„Trzeba sobie móc pozwolić na luksus odrzucenia pomocy sojusznika” – pisze, zwracając uwagę na odmienne potrzeby w zakresie bezpieczeństwa innego sąsiada Polski – Słowacji (gdzie od kwietnia br. stacjonują niemieckie Patrioty – red.).
Jak czytamy dalej, niemiecka oferta pomocy Polsce była uzasadniona. To, że ostatnie uderzenie rakietowe na terytorium Polski było najwyraźniej błędnie wystrzelonym ukraińskim pociskiem, nie oznacza, że wojna nie może się kiedyś rozprzestrzenić na terytorium Sojuszu (Północnoatlantyckiego) – pisze Busse. I dodaje, że aby być na to przygotowanym, a przede wszystkim odstraszyć Moskwę, każde wzmocnienie wschodniej flanki NATO ma sens. Polska propozycja dostarczenia systemu Patriot do Ukrainy, to „jasna wymówka” – ocenia autor. Bowiem szkolenie ukraińskich załóg zajęłoby znacznie więcej czasu i pozbawiłoby Bundeswehrę, a tym samym i NATO, systemu broni, którego nie ma w nadmiarze – zauważa „FAZ”.
„SZ”: nowa odsłona konfliktów
„Warszawa irytuje Berlin” – pisze na pierwszej stronie „Sueddeutsche Zeitung” („SZ”) o „nowych rozdźwiękach” w stosunkach polsko-niemieckich. Według informacji dziennika polska propozycja przekazania Patriotów Ukrainie zaskoczyła rząd w Berlinie. Gazeta cytuje przewodniczącą komisji obrony w Bundestagu, Agnes-Marie Strack-Zimmermann, która podkreśliła, że niemiecka oferta pomocy nie polegała na tym, by umieszczać je w Ukrainie.
„Dla mnie to kuriozalne, jak odmiennie można ze sobą rozmawiać” – powiedziała. Zastosowanie Patriotów wymaga wyszkolonego personelu; to około 90 żołnierzy dla każdego systemu, a niemiecka oferta pod adresem Polski obejmuje trzy systemy Patriot – czytamy w „SZ”.
Jak piszą autorzy Daniel Broessler i Mike Szymanski, dyskusja o Patriotach to kolejna odsłona tarć na linii Warszawa-Berlin. Przypominają, że niemiecki rząd odmówił dostarczenia Polsce w ramach „wymiany okrężnej” nowoczesnych czołgów Leonard 2 za przekazane Ukrainie czołgi produkcji sowieckiej. Rząd PiS zarzuca też Berlinowi niewystarczające wsparcie dla Ukrainy w postaci dostaw broni i niedotrzymywanie obietnic.