Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, nazywa Rosję największą organizacją terrorystyczną na świecie.
Kończymy poniedziałkową relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Liczba ofiar śmiertelnych ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku wzrosła do 15
Według oficjalnych informacji rannych jest 58 osób.
Miedwiediew o trzeciej wojnie światowej
- Dla nas Krym jest częścią Rosji. I to na zawsze. Każda próba wkroczenia na Krym oznacza wypowiedzenie wojny naszemu krajowi - powiedział wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew w wywiadzie dla rosyjskiego tygodnika "Argumienty i Fakty".
Czytaj więcej
Dla nas Krym jest częścią Rosji. I to na zawsze. Każda próba wkroczenia na Krym oznacza wypowiedzenie wojny naszemu krajowi - powiedział wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew w wywiadzie dla rosyjskiego tygodnika "Argumienty i fakty".
Putin weźmie udział w szczycie G20
Przyjął zaproszenie prezydenta Indonezji, który jest gospodarzem szczytu,
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin przyjął zaproszenie przywódcy Indonezji Joko Widodo na szczyt G20, który odbędzie się w dniach 15-16 listopada na Bali
Rosyjski dyplomata: Atak na Krzemieńczuk to prowokacja
Czytaj więcej
Wygląda na to, że mamy do czynienia z nową ukraińską prowokacją w stylu Buczy - stwierdził Dmitrij Poljański, pierwszy zastępca przedstawiciela Rosji przy ONZ.
Liderzy G7 potępiają atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku
"Nie spoczniemy, dopóki Rosja nie zakończy okrutnej i bezsensownej wojny z Ukrainą" - napisali przywódcy G7.
Zełenski: Atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku to jeden z najbardziej zuchwałych aktów terrorystycznych w historii Europy
To nie było pomyłkowe uderzenie rakietami, to wykalkulowany rosyjski atak - mówił o ataku prezydent Wołodymyr Zełenski.
Czytaj więcej
Dzisiejszy rosyjski strajk na centrum handlowe w Krzemieńczuku to jeden z najśmielszych aktów terrorystycznych w historii Europy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Duda: odpowiedzią na ostrzelanie Krzemieńczuka powinno być zwiększenie pomocy dla Ukrainy
"W przeddzień szczytu NATO w Madrycie Rosja popełniła właśnie kolejną zbrodnię wojenną na ludności cywilnej" - napisał Andrzej Duda.
Ojciec skazanego na śmierć Marokańczyka apeluje do Putina o pomoc w uwolnieniu jego syna
O uwolnienie syna zwrócił się do Putina ojciec skazanego Marokańczyka, Taher Saadoun.
Czytaj więcej
Ojciec Marokańczyka skazanego na karę śmierci w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do interwencji w celu uratowania jego syna.
Osiem osób zginęło w Lisiczańsku
Co najmniej osiem osób zginęło, a 42 zostały ranne, gdy rosyjska rakieta uderzyła w tłum czekający na wodę z cysterny - powiedział Serhij Hajdaj, szef regionalnej administracji wojskowej Ługańska.
Hajdaj stwierdził, że rakiety zostały wystrzelone z systemu MLRS "Huragan".
Miedwiediew o "służalczych pokłonach Litwy"
Litwa skłoniła się służalczo przed amerykańskimi dobroczyńcami, po raz kolejny pokazując swoją głupią rusofobiczną postawę - oświadczył Dmitrij Miedwiediew.
Czytaj więcej
W odpowiedzi na litewski zakaz tranzytu do Kaliningradu Moskwa może podjąć działania gospodarcze, które odetną bałtyckiego sąsiada od tlenu - stwierdził Dmitrij Miedwiediew, zastępca szefa Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.
Blinken: Świat jest przerażony dzisiejszym atakiem
"Świat jest przerażony dzisiejszym atakiem rakietowym Rosji, który jako ostatnie z serii okrucieństw uderzył w zatłoczone ukraińskie centrum handlowe" - napisał sekretarz stanu Antony Blinken,
Zapewnił o pomocy USA dla Ukrainy w pociągnięciu wszystkich winnych tej zbrodni do odpowiedzialności.
Rośnie liczba zabitych i rannych w Krzemieńczuku
Zmarła 11. ofiara rosyjskiego ataku na centrum handlowe. To ranny, który umarł po przewiezieniu do szpitala. Liczba rannych wzrosła do 58.
Rosyjska stacja arktyczna ugina się pod sankcjami
Rosyjski odpowiednik Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powstanie w Arktyce. Od inwazji Rosji na Ukrainę koszt budowy stacji urósł 2,5-krotnie, m.in. przez sankcje międzynarodowe, ale też przez rosyjskie zaniedbania – brak wyliczeń warunków pogodowych i glebowych w miejscu budowy stacji.
Czytaj więcej
Rosyjski odpowiednik Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powstanie w Arktyce. Od inwazji Rosji na Ukrainę koszt budowy stacji urósł 2,5-krotnie, m.in. przez sankcje międzynarodowe, ale też przez rosyjskie zaniedbania – brak wyliczeń warunków pogodowych i glebowych w miejscu budowy stacji.
Miasto w obwodzie czerniowieckim chce nadać ulicy imię Borisa Johnsona
Władze miasta Kocmań w obwodzie czerniowieckim chcą nazwać dotychczasową ulicę Iwana Turgieniewa imieniem Borisa Johnsona.
"Boris Johnson stał się jednym z najbardziej konsekwentnych sojuszników narodu ukraińskiego w walce o wolność, eliminując w ten sposób zagrożenia dla światowej demokracji i życia milionów ludzi na całym świecie oraz przekonując światową społeczność, że kompromisy z agresorem są niekorzystne dla Ukrainy" - brzmi fragment wniosku złożonego w tej sprawie do Rady Miejskiej.
Centrum handlowe w Krzemieńczuku trafione pociskiem z czasów ZSRR
Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały, że centrum handlowe w Krzemieńczuku zostało trafione przez radziecki pocisk Ch-22 wystrzelony z bombowca Tu-22M3, lecącego nad obwodem kurskim w Rosji. Eksperci podkreślają, że te przestarzałe pociski charakteryzują się bardzo niską celnością. „Ch-22 rozpędzający się do prędkości rzędu 4 Mach w swoim locie nurkowym do celu jest w stanie chybić nie o kilkadziesiąt metrów, a nawet nie kilkaset, a ponad 5 km” - pisał niedawno portal chip.pl.
Johnson o ataku rakietowym w Krzemieńczuku
- Putin musi zdać sobie sprawę, że jego zachowanie tylko wzmocni determinację Ukrainy - powiedział brytyjski premier.
Czytaj więcej
Putin musi zdać sobie sprawę, że jego zachowanie tylko wzmocni determinację Ukrainy i każdego innego kraju G7, by stać przy Ukrainie tak długo, jak to będzie potrzebne - powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson po ataku rakietowym na Krzemieńczuk.
Liczba ofiar ataku rakietowego na Krzemieńczuk wzrosła do 10
Lokalne media poinformowały, że potwierdzono już co najmniej 10 ofiar rosyjskiego ataku rakietowego na centrum handlowe w Krzemieńczuku. Co najmniej 40 osób odniosło obrażenia.
Kolejny ostrzał obrzeży Charkowa. Trzy osoby nie żyją
Co najmniej trzy osoby zginęły, a 15 zostało rannych w ponownym ostrzeliwaniu przez siły rosyjskie obszaru na obrzeżach Charkowa, poinformowały ukraińskie władze.
Według biura burmistrza i administracji regionalnej rosyjska artyleria uderzyła w Północną Saliwkę, dzielnicę mieszkalną na północno-wschodnich obrzeżach miasta.
Cyberatak na litewskie instytucje państwowe
Atak ma charakter zemsty.
Czytaj więcej
W poniedziałek litewskie instytucje państwowe i prywatne zostały dotknięte atakiem cybernetycznym typu „odmowa usługi” - poinformowało Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego.
Na Ukrainę sprowadzono ponad 200 tys. aut w niespełna 3 miesiące
Dane o liczbie samochodów sprowadzonych na Ukrainę po wprowadzeniu preferencyjnych przepisów podał wiceprzewodniczący komisji ds. polityki celnej.
Czytaj więcej
Po zniesieniu obowiązku płacenia VAT-u, akcyzy i cła Ukraińcy sprowadzili z Europy 211 tysięcy samochodów - poinformował deputowany Rady Najwyższej Ukrainy zasiadający w komisji ds. polityki podatkowej i celnej.
Rosja wydala greckich dyplomatów
Na opuszczenie kraju dostali 8 dni,
Czytaj więcej
Rosja zdecydowała o wydaleniu ośmiu greckich dyplomatów i dała im osiem dni na opuszczenie kraju - poinformowało dziś rosyjskie MSZ.
Nagranie ze środka centrum w Krzemieńczuku pokazuje skalę zniszczeń
Centrum handlowe „Amstor” w Krzemieńczuku zostało zaatakowane dwoma rakietami, co zdaniem analityków redukuje do zera możliwość pomyłki, a wskazuje na celowy atak na ten obiekt.
Zełenski: Liczba ofiar w Krzemieńczuku nie do wyobrażenia
„Rosja nadal obciąża zwykłych obywateli swoją bezsilnością” - stwierdził prezydent Ukrainy, komentując atak rakietowy Rosjan na centrum handlowe w Krzemieńczuku, setki kilometrów od linii frontu.
Czytaj więcej
Rosja uderzyła w centrum handlowe w Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim. W momencie ataku przebywało tam ponad tysiąc cywilów – poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zginęło co najmniej 11 osób.
Rosjanie mają już swój zamiennik marki Lays
Kolejne rosyjskie „odpowiedniki” trafiają na półki sklepowe po wycofaniu się zachodnich koncernów z tego kraju. Po napojach nadszedł czas na chipsy – na miejsce marki Lays pojawiła się marka… Layc.
Czytaj więcej
Marka Lays zniknęła z półek rosyjskich sklepów. Na jej miejsce pojawiła się więc marka Layc.
Nieoficjalnie: Rosjanie zbombardowali centrum handlowe w Krzemieńczuku
Według pierwszych informacji w wyniku ataku rakietowego na obiekt cywilny zginęły co najmniej trzy osoby
Mer miasta w pierwszym komunikacie na Telegramie poinformował, że atak rakietowy "nastąpił w bardzo zatłoczonym miejscu, które jest w 100 proc. niezwiązane z operacjami wojskowymi".
G7: Sankcje na Rosję będą stosowane tak długo, jak to konieczne
We wspólnym oświadczeniu liderzy G7 zadeklarowali dalsze wspieranie Ukrainy.
Czytaj więcej
Liderzy grupy G7 zadeklarowali dalsze finansowe, humanitarne, wojskowe i dyplomatyczne wspieranie Ukrainy oraz utrzymanie i nałożenie kolejnych sankcji na Rosję.
Mer Mariupola ostrzega mieszkańców przed jedzeniem gołębi
Mieszkańcy zrujnowanego miasta z powodu braku żywności polują na gołębie.
Czytaj więcej
Rosjanie urządzili mieszkańcom Mariupola głodowe igrzyska – napisał w mediach społecznościowych mer Wadym Bojczenko.
Ukraina zawiesza niektóre porozumienia z Rosją dotyczące bezpieczeństwa jądrowego
Odpowiedni dekret podpisał 24 czerwca Ołeh Korikow, pełniący obowiązki szefa Państwowego Inspektoratu Regulacji Jądrowej Ukrainy.
Czytaj więcej
W szczególności strona ukraińska wypowiada umowę z Rosją o wymianie informacji i współpracy w zakresie regulacji bezpieczeństwa w wykorzystaniu energii jądrowej w celach pokojowych.
Rosja zaprzecza, by atakowała budynek mieszkalny w Kijowie
W niedzielę rosyjskie pociski spadły na Kijów. Trafiony został m.in. budynek mieszkalny w rejonie szewczenkowskim. W poniedziałek rosyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło, że cztery precyzyjne pociski wystrzeliwane z powietrza uderzyły w zakłady Artem, produkujące pociski do ukraińskich wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. "Według obiektywnych danych kontrolnych wszystkie cztery pociski osiągnęły cel. Infrastruktura cywilna miasta Kijowa w wyniku użycia broni precyzyjnej nie została uszkodzona" - twierdzi Ministerstwo Obrony Rosji. Według tego źródła, w celu przechwycenia nadlatujących pocisków strona ukraińska użyła broni przeciwlotniczej - "ponad 10 pocisków" wystrzelonych z systemów S-300 i Buk-M1. Według Rosji, dwa pociski przeciwlotnicze S-300 zostały zestrzelone przez Buk, a "przypuszczalnie jeden z zestrzelonych pocisków spadł na budynek mieszkalny". W wyniku uderzenia rakietowego w ośmiopiętrowy budynek mieszkalny w Kijowie w niedzielę zginęła jedna osoba, a sześć zostało rannych. Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył, że szczyt G7 powinien odpowiedzieć na rosyjski ostrzał Ukrainy kolejnymi sankcjami na Rosję i dostawami ciężkiej broni dla Kijowa.
Obrońca Siewierodoniecka: Decyzja o wycofaniu trudna, ale taki był rozkaz
- Kiedy walczysz o każdą ulicę... każdy skrawek ziemi staje się twoim domem i walczysz o niego do końca. To było trudne (decyzja o wycofaniu - red.), ale taki był rozkaz, a to znaczy, że to właściwa rzecz - mówił w rozmowie z Reuterem ukraiński żołnierz Anton, jeden z ostatnich, którzy opuścili Siewierodonieck.
Czytaj więcej
Jeden z ostatnich ukraińskich żołnierzy, który opuścił Siewierodonieck, relacjonuje w rozmowie z agencją Reutera, że miasto opuszczał w łodzi z poczuciem żalu, że tyle wysiłków włożonych w obronę miasta poszło na marne.
Niepewna przyszłość patrolowców typu Wasilij Bykow
Patrolowce typu Wasilij Bykow, mimo nowoczesnej sylwetki, nie są okrętami zdolnymi w obecnej konfiguracji do udziału w pełnoskalowym konflikcie.
Czytaj więcej
W połowie czerwca rosyjska agencja prasowa TASS, powołując się źródło w kompleksie wojskowo-przemysłowym, przekazała dwie istotne informacje dotyczące przyszłości patrolowców proj. 22160 Wasilij Bykow.
Wyspa Węży. Doniesienia o ukraińskim ostrzale
Rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Południe Natalia Humeniuk oświadczyła, że wojska ukraińskie w nocy przeprowadziły skuteczny ostrzał celów na Wyspie Węży. Według tego źródła, trafiony został zestaw artyleryjsko-rakietowy Pancyr-S1.
Przed szczytem w Madrycie Turcja nie ustąpi ws. Szwecji i Finlandii?
Przed szczytem Urzędnicy i dyplomaci, z którymi rozmawiał Reuters, nie wykluczają, że Turcja, Finlandia i Szwecja osiągną porozumienie w ostatniej chwili, tuż przed szczytem NATO. Ale - jak zauważa agencja - rzecznik tureckiego prezydenta, Ibrahim Kalin tydzień temu powtórzył, że Turcja czeka na wiążące kroki i nie uważa, aby porozumienie musiało zostać osiągnięte przed szczytem w Madrycie.
Czytaj więcej
W czasie szczytu NATO w Madrycie raczej nie dojdzie do przełomu ws. sprzeciwu Turcji na rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego o dwa kraje nordyckie, Finlandię i Szwecję - informuje Reuters powołując się na tureckich urzędników i zachodnich dyplomatów.
Żołnierzy sił szybkiego reagowania NATO ma być znacznie więcej
- Przekształcimy Siły Odpowiedzi NATO i zwiększymy liczbę naszych sił szybkiego reagowania do znacznie ponad 300 tysięcy - oświadczył sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.
Czytaj więcej
Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg zapowiedział, że liczebność sił szybkiego reagowania NATO wzrośnie z obecnych 40 do ponad 300 tys. żołnierzy.
UE przekaże Ukrainie sprzęt medyczny i ochronny wart 11,3 mln euro
Unia Europejska, na prośbę rządu Ukrainy, przekazuje Kijowowi ze swoich rezerw strategicznych sprzęt medyczny, a także sprzęt ochronny związany z zagrożeniem chemicznym, biologicznym i nuklearnym - poinformował unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego, Janez Lenarčič. - Pracownicy szpitali i zakładów ochrony zdrowia pracują pod ostrzałem i musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby dostarczyć im narzędzia niezbędne do ratowania życia - dodał.
Wicekanclerz Niemiec: Gaz podrożeje, to nieuniknione
- Potrzebujemy zdecydowanych, wspólnych, opartych o solidarności, a przede wszystkim bardzo szybkich działań - ocenił wicekanclerz Niemiec Robert Habeck, ostrzegając przed kryzysem gospodarczym w Europie z powodu niedoboru gazu.
Czytaj więcej
Tej zimy niedobory gazu mogą doprowadzić do poważnego kryzysu gospodarczego w Europie - ostrzegł wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck.
Kreml potwierdza wizytę Putina w Tadżykistanie
Prezydent Rosji Władimir Putin we wtorek 28 czerwca złoży roboczą wizytę w Tadżykistanie, gdzie porozmawia z prezydentem Emomalim Rahmonem - przekazał sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow, potwierdzając doniesienia mediów.
Rosja nakłada sankcje na 43 obywateli Kanady
W odpowiedzi na zachodnie sankcje wobec Moskwy Rosja nałożyła sankcje na 43 obywateli Kanady, zakazując im wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej. Na opublikowanej przez MSZ Rosji liście znaleźli się m.in. Suzanne Cowan, przewodnicząca rządzącej w Kanadzie Partii Liberalnej oraz były prezes Banku Anglii i Banku Kanady Mark Carney.
Gazprom tłoczy mniej gazu
Unia Europejska napełnia zbiorniki z gazem przed zimą.
Czytaj więcej
Nie zmienia się ilość tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Rosyjska agresja ograniczyła przesył o połowę. Pomimo to w magazynach gazu na terenie Unii szybko przybywa surowca.
Zełenski zaapelował do liderów G7
Prezydent Ukrainy za pośrednictwem łącza wideo zwrócił się do uczestników szczytu G7.
Czytaj więcej
Zwracając się do liderów grupy G7 prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się m.in. o dostawy broni dla swojego kraju oraz pomoc w odbudowie - donoszą agencje.
Pierwsza podróż zagraniczna Putina od rozpoczęcia inwazji
Prezydent Rosji Władimir Putin uda się do Tadżykistanu - podała agencja AFP. Wcześniej powołując się na rosyjską telewizję państwową agencja Reutera informowała, że w tym tygodniu Putin odwiedzi Tadżykistan i Turkmenistan. Ostatnia podróż zagraniczna prezydenta Rosji, o której oficjalnie informowano, miała miejsce w lutym, przed rozpoczęciem przez wojska rosyjskie inwazji na Ukrainę. Władimir Putin odwiedził wówczas Pekin.
Szef MAE ostrzega, że Rosja może całkowicie odciąć dostawy gazu
Choć Kreml twierdzi, że sytuacja wynika z problemów technicznych, Unia Europejska nie ma wątpliwości, że Rosja stara się w ten sposób wywrzeć presję na kraje europejskie.
Czytaj więcej
Międzynarodowa Agencja Energetyczna ostrzega, że Rosja może całkowicie odciąć dostawy gazu do Europy, aby wzmocnić swoje wpływy na Zachodzie.
Apel władz o natychmiastową ewakuację Lisiczańska
Gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, zaapelował do mieszkańców miasta Lisiczańsk o pilną ewakuację ze względu na realne zagrożenie dla życia i zdrowia.
Prezydent Mołdawii na Ukrainie
Służby prasowe prezydent Mołdawii przekazały, że Maia Sandu składa w poniedziałek roboczą wizytę w Kijowie. "Głowa państwa odwiedzi miasta Borodzianka, Bucza i Irpień oraz spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim" - czytamy w komunikacie.
Szef KPRM: Armia ukraińska broni również Polski i Europy
W Warszawie otworzona została wystawa "Za wolność naszą i waszą", ukazująca zniszczony na Ukrainie rosyjski sprzęt wojskowy. - Armia ukraińska broniąc swojego kraju broni również Polski i broni również Europy. Warto to przypominać tym wszystkim, którzy poddają w wątpliwość sens pomocy militarnej jakiej Polska czy inne kraje udzielają Ukrainie - powiedział na otwarciu szef KPRM Michał Dworczyk.
Czytaj więcej
- Gdyby nie bohaterski opór, determinacja, odwaga ukraińskich żołnierzy i ochotników, bardzo prawdopodobne, że rosyjskie czołgi stałyby dzisiaj pod polską granicą - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk na otwarciu wystawy "Za wolność naszą i waszą" w Warszawie, ukazującej zniszczony na Ukrainie rosyjski sprzęt wojskowy.
Kliczko o trudnym sezonie grzewczym w Kijowie
Mer Kijowa Witalij Kliczko ocenił, że sprawa sezonu grzewczego jest bardzo aktualna. Cytowany przez RBC-Ukraina polityk dodał, że w tej kwestii władze stolicy Ukrainy współpracują z ukraińskim rządem, ponieważ miasto uzależnione jest od dostaw energii i gazu. - Nas, a także każdego mieszkańca, interesuje też cena gazu - dodał. Kliczko odniósł się do słów jednego z ministrów o nadchodzącym trudnym sezonie grzewczym. - Być może temperatura w domach będzie nieco niższa niż zwykle - oświadczył.
Nocny ostrzał Lisiczańska: Uszkodzono 11 domów i dwie cerkwie
W wyniku nocnego ostrzału Lisiczańska uszkodzonych zostało 11 domów mieszkalnych, obiekty infrastruktury, a także dwie świątynie - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai. "Jest wiele zniszczeń w Lisiczańsku. Jeśli to możliwe sprawdzamy domy i ulice szukając ofiar. Co najmniej pięć wielopiętrowych budynków zostało zniszczonych, w jednym z nich 10 mieszkań spłonęło jednocześnie. Sześć prywatnych domów zostało zniszczonych jednocześnie na jednej z ulic" - napisał Haidai na Telegramie. Z wpisu Haidaia wynika też, że Rosjanie ostrzelali również przystanek autobusowy, dwie cerkwie i budynek administracyjny.
"Daily Telegraph": Zełenski może zostać zaproszony do Wielkiej Brytanii
Według "Daily Telegraph" obecnie trwają rozmowy na temat wizyty prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, w Wielkiej Brytanii, ale jest niewielka szansa na to, że do wizyty takiej dojdzie przed zakończeniem wojny z Rosją. Zełenski miałby też wystąpić w czasie jesiennego kongresu Partii Konserwatywnej Borisa Johnsona, łącząc się z delegatami za pomocą wideołącza.
Rosja nie uznaje swojego bankructwa
Kreml nie spłacił 100 mln dolarów odsetek od rosyjskich euroobligacji. Kolejne spłaty mają być robione w rublach.
Czytaj więcej
W nocy z niedzieli na poniedziałek minął termin spłaty przez Kreml 100 mln dolarów odsetek od rosyjskich euroobligacji. Kolejne spłaty mają być robione w rublach.
Dwie ofiary ostrzału obwodu charkowskiego
Dwie kobiety, w wyniku 21 i 57 lat, zginęły w wyniku ostrzału obwodu charkowskiego przez Rosjan - pisze na swoim kanale, w serwisie Telegram, gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. W ciągu ostatniej doby Rosjanie mieli również ostrzelać m.in. szkołę, a trzech cywilów doznało ran w wyniku eksplozji.
Doradca mera Mariupola: Ponad 100 ciał pod gruzami jednego z budynków mieszkalnych
Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że pod gruzami jednego ze zbombardowanych budynków w Mariupolu znaleziono ponad 100 ciał. "Nowe, smutne odkrycie. W czasie sprawdzania budynków w dzielnicy lewobrzeżnej, w zbombardowanym domu (...) znaleziono ponad 100 ciał osób, które zginęły w wyniku bombardowania. Ciała te są nadal pod gruzami" - napisał Andriuszczenko.
Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 4,367 mln osób
26 czerwca do Polski z Ukrainy wjechały 24 tys. osób. Tego samego dnia na Ukrainę z Polski wyjechało 32,2 tys. osób.
W wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło 339 dzieci
Z danych prokuratury generalnej Ukrainy wynika też, że liczba dzieci rannych w wyniku działań wojennych na Ukrainie wzrosła do 614. 26 czerwca, w wyniku ostrzału rejonu szewczenkowskiego w Kijowie, ranna została 7-letnia dziewczynka, którą ratownicy wydobyli spod gruzów budynku mieszkalnego. W wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzonych zostało 2 061 placówek edukacyjnych, 213 zostały całkowicie zniszczone.
Kanclerz Niemiec nie wie czy pojedzie na szczyt G20, jeśli będzie tam Putin
Olaf Scholz oświadczył w poniedziałek, że w późniejszym czasie podejmie decyzje, czy uczestniczyć w listopadowym szczycie G20 w Indonezji, jeśli będzie na nim obecny prezydent Rosji, Władimir Putin.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 35 tys. żołnierzy, 1 552 czołgi, 3 687 pojazdów opancerzonych, 771 zestawów artyleryjskich, 243 wyrzutnie rakiet, 101 zestawów przeciwlotniczych, 217 samolotów, 184 śmigłowce, 636 bezzałogowych statków powietrznych, 139 pocisków manewrujących, 14 jednostek nawodnych, 2 575 pojazdów (w tym cystern), 60 jednostek sprzętu specjalnego.
Brytyjski resort obrony spodziewa się rosyjskiej ofensywy w rejonie Izium
"Trwający tydzień ciężki ostrzał sugeruje, że Rosja stara się odzyskać inicjatywę na północnej osi w rejonie Izium. Ukraińscy żołnierze utrzymują linie obronne w tym sektorze, wykorzystując zalesiony teren do obrony" - czytamy w raporcie Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii na temat sytuacji na froncie.
Sankcje zablokowały Rosję, kraj jest niewypłacalny
Do tej pory Rosji udawało się ominąć sankcje, ale w niedzielę stało się to niemożliwe i 100 mln dol. nie dotarło do adresatów.
Czytaj więcej
Na skutek surowych sankcji Zachodu Rosji, po raz pierwszy od ponad stulecia, nie udało się uregulować zadłużenia zagranicznego, informuje Bloomberg.
Europoseł PiS: Łukaszenko będzie próbował lawirować
Pytany, czy prezydent Rosji Władimir Putin "może wciągnąć Białoruś do wojny" europoseł PiS Karol Karski odparł w Polskim Radiu 24, że "wojska rosyjskie już stacjonują na terytorium Białorusi, pogłębiana jest integracja w ramach państwa związkowego Rosji i Białorusi". - Łukaszenko jest uzależniony od Putina pod wieloma względami, ale jednocześnie dla niego najważniejsze jest, aby nie utracić władzy, więc myślę, że będzie próbował jeszcze lawirować tak, jak mu się to udawało do tej pory - dodał.
W Warszawie wystawa zniszczonego i zdobytego sprzętu rosyjskiego
Szef KPRM Michał Dworczyk i wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar wezmą udział w otwarciu wystawy "Za wolność naszą i waszą". O godz. 10:00 na placu Zamkowym w Warszawie otworzona zostanie - jak podaje ukraiński resort obrony - pierwsza poza Ukrainą wystawa zniszczonego lub zdobytego na Ukrainie rosyjskiego sprzętu wojskowego.
Zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy na Placu Zamkowym
Atak rakietowy na obwód odeski, wśród rannych dziecko
Rosyjskie bombowce Tu-22M przeprowadziły atak rakietowy na obwód odeski - informuje rada miejska Odessy. W wyniku ataku zniszczonych zostało kilka domów i budynków gospodarczych w jednej z wsi oraz do pożaru na obszarze ok. 500 m2. Rannych zostało sześć osób, w tym dziecko.
Ukraiński Sztab Generalny: Białoruś dostarcza wsparcie wojskowe Federacji Rosyjskiej
"Zgodnie z dostępnymi informacjami władze Republiki Białorusi nadal dostarczają wsparcie wojskowe Federacji Rosyjskiej, w szczególności kolejna partia amunicji (...) została wysłana do obwodu biełgorodzkiego" - czytamy w raporcie Sztabu Generalnego armii Ukrainy.
Czytaj więcej
Sztab Generalny armii Ukrainy zamieścił nowy raport na temat sytuacji na ukraińskich frontach.
Po dziesięciu tygodniach walk Ukraińcy oddali Siewierodonieck
Front załamał się 15 kilometrów od Lisiczańska, w stepach na południe od tej miejscowości, grożąc okrążeniem obrońców obu miast. Rosyjska armia omal nie zamknęła Ukraińców w kotle w okolicach miejscowości Zołote i Hirśke. Kremlowska propaganda początkowo twierdziła, że było tam ok. 20 tys. obrońców, później – 5–8 tys. Zachodni eksperci oceniali liczbę broniących się ukraińskich żołnierzy jedynie na ok. 1,5 tys., ale podkreślają, że „z powodu dość chaotycznego odwrotu Rosjanie wzięli jeńców i zdobyli dużo sprzętu”.
Czytaj więcej
Rosyjska armia posuwa się do przodu, zdobywając ostatnie wolne miejscowości obwodu ługańskiego. Ale w niczym nie przybliża to zwycięskiego dla Kremla końca wojny.
Dowództwo Operacyjne "Południe" podało dane o rosyjskich stratach
W ciągu doby Rosjanie stracili na południowym froncie 39 żołnierzy, czołg T-72, cztery pojazdy opancerzone i trzy ciężarówki. Ukraińcy zniszczyli też dwa składy amunicji w obwodzie mikołajowskim i jeden w obwodzie chersońskim.
Jedna ofiara rosyjskiego ostrzału w obwodzie donieckim
W wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Nowołuhańskie obwodzie donieckim zginęła jedna osoba, a osiem zostało rannych - wynika z wpisu gubernatora obwodu donieckiego, Pawła Kyryłenki, na jego kanale w serwisie Telegram.
W ciągu doby na obwód sumski spadło ponad 150 rosyjskich pocisków
Gubernator obwodu sumskiego, Dmytro Żywicki, poinformował o ostrzale czterech miejscowości w obwodzie w ciągu minionej doby. W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a jedna została ranna. Miejscowości Junakiwka, Białopole, Krasnopole i Szałyhyne zostały ostrzelane z użyciem artylerii i artylerii rakietowej oraz śmigłowców z terytorium Rosji. Największe zniszczenia miały miejsce w Krasnopolu, na które spadło ok. 100 rosyjskich pocisków.
Lisiczańsk szturmowany z pięciu kierunków?
Lisiczańsk jest obecnie głównym celem rosyjskiej ofensywy na wschodzie Ukrainy, po tym jak w sobotę upadł Siewierodonieck, po wycofaniu się stamtąd ukraińskich żołnierzy, zagrożonych odcięciem od pozostałych ukraińskich sił.
Czytaj więcej
Agencja TASS podała w niedzielę, cytując przedstawiciela prorosyjskich separatystów, że rosyjska armia i milicja separatystów weszły z pięciu kierunków do Lisiczańska, ostatniego dużego miasta w obwodzie ługańskim, kontrolowanego przez Ukraińców.
Reuters: USA zakupią zaawansowany system obrony przeciwrakietowej Ukrainie
USA prawdopodobnie ogłoszą w tym tygodniu zakup zaawansowanego zestawu przeciwrakietowego średniego lub dalekiego zasięgu Ukrainie - twierdzi źródło zbliżone do sprawy, na które powołuje się Reuters. Waszyngton ma także ogłosić kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, obejmujący dodatkowe dostawy amunicji artyleryjskiej oraz radary kontrbateryjne.
Czytaj więcej
W tym tygodniu Stany Zjednoczone mają ogłosić nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, a także zakup na rzecz Ukrainy zaawansowanych systemów obrony przeciwrakietowej średniego lub dalekiego zasięgu - podaje Reuters, powołując się na swoje źródło.
Japonia zakazuje importu rosyjskiego złota
Premier Japonii, Fumio Kishida, na szczycie G7 ogłosił rozszerzenie sankcji wobec Rosji - informuje japońska telewizja NHK. - Znajdujemy się na rozdrożu historii. Pytanie brzmi czy porządek międzynarodowy oparty na zasadach może być utrzymany. Rada Bezpieczeństwa ONZ i inne instytucje nie zdołały odpowiednio zareagować - stwierdził Kishida. Nowe sankcje nałożone przez Japonię na Rosję obejmują zakaz importu rosyjskiego złota, a także zamrożenie aktywów ok. 70 obywateli Rosji oraz osób prawnych z Rosji, a także zakaz importu produktów 90 rosyjskich przedsiębiorstw, które - zdaniem strony japońskiej - są związane z rosyjską branżą zbrojeniową.
Zełenski: Wśród rannych w ataku na Kijów są 7-latka i jej matka, Rosjanka
- Rosja znów zaatakowała Kijów rakietami. Wczesnym rankiem. Druga armia świata tryumfalnie "pokonała" przedszkole i budynek mieszkalny. Nie żyje mężczyzna, miał tylko 37 lat. Są ranni, wśród nich - dziewczyna o imieniu Żenia, ma 7 lat, córka zmarłego (...). Jej matka też została ranna. Przy okazji, to obywatelka Rosji. Tak to wygląda. Nic jej nie groziło w naszym kraju, była całkowicie bezpieczna, dopóki Rosja nie zdecydowała, że wszyscy są jej wrogami obecnie - kobiety, dzieci, przedszkola, budynki mieszkalne, szpitale, koleje - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy.