Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że od początku wojny ponad 13 tys. ukraińskich żołnierzy otrzymało odznaczenia państwowe. Prezydent Ukrainy mówi też, że "maj może mieć szczególne znaczenie w historii Ukrainy", ponieważ Kijów ma szansę uzyskać po raz pierwszy w historii realne gwarancje bezpieczeństwa.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Siły ukraińskie dwukrotnie w ciągu doby uniemożliwiły Rosjanom przekroczenie rzeki Doniec
Ukraińcy wysadzili dwa mosty pontonowe w pobliżu Biłohorówki.
Czytaj więcej
Ukraińcy dwa razy w ciągu ostatnich 24 godzin wstrzymali rosyjskie próby przekroczenia rzeki Siewierskij Doniec w obwodzie ługańskim, wysadzając dwa mosty pontonowe w pobliżu Biłohorówki.
Były ambasador Chin na Ukrainie: Rosja podupada od upadku Związku Radzieckiego
Gao Yusheng, ambasador Chin na Ukrainie w latach 2005-2007 jest zdania, że porażka rosyjskiego blitzkriegu i niepowodzenie w osiągnięciu szybkiego zwycięstwa zasygnalizowały początek rosyjskiej porażki.
Czytaj więcej
Rosja podupada od upadku Związku Radzieckiego, a błędy rosyjskiej klasy rządzącej nie odwróciły tego trendu - uważa Gao Yusheng, były ambasador Chin na Ukrainie w latach 2005-2007.
Czeski Senat: Zbrodnie popełnione przez armię rosyjską na Ukrainie to ludobójstwo
Czytaj więcej
Senat Republiki Czeskiej uznał zbrodnie popełnione przez armię rosyjską na Ukrainie za ludobójstwo narodu ukraińskiego.
Rosja odpowiada sankcjami na sankcje
Europol Gaz na tzw. czarną listę Kremla.
Czytaj więcej
Moskwa nałożyła sankcje na właściciela polskiej części gazociągu jamalskiego, który transportuje rosyjski gaz do Europy, a także na były niemiecki oddział rosyjskiego producenta gazu Gazprom, którego spółki zależne obsługują sprzedaż gazu w Europie.
Rosja. Ostrzelana wieś w obwodzie biełgorodzkim. Zginął cywil
O ostrzał wsi Rosja oskarża Ukrainę.
Czytaj więcej
Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow oświadczył, że siły ukraińskie ostrzelały wieś Sołochi 10 km od granicy z Ukrainą.
Samozwańcze władze Chersonia proponują mieszkańcom rosyjskie paszporty
Rosyjskie kierownictwo obwodu chersońskiego poinformowało, że do końca roku rozpocznie wydawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom regionu.
Czytaj więcej
Samozwańcza władza wojskowo-cywilna, która objęła rządy po zdobyciu Chersonia przez Rosjan, jeszcze w tym roku chce wydawać mieszkańcom rosyjskie paszporty.
Ukraina chce wymienić jeńców. Szansa dla obrońców Azowstalu?
- Nie szukamy rozwiązania idealnego. Szukamy skutecznego - powiedziała wicepremier Iryna Wereszczuk.
Czytaj więcej
Ukraina proponuje wymianę pojmanych Rosjan na ciężko rannych bojowników z Azowstalu - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Trwają negocjacje.
Ukraiński generał: Rosja wciąż chce zdobyć Kijów
Generał brygady Ołeksij Hromow na środowym briefingu powiedział, że Rosjanie planują przejąć kontrolę nad południowymi obwodami mikołajowskim i odeskim, by stamtąd próbować szturmować stolicę Ukrainy.
Czytaj więcej
Ukraiński generał brygady Ołeksij Hromow uważa, że Rosjanie chcą przejąć kontrolę nad możliwie dużą częścią terytorium Ukrainy, by przeprowadzić tam nielegalne referenda i uznać za część Rosji.
Zmasowany atak na zakłady Azowstal
Rosjanie ponownie atakują broniących się w Azowstalu Ukraińców, nie tylko lotnictwem i artylerią, ale także czołgami. Rosyjska piechota usiłuje przebić się do obrońców zakładów.
Czytaj więcej
Dziesięciosekundowy film udostępniony w Telegramie przez Petra Andruszczenkę, doradcę mera miasta Mariupol, pokazuje gęsty czarny dym unoszący się nad zakładem metalurgicznym Azowstal.
Mer Mariupola: Dramatyczna sytuacja mieszkańców w obozach filtracyjnych
Wszystkich, którzy nie przeszli filtracji, uważa się za „niepewnych” i wysyła się na terytoria okupowane: do kolonii "poprawczej" lub do więzienia w Doniecku.
Czytaj więcej
Doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko poinformował media o sytuacji mieszkańców miasta, którzy trafili do tzw. obozów filtracyjnych.
Gdańsk chciałby przejąć zboże z Odessy
Ukraina szuka nowych dróg do eksportu swoich towarów.
Czytaj więcej
Przejścia graniczne na wschodzie Polski są za ciasne. A najbardziej perspektywiczne dla eksportu ukraińskiego zboża okazują się bałtyckie porty Litwy oraz Łotwy.
Były premier Finlandii: Nie obawiamy się gróźb Rosji
Zwolenników przystąpienia do sojuszu jest w Finlandii miażdżąca większość - powiedział BBC były premier Alexander Stubb.
Czytaj więcej
Były premier Finlandii Alexander Stubb twierdzi, że już jutro fiński prezydent ogłosi zamiar przystąpienia kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Ambasada RP w Moskwie oblana czerwoną farbą
Trzech mężczyzn oblało dużą ilością czerwonej farby tablice na budynku ambasady.
Czytaj więcej
Nieznani sprawcy oblali fragment budynku ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w stolicy Rosji czerwoną farbą.
Ukrainy broni obecnie ponad milion żołnierzy regularnej armii
Ministerstwo Obrony Ukrainy przekazało, że w tej chwili w obronę Ukrainy zaangażowanych jest ponad milion żołnierzy regularnej armii.
Czytaj więcej
Wiceminister obrony Ukrainy Anna Maliar poinformowała, że przed rosyjską armią broni obecnie Ukrainy ponad milion żołnierzy regularnej armii.
Rosjanie zdobyli pocisk Brimstone
Zapewne Rosjanie przeprowadzą gruntowne badania zdobytej broni.
Czytaj więcej
Na początku maja Siły Zbrojne Ukrainy zaczęły skutecznie niszczyć cele po rosyjskiej stronie frontu za pomocą przekazanych przez Wielką Brytanię kierowanych pocisków rakietowych MBDA Brimstone.
Ławrow: Rosja ma nadzieję, że Zachód przestanie łamać Kartę Narodów Zjednoczonych
Szef rosyjskiej dyplomacji przebywał w Omanie. Tam, pytany przez dziennikarzy, oświadczył, że Rosja ma nadzieję, że Zachód przestanie promować "jednobiegunowy świat".
Czytaj więcej
Rosja ma nadzieję, że po osiągnięciu celów obecnej specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie Zachód wstrzyma dążenie do jednobiegunowego świata - powiedział w Omanie minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.
Zełenski: Członkostwo Ukrainy w NATO powstrzymałoby wojnę
Gdyby Ukraina była częścią NATO przed wojną, nie byłoby wojny - powiedział prezydent Ukrainy podczas rozmowy wideo ze studentami Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu.
Prezydent Rosji Władimir Putin wielokrotnie powtarzał, że ryzyko, że Ukraina zostanie członkiem NATO, uzasadnia inwazję.
Prezydenci Polski i Słowacji: Będziemy lobbować za Ukrainą w UE
- Będziemy lobbowali wśród państwach Unii Europejskiej, by jak najszybciej przyznać Ukrainie status państwa kandydującego do Unii Europejskiej - powiedział Andrzej Duda po spotkaniu w Bratysławie z prezydent tego kraju Zuzaną Czaputową.
Papież spotkał się z żonami żołnierzy pułku "Azow"
Papież wydawał się bardzo dobrze poinformowany o sytuacji na Ukrainie.
Czytaj więcej
Papież Franciszek spotkał się w środę z żonami dwóch ukraińskich żołnierzy walczących w oblężonej hucie Azowstal w Mariupolu.
Rosjanie zapijają wojenny stres wódką
Gwałtownie rośnie spożycie wódki z tzw. szarej strefy.
Czytaj więcej
Kreml przyznaje, że nadmierne spożycie alkoholu jest nadal poważnym problemem w Rosji. Od minionego roku popyt na mocne alkohole w dużych butelkach zwiększył się o 60 proc. i dalej rośnie. Do tego trzeba doliczyć wódkę z szarej strefy, która w Rosji zajmuje ponad jedną trzecią rynku.
Rosja żąda oficjalnych przeprosin za incydent z ambasadorem
"Doszło do rażącego naruszenia Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych" - oświadczyło rosyjskie MSZ.
Czytaj więcej
Po incydencie w Warszawie, podczas którego ambasador Rosji w Polsce został oblany czerwoną farbą, rosyjskie MSZ wezwało polskiego ambasadora w Rosji i wydało oświadczenie.
Zeman: Ponad stu Czechów może oficjalnie walczyć po stronie Ukrainy
Prezydent Miloš Zeman podpisał decyzję wyrażającą zgodę na wstąpienie do Sił Zbrojnych Ukrainy 103 obywateli Czech - podał rzecznik Zemana dodając, że decyzja podlega kontrasygnacie premiera. Według czeskich mediów, do władz z prośbą o umożliwienie im wstąpienia do armii Ukrainy wystąpiło od marca ok. 300 osób, cześć miała wyjechać bez oficjalnej zgody.
Facebook i Instagram zablokowane w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej
Resort telekomunikacji samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej podał, że na terenie ŁRL dostęp do mediów społecznościowych Meta (Facebook i Instagram) - został zablokowany. "Operatorzy zaczęli blokować zakazane informacje, które stanowią zagrożenie dla mieszkańców" - oświadczono w wiadomości opublikowanej w rosyjskim serwisie społecznościowym. Wcześniej podobny krok ogłosiły władze tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.
Szwajcarski sąd: Bankructwo Nord Steram 2 zawieszone
Sąd szwajcarskiego kantonu Zug zawiesił postępowanie upadłościowe spółki Nord Stream 2 AG, która jest operatorem gazociągu Nord Stream 2. Postępowanie zawieszono do 10 września 2022 r.
Czytaj więcej
Sąd szwajcarskiego kantonu Zug zawiesił postępowanie upadłościowe spółki Nord Stream 2 AG, która jest operatorem gazociągu Nord Stream 2. Postępowanie zawieszono do 10 września 2022 r.
Gaz wciąż płynie przez Ukrainę do Unii Europejskiej
Gazprom musi wypełniać zobowiązania umowne dotyczące tranzytu gazu przez Ukrainę i płacić za niego w całości, nawet jeśli dostarcza mniej gazu lub nie dostarcza go wcale – ostrzega strona ukraińska. Na razie tranzyt jest kontynuowany.
Czytaj więcej
Gazprom musi wypełniać zobowiązania umowne dotyczące tranzytu gazu przez Ukrainę i płacić za niego w całości, nawet jeśli dostarcza mniej gazu lub nie dostarcza go wcale – ostrzega strona ukraińska. Na razie tranzyt jest kontynuowany.
Zełenski: Rosja przegra, bo zło zawsze przegrywa
"Już osiągnęliśmy historyczny wynik, ponieważ jest jasne dla całego wolnego świata, że Ukraina jest po stronie dobra w tej wojnie. I Rosja przegra, ponieważ zło zawsze przegrywa" - napisał Wołodymyr Zełenski na swoim kanale w serwisie Telegram.
Wielka Brytania i Szwecja podpisały umowę mówiącą o wzajemnym wsparciu w przypadku ataku
- Jeśli któryś z krajów dozna klęski żywiołowej lub ataku, Wielka Brytania i Szwecja będą sobie pomagać na różne sposoby. Wsparcie będzie udzielone na żądanie jednej ze stron i może obejmować zasoby wojskowe - mówiła o umowie premier Szwecji, Magdalena Andersson.
Czytaj więcej
Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, w czasie konferencji prasowej z premier Szwecji, Magdaleną Andersson, oświadczył, że Londyn podpisał "historyczną" deklarację o wsparciu w zakresie bezpieczeństwa ze Szwecją, w świetle "próżnej pychy XXI wiecznego tyrana".
Obwód charkowski: Rosyjski samolot zaatakował traktor
W obwodzie charkowskim pocisk z rosyjskiego samolotu uderzył w traktor na polu. Kierujący pojazdem 26-latek doznał poparzeń i obrażeń - podał szef wydziału śledczego charkowskiej policji Serhij Bołwinow.
Andriejew oblany farbą. Ambasador Rosji komentuje incydent
Dyplomata zarzucił polskim władzom szukanie wymówek i twierdzenia, że "może Rosjanie sami to zorganizowali".
Czytaj więcej
Siergiej Andriejew, ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce, który podczas próby złożenia wieńca na cmentarzu żołnierzy radzieckich został oblany czerwoną substancją powiedział rosyjskiej telewizji, iż nie wierzy, że atak na rosyjską delegację był spontaniczny.
Zakłady Azowstal atakowane z powietrza i z ziemi. "Znów płoną"
"Huta Azowstal w Mariupolu jest atakowana nie tylko z powietrza i ostrzeliwana z artylerii, ale ponownie jest szturmowana z użyciem czołgów. Azowstal znów płonie po bombardowaniu" - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko. Andriuszczenko dodał, że przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, separatystycznej republiki istniejącej na terenie ukraińskiego Donbasu stwierdził, że ma "rozwiązane ręce ponieważ w Azowstalu nie ma już cywilów". "Jeśli gdzieś istnieje piekło na ziemi, to jest tam" - podkreślił doradca mera Mariupola.
Uszkodzony magazyn z saletrą amonową, apel władz o zamknięcie okien
W rejonie Kramatorska (obwód doniecki) na Ukrainie w wyniku ostrzału przeprowadzonego przez nieprzyjaciela uszkodzony został magazyn z saletrą amonową - podała administracja cywilno-wojskowa rejonu słowiańskiego. Lokalne władze zaapelowały do mieszkańców o ograniczenie przebywania na świeżym powietrzu i o szczelne zamknięcie okien na jeden dzień. Saletra amonowa jest używana jako nawóz oraz jako składnik mieszanek nawozów mineralnych. Azotan amonu jest także składnikiem wielu materiałów wybuchowych.
Rosjanie zbierają bitcoiny dla żołnierzy w Donbasie
Rosyjscy inwestorzy na rynku kryptowalut chcą sprzedawać tokeny NFT przedstawiające herby miast ukraińskich, by wspomóc w ten sposób swoich żołnierzy w Donbasie. Na sprzedaż trafił też obraz Wasilija Kandinsky’ego, jednak wielu ekspertów twierdzi, że Rosjanie próbują sprzedać falsyfikat.
Czytaj więcej
Wydatki z budżetu ministerstwa obrony już nie wystarczają. Obywatele Rosji zaczynają zbierać pieniądze dla żołnierzy walczących na wschodzie Ukrainy. Z powodu sankcji, chcą do tego wykorzystać kryptowaluty.
Dowództwo Operacyjne "Południe": Rosjanie zabierają ziarno, sprzęt gospodarstwa domowego
"Wróg nie prowadzi działań ofensywnych na linii kontaktu, gromadząc wojska i próbując odtworzyć zniszczony sprzęt. W tym samym czasie na okupowanym terytoriach obwodów chersońskiego i mikołajowskiego, zgodnie z wdrażaniem ideologii "rosyjskiego ładu", trwa grabienie przez siły okupacyjne. Okupanci zabierają ziarno, sprzęt gospodarstwa domowego, własność, mieszkańców do Rosji. Zidentyfikowani proukraińscy aktywiści są torturowani. CI, którzy nie chcą współpracować, są zabijani" - podaje służba prasowa Dowództwa Operacyjnego "Południe".
Członkini Pussy Riot uciekła z Rosji przez Białoruś na Litwę
Maria Aliochina została w ubiegłym roku skazana na rok ograniczenia wolności za udział w proteście przeciwko uwięzieniu najbardziej znanego rosyjskiego opozycjonisty, Aleksieja Nawalnego. W kwietniu władze zdecydowały, aby zamienić karę ograniczenia wolności na pozbawienie wolności.
Czytaj więcej
Maria Aliochina, jedna z trzech członkiń grupy Pussy Riot, uciekła z Rosji przebierając się za dostawcę żywności, by uniknąć zatrzymania przez policję - wynika z słów Rosjanki, z którą rozmawiał "New York Times".
Sekretarz generalny ONZ: Przyjdzie czas, że zaczną się rozmowy o pokoju
Antonio Guterres, na konferencji prasowej z prezydentem Austrii, Alexandrem Van der Bellenem stwierdził, że "wojna na Ukrainie nie będzie trwać wiecznie". - Przyjdzie czas, gdy dojdzie do rozmów o pokoju. Nie sądzę, że nastąpi to w bliskiej przyszłości. Ale powiem jedno: nigdy nie ustaniemy w staraniach - dodał Guterres.
Obwód chersoński częścią Rosji? Kreml komentuje
- O tym, czy powinien być taki apel powinni decydować mieszkańcy obwodu chersońskiego, mieszkańcy obwodu chersońskiego również powinni decydować o swoim losie - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując zapowiedź okupacyjnych władz Chersonia, które zamierzają zwrócić się do Władimira Putina z prośbą o włączenie obwodu do Rosji.
Czytaj więcej
Okupacyjne władze zajętej przez wojska rosyjskie części obwodu chersońskiego zamierzają zaapelować do prezydenta Rosji Władimira Putina o przyjęcie regionu w skład Federacji Rosyjskiej. Do sprawy odniósł się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Czy Niemcy wprowadzą zmiany w systemie zakupów uzbrojenia?
Proces zamówień prowadzonych przez Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Federalnych Sił Zbrojnych (BAAINBw, Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) ma zostać wyraźnie usprawniony.
Czytaj więcej
Wicedyrektor BAAINBw Annette Lehnigk-Emden przedstawiła Komisji Budżetowej Bundestagu plan reform procesu zamówień uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Bundeswehry. Ma to być jeden z elementów odbudowy Sił Zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec.
Rosyjski żołnierz stanie przed ukraińskim sądem za zabójstwo
21-letni sierżant Sziszimarin miał zabić nieuzbrojonego mieszkańca wsi Czupachiwka, w obwodzie sumskim, 28 lutego 2022 roku.
Czytaj więcej
Pierwszy rosyjski żołnierz stanie przed sądem za zabójstwo cywila w obwodzie sumskim - poinformowało biuro prokurator generalnej Ukrainy.
Zbigniew Rau: Polski ambasador w Moskwie wezwany do rosyjskiego MSZ
Kreml komentuje doniesienia o możliwym wprowadzeniu stanu wojennego w Rosji
- Nie ma planów wprowadzenia stanu wojennego na terytorium Federacji Rosyjskiej - oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, pytany o doniesienia amerykańskiego wywiadu.
9 osób rannych w wyniku rosyjskich ataków w obwodzie mikołajowskim z 10 maja
W ciągu ostatniej doby w obwodzie mikołajowskim w wyniku rosyjskich ataków rannych zostało dziewięć osób - podała kierująca radą obwodu mikołajowskiego, Hanna Zamazejewa, na swoim kanale w serwisie Telegram. 11 maja w szpitalach na terenie obwodu przebywało łącznie 159 osób, które ucierpiały w wyniku rosyjskich ataków.
Biden odwiedzi gospodarstwo w Illinois. Będzie mówił o wzroście cen żywności
W czasie środowej wizyty na farmie w Illinois Biden ma mówić jak wojna na Ukrainie wpłynęła na ceny żywności na świecie. Będzie też podkreślał, że pomoc udzielana amerykańskim farmerom musi być kontynuowana, aby USA produkowały więcej żywności na terytorium kraju, co pozwoli odpowiedzieć na deficyty żywności w niektórych częściach świata - wynika ze słów rzeczniczki Białego Domu, Jen Psaki.
Spadochroniarze z Lwowa zestrzelili rosyjski śmigłowiec Mi-24
Informację taką podały służby prasowe Sił Powietrzno-Desantowych Sił Zbrojnych Ukrainy. Żołnierze 80. Samodzielnej Brygady Powietrzno-Desantowej 10 maja zestrzelili rosyjski śmigłowiec Mi-24 z użyciem wyrzutni Stinger - wynika z komunikatu, który pojawił się na kanale Telegram. Towarzyszące mu nagranie pokazuje płonący rosyjski śmigłowiec. Był to 15 śmigłowiec zestrzelony przez ukraińskiej wojska powietrzno-desantowe od początku wojny.
Gubernator obwodu kurskiego: Zestrzeliliśmy drona nad terytorium Rosji
Nad terytorium obwodu kurskiego zestrzelony został ukraiński dron - poinformował gubernator obwodu, Roman Starowojt. "Nie ma ofiar, nie ma zniszczeń" - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram.
Ławrow: Rosja nie chce wojny, to Zachód mówi, że trzeba nas pokonać
- Wyciągnijcie swoje własne wnioski - stwierdził szef MSZ Rosji.
Czytaj więcej
Szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, który przebywa z wizytą w Omanie stwierdził, że Moskwa nie chce wojny w Europie, ale zwracał jednocześnie uwagę na wypowiedzi zachodnich polityków, którzy mówią o "konieczności pokonania Rosji".
Okupacyjne władze obwodu chersońskiego chcą przyłączenia regionu do Rosji
Odpowiednią deklarację złożył zastępca gubernatora okupacyjnych władz obwodu chersońskiego Kirił Stremousow.
Czytaj więcej
Okupacyjne władze zajętej przez wojska rosyjskie części obwodu chersońskiego zamierzają zaapelować do prezydenta Rosji Władimira Putina o przyjęcie regionu w skład Federacji Rosyjskiej. Do sprawy odniósł się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Pułk Azow: Nad Azowstalem pojawiły się rosyjskie bombowce strategiczne
Na kanale Pułku Azow w serwisie Telegram pojawiła się informacja, że w ciągu ostatniej doby nad Azowstalem pojawiło się 38 rosyjskich samolotów, w tym cztery strategiczne bombowce, które atakowały cele na terenie zakładów. "Wroga artyleria, czołgi, etc. nadal operują, wspierając nacierającą piechotę" - czytamy w komunikacie.
Miedwiediew: Za szalone ceny żywności i paliwa w USA odpowiadają rusofobiczne władze
W ocenie Dmitrija Miedwiediewa przyjęta przez Izbę Reprezentantów ustawa ws. pomocy dla Ukrainy ma za zadanie "doprowadzić do poważnej porażki" Rosji i "ograniczyć jej rozwój gospodarczy oraz polityczne znaczenie w świecie". - To się nie uda - dodał były prezydent Rosji.
Czytaj więcej
Były prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew, komentując przegłosowany przez Izbę Reprezentantów pakiet pomocy dla Ukrainy, wart 40 mld dolarów stwierdził, że "maszyna drukująca (pieniądze), której pracę Ameryka wciąż przyspiesza, sprawi, że Ameryka załamie się szybciej pod ciężarem narastającego długu".
Były prezes PGNiG Piotr Woźniak: Kupowanie rosyjskiej ropy to chciwość
Jeśli chciwością chcemy usprawiedliwić płacenie przez nas codziennie – tankując samochód, zapalając gaz w kuchence – za śmierć ludzi na Ukrainie, to jest absolutnie moralnie nie do zniesienia – powiedział w TVN24 Piotr Woźniak, były prezes PGNiG.
Czytaj więcej
Jeśli chciwością chcemy usprawiedliwić płacenie przez nas codziennie – tankując samochód, zapalając gaz w kuchence – za śmierć ludzi na Ukrainie, to jest absolutnie moralnie nie do zniesienia – powiedział w TVN24 Piotr Woźniak, były prezes PGNiG.
Gubernator obwodu charkowskiego: Rosjanie minują szkoła, przedszkola, domy
Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że "dzięki temu, iż siły zbrojne Ukrainy wyzwoliły kilka miejscowości, w Charkowie jest względnie cicho". "Wciąż nie można tracić czujności. Musicie być ostrożni i nie wychodzić niepotrzebnie na ulice. Niebezpiecznie jest wracać do niedawno wyzwolonych miejscowości. Wróg całkowicie zaminował wszystko, w tym szkoły, przedszkola i domy prywatne. Obecnie specjalne służby prowadzą rozminowanie" - poinformował Synehubow.
Mer Mariupola: Trzeba ewakuować 150-170 tys. osób
"Rosjanie kontynuują ludobójstwo, które rozpoczęło się 24 lutego. Nasi mieszkańcy są w śmiertelnym zagrożeniu. Całkowita ewakuacja miasta jest potrzebna" - oświadczył mer miasta, Wadim Bojczenko (przebywa poza Mariupolem). Jego słowa przytacza rada miasta Mariupola.
Czytaj więcej
Mer Mariupola, Wadim Bojczenko alarmuje, że w mieście do końca roku może umrzeć nawet 10 tys. osób.
W obwodzie donieckim Rosjanie zniszczyli 45 cywilnych obiektów w ciągu doby
Informacje takie przekazuje ukraińska policja. Rosjanie 10 maja ostrzeliwali m.in. Mariupol, Siewiersk, Awdijiwkę i Bachmut - wynika z tych informacji. Cele w obwodzie donieckim miały być atakowane z powietrza, a także z ziemi - przez czołgi i ciężką artylerię. W związku z ostrzałem obiektów cywilnych policja wszczęła śledztwo z artykułu 438 Kodeksu karnego Ukrainy (łamanie praw i zwyczajów wojny).
Ministerstwo zdrowia Ukrainy: Rosjanie zniszczyli 101 szpitali
Z informacji przekazanych przez resort zdrowia Ukrainy na Facebooku wynika, że Rosjanie całkowicie zniszczyli 101 ukraińskich szpitali, uszkodzili lub przechwycili 200 ambulansów, a łącznie ostrzelali 600 placówek medycznych. Rosjanie zniszczyli też 450 aptek - wynika z danych resortu zdrowia Ukrainy.
Starszy mężczyzna z Charkowa codziennie umieszcza na drzwiach kartkę z informacją, że wciąż żyje
Zdjęcie drzwi, na których widać kartkę z informacją przygotowaną przez seniora z Charkowa, zamieszcza na swoim oficjalnym profilu na Facebooku MSZ Ukrainy. Charków jest celem rosyjskich ataków od pierwszego dnia wojny na Ukrainie. To drugie, po Kijowie, największe ukraińskie miasto.
49 proc. Rosjan przeciwnych temu, by historii uczyć już w I klasie szkoły podstawowej
Minister edukacji Rosji oświadczył wcześniej, że jego resort podjął decyzję, by wprowadzić naukę historii od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Kreml deklarował, że nie sądzi, by wprowadzenie historii na tym etapie nauczania było przedwczesne.
Czytaj więcej
49 proc. respondentów najnowszego sondażu, przeprowadzonego przez Rosyjski Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM), nie popiera rządowego pomysłu, by naukę historii wprowadzić już w pierwszej klasie szkoły podstawowej - podaje rosyjska agencja Interfax.
Szef MSZ Węgier: Propozycje sankcji na rosyjską ropę zniszczyłyby węgierską gospodarkę
Peter Szijjarto na Facebooku umieścił nagranie wideo, w którym mówi, że Komisja Europejska nie znalazła rozwiązania ogromnych problemów, jakie embargo na rosyjską ropę wywołałoby w węgierskiej gospodarce. Jak dodał jedynym rozwiązaniem byłoby objęcie embargiem jedynie dostaw ropy z Rosji drogą morską, przy pełnym wyłączeniu spod embarga dostaw ropy ropociągami.
Rosjanie podali dane o ukraińskich stratach
Ze słów rzecznika resortu obrony Rosji, Igora Konaszenkowa wynika, że Ukraińcy stracili od 24 lutego 164 samoloty, 125 śmigłowców, 807 bezzałogowych statków powietrznych, 302 systemy przeciwlotnicze, 2 998 czołgów i pojazdów opancerzonych, 360 wyrzutni rakiet, 1 455 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 2 808 innych pojazdów wojskowych.
Ukraińska grupa Kalush Orchestra awansowała do finału Eurowizji
Wbrew wcześniejszym intencjom organizatorów z konkursu wyrzucono reprezentację Rosji.
Czytaj więcej
Włosi dzięki zwycięstwu grupy Maneskin są organizatorem tegorocznej Eurowizji w Turynie. W pierwszym półfinale awansowała reprezentacja Ukrainy.
W ciągu miesiąca odsetek Szwedów chcących członkostwa w NATO wzrósł o 4 pkt. proc.
Obecnie przeciw akcesji do NATO jest 20 proc. Szwedów - wynika z sondażu Demoskopu dla "Aftonbladet".
Czytaj więcej
Według najnowszego sondażu ośrodka Demoskop dla dziennika "Aftonbladet" wejście Szwecji do NATO popiera obecnie 61 proc. mieszkańców Szwecji.
Gubernator obwodu kurskiego przedłuża czas obowiązywania alertu terrorystycznego
"Żółty" poziom zagrożenia terrorystycznego będzie obowiązywał w rosyjskim obwodzie, graniczącym z Ukrainą, do 25 maja - poinformował gubernator obwodu, Roman Starowojt. Wcześniej podobną decyzję ogłosił gubernator obwodu biełgorodzkiego.
Rosjanie ostrzelali dwie dzielnice mieszkalne w Słowiańsku
O ostrzelaniu Słowiańska poinformował mer tego położonego w obwodzie donieckim miasta, Wadim Liach. Mer zaznaczył, że atak rakietowy nie pociągnął za sobą ofiar. Skala zniszczeń jest obecnie szacowana.
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjską rakietę nad Zaporożem
Do ataku rakietowego na stolicę obwodu zaporoskiego doszło w środę rano - wynika z komunikatu zaporoskiej administracji wojskowej na Telegramie. Zestrzelona rakieta miała eksplodować przed dotarciem nad miasto.
Ukraiński piłkarz Manchesteru City zaprosił 10-letniego uchodźcę z Ukrainy na trening
Ołeksandr Zinczenko zamieścił zdjęcie z chłopcem na swoim profilu na Instagramie.
Kukiz: Ambasador Rosji idealnie prowokuje Polskę
Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew został 9 maja oblany czerwoną substancją. Czy to była prowokacja? - został w RMF FM zapytany Paweł Kukiz. - Nie, on spełnił swoje zadanie, ewidentnie. Ten ambasador, (...) on był, widać na twarzy, że on był szczęśliwy. On był przeszczęśliwy - odparł lider Kukiz'15. - On jest dumny z siebie, w życiu go ruscy nie odwołają, bo on jest świetnym ambasadorem, który idealnie prowokuje w Polsce i Polskę i dał pretest ruskim do tego, by ruscy zażądali w tej chwili potężnej uroczystości składania wieńców pod pomnikami tych, którzy pod pretekstem wyzwalania zniewolili kilkanaście państw świata - dodał poseł.
Organizatorzy festiwalu w Cannes odmawiają akredytacji dziennikarzom i krytykom z Rosji
"Świat został dotknięty ciężkim kryzysem, część Europy znalazła się w stanie wojny. Festiwal w Cannes pragnie więc udzielić pełnego wsparcia narodowi Ukrainy. Jakkolwiek skromnie, przyłączamy się do tych, którzy sprzeciwiają się tej niedopuszczalnej sytuacji i potępiają postawę Rosji oraz jej przywódców.Myślimy szczególnie o ukraińskich artystach i profesjonalistach z branży filmowej, a także ich rodzinach, których życie jest teraz zagrożone. Są tacy, których nigdy nie spotkaliśmy, i tacy, których poznaliśmy i przyjęliśmy do Cannes, którzy przyjechali do nas z pracami wiele mówiącymi o historii i teraźniejszości Ukrainy" – oświadczyli przedstawiciele biura prasowego festiwalu.
Czytaj więcej
Biuro prasowe odmówiło akredytacji krytykom i dziennikarzom związanym z rosyjskimi mediami rządowymi.
Szef KPRM: Każdy dyplomata ma na terenie Polski stosowną ochronę
- Polska jest jednym z krajów, które wydaliły najwięcej rosyjskich dyplomatów czy obywateli pracujących w placówce w Warszawie - powiedział Michał Dworczyk, pytany, czy ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew powinien zostać wydalony z naszego kraju.
Czytaj więcej
- Możliwość dalszych działań, dalszych eskalacyjnych kroków należy sobie pozostawić, zawsze - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, pytany w Polskim Radiu o głosy, że ambasador Rosji powinien zostać wydalony z Polski.
Doradca szefa MSW Ukrainy: Musimy utrzymywać wojska przy granicy z Białorusią
Wadim Denisenko mówił o "wielu niepotwierdzonych doniesieniach", które pojawiły się we wtorek i mówiły o wyrzutniach rakiet Smiercz i innych systemach artyleryjskich, które zmierzały w stronę granicy Białorusi z Ukrainą. - Jest tylko jeden poligon na Białorusi, na którym ćwiczenia białoruskiej artylerii z użyciem ostrej amunicji mogą być prowadzone i znajduje się on dość blisko ukraińskiej granicy. Niestety, w świetle tego, Ukraina musi utrzymywać znaczące siły na granicy z Białorusią - stwierdził.
Czytaj więcej
Wadim Denisenko, doradca szefa MSW Ukrainy, wyraził wątpliwość co do tego czy przywódca Białorusi, Aleksandr Łukaszenko, może w najbliższym czasie wydać swojej armii rozkaz rozpoczęcia działań wojennych przeciw Ukrainie.
Zacharowa o kontaktach między Rosją a Ukrainą
- Kontakty (między Rosją a Ukrainą - red.) są utrzymywane - powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, cytowana przez oficjalną agencję TASS. Według tego źródła, chodzi o kontakty w zakresie negocjacji.
WHO: Co najmniej 3 tys. osób zmarło na Ukrainie z powodu braku dostępu do ochrony zdrowia
WHO podało, że Rosjanie przeprowadzili na Ukrainie co najmniej 200 ataków na placówki ochrony zdrowia, a w kraju działa obecnie mniej szpitali niż przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji. W wyniku braku dostępu do ochrony zdrowia od 24 lutego na Ukrainie miało umrzeć co najmniej 3 tys. osób cierpiących na choroby przewlekłe.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Rosjanie od 24 lutego mieli stracić na Ukrainie 26 350 żołnierzy, 1 187 czołgów, 2 856 pojazdów opancerzonych, 528 systemów artyleryjskich, 185 wyrzutni rakiet, 87 systemów przeciwlotniczych, 199 samolotów, 160 śmigłowców, 390 bezzałogowych statków powietrznych, 94 pociski manewrujące, 1 997 samochodów i cystern, 12 jednostek nawodnych i 41 jednostek sprzętu specjalnego.
W wyniku działań zbrojnych od 24 lutego na Ukrainie zginęło 226 dzieci
Informacje takie przekazała prokuratura generalna Ukrainy. Z jej komunikatu wynika, że 417 dzieci na Ukrainie zostało rannych w wyniku działań zbrojnych. W wyniku ostrzału i bombardowań uszkodzonych zostało 1 657 placówek edukacyjnych, z których 139 zostało całkowicie zniszczonych.
We wtorek wieczorem Rosjanie ostrzelali cele w obwodach sumskim i czernihowskim
O ostrzale ukraińsko-rosyjskiego pogranicza z ziemi i powietrza informuje Straż Graniczna Ukrainy. Jak czytamy we wtorek wieczorem doszło do dwóch ataków powietrznych na ukraińsko-rosyjskie pogranicze w obwodzie sumskim oraz ostrzał celów w obwodzie charkowskim przez rosyjskie moździerze znajdujące się w rejonie rosyjskiej wsi Nowe Jurkowicze.
Obwód ługański: Siewierodonieck bez prądu i gazu
Informację taką przekazał gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai. Haidai poinformował o ostrzelaniu szkoły specjalnej dla dzieci w miejscowości Horski oraz uszkodzeniu gazociągu w Siewierodoniecku, w wyniku czego w mieście nie ma gazu, a drugi dzień z rzędu mieszkańcy są też pozbawieni prądu. W Rubiżnem Rosjanie uszkodzili trzy budynki, w Lisiczańsku - dwa, a w Siewierodoniecku hotel i jeden wieżowiec.
Brytyjski resort obrony: Rosja próbuje umocnić się na Wyspie Węży
Brytyjskie Ministerstwo Obrony w najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie pisze o wciąż trwających walkach o Wyspę Węży, na której Rosjanie próbują się umocnić, ale są regularnie ostrzeliwani przez siły ukraińskie. "Jeśli Rosja umocni swoją pozycję na Wyspie Węży umieszczając tam strategiczne środki obrony przeciwlotniczej i systemy rakietowe obrony wybrzeża, może zdominować północno-zachodnią część Morza Czarnego" - ostrzega resort obrony Wielkiej Brytanii.
Na Twitterze pojawiło się nagranie przedstawiające jak obecnie wygląda wnętrze zakładów Azowstal
Ukraińskie wojska lądowe pokazują wyrzutnie rakiet "Huragan" w akcji
Zełenski mówi o sukcesach ukraińskiej armii w obwodzie charkowskim
- Siły Zbrojne Ukrainy robią wszystko co mogą, by wyzwolić nasze terytorium i naszych obywateli. By wyzwolić wszystkie nasze miasta - Chersoń, Melitopol, Berdiańsk, Mariupol i wszystkie inne - podkreślił ukraiński prezydent.
Czytaj więcej
Siły zbrojne przekazały nam dobre informacje z obwodu charkowskiego. Okupanci są stopniowo odpychani od Charkowa - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
"Żółty" poziom zagrożenia terrorystycznego będzie obowiązywać dłużej w obwodzie biełgorodzkim
Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, poinformował o tym na swoim kanale w serwisie Telegram. Z informacji przekazanych przez Gładkowa wynika, że "żółty" poziom zagrożenia terrorystycznego będzie obowiązywać na terenie graniczącego z Ukrainą obwodu do 25 maja.
W ciągu doby nad Ukrainą zestrzelono cztery rosyjskie drony i jeden śmigłowiec Mi-24
Informację na temat sytuacji na frontach przekazał Sztab Generalny armii Ukrainy.
Czytaj więcej
"Rosjanie nie przerywają działań ofensywnych we Wschodniej Strefie Operacyjnej" - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy w swoim najnowszym komunikacie na temat sytuacji na frontach.
NEXTA: W internetowej ankiecie mieszkańcy Kijowa poparli zmianę nazwy stacji metra z "mińskiej" na "warszawską"
Węgry nadal nie zgadzają się na wprowadzenie embarga na ropę z Rosji
Nie pomogła nagła wizyta Ursuli von der Leyen w poniedziałek wieczorem w Budapeszcie ani wideokonferencja Emmanuela Macrona z Viktorem Orbánem we wtorek.
Czytaj więcej
Już tylko Węgrzy nie chcą embarga na kremlowską ropę. Tworzą w ten sposób niebezpieczny precedens w polityce unijnych sankcji.
Handel najszybciej odczuł napływ Ukraińców – w wielu miastach zaczęła się znacząco zwiększać sprzedaż
Zmiany widać także w centrach handlowych, co potwierdza analiza firmy Selectivv, dokonana dla „Rzeczpospolitej” na podstawie ruchu telefonów komórkowych. Wynika z niej, że kwietniu średnio ponad 7 proc. osób w centrach handlowych stanowili Ukraińcy, ale wśród analizowanych obiektów były też takie z dwucyfrowym wynikiem. W przypadku każdego obiektu liczba ukraińskich gości rośnie z miesiąca na miesiąc.
Czytaj więcej
Kiedy ruch w centrach handlowych mocno spadł z powodu pandemii, z pomocą ruszyli uchodźcy. Ukraińcy stanowią już ponad 7 proc. gości galerii.
Podolak dla "Rz": Gdyby Moskwa zakończyła wojnę na obecnym etapie, zburzyłaby mit mocnej Rosji
Musimy obiektywnie oceniać sytuację. Ma dzisiaj jeszcze wystarczająco środków, m.in. rakiet manewrujących, którymi może wyrządzić duże szkody naszej infrastrukturze cywilnej. Poza tym jeszcze zarabia spore pieniądze, również na rynkach europejskich, gdzie embargo na surowce energetyczne nie działa. Nie wszystkie też banki rosyjskie zostały objęte sankcjami i odłączone od systemu SWIFT. Rosja ma jeszcze wystarczające zasoby, by kontynuować wojnę - mówi doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w rozmowie z Rusłanem Szoszynem.
Czytaj więcej
Nie miejmy złudzeń. Wojna nie skończy się jutro – mówi Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy.
63 sieroty z Ukrainy lecą z Krakowa do Trapani na Sycylii
Transport został zorganizowany przez organizację Wspólnota Papieża Jana XXIII, a także włoskich dyplomatów na Ukrainie i w Polsce.
Czytaj więcej
Włoski MSZ poinformował, że 63 ukraińskie sieroty w środę polecą z Krakowa do miejscowości Trapani, na włoskiej Sycylii.
Dowództwo Operacyjne "Południe": W ciągu doby w walkach zginęło 79 Rosjan
Jak informuje ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" w czasie walk na południu Ukrainy zginęło 79 rosyjskich żołnierzy i zniszczono 12 jednostek sprzętu wojskowego - w tym dwa bezzałogowe statki powietrzne, Orlan-10, moździerze, ciężarówki i pojazdy opancerzone. "Nasze jednostki utrzymują pozycje na linii kontaktu w obwodach chersońskim i mikołajowskim, są gotowe do posuwania się na wschód" - głosi komunikat ukraińskiego Dowództwa.
Za wartym 40 mld dolarów pakietem pomocy dla Ukrainy głosowało 368 kongresmenów USA
Przeciw było 57. Pakiet ma wartość większą niż ta, o którą dwa tygodnie temu prosił Joe Biden - prezydent USA chciał zgody na dodatkową pomoc dla Ukrainy w wysokości 33 mld dolarów.
Czytaj więcej
368 głosami "za", przy 57 głosach "przeciw" amerykańska Izba Reprezentantów poparła we wtorek wieczorem najnowszy pakiet pomocy dla Ukrainy, o wartości ok. 40 mld dolarów.
W Dnieprze zdemontowano pomnik upamiętniający 50. rocznicę rewolucji październikowej
Czechy zastąpiły Rosję w Radzie Praw Człowieka ONZ
Zgromadzenie Ogólne ONZ 157 głosami "za", przy 23 głosach wstrzymujących się, wybrało Czechy jako kraj, który zastąpi Rosję w Radzie Praw Człowieka ONZ. 7 kwietnia Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło przygotowaną przez USA rezolucję ws. zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ w związku z jej agresją na Ukrainę.
Gubernator obwodu charkowskiego: 44 ciała pod gruzami budynku w Izium
Budynek został zniszczony w czasie rosyjskiego ostrzału miasta w marcu.
Czytaj więcej
Pod gruzami zawalonego budynku w Izium, ukraińskiego miasta, które jest obecnie okupowane przez Rosjan, znaleziono 44 ciała - informuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow, na swoim kanale w serwisie Telegram.
Izba Reprezentantów USA za wartym 40 mld dol. pakietem pomocy dla Ukrainy
Przyjęty przez Izbę Reprezentantów USA pakiet pomocy musi być teraz zatwierdzony przez Senat, a następnie podpisany przez prezydenta. Poparcie dla pomocy Ukrainie jest w Kongresie ponadpartyjne. Nowy pakiet pomocy jest większy o ok. 5 mld dolarów od tego, który proponowała administracja Bidena.
W czwartek RB ONZ będzie rozmawiać o sytuacji humanitarnej na Ukrainie
CNN informuje, że Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się, by rozmawiać o sytuacji humanitarnej na Ukrainie, na wniosek Francji i Meksyku.
W ciągu doby ukraińska armia odparła w Donbasie 12 ataków Rosjan
Dowództwo Operacji Sił Połączonych, na swoim profilu na Facebooku pisze, że w czasie odpierania ataków Rosjan zniszczono 12 czołgów, cztery systemy artyleryjskie, 12 bojowych wozów piechoty, dwa pojazdy inżynieryjne i siedem innych pojazdów wojskowych. Ponadto ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła jeden śmigłowiec Mi-24 i trzy bezzałogowe statki powietrzne Orlan-10.