Konflikty zbrojne
Trzy lata wojny: Ukraińcy są wyczerpani. Nadzieja jest, ale ostrożna