Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Kijów w czasie, gdy przebywał tam sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres.
Rosjanie przygotowują się do parady z okazji Dnia Zwycięstwa
Stany Zjednoczone analizują dzisiejsze uderzenia na Kijów
Stany Zjednoczone analizują czwartkowe ataki na Kijów - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby.
- Wciąż próbujemy to przeanalizować i ustalić, co się stało, w co uderzono i jaką amunicją - powiedział w rozmowie z CNN.
Izrael zaleca obywatelom opuszczenie Naddniestrza
Był ambasador Izraela w Ukrainie, a obecnie ambsador w Armenii i Mołdawii zalecił obywatelom opuszczenie Naddniestrza.
Zełenski: Nie możemy tracić czujności. Wojna się nie skończyła
Czytaj więcej
- Rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainę - Kijów, Fastów, Odessę i inne miasta - po raz kolejny dowodzą, że nie możemy tracić czujności. Nie możemy myśleć, że wojna się skończyła. Wciąż musimy walczyć. Wciąż musimy wypędzać okupantów - mówi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Nowe informacje w sprawie ataku na Kijów
Według komunikatu Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy na Telegramie, budynek mieszkalny został "częściowo zniszczony w wyniku ostrzału nieprzyjaciela" w Kijowie.
Pożary wywołane przez bombardowanie zostały zgłoszone o godzinie 20:13 czasu lokalnego.
Pożar w 25-piętrowym budynku został ugaszony o godzinie 21:25. Zniszczeniu uległo pierwsze i drugie piętro.
"Według wstępnych danych, pięć osób zostało uratowanych, a dziesięć zostało rannych" - podała agencja rządowa, dodając, że liczby te są nadal weryfikowane.
Kongres USA przytłaczającą większością głosów popiera rozwiązania ułatwiające eksport sprzętu wojskowego na Ukrainę
Izba Reprezentantów USA stosunkiem głosów 417 do 10 przyjęła przepisy, które ułatwią eksport sprzętu wojskowego na Ukrainę, przywracając do życia ustawę "Lend-Lease Act", która pomogła pokonać Hitlera podczas II wojny światowej.
Czytaj więcej
Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych poparła przytłaczającą większością głosów ustawę, która ułatwi eksport sprzętu wojskowego na Ukrainę, wznawiając program "Lend-Lease Act", który pomógł pokonać Hitlera podczas II wojny światowej.
Zełenski: Rosyjski atak na Kijów miał na celu upokorzenie ONZ
- Dziś, zaraz po zakończeniu naszych rozmów w Kijowie, w stronę miasta nadleciały rosyjskie rakiety. Pięć rakiet. I to wiele mówi (...) o dążeniu rosyjskich władz do upokorzenia ONZ i wszystkiego, co ta organizacja reprezentuje - powiedział Zełenski, dodając, że wymaga to "odpowiednio stanowczej reakcji".
Ukraina wskazuje 10 rosyjskich żołnierzy podejrzanych o łamanie praw człowieka na Buczu
Prokurator generalna Ukrainy wskazała rosyjskich żołnierzy, którym zarzuca się łamanie praw człowieka.
We wpisie na Facebooku Iryna Wenediktowa wymieniła żołnierzy - czterech szeregowych, czterech kaprali i dwóch sierżantów - którzy jej zdaniem byli "zaangażowani w torturowanie spokojnych ludzi" w ukraińskim mieście.
Przekazała, że żołnierze byli z 64. Brygady Strzelców Zmotoryzowanych.
Czytaj więcej
Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa poinformowała, że zidentyfikowano "ponad 8000 przypadków" podejrzeń o zbrodnie wojenne. Wymieniono nazwiska 10 rosyjskich żołnierzy, którzy mieli m.in. torturować cywilów.
Finlandia jest gotowa na odcięcie gazu z Rosji
Finlandia jest w tym dobrym położeniu, że gaz prawie nie jest używany do ogrzewania domów i stanowi około 7 proc. całej energii zużywanej w Finlandii.
Czytaj więcej
Za rosyjski gaz Finlandia nie zapłaci w rublach. I jest gotowa na jego odcięcie. Nie wszyscy są tak stanowczy. Kraje Unii domagają się jasnego stanowiska Wspólnoty.
Ilu Rosjan popiera działania na Ukrainie? Sondaż Centrum Lewady
Czytaj więcej
74 proc. Rosjan poparło w kwietniu działania rosyjskiej armii na Ukrainie. Niemal tyle samo uważa, że "specjalna operacja wojskowa" zakończy się zwycięstwem Rosji - wynika z sondażu przeprowadzonego przez niezależny ośrodek Centrum Lewady.
Jaki sprzęt wojskowy wysyłają na Ukrainę państwa zachodnie?
Czytaj więcej
Zachód od początku inwazji Rosji na Ukrainę wspiera militarnie Kijów. W ostatnich tygodniach na front trafia ciężka artyleria, która ma pomóc ukraińskiej armii w zatrzymaniu ofensywy w Donbasie.
Zniszczony budynek w Kijowie [ZDJĘCIA]
W pobliżu Odessy zestrzelono trzy rosyjskie pociski
Gubernator obwodu odeskiego Maksym Marczenko poinformował, że obrona powietrzna zestrzeliła w czwartek trzy pociski wroga.
Kliczko: Trzy ranne osoby przewiezione do szpitala
Mer Kijowa poinformował, że pociski, które spadły w czwartek w centrum miasta, uderzyły w dolne piętra budynku mieszkalnego. Na miejscu pracują ratownicy i służby medyczne. Do szpitala przewieziono trzy ranne osoby.
Trzy pociski uderzyły w obwodzie kijowskim
Pociski trafiły w nieujawnione obiekty infrastruktury w pobliżu miasta Fastów w obwodzie kijowskim - poinformował szef Administracji Wojskowej Obwodu Kijowskiego Ołeksandr Pawluk
Podolak o eksplozjach w Kijowie: Dlaczego Rosja wciąż zasiada w Radzie Bezpieczeństwa ONZ?
Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak na Twitterze skomentował wieczorne eksplozje w Kijowie.
"Uderzenia rakietowe w centrum Kijowa podczas oficjalnej wizyty Antonio Guterresa. Jeszcze wczoraj siedział przy długim stole na Kremlu, a dziś wybuchy są nad jego głową. Pocztówka z Moskwy? Przypomnijmy, dlaczego Rosja nadal zasiada w Radzie Bezpieczeństwa ONZ?" - napisał.
Żaryn o narracji Kremla: Kłamstwa powtarzane od lat
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn skomentował wypowiedzi rosyjskich polityków, którzy informowali o planowanej przez Polskę i USA "aneksji zachodniej Ukrainy".
"Kłamstwa dotyczące rzekomych planów ataku Polski na zachodnią Ukrainę są powtarzane od kilku lat. W sposób szczególny kampania została zintensyfikowana po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę. W oczernianie Polski włączają się najwyżsi urzędnicy Kremla" - napisał Żaryn na Twitterze.
"Celem działań rosyjskiej propagandy jest wzbudzenie nieufności między Ukrainą i Polską, rozbijanie współpracy PL-UA, ukazywanie Zachodu jako podmiotu agresywnego wobec Rosji, zaś Polski jako „podżegacza wojennego”, który eskaluje napięcia a nawet zagraża pokojowi w Europie" - dodał.
Czytaj więcej
W rosyjskim przekazie pojawiła się w czwartek nowa narracja mówiąca o tym, że Stany Zjednoczone i Polska spiskują w celu uzyskania strefy wpływów na Ukrainie.
Premier Szwecji nie planuje organizować referendum w sprawie przystąpienia do NATO
Czytaj więcej
Rząd Szwecji nie planuje przeprowadzenia referendum, jeśli parlament zdecyduje się na złożenie wniosku o członkostwo w NATO - powiedziała premier Magdalena Andersson.
Eksplozje w Odessie
Doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko informuje o ataku na Odessę.
Dwie eksplozje w Kijowie
Świadkowie informują o dwóch wybuchach w stolicy Ukrainy.
Mer Kijowa poinformował, że do eksplozji doszło w rejonie szewczenkiwskim, w centrum miasta.
Przypomnijmy, że w Kijowie przebywa obecnie sekretarz generalny ONZ António Guterres
Czytaj więcej
Władze Kijowa poinformowały o dwóch pociskach, które w czwartek wieczorem spadły w centrum Kijowa. W stolicy Ukrainy przebywa sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
Amerykanie analizują przebieg rosyjskiej ofensywy w Donbasie
Czytaj więcej
USA oceniają, że siły rosyjskie czynią "powolne i nierównomierne" postępy w Donbasie, częściowo z powodu oporu ukraińskiego, a także ciągłych problemów logistycznych - przekazał wysoki rangą urzędnik obrony USA.
ONZ "robi wszystko, co możliwe", by ewakuować ludzi z zakładów Azowstal
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział po spotkaniu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, że ONZ robi wszystko, co możliwe by przeprowadzić ewakuację osób przebywających w schronach na terenie Azowstalu w Mariupolu.
Zełenski przekazał, że nadal wierzy w pomyślny wynik odblokowania zakładów w oblężonym przez Rosjan mieście.
Brytyjskie media podają tożsamość zabitego Brytyjczyka
Media poinformowały, że zabitym na Ukrainie Brytyjczykiem, o którym informował w czwartek rząd, jest Scott Sibley, weteran brytyjskiej armii.
Według doniesień, walczył on przeciwko inwazji wojsk rosyjskich jako ochotnik wspierający ukraińską armię.
Gazprom: Polska, wbrew deklaracjom, nadal kupuje rosyjski gaz
"Uroczyście ogłoszono, że rosyjski gaz nie jest już potrzebny i nie będzie kupowany. Ale w rzeczywistości tak nie jest. Po zawieszeniu bezpośrednich dostaw Polska kupuje rosyjski gaz. Ale teraz w Niemczech, skąd jest dostarczany rewersem do Polski gazociągiem Jamał-Europa” - poinformowała firma.
Czytaj więcej
Gazprom poinformował, że Polska, wbrew deklaracjom, nadal kupuje rosyjski gaz. Gdzie to robimy? Nie w Gazpromie, który jednostronnie zerwał umowę i przerwał dostawy, ale w Niemczech.
Eksplozje w rosyjskim Biełgorodzie
Agencja Reutera informuje o dwóch eksplozjach w rosyjskim Biełgorodzie. Świadkowie przekazali, że wybuchy docierały z południowej części miasta.
Czytaj więcej
Dwa potężne wybuchy były słyszalne w czwartek w rosyjskim mieście Biełgorod, w pobliżu granicy z Ukrainą - poinformowało agencję Reutera dwóch świadków.
NATO może latami wspierać Ukrainę
Czytaj więcej
NATO jest gotowe do utrzymania wsparcia dla Ukrainy w wojnie z Rosją przez lata, w tym do pomocy Kijowowi w przejściu z broni radzieckiej na nowoczesną broń i systemy zachodnie - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg.
Pożary na przedmieściach Chersonia
Rosjanie ukradli 60 ton pszenicy w obwodzie zaporoskim
Funkcjonariusze organów ścigania wszczęli postępowanie karne przeciwko rosyjskim służbom, które prawdopodobnie ukradły 61 ton pszenicy i inne mienie z firmy rolniczej w obwodzie zaporoskim - poinformowała służba prasowa ukraińskiej Prokuratury Generalnej.
Rosja wydaje ukraińskich żołnierzy w ramach wymiany jeńców
Rosja przekazała 33 ukraińskich żołnierzy, w tym 13 oficerów, w ramach wymiany jeńców wojennych - poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.
"Przywozimy do domu również 12 cywilów" - napisała wicepremier.
Jak dodała, pięciu żołnierzy, których wymieniono w czwartek, zostało rannych. Wereszczuk nie poinformowała, ilu Rosjan uczestniczyło w wymianie.
USA: Część sił rosyjskich opuszcza Mariupol
Stany Zjednoczone widzą oznaki tego, że część sił rosyjskich opuszcza Mariupol i przemieszcza się w kierunku północno-zachodnim, mimo że walki trwają - powiedział wysoki rangą urzędnik Departamentu Obrony.
Nowa narracja Kremla: USA i Polska spiskują w celu zajęcia zachodniej części Ukrainy
Czytaj więcej
W rosyjskim przekazie pojawiła się w czwartek nowa narracja mówiąca o tym, że Stany Zjednoczone i Polska spiskują w celu uzyskania strefy wpływów na Ukrainie.
BBC: zaprosimy muzyków z Rosji, pod warunkiem, że potępią Putina
Na letnim festiwalu muzycznym BBC Proms jednak wystąpią muzycy z Rosji. Brytyjczycy postawili jednak chętnym twarde warunki.
Czytaj więcej
Brytyjska telewizja BBC przygotowuje kolejną edycję słynnych letnich koncertów The Proms. Mają wziąć w nich udział rosyjscy muzycy, ale tylko ci, którzy zadeklarowali sprzeciw wobec polityki Władimira Putina i wojny w Ukrainie.
Holandia wyśle na Ukrainę zespół specjalistów medycyny sądowej.
Eksperci mają zebrać dowody zbrodni wojennych popełnionych od 24 lutego w ramach śledztwa wszczętego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.
Bułgaria jest pewna, że może zastąpić dostawy rosyjskiego gazu
- Bułgaria może zastąpić całość dostaw rosyjskiego gazu z innych źródeł i nie będzie borykać się z niedoborem gazu w nadchodzącej zimie - powiedział w czwartek wicepremier Assen Vassilev.
Rosyjski Gazprom odciął w środę Bułgarię i Polskę od gazu za odmowę płacenia w rublach. Bułgaria zużywa około 3 mld metrów sześciennych gazu rocznie, z czego ponad 90 proc. pochodzi z Rosji.
- Możemy zastąpić całe dostawy gazu z Rosji dostawami gazu z południowego korytarza gazowego, plus dostawy LNG do Grecji i Turcji. Ten plan jest właśnie realizowany - stwierdził wicepremier.
Biden poprosi Kongres o 33 mld dolarów na pomoc Ukrainie
Czytaj więcej
Prezydent USA Joe Biden zwróci się do Kongresu o przyjęcie pakietu 33 miliardów dolarów dodatkowej pomocy dla Ukrainy. Pieniądze mają być przeznaczone na wsparcie militarne, gospodarcze i humanitarne.
Jeden Brytyjczyk zabity i jeden zaginiony na Ukrainie
Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że jeden Brytyjczyk zginął na Ukrainie, a drugi jest zaginiony.
Uważa się, że para walczyła przeciwko siłom rosyjskim jako ochotnicy wspierający ukraińskie wojsko, choć nie zostało to potwierdzone.
- Możemy potwierdzić, że obywatel brytyjski został zabity na Ukrainie i wspieramy jego rodzinę - powiedział rzecznik resortu.
Władze w Londynie nie poinformowały, kiedy jeden z obywateli zginął i kiedy drugi zaginął.
Rosyjska propagandzistka: Wojna nuklearna bardziej prawdopodobna niż porażka na Ukrainie
Redaktor naczelna RT mówiła o możliwej wojnie nuklearnej na antenie rosyjskiej telewizji państwowej.
Czytaj więcej
- Władimir Putin jest bardziej skłonny do prowadzenia wojny nuklearnej niż zaakceptowania porażki na Ukrainie - powiedziała czołowa propagandzistka Kremla Margarita Simonian.
Raport: sankcje straciły na sile przez stały import rosyjskich paliw kopalnych
Od początku inwazji z Rosji wyeksportowano paliwa kopalne o łącznej wartości 63 mld euro, z czego 71 proc. trafiło do Unii Europejskiej.
Czytaj więcej
Jak wynika z najnowszego raportu Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA), do portu w Gdańsku wpłynęły ładunki paliw z Rosji o wartości 750 mln euro.
Erdogan rozmawiał z Putinem. Turcja chce przejąć inicjatywę, by zakończyć wojnę
Czytaj więcej
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział Władimirowi Putinowi, że Ankara jest gotowa zrobić więcej dla zakończenia wojny na Ukrainie po tym, jak pomogła zorganizować wymianę więźniów między Rosją a USA.
Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej nie stwierdzają zagrożenia na terenie Czarnobyla
Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi powiedział w czwartek, że choć poziom promieniowania w Czarnobylu "nieznacznie wzrósł", to nadal jest on "znacznie poniżej dopuszczalnych poziomów dla pracowników"
Indonezja zaprosiła Zełenskiego na szczyt G20
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zieleński poinformował, że został zaproszony przez prezydenta Indonezji Joko Widodo na szczyt G20, który odbędzie się w tym roku na Bali.
Raport: Od początku wojny Rosja zarobiła na energii 63 mld euro. Najwięcej zapłacili Niemcy
Stanowiska swojego kraju bronił kanclerz Olaf Scholz.
Czytaj więcej
Z raportu Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem wynika, że od początku inwazji na Ukrainę Rosjanie zarobili na eksporcie energii około 63 mld euro. Najwięcej zapłacili Niemcy.
W Rosji brakuje części do centrów danych. Wstrzymane inwestycje
Od napaści Putina na Ukrainę ceny usług przechowywania danych wzrosły w Rosji o 80 procent. Brak importowanych z Zachodu urządzeń i części do serwerowni, spowodował wstrzymanie budowy nowych obiektów.
Czytaj więcej
Brak importowanych urządzeń i części do serwerowni wstrzymał budowę nowych obiektów. Rosyjskie zamienniki nie spełniają kryteriów jakościowych, a Azja odmawia dostaw. W dwa miesiące ceny usług przechowywania danych skoczyły o 80 proc.
Finlandia nie będzie płacić za rosyjski gaz w rublach
- Finlandia nie będzie płacić za rosyjski gaz w rublach, mimo że Rosja zwróciła się do krajów europejskich z taką prośbą - powiedziała fińska minister ds. europejskich Tytti Tuppurainen.
Rzecznik WHO mówi, że sytuacja w szpitalu w Siewierodoniecku jest "tragiczna"
Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia, Bhanu Bhatnagar, powiedział, że sytuacja w szpitalu w Siewierodoniecku, który był atakowany ponad 20 razy, jest "tragiczna", a około 100 pacjentów nadal przebywa w budynku.
Bhatnagar powiedział Sky News, że "brakuje leków i środków przeciwbólowych", a pielęgniarki przejmują obowiązki lekarzy, aby szpital mógł funkcjonować.
Środki oligarchów dla Ukrainy? Biały Dom szuka rozwiązań
Administracja Joe Bidena chce, by możliwe było zajęcie kolejnych aktywów oligarchów oraz przekazanie uzyskanych w ten sposób pieniędzy Ukrainie - informują amerykańskie agencje.
Czytaj więcej
Prezydent USA Joe Biden zwróci się do Kongresu o nowe uprawnienia do przejmowania aktywów rosyjskich oligarchów i przekazywania zajętych środków na pomoc Ukrainie.
Przedstawiciel USA przy OBWE: Rosja chce zmusić legalne władze Ukrainy do ustąpienia
W planach jest "moratorium wykluczające prawowitych przedstawicieli władz Ukrainy i tych, którzy wspierają legalny rząd, z zajmowania jakichkolwiek stanowisk kierowniczych w państwie".
Czytaj więcej
Przedstawiciel USA przy OBWE oskarżyły Rosję o planowanie obejścia ukraińskiej demokracji i zmuszenia legalnie wybranych władz Ukrainy do ustąpienia - informuje Reuters.
Były żołnierz ukraińskiej armii, wzięty do niewoli pod Mikołajowem, skazany na 15 lat za zdradę
Prokuratura Generalna Ukrainy informuje o skazaniu za zdradę na 15 lat więzienia byłego żołnierza ukraińskiej armii, który w 2014 roku przeszedł na stronę wroga, zaciągnął się do rosyjskiej armii, a w czasie trwającej właśnie wojny na Ukrainie trafił do niewoli pod Mikołajowem.
Polskie sankcje odcięły gminy od gazu
Po umieszczeniu firmy Novatek przez MSWiA na sankcyjnego liście, zaprzestała ona pracy w tym tłoczenia gazu.
Czytaj więcej
Nie Gazprom, ale MSWiA pozbawił gazu kilkanaście polskich gmin. Właścicielem infrastruktury gazowej jest w nich polska spółka-córka rosyjskiego prywatnego koncernu gazowego Novatek. Po umieszczeniu jej przez MSWiA na sankcyjnego liście, firma zaprzestała pracy w tym tłoczenia gazu.
Sekretarz generalny NATO: Wojna Rosji z Ukrainą może trwać latami
- Musimy być przygotowani na długoterminowy (konflikt)... Jest całkowicie możliwe, że ta wojna będzie trwała miesiące i lata - powiedział w Brukseli Jens Stoltenberg. Sekretarz generalny NATO dodał, że Sojusz jest gotów wspierać Ukrainę latami, jeśli będzie to konieczne. Wsparcie ma obejmować zastąpienie poradzieckiego sprzętu, którym dysponuje Ukraina, współczesnymi zachodnimi systemami uzbrojenia.
Na liście brytyjskich parlamentarzystów objętych przez Rosję sankcjami są politycy, którzy nie zasiadają już w Izbie Gmin
Stewart McDonald, poseł z Glasgow uważa, że więcej parlamentarzystów powinno otrzymać "odznakę honorową" jaką - według słów premiera Borisa Johnsona - jest nałożenie sankcji przez Rosję. Spiker Izby Gmin ma napisać do przewodniczącego Dumy w tej sprawie.
Czytaj więcej
Spiker Izby Gmin powinien napisać do przewodniczącego rosyjskiej Dumy, by ten zaktualizował listę brytyjskich parlamentarzystów objętych sankcjami przez Rosję - zaapelował parlamentarzysta Szkockiej Partii Narodowej, Stewart McDonald. nieobjęci
Senat chce chronić polskie stacje przed MOL-em
Ustawa ma zablokować fuzję Lotosu i Orlenu oraz sprzedaż stacji benzynowych węgierskiemu koncernowi.
Czytaj więcej
Senatorowie przyjęli w czwartek projekt nowelizacji ustawy dotyczącej zasad zarządzania mieniem państwowym, którego celem jest m.in. zablokowanie fuzji Orlenu i Lotosu, tak by część Lotosu nie trafiła do węgierskiego koncernu MOL.
"Nieśmiertelny Pułk" może przejść ulicami Mariupola, jeśli tak zdecydują władze miasta
"Nieśmiertelny Pułk" to organizowana w całej Rosji akcja społeczna, w ramach której w rocznicę zakończenia II wojny światowej (w Rosji jest ona - jako Dzień Zwycięstwa - obchodzona 9 maja) ulicami miast przechodzą pochody osób niosących zdjęcia członków swoich rodzin, którzy walczyli w czasie II wojny światowej.
Czytaj więcej
W Mariupolu może odbyć się przemarsz "Nieśmiertelnego Pułku", jeśli władze miasta podejmą taką decyzję i będą w stanie zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom - oświadczył Siergiej Makarow, współprzewodniczący centralnego sztabu akcji społecznej upamiętniającej weteranów II wojny światowej.
Bundestag popiera dostawy ciężkiej broni na Ukrainę. Miedwiediew: Smutne
Izba niższa niemieckiego parlamentu zatwierdziła wniosek w sprawie dostarczenia Ukrainie uzbrojenia, w tym broni ciężkiej. Decyzję skomentował Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji, obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. "Najwyraźniej niemieckim ustawodawcom nie dają spokoju laury ich poprzedników, którzy zasiadali w niemieckim parlamencie pod inną nazwą w ubiegłym wieku. To smutne dla parlamentu" - napisał w mediach społecznościowych.
Doradca mera Mariupola: Miastu zagraża gwałtowne pogorszenie sytuacji epidemicznej
"Cholera, dyzenteria, bakteria Escherichia coli. Blisko 100 tys. mieszkańców Mariupola jest w śmiertelnym zagrożeniu nie tylko ze względu na ostrzał, ale też w związku z nieakceptowalnymi warunkami życia i złymi warunkami sanitarnymi. Temperatura powietrza wynosi już 20 stopni, tysiące zwłok rozkłada się pod gruzami, brakuje wody pitnej i żywności" - czytamy w komunikacie biura prasowego rady miejskiej Mariupola.
Czytaj więcej
Ok. 100 tys. mieszkańców pozostających w Mariupolu znajduje się w śmiertelnym zagrożeniu ze względu na złe warunki sanitarne w mieście okupowanym przez Rosjan - alarmuje służba prasowa rady miejskiej Mariupola.
Pieskow: "Pompowanie broni" na Ukrainę zagraża bezpieczeństwu kontynentu
Rzecznik Kremla skomentował słowa szefowej brytyjskiego MSZ, która oceniła, że państwa Zachodu powinny dostarczyć Ukrainie broń ciężką, czołgi oraz samoloty.
Czytaj więcej
- Pompowanie broni, w tym ciężkiej, na Ukrainę, to działanie zagrażające bezpieczeństwu kontynentu - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, odnosząc się do wcześniejszej wypowiedzi szefowej brytyjskiej dyplomacji.
W Lisiczańsku nie będzie wody do końca wojny
Gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, napisał na Facebooku, że Lisiczańsk odzyska dostęp do bieżącej wody dopiero po zakończeniu działań zbrojnych. Obecnie bez wody w obwodzie ługańskim są też Rubiżne, Popasna i Siewierodonieck, a także niemal wszystkie inne, nieokupowane przez Rosjan miejscowości. Haidai dodał, że nie poda nazw miejscowości, w których jest woda, ponieważ "raszyści by to wykorzystali".
Niemcy zabierają z Polski ponad 20 rannych Ukraińców, którzy będą leczeni w szpitalach w Niemczech
"Dziś samolot Bundeswehry zabierze z Polski ponad 20 rannych Ukraińców i bezpiecznie przewiezie ich do Niemiec na leczenie" - napisała na Twitterze ambasada Niemiec na Ukrainie.
Premier Japonii: Nie możemy zaakceptować żadnych działań, które zmieniają status quo za pomocą siły
Fumio Kishida mówił o tym rozpoczynając spotkanie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, w Tokio. Kishida zapowiedział, że Japonia nadal będzie wspierać Ukrainę i zaostrzać sankcje wobec Rosji we współpracy z partnerami, w tym z Niemcami.
MSZ Rosji: Kijów nie odpowiedział na nasze propozycje ws. przyszłych porozumień Rosji z Ukrainą
Maria Zacharowa mówiła, że do rana, 28 kwietnia, strona rosyjska nie otrzymała od Ukrainy odpowiedzi ws. propozycji dotyczących przyszłych porozumień, które miałyby być podstawą do zakończenia działań militarnych Rosji na Ukrainie.
Szacunki Pułku Azow: Walki w Mariupolu kosztowały Rosję 1,1 mld dolarów
Zastępca dowódcy Pułku Azow wyliczał, że w Mariupolu zniszczono rosyjski sprzęt wojskowy wart 162 mln dolarów, amunicja i loty myśliwców bombardujących miasto kosztowały Rosję 288 mln dolarów, ponadto Rosja musi wypłacić 661 mln dolarów żołnierzom rannym w Mariupolu lub rodzinom poległych w tym mieście żołnierzy.
Czytaj więcej
Rosja wydała ponad miliard dolarów na ataki na Mariupol, zamiast przeznaczyć te środki na poprawę życia Rosjan - oświadczył zastępca dowódcy broniącego się w zakładach Azowstal Pułku Azow, Swiatosław Pałamar.
Niemcy: Izba parlamentu za dostarczeniem Ukrainie ciężkiej broni
"Najważniejszym i najskuteczniejszym sposobem powstrzymania rosyjskiej inwazji jest zintensyfikowanie i przyspieszenie dostarczania skutecznej broni i kompleksowych systemów, w tym broni ciężkiej" – czytamy w przyjętym przez Bundestag wniosku.
Czytaj więcej
Zdecydowaną większością głosów izba niższa niemieckiego parlamentu zatwierdziła wniosek w sprawie dostarczenia Ukrainie uzbrojenia, w tym broni ciężkiej.
Ukraiński Sztab Generalny zamieszcza nagranie przedstawiające powitanie dziewczynki z ojcem wracającym z frontu
Rzecznik Kremla: Uzbrajanie Ukrainy zagrozi bezpieczeństwu Europy
Dmitrij Pieskow ostrzega Zachód przed dostarczaniem Ukrainie broni ciężkiej o czym dzień wcześniej mówiła szefowa dyplomacji Wielkiej Brytanii, Elizabeth Truss.
Oliver Stone: Putin to patriota, ale nie nacjonalista
„Media przedstawiają Putina jako nieodpowiedzialnego, morderczego szaleńca, porównując go do Hitlera i Stalina” – uważa Oliver Stone, znany amerykański filmowiec, nagrodzony Oscarem za reżyserię filmu „Pluton”. W ostatnim czasie Stone wygłosił wiele kontrowersyjnych tez dotyczących wojny w Ukrainie – między innymi poddaje w wątpliwość dowody rosyjskich zbrodni w Buczy.
Czytaj więcej
„Patriota, zawsze działający w obronie interesów zwykłych Rosjan” – tak o Władimirze Putinie wypowiada się Oliver Stone, znany amerykański reżyser, twórca oscarowego „Plutonu”. I dodaje: „Media zrobiły z niego mordercę”.
Władze rejonu pogranicznego w obwodzie charkowskim odwołują imprezy masowe zaplanowane na 1 i 9 maja
Władze rejonu chomutowskiego poinformowały, że w związku z podwyższonym poziomem zagrożenia terrorystycznego na pograniczu z Ukrainą tradycyjne obchody 1 maja i Dnia Zwycięstwa (9 maja), a także inne imprezy masowe w rejonie zostają odwołane. Rejon chomutowski graniczy z Ukrainą. Od 11 kwietnia obowiązuje tam "żółty" poziom zagrożenia terrorystycznego.
Już teraz Rosja pod względem poziomu życia gra w innej lidze niż Polska - pisze w komentarzu Jędrzej Bielecki
Embargo na ropę i gaz tylko w tym roku skurczyłoby jej dochód na mieszkańca o dalsze 15 proc. – do poziomu Argentyny i Meksyku. I byłby to dopiero początek trwałej degrengolady.
Czytaj więcej
Wstrzymując dostawy dla Polski i Bułgarii, Rosja zniszczyła budowaną od trzech pokoleń opinię solidnego dostawcy gazu dla Zachodu.
Podolak: Ukraina będzie bronić się na wszelkie sposoby, w tym atakując magazyny i bazy w Rosji
Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego napisał na Twitterze, że "Rosja zaatakowała Ukrainę i zabija cywilów. Ukraina będzie się bronić na wszelkie sposoby, w tym atakując magazyny i bazy zabójców z Rosji".
Szefowie MSZ Litwy i Hiszpanii: Embargo na ropę i gaz z Rosji trzeba wprowadzić natychmiast
Na wspólnej konferencji prasowej w Wilnie szef MSZ Litwy, Gabrielius Landsbergis i szef MSZ Hiszpanii, José Manuel Albarez wezwali do wprowadzenia embarga na ropę i gaz z Rosji. - To powinno stać się natychmiast - oświadczył Landsbergis wyrażając zdanie obu ministrów.
Wzmożony ostrzał rosyjski w pobliżu Krzywego Rogu
W ciągu ostatnich trzech dni wojska rosyjskie wzmogły ostrzał artyleryjski wzdłuż całej linii kontaktu, oddalonej o ok. 40-60 km od Krzywego Rogu - przekazał szef administracji wojskowej Krzywego Rogu Ołeksandr Wiłkuł.
MSZ Rosji: Potępiamy próby wciągnięcia Naddniestrza w to co dzieje się na Ukrainie
- W ciągu ostatnich dni w Naddniestrzu doszło do ostrzałów, wysadzania w powietrze infrastruktury. Uważamy te działania za akty terroryzmu, których celem jest destabilizacja sytuacji w regionie. Spodziewamy się bezstronnego śledztwa i wyjaśnienia wszystkich okoliczności incydentów - oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa.
Czytaj więcej
- Potępiamy próby wciągnięcia Naddniestrza w to co dzieje się na Ukrainie - oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa.
Zaporoże: Dron korygujący ostrzał rosyjskiej artylerii zestrzelony
W obwodzie zaporoskim ukraińskie siły zestrzeliły bezzałogowca Orłan-10, który był wykorzystywany przez armię rosyjską do korygownia ostrzału artyleryjskiego - podają ukraińskie media, powołując się na informacje od wojska.
Senat za nowelą ustawy o pomocy Ukraińcom
Senat poparł ustawę o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Jak podaje Centrum Informacyjne Senatu, nowela wydłuży o 60 dni termin wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Oznacza to, że świadczenie będzie wypłacane przez 120 dni w wysokości 40 zł dziennie.
Tymoszenko: Zamrożone na Zachodzie rosyjskie fundusze przeznaczyć na odbudowę Ukrainy
Liderka partii Batkiwszczyna Julia Tymoszenko oświadczyła, że państwa przyjazne Ukrainie powinny przekazać zamrożone u siebie rosyjskie środki na odbudowę Ukrainy. Była premier Ukrainy wezwała ukraińskie władze do prowadzenia rozmów z państwami Zachodu w tej sprawie.
Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy: Chcielibyśmy otrzymać zachodni sprzęt, który jest skuteczny
Gen. Oleszczuk oświadczył, że Ukraina potrzebuje "nowoczesnych zestawów przeciwlotniczych średniego i długiego zasięgu, a także nowoczesnych myśliwców, skutecznych w ochronie ukraińskiej przestrzeni powietrznej".
Czytaj więcej
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy zamieściło na swoim kanale w serwisie Telegram apel swojego dowódcy o dostarczenie Ukrainie większej liczby zestawów przeciwlotniczych średniego i długiego zasięgu oraz nowoczesnych myśliwców.
Gazprom zamierza zmniejszyć wydobycie gazu w 2022 roku
Witalij Markiełow, wiceprezes zarządu Gazpromu poinformował, że w 2022 roku Gazprom zamierza wydobyć 494,4 mld m3 gazu. W 2021 roku wydobycie gazu przez Gazprom wyniosło 514,8 mld m3, choć pierwotnie planowano je na poziomie 496,8 mld m3.
Sekretarz generalny ONZ w Buczy: Apeluję do Rosji o współpracę z Międzynarodowym Trybunałem Karnym
Guterres w Buczy obejrzał miejsce, w którym znajdował się masowy grób znaleziony przez Ukraińców po wyjściu z miasta sił rosyjskich. - Tu czuje się, jak ważne jest dokładne śledztwo i pociągnięcie do odpowiedzialności winnych - powiedział. - W pełni wspieram Międzynarodowy Trybunał Karny i wzywam Federację Rosyjską do współpracy z MTK. Ale kiedy mówimy o zbrodniach wojennych, nie możemy zapomnieć, że najgorszą zbrodnią jest sama wojna - dodał.
Roszdravnadzor: Zagraniczni producenci nie odmówili dostaw leków do Rosji
"Najwięksi dystrybutorzy w kraju zapewnili, że według stanu na 27 kwietnia, żaden z zagranicznych producentów nie zapowiedział zakończenia dostaw leków do Rosji. Ponadto z niektórymi z nich trwają negocjacje w celu zwiększenia wolumenu dostaw" - oświadczyła rosyjska Federalna Służba Nadzoru nad Opieką Zdrowotną (Roszdravnadzor). Według agencji, "krótkoterminowe" niedobory niektórych leków w rosyjskich aptekach mogą wynikać "z poszukiwania nowych tras logistycznych lub opóźnień na granicy".
Sekretarz generalny NATO: Przyjmiemy Finlandię i Szwecję z otwartymi ramionami
W czasie wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego, Robertą Metsolą, Jens Stoltenberg mówił, że jeśli Szwecja i Finlandia zdecydują się zgłosić akces do Sojuszu Północnoatlantyckiego wówczas "będą przywitane z otwartymi ramionami". - Finlandia i Szwecja są naszymi najbliższymi partnerami - dodał Stoltenberg.
Wojna w Ukrainie blokuje eksport samochodów do Chin
Nowe Audi i BMW nie pojadą już pociągami do Azji.
Czytaj więcej
Z powodu wojny w Ukrainie producenci aut segmentu premium Audi i BMW zawiesili wysyłanie pociągami z Niemiec do Chin swych produktów.
Władze obwodu odeskiego: Wzmocniliśmy ochronę granicy z tzw. Naddniestrzem
"Siły zbrojne nadal realizują zadania obrony Odessy i obwodu (odeskiego). Wzmocniliśmy ochronę granicy państwowej z tzw. Naddniestrzem, gdzie trwają rosyjskie prowokacje mające na celu stworzyć ośrodek zapalny w pobliżu obwodu odeskiego" - powiedział Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodu odeskiego, na nagraniu umieszczonym w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
W związku z serią rosyjskich prowokacji w samozwańczej, separatystycznej republice Naddniestrza, ukraińskie siły obronne obwodu odeskiego wzmocniły ochronę granicy państwowej z Mołdawią - informuje Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodu odeskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram.
W maju wzmożony ruch pojazdów wojskowych na drogach w kraju. To ćwiczenia
Od 1 maja do końca miesiąca po drogach ośmiu województw będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych - podało wojsko, apelując o niepublikowanie informacji i zdjęć dotyczących ruchu wojsk.
Czytaj więcej
Od niedzieli 1 maja na drogach niemal całego kraju będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z ćwiczeniami wojskowymi - podało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wojsko apeluje o niepublikowanie informacji i zdjęć dotyczących ruchów wojsk.
"FT": Firmy dystrybuujące gaz z Niemiec, Austrii, Węgier i Słowacji otworzą konta w Gazprombanku
"Financial Times" pisze, że firmy z tych krajów spełnią oczekiwania Kremla i otworzą konta w Gazprombanku, które umożliwią im płacenie za gaz z Rosji w rublach (formalnie płatność będzie dokonywana w euro lub dolarach, które Gazprombank zamieniał będzie na ruble przed przekazaniem spółce Gazprom Export). Wśród firm, które są gotowe na podjęcie takiej decyzji mają być niemiecki koncern Uniper i austriacki koncern OMV - najwięksi importerzy gazu z Rosji w Europie.
Atak rakietowy na Zaporoże, wśród rannych dziecko
Cywilno-wojskowa administracja Zaporoża, na swoim kanale w serwisie Telegram, informuje o ataku rakietowym na stolicę obwodu zaporoskiego, w wyniku którego uszkodzone zostały dwa prywatne domy mieszkalne. Wśród rannych, w wyniku ataku, są trzy osoby, w tym dziecko. Z wpisu wynika, że Rosjanie do ataku użyli rakiety powietrze-ziemia X-55 wystrzelonej przez rosyjski samolot.
W Rosji zakaz utożsamiania roli ZSRR i III Rzeszy w czasie II wojny
"Próby pisania historii na nowo muszą być poważnie stłumione" - oświadczył w mediach społecznościowych przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej, informując, że nowe przepisy wkrótce wejdą w życie.
Czytaj więcej
Prawo przewidujące karę grzywny lub 15 dni aresztu za publiczne utożsamianie roli ZSRR i III Rzeszy w czasie II wojny światowej wchodzi w życie 1 maja - poinformował przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Wiaczesław Wołodin.
Były szef MSZ Rosji: Europa nie powinna panikować w związku z szantażami Kremla
"Chytry dwa razy płaci. Jeśli Europa będzie dziś panikować z powodu gazowego lub nuklearnego szantażu, wówczas zapłaci podwójną cenę - finansowo i politycznie - w przyszłości" - napisał na Twitterze były szef MSZ Rosji, Andriej Kozyriew.
Sekretarz generalny ONZ w Borodziance
António Guterres, który po rozmowach w Moskwie składa wizytę na Ukrainie, przybył do Borodzianki w obwodzie kijowskim - informuje AFP.
Gubernator obwodu lwowskiego: Obrona przeciwlotnicza udaremniła atak rakietowy z wód Morza Czarnego
Maksym Kozicki poinformował, że mijający dzień był spokojny, a jedyny alarm ogłoszono w związku z atakiem rakietowym z wód Morza Czarnego, który został udaremniony przez obronę przeciwlotniczą.
Charków: Zatrzymano kobietę. Miała przekazywać Rosjanom informacje o ruchach wojsk
Policja obwodu charkowskiego zatrzymała 58-letnią kobietę, która miała przekazywać swojemu współpracującemu z Rosją bratu informacje o pozycjach i ruchach wojsk ukraińskich - informuje Interfax-Ukraina. W sprawie wszczęto postępowanie karne, zatrzymanej grozi do 12 lat więzienia.
Sztab Generalny armii Ukrainy podaje nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosjanie mieli stracić na Ukrainie 22,8 tys. żołnierzy, 970 czołgów, 2 389 pojazdów opancerzonych, 431 zestawów artyleryjskich, 151 wyrzutni rakiet, 72 zestawy przeciwlotnicze, 187 samolotów, 155 śmigłowców, 215 bezzałogowych statków powietrznych, 1 688 innych pojazdów, 76 cystern, osiem jednostek nawodnych i cztery wyrzutnie rakiet balistycznych.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechały 3 mln osób
W ciągu ostatniej doby Straż Graniczna odprawiła 24,8 tys. osób wjeżdżających do Polski z Ukrainy. Tego samego dnia na Ukrainę z Polski wjechało 18,4 tys. osób, od 24 lutego - 904 tys.
Ziobro: Bruksela nie płaci żadnych środków na uchodźców
- Nie mówiliśmy, aby Polska ot tak, arbitralnie podjęła decyzję "nie płacimy składek (do UE)". Mówiliśmy jedynie, aby Polska zwróciła się do KE, aby ta rozważyła pomoc dla Polski, wymierną - powiedział lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro dodając, że była to "polityczna inicjatywa, która miała służyć zwróceniu uwagi, że Bruksela nie płaci żadnych środków na uchodźców, choć opowiada to pani von der Leyen, która jest w Polsce, że płaci, co jest nieprawdą".
Czytaj więcej
- Trzy miliony ludzi, którzy są w Polsce, to 3 mln na utrzymaniu Polaków i polskiego budżetu państwa. To miliardy złotych. Polska nie jest najbogatszym krajem UE. Mamy prawo domagać się od UE lojalnego wsparcia - powiedział lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, odnosząc się w Polsat News do kwestii pomocy dla uchodźców z Ukrainy.
Minister obrony Wielkiej Brytanii: Putin może próbować rozrosnąć się jak rak na Ukrainie
Ben Wallace stwierdził, że Wielka Brytania wspiera integralność terytorialną suwerennej Ukrainy - co obejmuje również Krym, anektowany przez Rosję w 2014 roku. - Ale najpierw wyprzyjmy Rosję z zajmowanych obecnie pozycji - dodał.
Czytaj więcej
- Władimir Putin zawsze miał ambicje, by najeżdżać sąsiednie kraje - mówił w rozmowie ze Sky News minister obrony Wielkiej Brytanii, Ben Wallace.
Rosjanie ostrzelali szpital w Siewierodoniecku. Jedna osoba nie żyje
O ostrzelaniu szpitala informuje gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, na swoim kanale w serwisie Telegram. "Rosjanie ostrzelali instytut medyczny 27 kwietnia ok. 11:00 (...) Trzy piętra zostały zniszczone. Na jednym z nich pocisk trafił bezpośrednio w szpitalny oddział" - napisał Haidai. Po ostrzale szpital pozbawiony jest elektryczności i dostępu do wody - wynika z wpisu gubernatora.
Moskwa: Ruch w centrum miasta będzie ograniczony, ruszają przygotowania do Parady Zwycięstwa
W czwartek od 15 wyjścia z pięciu stacji metra w centrum Moskwy będą zamknięte, a od 17:30 część ulic w centrum stolicy Rosji zostanie wyłączona z ruchu samochodowego, ze względu na przygotowania do Parady Zwycięstwa - informuje Interfax. Wyłączenie ulic z ruchu ma związek z przygotowaniami do Parady Zwycięstwa, która odbędzie się w Moskwie 9 maja, w rocznicę zakończenia II wojny światowej.
TASS: W czwartek nad ranem w Biełgorodzie aktywna była obrona przeciwlotnicza
Agencja TASS powołuje się przy tym na przedstawiciela lokalnych władz. Obwód biełgorodzki graniczy z obwodami ługańskim, charkowskim i sumskim na Ukrainie.
Baltic Pipe zostanie oddany w terminie - zapewnia Jacek Sasin
Minister powiedział, że polskim konsumentom nie zabraknie gazu ziemnego.
Czytaj więcej
Tak, BalticPipe zostanie oddany w terminie- zapewnił minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin w rozmowie w Polskim Radiu.
Rosjanie chcą zabierać zbiory rolnikom z obwodu chersońskiego?
Na stronie lokalnego parlamentu Kraju Krasnojarskiego w Rosji pojawiła się informacja o planach "konfiskaty nadwyżek zbiorów rolnikom" w okupowanym obwodzie chersońskim - podaje białoruska NEXTA. Tymczasem rosyjska agencja Interfax podaje, że dokument znalazł się na stronie w wyniku ataku hakerskiego.
Przedstawiciel władz okupacyjnych mówi, że 1 maja Chersoń "wejdzie do strefy płatności w rublach"
W okresie przejściowym, który ma potrwać ok. czterech miesięcy, w okupowanej przez Rosję części obwodu chersońskiego, płatności mają być realizowane zarówno w rublach, jak i hrywnach. Po tym okresie hrywna zostanie wycofana z obiegu, a jedynym środkiem płatniczym ma być rubel.
Czytaj więcej
Kirił Stremousow, zastępca gubernatora okupacyjnych władz obwodu chersońskiego, w rozmowie z Ria Novosti stwierdził, że "1 maja Chersoń znajdzie się w strefie płatności w rublach".
Brytyjski resort obrony: 20 rosyjskich okrętów przebywa obecnie na Morzu Czarnym
Mimo utraty okrętu desantowego Saratow i krążownika Moskwa rosyjska Flota Czarnomorska zachowuje zdolność do rażenia celów na wybrzeżu i w głębi Ukrainy - czytamy w raporcie brytyjskiego Ministerstwa Obrony.
Szefernaker: W skali Europy jesteśmy ewenementem, że byliśmy przygotowani na odcięcie od gazu z Rosji
Byliśmy gotowi do tego, aby w 100 proc. uniezależnić się od rosyjskiego gazu od końca roku, gdy ruszy Baltic Pipe - przekonywał wiceszef MSWiA.
Czytaj więcej
Mamy partię, która jednoznacznie od zawsze mówiła - i to jest PIS - że trzeba się uniezależnić od gazu rosyjskiego - mówił w rozmowie z TVN24 wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, pełnomocnik rządu ds. uchodźców z Ukrainy.
Wawrzyk o sporze z Gazpromem: To my jesteśmy w prawie
- Po prostu, odszkodowanie Gazprom będzie musiał nam wypłacić, bo działa w sposób oczywisty bezprawnie, co nie jest tylko naszą opinią. To jest opinia wielu specjalistów z różnych krajów, także zachodnioeuropejskich, że Gazprom nie ma prawa domagać się zapłaty w rublach - powiedział w radiowej Jedynce wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.
Czytaj więcej
- Zgodnie z kontraktem mieliśmy płacić za dostawy gazu w tzw. walutach wymienialnych, natomiast Rosja domagała się, aby to był rubel - ani dolar, ani euro. W efekcie to my jesteśmy że tak powiem w prawie, bo działanie Rosji dwojako było bezprawne - powiedział w Polskim Radiu wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, odnosząc się do kwestii wstrzymania dostaw od Gazpromu do Polski.
Gubernator obwodu lwowskiego: Od początku wojny strąciliśmy ponad 20 pocisków manewrujących
Maksym Kozicki, gubernator obwodu lwowskiego, na konferencji prasowej mówił, że od początku wojny nad obwodem zestrzelono 20 pocisków manewrujących i ok. 10 rosyjskich bezzałogowych statków powietrznych.
Niemiecki koncern energetyczny Uniper będzie przelewał pieniądze za gaz z Rosji na konto w rosyjskim banku
O planach Uniper pisze dziennik "Rheinische Post", powołując się na rzecznika koncernu. - Planujemy dokonywać płatności w euro, na konto w Rosji - zapowiada rzecznik. Oznaczałoby to, że de facto Uniper będzie płacił za gaz w rublach - ponieważ po wpłacie pieniędzy na konto w rosyjskim banku bank ten zamieni euro na ruble i dopiero wówczas przekaże płatność spółce Gazprom Export.
W wyniku nocnego ostrzału zniszczonych zostało 13 budynków mieszkalnych w obwodzie ługańskim
Informacje takie przekazał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai. Pod ciężkim ostrzałem miał znaleźć się Lisiczańsk - i to właśnie w tym mieście 13 domów stanęło w płomieniach w wyniku ostrzału. Łącznie, w całym obwodzie, w wyniku rosyjskiego ostrzału wybuchło w ciągu doby 21 pożarów.
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje o rosyjskich stratach
W ciągu ostatniej doby na południowym odcinku frontu na Ukrainie Rosjanie stracili 49 żołnierzy i 14 jednostek sprzętu - w tym 6 pojazdów opancerzonych, trzy inne pojazdy, trzy zestawy artyleryjskie i rakietowe oraz zestaw przeciwlotniczy. Ukraińscy żołnierze zestrzelili też bezzałogowy statek powietrzny oraz zniszczyli dwa rosyjskie składy amunicji.
W Donbasie ukraińska armia odparła sześć ataków wroga w ciągu doby
Ukraińscy żołnierze zniszczyli w Donbasie pięć czołgów, jeden zestaw artyleryjski, 22 pojazdy opancerzone, jeden inny pojazd i jeden zestaw przeciwlotniczy.
Czytaj więcej
Sztab Generalny armii Ukrainy w kolejnym raporcie o sytuacji na froncie pisze, że Rosjanie "zwiększają tempo operacji ofensywnej, prowadząc intensywny ogień na niemal wszystkich kierunkach.
Zdeponowane za granicą środki powiązanych z reżimem Władimira Putina krezusów są warte 500 mld dol.
Do tego dochodzi nieco ponad 300 mld dol aktywów Banku Rosji, jakie władze krajów UE, Ameryki i innych państw zachodnich zamroziły po inwazji na Ukrainę 24 lutego.
Czytaj więcej
Konfiskata majątków bez wypowiedzenia wojny Rosji przez Unię i Amerykę zapewne nie byłaby możliwa.
W Naddniestrzu zaczęto budować umocnione posterunki, odwołano paradę 9 maja, a nawet matury
Mołdawia ma niewielką armię liczącą ok. 5 tys. żołnierzy uzbrojoną w lekkie wozy pancerne jeszcze sowieckiej produkcji. Naddniestrze ma tyle samo żołnierzy i podobne uzbrojenie. Ale ma wsparcie rosyjskich żołnierzy, odciętych jednak obecnie od świata z powodu wojny w Ukrainie.
Czytaj więcej
Po serii zamachów terrorystycznych w Naddniestrzu wszystkie armie rozdzielone Dniestrem stanęły w pogotowiu.
Sondaż IBRiS dla "Rz": Zwiększenie wydatków na zbrojenia w sumie popiera 76,7 proc. badanych
Przeciwnego zdania jest zaledwie 12,1 proc., a mniej więcej tyle samo badanych (11,3 proc.) nie ma na ten temat zdania.
Czytaj więcej
Rząd zapowiada wzrost wydatków budżetowych na wojsko. Większość Polaków akceptuje ten plan.
Gdyby PGNiG wystąpił na drogę prawną przeciw rosyjskiemu dostawcy gazu - może wygrać
Ale trudniej będzie z egzekucją wyroku, zwłaszcza na terenie obecnej Rosji.
Czytaj więcej:
PGNiG zapewnia, że dysponuje zróżnicowanymi możliwościami pozyskiwania gazu
Chodzi o możliwości zakupu gazu zarówno z UE, dzięki połączeniom z Niemcami i Czechami, jak i na międzynarodowym rynku LNG, poprzez gazoport w Świnoujściu. Ważnymi źródłami są też własne wydobycie ze złóż krajowych oraz zgromadzone zapasy.
Czytaj więcej
PGNiG może uzupełnić dostawy gazu importem LNG z różnych stron świata i zakupami w Unii. Ponadto w tym roku powinny ruszyć gazociągi łączące nasz kraj z Litwą, Słowacją i złożami norweskimi.
Ursula von der Leyen: Nie jest zaskoczeniem, że Kreml wykorzystuje paliwa kopalne do prób szantażu
Decyzja Kremla o zablokowaniu dostaw surowca do Polski i Bułgarii, po odmowie tych dwóch państw opłacania rachunków w rublach, potwierdza konieczność szybkiego uniezależnienia się Europy od rosyjskiej energii.
Czytaj więcej
Bruksela obiecuje solidarność z państwami odciętymi od gazu z Rosji. Tylko Gazprom wie, kto się z niej wyłamuje.
Ukraińska armia zestrzeliła rosyjskiego drona nad Odessą
O zestrzeleniu rosyjskiego drona poinformowało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe".
Doradca mera Mariupola: Dzieci muszą pisać w zeszytach, że miasto jest częścią obwodu rostowskiego w Rosji
"Pseudomer Mariupola, Konstantin 'Trupożerca' Iwaszczenko, na spotkaniach z mieszkańcami Mariupola w kwestii terytorialnej podległości (miasta - red.) wielokrotnie podkreślał, że Mariupol zostanie anektowany, by stać się częścią obwodu rostowskiego w Rosji" - napisał Petro Andriuszczenko, doradca prawowitego mera Mariupola, na swoim kanale w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
Petro Andriuszczenko, doradca prawowitego mera Mariupola, alarmuje na swoim kanale w serwisie Telegram, że kolaborujący z Rosjanami, samozwańczy mer Mariupola Konstantin Iwaszczenko deklaruje, iż miasto zostanie włączone do Rosji i stanie się częścią obwodu rostowskiego.
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy: W ciągu doby zniszczyliśmy osiem celów powietrznych
W ciągu ostatniej doby ukraińska armia miała strącić nad Ukrainą jeden samolot (prawdopodobnie myśliwiec Su-34), jeden pocisk manewrujący i 6 bezzałogowych statków powietrznych.
Szef MSZ Węgier: W ciągu najbliższych kilku lat nie możemy zrezygnować z ropy i gazu z Rosji
- 85 proc. naszego gazu, 65 proc. naszej ropy, pochodzi z Rosji. Dlaczego? To wynika z posiadanej infrastruktury. Nie robimy tego dla zabawy, nie wynika to z wyboru - mówił szef węgierskiej dyplomacji w rozmowie z CNN.
Czytaj więcej
Péter Szijjártó, szef MSZ Węgier w rozmowie z CNN potwierdził, że Węgry zgodzą się na warunki Rosji i będą płacić za ropę i gaz sprowadzane z tego kraju w rublach.
Analiza: Rosja zarobiła 66,5 mld dolarów na sprzedaży surowców energetycznych od początku wojny na Ukrainie
Z analizy niezależnej grupy badawczej Centre for Research on Energy and Clean Air wynika, że Rosja zarobiła najwięcej na handlu surowcami energetycznymi z Niemcami, które zapłaciły jej w ciągu dwóch miesięcy wojny ok. 9,1 mld euro za sprowadzane z Rosji paliwa kopalne. Analiza opiera się o obserwację ruchu tankowców i statków przewożących węgiel, a także przepływy gazu gazociągami i dane z poprzednich lat dotyczące zakupu surowców energetycznych w Rosji.
Czytaj więcej
Rosjanie zarobili 62 mld euro na sprzedaży ropy, gazu i węgla w pierwszych dwóch miesiącach wojny na Ukrainie - wynika z analizy niezależnej organizacji badawczej, Centre for Research on Energy and Clean Air. W tym czasie kraje UE sprowadziły surowce energetyczne z Rosji warte ok. 44 mld euro.
Analiza zdjęć satelitarnych wykazała, że Rosjanie rozmieścili zagrody z delfinami w porcie w Sewastopolu
Według analityków oznacza to, że Rosja rozmieściła w Sewastopolu wyszkolone przez rosyjską armię delfiny - prawdopodobnie po to, aby chronić swoje okręty przed atakiem podwodnym.
Czytaj więcej
Analitycy z amerykańskiej organizacji non-profit, US Naval Institute (USNI), przeanalizowali zdjęcia satelitarne rosyjskiej bazy morskiej w Sewastopolu i zwrócili uwagę na pojawienie się w niej w lutym, w momencie rozpoczęcia wojny na Ukrainie, dwóch zagród dla delfinów - pisze "The Guardian".
Chersoń: Eksplozja w pobliżu wieży telewizyjnej w centrum okupowanego miasta
Media społecznościowe obiegło nagranie, na którym widać eksplozję w pobliżu wieży telewizyjnej w okupowanym przez Rosjan Chersoniu. Rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti podaje, że Ukraina wystrzeliła w kierunku miasta trzy pociski. Dwa z nich miały zostać zestrzelone. Według doniesień ukraińskich mediów po eksplozji w rejonie wieży telewizyjnej w mieście niedostępne są kanały rosyjskiej telewizji.
Rzecznik Pentagonu: Wstępna faza szkolenia 50 ukraińskich żołnierzy z obsługi amerykańskich haubic zakończyła się
Ze słów Johna Kirby'ego wynika, że USA dostarczyły Ukrainie ponad połowę z obiecanych 90 haubic o kalibrze 155 mm.
Biały Dom: Joe Biden wygłosi w czwartek przemówienie dotyczące wsparcia dla Ukrainy
Z komunikatu Białego Domu wynika, że w czwartek rano (czasu amerykańskiego) prezydent USA wygłosi przemówienie dotyczące "wsparcia dla Ukraińców broniących swojego kraju i swojej wolności wobec brutalnej wojny Rosji".