Joe Biden zwróci się do Kongresu o 33 mld dolarów na pomoc Ukrainie

Prezydent USA Joe Biden zwróci się do Kongresu o przyjęcie pakietu 33 miliardów dolarów dodatkowej pomocy dla Ukrainy. Pieniądze mają być przeznaczone na wsparcie militarne, gospodarcze i humanitarne.

Publikacja: 28.04.2022 17:13

Joe Biden

Joe Biden

Foto: AFP

20 miliardów dolarów administracja Joe Bidena chce przeznaczyć na pomoc wojskową dla Ukrainy, co znacznie zwiększy wkład USA w walkę z rosyjską okupacją.

Biden poprosi również o 8,5 mld dolarów na pomoc gospodarczą dla Kijowa i 3 mld dolarów na pomoc humanitarną, a także o fundusze na zwiększenie amerykańskiej produkcji roślin spożywczych i strategicznych minerałów, aby zrównoważyć wpływ wojny na Ukrainie na światowe dostawy.

Czytaj więcej

Biden chce móc przekazać Ukrainie zajęte majątki rosyjskich oligarchów

Łączna kwota wnioskowanych wydatków uzupełniających wynosi 33 mld dolarów. Ostatni wniosek o uzupełnienie budżetu zatwierdzony przez Kongres w marcu wynosił 13,6 mld dolarów.

"Chcę jasno powiedzieć Kongresowi i narodowi amerykańskiemu, że koszt zaniechania przeciwstawienia się brutalnej agresji w Europie zawsze był wyższy niż koszt zdecydowanego przeciwstawienia się takim atakom" - napisał Biden w liście do Nancy Pelosi.

Biden zapowiada, że dodatkowa pomoc jest konieczna, aby "przekazać pilnie potrzebny sprzęt w ręce ukraińskiego wojska i policji, w tym amunicję, pojazdy opancerzone, broń strzelecką, pomoc w rozminowywaniu i bezzałogowe systemy latające" oraz aby umożliwić rządowi Ukrainy "reagowanie na obecny kryzys i kontynuowanie świadczenia podstawowych usług dla obywateli".

W ramach swojej pomocy Amerykanie chcą m.in. przekazać więcej artylerii, pojazdów opancerzonych, a także pocisków przeciwpancernych i systemów przeciwlotniczych. Plan zakłada również zwiększenie możliwości Ukrainy w zakresie prowadzenia wojny cybernetycznej.

Na konferencji prasowej prezydent USA powiedział, że oczekuje szybkiego zatwierdzenia pomocy przez Kongres. - Wspieranie Ukrainy nie jest tanie, ale USA nie mogą stać z boku - powiedział.

Biden mówił również, że Amerykanie nie atakują Rosji, lecz pomagają Ukrainie bronić się przed rosyjską agresją. - Tak jak Putin dokonał wyboru, by rozpocząć tę brutalną inwazję, tak samo może dokonać wyboru, by ją zakończyć - przekonywał. - Rosja jest agresorem, a świat musi i będzie ich rozliczał - dodał.

- Dzięki naszej pomocy siły rosyjskie musiały wycofać się z Kijowa - powiedział. Tłumaczył przy okazji, że właśnie z tego powodu dodatkowa pomoc wojskowa i finansowa jest ważna dla Ukrainy.

Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau