Aktualizacja: 15.11.2024 16:45 Publikacja: 10.05.2022 21:00
Foto: mat.pras.
Rozmawiamy 9 maja, już po paradzie wojskowej i przemówieniu Władimira Putina w Moskwie. Wielu komentatorów oczekiwało, że tego dnia wypowie wojnę Ukrainie i ogłosi powszechną mobilizację. Nie zrobił tego. Wie pan dlaczego?
Było to bardzo depresyjne przemówienie człowieka, który wielokrotnie próbował uzasadnić swoją agresję na Ukrainę. Wytłumaczyć motywy swojej tzw. operacji specjalnej. Świat doskonale wie, że była to niczym niesprowokowana wojna rozpoczęta przez Federację Rosyjską. Utrzymuje, że nie prowadzi wojny wobec Ukrainy, lecz wobec jakiegoś jednobiegunowego świata. Mówi o tym już od ponad dwóch miesięcy wojny. Wygląda na to, że Rosja, jej polityczne i wojskowe kierownictwo, nie mogą się pozbierać. Twierdzą, że ich tak zwana operacja idzie zgodnie z planem. W rzeczywistości świat nimi już gardzi. Nikt nie ma do nich szacunku. Na Kremlu nie mają innych planów poza zniszczeniem infrastruktury cywilnej i masowymi mordami w Ukrainie. Rosjanie już też zaczynają pytać Putina, po co to wszystko było i dlaczego to już trwa aż 75 dni (rozmowa została przeprowadzona w poniedziałek – red.). Oczekiwano, że ogłosi mobilizację. W rzeczywistości ukryta mobilizacja już trwa w Rosji od 1 kwietnia. Rosyjskim siłom brakuje ludzi, walczą zaś tylko ilością, a nie jakością. Dlaczego nie wypowiedział wojny? Rosja dzisiaj używa już niemalże wszystkich rodzajów sił zbrojnych przeciwko Ukrainie. Rakiet hiperdźwiękowych i pocisków balistycznych. Poza bronią masowego rażenia. Wypowiedzenie wojny nic by nie zmieniło, wojna na dużą skalę już trwa.
Według informacji, przekazanych amerykańskiemu portalowi Axios przez przedstawicieli administracji Joe Bidena oraz źródła izraelskie, pod koniec października Izrael przeprowadził atak na ściśle tajny irański ośrodek badań nad bronią jądrową w Parchin.
„Kluczową potrzebą” nazwał przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, rozwój systemów uzbrojenia, które są powszechnie używane w czasie wojny Rosji z Ukrainą.
W Rosji zauważono północnokoreańską haubicę dalekiego zasięgu M-1989 Koksan kal. 170 mm - donosi ukraiński portal Militarnyi. Zdjęcie sprzętu na platformie kolejowej pojawiło się w mediach i szybko obiegło kanały w serwisie Telegram.
Rosyjskie wojsko odebrało wytwórni filmowej „Mosfilm” 28 czołgów T-55. Poradziecki sprzęt potrzebny jest Rosjanom do działań ofensywnych na froncie w Ukrainie.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Izraelskie lotnictwo zbombardowało dwa budynki mieszkalne na przedmieściach Damaszku - informuje syryjska agencja informacyjna SANA.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Sąd wojskowy w Rosji skazał - in absentia - twórcę Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego na dożywocie.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas rozmowy telefonicznej wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do rozpoczęcia rozmów z Ukrainą, które otworzą drogę do „sprawiedliwego i trwałego pokoju”.
Donald Trump domaga się milionów dolarów od mediów, które - według niego - są wobec niego uprzedzone.
Po amerykańskich wyborach liderzy PO połykają własne języki, a PiS – jak wstawał z kolan, tak teraz klęka.
Uczestnicy protestu przed parlamentem Abchazji, separatystycznej republiki nieuznawanej przez społeczność międzynarodową (jej terytorium to część uznawanego przez społeczność międzynarodową terytorium Gruzji), zniszczyli ogrodzenie oddzielające kompleks budynków rządowych i wtargnęli na teren przed parlamentem, a następnie przejęli kontrolę nad budynkiem.
Pejzaż Warszawy i wiele innych mówi o duchowych brakach w naszym kraju. Z tą refleksją krążyłem po Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które właśnie otwarto w stolicy. W mojej ogromniejącej małej ojczyźnie.
Ostatnie miesiące to okres spadków sprzedaży w segmencie dóbr luksusowych. Wśród marek, które boleśnie odczuły te spadki znalazło się brytyjskie Burberry. Aby wyjść z dołka finansowego, Brytyjczycy ogłosili „plan awaryjny”.
Według informacji, przekazanych amerykańskiemu portalowi Axios przez przedstawicieli administracji Joe Bidena oraz źródła izraelskie, pod koniec października Izrael przeprowadził atak na ściśle tajny irański ośrodek badań nad bronią jądrową w Parchin.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas