Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Trwa ofensywa Rosjan w Donbasie, gdzie próbują oni przejąć całkowitą kontrolę nad Rubiżnem i Popasną oraz przygotowują się do szturmu na Siewierodonieck.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach z Ukrainy będziemy informować od rana.
Ukraińcy wysadzili most kolejowy z rosyjskim transportem
Zniszczony został most Liman-Rajhorodok wraz ze znajdującym się na nim pociągiem
Rosjanie z legionu "Wolność Rosji" idą na front
Walczący po stronie Ukrainy Rosjanie skończyli 2-miesięczne szkolenie. "Wolność Rosji" wyrusza na front.
Mer Mariupola: Jeśli Mariupol to piekło, Azowstal jest czymś jeszcze gorszym
Mer Mariupola Wadym Bojczenko zaapelował o międzynarodową pomoc w ewakuacji ludności cywilnej w związku z pogarszającymi się warunkami w ostrzeliwanym Azowstalu
Zełenski: Obrona naszej ziemi to dosłownie walka o życie
- Dla Łysychańska, Siewierodoniecka, Popasny, Kramatorska, Słowiańska, Marinki i wszystkich innych miast i społeczności Donbasu, które rosyjskie wojska chcą zamienić w ruinę, w tej wojnie rozstrzyga się absolutnie wszystko - mówił Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu.
Czytaj więcej
Działania okupantów w tej części Mariupola, którą niestety nadal kontrolują, niewiele różnią się od tego, co naziści zrobili na okupowanym terytorium Europy Wschodniej - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.
Książę Walii: Nic nie zastąpi wiarygodnej obrony
Konflikt uwydatnił również znaczenie sojuszy - powiedział brytyjski następca tronu, książę Karol na paradzie lotników RAF w Lincolnshire.
Czytaj więcej
Wojna na Ukrainie jest surowym przypomnieniem, że nie ma substytutu wiarygodnej obrony - powiedział książę Walii.
Niemcy: Branża motoryzacyjna przygotowuje się na odcięcie od rosyjskiego gazu
Niemiecka branża motoryzacyjna szykuje się na ewentualność, że zabraknie gazu, który jest głównym źródłem energii do produkcji, a dostawy tego surowca energetycznego z Rosji zabezpieczały w I kwartale 2022 40 proc. całego niemieckiego importu.
Czytaj więcej
23 kraje Unii Europejskiej postanowiły nie płacić rublami za dostawy gazu i w ten sposób wzmacniać kurs rosyjskiej waluty. Wśród nich są Niemcy i Polska.
Brytyjscy eksperci ds. zbrodni wojennych będą badać zbrodnie Rosjan na Ukrainie
Zespół ekspertów przybędzie do Polski na początku maja i spotka się z międzynarodowymi partnerami, organizacjami pozarządowymi, uchodźcami i rządem ukraińskim, aby omówić pomoc, jakiej mogą udzielić.
Haribo zawiesza dostawy do Rosji
Niemiecki producent żelek ogłosił, że wstrzyma dostawy do Rosji, ale nie zamierza opuścić rynku na zawsze. Powodem decyzji mają być „znaczny wzrost cen surowców i poważne zmiany w łańcuchach dostaw”.
Czytaj więcej
Niemiecki producent żelek ogłosił, że wstrzyma dostawy do Rosji, ale nie zamierza opuścić rynku na zawsze. Powodem decyzji mają być „znaczny wzrost cen surowców i poważne zmiany w łańcuchach dostaw”.
Ożarowskie drony w służbie Ukrainy
Rozpoznawcze bezzałogowce FlyEye stały się prawdziwymi koniami roboczymi dla ukraińskich zwiadowców. Co najmniej kilkadziesiąt minidronów wciąż pozostaje w służbie.
Czytaj więcej
Sprzęt polskiej Grupy WB zaczął docierać nad Dniepr już po 2014 r. Potem, na długo przed wojną, prywatna, zbrojeniowa firma w której udziały ma Polski Fundusz Rozwoju zainwestowała w Kijowie we własną fabrykę „skrzydlatej" amunicji.
Morawiecki: Putin dobrze poradził sobie z ustabilizowaniem rosyjskiej gospodarki
Sankcje na Rosję muszą być skuteczniejsze, muszą być mocniejsze - ocenił w piątek polski premier, podkreślając, że „jak tylko Unia Europejska postanowi, jesteśmy z dnia na dzień gotowi nie kupować rosyjskiej ropy”.
Czytaj więcej
- Uważam to za straszny skandal, że taki gość, który był kanclerzem Niemiec, poszedł do pracy jako przewodniczący czy członek rady nadzorczej ruskiej firmy. To jest coś strasznego. Wstyd kompletny. Wstyd na całe Niemcy - powiedział premier Mateusz Morawiecki, zapytany czy podałby rękę byłemu kanclerzowi Niemiec Gerhardowi Schröderowi.
Ławrow: Ostatnia fala sankcji pokazała prawdziwe oblicze Zachodu
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Zachód zawsze był "rusofobiczny". - Sankcje były z nami od dziesięcioleci, nigdy w historii Związku Radzieckiego ani w historii Federacji Rosyjskiej nie przeżyliśmy dnia bez sankcji.
Czytaj więcej
Wiara, że najnowsza fala sankcji sprawi, że Rosja zacznie błagać o łaskę, świadczy, że Zachód nie ma pojęcia, jak postępować z Rosją - powiedział w wywiadzie dla saudyjskiej stacji Al Arabiya Siergiej Ławrow, szef rosyjskiej dyplomacji.
Departament Obrony USA: Ukraińcy szkoleni w Niemczech
USA rozpoczęły dodatkowe szkolenia dla ukraińskich sił zbrojnych w amerykańskich bazach wojskowych w Niemczech, poinformował Departament Obrony.
Czytaj więcej
USA rozpoczęły dodatkowe szkolenia dla ukraińskich sił zbrojnych w amerykańskich bazach wojskowych w Niemczech - poinformował Departament Obrony.
Bank Rosji przyznaje: gospodarka załamie się w czwartym kwartale
Elwira Nabiullina, prezes Banku Rosji, przyznała, że w czwartym kwartale 2022 roku rosyjska gospodarka osiągnie największy spadek. Będzie to 8-10 proc. w skali roku.
Czytaj więcej
Elwira Nabiullina, prezes Banku Rosji, przyznała, że w czwartym kwartale 2022 roku rosyjska gospodarka osiągnie największy spadek. Będzie to 8-10 proc. w skali roku.
Rosjanie zrabowali bezcenną kolekcję złota Scytów z Melitopola
O zagarnięciu przez Rosjan jednej z największych i najcenniejszych ukraińskich kolekcji poinformował mer Melitopola Iwan Fiodorow.
Czytaj więcej
Orkowie przejęli nasze scytyjskie złoto. To jedna z największych i najdroższych kolekcji na Ukrainie - poinformował mer Melitopola Iwan Fiodorow.
Rosja dokonuje „pewnych stopniowych, nierównych, powolnych posunięć” w okolicy Izium
Informacje te przekazał cytowany przez CNN przedstawiciel amerykańskiej administracji.
Czytaj więcej
Przedstawiciel administracji Stanów Zjednoczonych przekazał najnowsze doniesienia ze wschodniej Ukrainy.
Dwóch brytyjskich wolontariuszy uprowadzonych na południu Ukrainy
Organizacja non-profit Presidium Network poinformowała, że Paul Urey i Dylan Healy zostali zatrzymani przez Rosjan w poniedziałek w punkcie kontrolnym na południu Ukrainy.
Czytaj więcej
Jak poinformowała brytyjska organizacja pomocowa, dwóch ochotników udzielających pomocy humanitarnej na Ukrainie zostało schwytanych przez rosyjskie wojsko.
Mariupol uznany za miasto na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej
Urodzonym w Mariupolu noworodkom wydawane są metryki, na których Mariupol uznawany jest za miasto na terytorium samozwańczej DRL.
Nowa pomoc USA dla Ukrainy za 33 mld dolarów. Artyleria i czołgi
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zwrócił się do Kongresu o sfinansowanie nowej transzy wsparcia dla Ukrainy. Wniosek opiewa na rekordową kwotę 33 mld dolarów amerykańskich, tj. większą niż budżety obronne większości państw świata.
Czytaj więcej
Kolejne doniesienia na temat pomocy wojskowej, jaką Ukraina miałaby w najbliższym czasie otrzymać od wspierających ją państw zachodnich.
W Doniecku aresztowano pracownika Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE
Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego Donieckiej Republiki Ludowej zatrzymało pracownika OBWE pod zarzutem szpiegostwa. Zatrzymany jest obywatelem Ukrainy.
Czytaj więcej
W samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej zatrzymano pracownika Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE pod zarzutem szpiegostwa.
Rosja planuje związać kurs rubla z notowaniami złota
Nie z dolarem, ale z cenami złota bądź innych występujących w Rosji surowców, ma być w najbliższej przyszłości związany kurs rubla. Prezes rosyjskiego banku centralnego Elwira Nabiulina uważa, że to jest zły pomysł. Władimirowi Putinowi zdecydowanie się podoba.
Czytaj więcej
Nie z dolarem, ale z cenami złota bądź innych występujących w Rosji surowców, ma być w najbliższej przyszłości związany kurs rubla.
Władze Kijowa apelują do mieszkańców o nieużywanie prywatnych samochodów
Chodzi o oszczędzanie paliwa do celów wojskowych.
Norwegia odcina Rosję od swoich dróg i portów
Norwegia zamknie granicę dla tirów z Rosji i porty dla rosyjskich statków, ale nie dla kutrów rybackich. To oportunistyczna decyzja.
Czytaj więcej
Kolejny kraj odcina Rosję od swoich dróg i portów. Norwegia zamknie granicę dla tirów z Rosji i porty dla rosyjskich statków, ale nie dla kutrów rybackich. To oportunistyczna decyzja.
Łukaszenko podczas "gospodarskiej wizyty": Dzięki Bogu mamy dyktaturę
- Wszyscy mnie krytykowaliście: dyktatura, dyktatura. Ale w tej dyktaturze jest porządek - oświadczył białoruski dyktator podczas wizyty w Czeczersku w obwodzie homelskim.
Czytaj więcej
Nie uda się Zachodowi rzucić Rosji i Białorusi na kolana z takim poziomem inteligencji, poziomem wykształcenia, poziomem technologicznym i zasobami - zapewniał Aleksander Łukaszenko podczas wizyty w Czeczersku.
Polska kolej notuje rekordowe wyniki w czasie wojny
Wojna w Ukrainie poprawia wyniki polskich kolei. Jak podał w piątek Urząd Transportu Kolejowego (UTK), w marcu przetransportowano pociągami 22,9 mln ton towarów. To najwięcej od listopada 2010 r., a więc od prawie 12 lat.
Czytaj więcej
Rekordowe wyniki przewozowe notuje kolej. Jak podał w piątek Urząd Transportu Kolejowego (UTK), w marcu przetransportowano pociągami 22,9 mln ton towarów. To najwięcej od listopada 2010 r., a więc od prawie 12 lat. Podskoczyła także liczba przewożonych pasażerów: w ubiegłym miesiącu z pociągów skorzystało 28,4 mln osób. W porównaniu z marcem ubiegłego roku to wzrost prawie 87 proc. i ponad 13 mln podróżnych.
78 ocalałych z Holokaustu ukraińskich Żydów znalazło schronienie w Niemczech
Ewakuacja ocalałych trwa od początku wojny, koordynują ją organizacje Jewish Claims Conference i American Joint Distribution Committee.
Pentagon: Putin nie powinien brać udziału w szczycie G20
Rzecznik pentagonu John Kirby odmówił komentarza, czy administracja Bidena uznała zaproszenie Putina na szczyt G20 na indonezyjską wyspę Bali tej jesieni za „błąd”.
Czytaj więcej
Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział w piątek, że prezydent Władimir Putin „absolutnie nie powinien” brać udziału w tegorocznym szczycie G20 w Indonezji.
Zełenski do ukraińskich uchodźców w Polsce: Cieszę się z tego, że przybyliście do Polski
Jest dla mnie tragedią to, że musieliście uciekać ze swoich domów, ale cieszę się niezmiernie z tego, że przybyliście do Polski. Bo życie, los, wojna, mogą człowieka rzucić wszędzie. A Polska to ciepły i przyjazny kraj. I chciałbym poprosić Polskę, by taka właśnie była dalej - mówił prezydent Ukrainy z rozmowie z Polskimi mediami.
Czytaj więcej
Polska, 38 milionów ludzi, doskonale wie, że kiedy ktoś będzie ją napadać, to będzie ją bronić łącznie 76 milionów ludzi, bo my będziemy po waszej stronie - mówił w wywiadzie dla polskich mediów prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Sondaż: Znaczna większość Ukraińców dobrze ocenia prezydenta Dudę
Pozytywny stosunek do prezydenta Andrzeja Dudy ma 92 proc. Ukraińców, do kanclerza Niemiec Olafa Scholza - 30 proc. - wynika z sondażu Grupy Socjologicznej "Rating".
Czytaj więcej
Większość Ukraińców uważa pomoc wojskową państw Zachodu oraz sankcje na Rosję za niewystarczające. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy stosunek mieszkańców Ukrainy do przywódców Polski, Wielkiej Brytanii czy USA znacznie się poprawił - wynika z ukraińskiego sondażu.
Gruzińska woda mineralna ofiarą wojny w Ukrainie
Rosyjski właściciel Borjomi poinformował o zaprzestaniu działalności.
Czytaj więcej
Producent wód mineralnych IDS Borjomi Georgia poinformował, że zawiesił na czas nieokreślony pracę w obu swoich fabrykach w Gruzji z powodu „trudnych okoliczności” związanych z wojną Rosji na Ukrainie.
Szwecja przeznaczy 1,6 mld koron na wzmocnienie obecności wojskowej na Gotlandii
1,6 mld koron czyli ok. 160 mln dolarów, zostanie przeznaczonych na rozbudowę koszarów i innej infrastruktury wojskowej na wyspie, która znajduje się ok. 330 km na północ od Kaliningradu, gdzie znajduje się dowództwo rosyjskiej Floty Bałtyckiej. - Celem jest możliwość utrzymywania na wyspie większej liczby żołnierzy - oświadczył minister ds. rynków finansowych Max Elger.
Rosja nie uniknie bankructwa
Po majówce formalnie będzie niewypłacalna.
Czytaj więcej
Rosja formalnie zostanie bankrutem 4 maja. Wtedy minie 30 dni od niewykupienia obligacji w dolarach. Zdaniem ekspertów będzie to tylko przypieczętowanie izolacji gospodarczej kraju Putina, który de facto bankrutem jest już od wielu tygodni.
11 maja piłkarska reprezentacja Ukrainy zagra pierwszy mecz od momentu wybuchu wojny
Ukraina zagra 11 maja w Niemczech z Borussią Mönchengladbach. Wszystkie zyski z tego meczu zostaną przekazane na pomoc charytatywną dla obywateli Ukrainy. Ukraińcy będą mogli wejść na mecz za darmo.
Polska deklaruje gotowość do strzeżenia słowackiego nieba, jeśli Słowacja uziemi myśliwce MiG-29
Ministrowie obrony Polski i Słowacji nie sprecyzowali kiedy Polska miałaby zacząć odpowiadać za ochronę przestrzeni powietrznej Słowacji.
Czytaj więcej
- Uzyskałem potwierdzenie, że Polska jest gotowa strzec słowackiej przestrzeni powietrznej, jeśli Słowacja uziemi swoje myśliwce MiG-29 - powiedział minister obrony Słowacji, Jaroslav Nad, na wspólnej konferencji prasowej z szefem MON, Mariuszem Błaszczakiem.
Polska i Czechy wystąpią do KE o nowe środki na wsparcie dla uchodźców
- Ustaliliśmy z panem premierem wspólne wystąpienie do Brukseli, do Komisji Europejskiej, o pozyskanie nowych środków - podkreślam, nowych, nie takiego przesuwania z jednej szuflady do drugiej - na wsparcie dla uchodźców wojennych. Tę naszą inicjatywę wspólnie wkrótce przedstawimy - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Petrem Fialą.
Ambasada Korei Południowej na Ukrainie "wkrótce" wznowi działanie w Kijowie
Zapowiedziało to w piątek MSZ Korei Południowej. Powrót ambasady do Kijowa ma umożliwić "płynną współpracę z ukraińskim rządem" i ochronę obywateli Korei Południowej na terytorium Ukrainy.
Ukraiński wywiad: Wyzwoliliśmy ważną miejscowość w obwodzie charkowskim
Ukraińskie Siły Zbrojne wyzwoliły wieś Ruśka Łozowa w obwodzie charkowskim z rąk rosyjskich najeźdźców - informuje Główny Dyrektoriat Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy na swoim kanale w serwisie w Telegram. Wieś miała wyzwolić jednostka podległa Dyrektoriatowi Wywiadu, oddana pod rozkazy dowódcy ukraińskich wojsk lądowych, gen. Ołeksandra Syrskiego. Ruśka Łozowa to miejscowość położona na drodze między Charkowem a Biełgorodem. Z rejonu tej miejscowości Rosjanie ostrzeliwali cywilną infrastrukturę i budynki mieszkalne w Charkowie.
Zełenski i Putin mogą spotkać się w listopadzie na szczycie G20 na Bali
Obu przywódców na szczyt G20 zaprosił prezydent Indonezji, która obecnie stoi na czele grupy, Joko Widodo.
Czytaj więcej
Rosyjski prezydent Władimir Putin przyjął zaproszenie na szczyt G20, który odbędzie się w listopadzie na wyspie Bali - oświadczył prezydent Indonezji, Joko Widodo.
Kliczko: Irpień ma już zaopatrzenie w wodę
Mer Kijowa Witalij Kliczko przekazał, że miasto Irpień w obwodzie kijowskim zostało przyłączone do stołecznej sieci wodociągowej. Zaznaczył, że po inwazji wojsk rosyjskich system wodociągowo-kanalizacyjny został zniszczony w wyniku działań wojennych. Kliczko podkreślił, że prace naprawcze wykonano w 18 dni i ocenił, że to "bardzo szybko".
Rosjanie uciekają z majątkami do Dubaju
Władze ZEA chętnie przyjmują u siebie oligarchów i urzędników Putina.
Czytaj więcej
Szejk Mansour bin Zayed Al Nahyan, członek rodziny królewskiej i właściciel Manchester City, pomaga bogatym Rosjanom, którzy chcą przenieść pieniądze do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Przewodniczący Dumy: Zełenski wpędza Ukrainę w pułapkę zadłużenia
- Wiele przyszłych pokoleń obywateli Ukrainy zapłaci za całą amunicję, sprzęt i żywność, które dostarczą USA - powiedział przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej, cytowany przez agencję Reutera.
Czytaj więcej
Przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin krytycznie odniósł się do amerykańskiego programu Lend-Lease dla Ukrainy oceniając, że Stany Zjednoczone dążą do czerpania korzyści z wojny przy jednoczesnym zadłużaniu kolejnych pokoleń Ukraińców.
Kreml: W negocjacjach z Ukrainą nie dzieje się nic nowego
Nie ma nowych informacji o procesie negocjacji pomiędzy delegacjami Federacji Rosyjskiej i Ukrainy - oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, proszony o komentarz do propozycjach prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana, dotyczących wznowienia rozmów między Rosją a Ukrainą w Stambule.
Rusłan Szoszyn: Pjongjang w Moskwie jest możliwy
Nie liczyłbym na to, że pusta lodówka wyprowadzi Rosjan na ulice. Kreml zdąży zbudować nowe łagry i więzienia zanim to nastąpi - pisze Rusłan Szoszyn.
Czytaj więcej
Uderzeniem rakietowym na Kijów, przeprowadzonym podczas wizyty w stolicy Ukrainy sekretarza generalnego ONZ, na Kremlu demonstrują, że ta organizacja nie jest im do niczego potrzebna.
Kreml: Żaden zagraniczny przywódca nie został zaproszony na Paradę Zwycięstwa
- To nasze święto, to święta data dla wszystkich w Rosji, dla Rosjan. Nie zaprosiliśmy zagranicznych przywódców - powiedział Dmitrij Pieskow na konferencji prasowej. Dopytywany czy Aleksandr Łukaszenko również nie przyjedzie do Moskwy, Pieskow odparł, że "według jego wiedzy nie jest to planowane".
Rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy: Studenci z Donbasu zmuszani do oddawania krwi
Czytaj więcej
"Władze okupacyjne tymczasowo okupowanych terenów obwodu donieckiego i ługańskiego zmuszają studentów uczelni wyższych, aby ci masowo oddawali krew na potrzeby rannych rosyjskich żołnierzy" - informuje rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy, Lyudmiła Denisowa.
Największy hotelarski koncern świata opuszcza Rosję
InterContinental Hotel Group jest trzeci w Rosji pod względem liczby zarządzanych pokoi. To potężny cios w rosyjski rynek.
Czytaj więcej
Rosję opuszcza największy hotelarski koncern świata - brytyjski InterContinental Hotel Group. Firma jest trzecia w Rosji pod względem liczby pokoi, którymi zarządza. Ma ich prawie siedem tysięcy.
Na południe Ukrainy dotarły systemy przeciwlotnicze S-300
Siły obrony przeciwlotniczej ukraińskiego Dowództwa Sił Powietrznych "Południe" otrzymały systemy obrony przeciwlotniczej S-300 od "państw partnerskich", które "znacząco wzmocnią obronę przeciwlotniczą południa kraju" - czytamy na kanale Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy w serwisie Telegram. Zestawy przeciwlotnicze S-300 mają już brać udział w działaniach na południu Ukrainy.
Norwegia zamknie swoje porty dla rosyjskich statków a granice dla rosyjskich ciężarówek
Tym samym Oslo dołącza do sankcji nałożonych na Rosję przez UE w związku z wojną na Ukrainie. Rosyjskie kutry rybackie, które często wpływają do portów w północnej Norwegii ze swoim połowem, będą wyłączone z sankcji. Sankcje nie obejmują też archipelagu Svalbard w Arktyce.
Wizyta premiera Czech w Polsce
Przed KPRM premier Mateusz Morawiecki przywitał szefa czeskiego rządu Petra Fialę. O godz. 12:20 miała rozpocząć się rozmowa obu premierów w Sali Zegarowej. Konferencję prasową po spotkaniu zaplanowano na godz. 13:30.
W Kijowie wznawia działanie ambasada Holandii
MSZ Holandii poinformował, że ambasada tego kraju w Kijowie wznowi działalność 29 kwietnia. Holandia ewakuowała swoich dyplomatów z Ukrainy dwa dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. W ubiegłym tygodniu ambasada Holandii wznowiła działalność we Lwowie.
Rosja, obwód briański: Ostrzelano placówkę FSB na granicy
Gubernator obwodu briańskiego, Aleksandr Bogomaz poinformował o ostrzelaniu ogniem moździerzowym z terytorium Ukrainy placówki FSB w pogranicznej miejscowości Biełaja Bieriozka. W wyniku ostrzału nikt nie ucierpiał, uszkodzona została natomiast sieć energetyczna oraz sieć wodno-kanalizacyjna. Ponadto na terenie lokalnego cmentarza miało przewrócić się drzewo.
Ukraiński rząd robi porządek z prezesami
Nie będzie milionowych premii w czasie wojny.
Czytaj więcej
Jedni wojują, inni napychają sobie kieszenie. Kierownictwo największego chemicznego zakładu Ukrainy, które wypłaciło sobie w czasie trwania wojny 7 milionów hrywien (1,021 mln zł) premii, zostało zwolnione. Pozostałe spółki Skarbu Państwa będą raportować o swoich zarobkach od początku wojny.
PGNiG ma zapewnić dostawy gazu odbiorcom firmy Novatek
"Polska Spółka Gazownictwa oraz PGNiG Obrót Detaliczny, spółki z Grupy Kapitałowej PGNiG, włączają się w proces przywracania dostaw gazu mieszkańcom gmin, w których błękitne paliwo przestała dostarczać objęta sankcjami firma Novatek Green Energy" - czytamy w komunikacie PGNiG. W tekście podano, że Polska Spółka Gazownictwa, na podstawie polecenia premiera wydanego na mocy ustawy o zarządzaniu kryzysowym, "niezwłocznie przystąpiła do realizacji nałożonych zadań zmierzających do przywrócenia dystrybucji gazu na terenie 10 gmin: Cegłów, Kałuszyn, Lubień Kujawski, Lubowidz, Łeba, Mieścisko, Mrozy, Polanów, Zagórów, Żuromin".
Czytaj więcej
Dziesięć gmin, które do miały ważną umowę na dostawy gazu od powiązanej z Rosją firmy Novatek Green Energy, mają teraz odbierać paliwo od polskiego koncernu. Jest decyzja rządu w Warszawie.
Wicepremier Mołdawii: Nie mamy żadnych informacji, aby napięcie w Naddniestrzu miało eskalować w wojnę
- Eksplozje, do których doszło w Naddniestrzu, nie powinny, ale mogą wpływać na morale, kondycję psychiczną mieszkańców. Jednakże, nie możemy mówić o ryzyku, że Republika Mołdawii zostanie wciągnięta w militarny konflikt - zapewnił Oleg Serebrian.
Czytaj więcej
Wicepremier Mołdawii, Oleg Serebrian, oświadczył, że nie ma zagrożenia, by konflikt rozszerzył się z Ukrainy na Mołdawię.
Rzecznik rządu o wartości sprzętu przekazanego przez Polskę Ukrainie
Ile czołgów Polska przekazała Ukrainie? - zapytany został rzecznik rządu Piotr Müller. - Na ten moment jeszcze nie ma decyzji o tym, żeby ta informacja miała charakter jawny. Mogę tylko powiedzieć, że tego typu sprzęt został przekazany na teren Ukrainy - odparł. - Co do zakresu pomocy (...) kilka dni temu - bo to codziennie się zmienia - to było 7 mld zł, które zostało przekazane w postaci różnego rodzaju sprzętu, aczkolwiek faktycznie codziennie właściwie są podejmowane decyzje w tym zakresie, więc ta kwota rośnie i tak samo liczba sprzętu, która jest przekazywana na teren Ukrainy - oświadczył.
Rosjanie ostrzelali cele w obwodzie sumskim
Ukraińska Straż Graniczna informuje na swoim kanale w serwisie Telegram informuje, że nad ranem Rosjanie ostrzelali z terytorium Rosji cele w obwodzie sumskim. Ponad 30 pocisków moździerzowych miało zostać wystrzelonych z rosyjskiej wioski Gorodyszcze. Ostrzelane zostały m.in. trzy wioski po ukraińskiej stronie granicy.
Dziennikarka Radia Swoboda zginęła w ataku w Kijowie
Ofiarą czwartkowego ataku rakietowego wojsk rosyjskich na budynek w Kijowie jest dziennikarka Radia Swoboda Wera Giricz - podaje Ukrinform dodając, że informacja została potwierdzona przez wydawcę ukraińskiego serwisu rozgłośni.
Wołodymyr Zełenski chce wystąpić na forum Unii Afrykańskiej
Poinformował o tym przewodniczący Komisji Unii Afrykańskiej, Moussa Faki. Faki miał usłyszeć taką prośbę w czasie rozmowy z szefem MSZ Ukrainy, Dmytro Kułebą. Kułeba i Faki rozmawiali o "pragnieniu Zełenskiego, by nawiązać bliższe relacje z Unią Afrykańską". Faki nie powiedział czy Zełenski będzie miał okazję do wystąpienia na forum Unii Afrykanskiej, ale dodał, że "nalegał na potrzebę znalezienia pokojowego rozwiązania konfliktu z Rosją".
Wielka Brytania wyśle ekspertów, którzy pomogą zbierać Ukrainie dowody ws. zbrodni wojennych
Zespół ekspertów z Wysp ma dotrzeć do Polski na początku maja. Prokuratura generalna Ukrainy prowadzi śledztwa ws. ok. 8 tysięcy zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan na Ukrainie. Podejrzanych jest ok. 500 osób. "Rosja sprowadziła barbarzyństwo na Ukrainę, dopuszcza się podłych okrucieństw, w tym przeciwko kobietom" - oświadczyła szefowa MSZ Wielkiej Brytanii, Liz Truss.
Były zastępca sekretarza generalnego ONZ o ataku na Kijów: Próba wykorzystania słabości Guterresa
Lord Malloch-Brown wspomniał, że Antonio Guterres, w czasie pierwszej kadencji na stanowisku sekretarza generalnego ONZ był "wystraszony", gdy Trypolis został zbombardowany w czasie jego wizyty w Libii.
Czytaj więcej
Były zastępca sekretarza generalnego ONZ, lord Mark Malloch-Brown ocenił, że Władimir Putin, wydając rozkaz ataku na Kijów w czasie, gdy przebywał tam sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, chciał "wykorzystać słaby punkt swojego przeciwnika dyplomatycznego".
Rosja potwierdza swój atak na Kijów podczas wizyty sekretarza generalnego ONZ
- Precyzyjna broń powietrzna dalekiego zasięgu rosyjskich sił powietrznych zniszczyła budynki produkcyjne przedsiębiorstwa rakietowego i kosmicznego Artem w Kijowie - powiedział rzecznik Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej gen. Igor Konaszenkow.
Czytaj więcej
Ministerstwo Obrony Rosji oświadczyło, że rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne przeprowadziły atak na cel w Kijowie za pomocą "precyzyjnej broni dalekiego zasięgu wystrzeliwanej z powietrza". Władze Kijowa poinformowały, że pod gruzami budynku mieszkalnego, zniszczonego w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego, znaleziono zwłoki.
Trzy osoby zginęły, a sześć zostało rannych w wyniku ostrzału obwodu donieckiego w ciągu ostatniej doby
Czytaj więcej
W wyniku ostrzału przez rosyjską armię miejscowości w obwodzie donieckim, kontrolowanych przez Ukrainę, zginęło trzech cywilów, a sześciu zostało rannych. Niemal 30 elementów infrastruktury cywilnej zostało zniszczonych - podaje ukraińska policja.
Ukraińska armia zestrzeliła drona nad obwodem dniepropietrowskim
Gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko, napisał, że armia zestrzeliła drona, który spadł na podwórze domu w jednej z wiosek w obwodzie. Szczątki drona uderzyły w dach i okno budynku mieszkalnego, ale nikt nie ucierpiał - dodał Rezniczenko.
Ukraińscy ratownicy wydobyli ciało spod gruzów budynku trafionego w czwartek rakietą w Kijowie
To pierwsza ofiara czwartkowego ataku rakietowego na Kijów, do którego doszło, gdy w stolicy Ukrainy przebywał sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres.
"Nowaja Gazieta. Europa" niedostępna w Rosji
Prawdopodobnie dostęp do serwisu został w Rosji zablokowany - podała redakcja.
Czytaj więcej
Strona internetowa serwisu "Nowaja Gazieta. Europa", stworzonego przez pracowników dziennika "Nowaja Gazieta", którzy musieli opuścić Rosję, jest niedostępna na terenie Federacji Rosyjskiej - poinformowali przedstawiciele portalu.
Brytyjczycy zebrali w internecie 10 tys. funtów na pogrzeb weterana brytyjskiej armii, który zginął na Ukrainie
Pieniądze są zbierane w serwisie GoFundMe. 36-letni Scott Sibley jest pierwszym Brytyjczykiem, którego śmierć w czasie walk na Ukrainie potwierdzono. Zebrane w internecie środki trafią na konto wdowy po Sibley'u, Victorii.
Sztab Generalny armii Ukrainy zamieszcza nagranie sprzętu pancernego zniszczonego przez Ukraińców
Nagranie pochodzi z 80. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej.
Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 3,033 mln osób
28 kwietnia na granicy z Ukrainą odprawiono 24,1 tys. osób wjeżdżających do Polski. Jednocześnie na Ukrainę wyjechało z Polski 28 kwietnia 19,7 tys. osób, a od początku wojny - 924 tys. osób.
"Plac Wolnej Ukrainy" w pobliżu ambasady Rosji w Sztokholmie
Władze Sztokholmu postanowiły nazwać część parku znajdującego się nieopodal ambasady rosyjskiej Placem Wolnej Ukrainy - informuje szwedzkie radio. Według burmistrz stolicy Szwecji, nowa nazwa ma być symbolem solidarności Sztokholmu z narodem ukraińskim.
Prokuratura generalna Ukrainy: 219 dzieci zginęło w wyniku działań zbrojnych
Z informacji ukraińskiej prokuratury generalnej wynika też, że co najmniej 398 dzieci zostało rannych w wyniku działań militarnych na Ukrainie. Na Ukrainie ostrzelanych lub zbombardowanych zostało też 1 556 placówek edukacyjnych, z czego 102 zostały całkowicie zniszczone.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosjanie stracili na Ukrainie ok. 23 tys. żołnierzy, 986 czołgów, 2 418 pojazdów opancerzonych, 435 systemów artyleryjskich, 151 wyrzutni rakiet, 73 zestawów przeciwlotniczych, 189 samolotów, 155 śmigłowców, 229 bezzałogowych statków powietrznych, 1 695 pojazdów, 76 cystern, osiem jednostek nawodnych, cztery wyrzutnie rakiet balistycznych.
Władze Turku w Finlandii usuną popiersie Lenina, które stoi w centrum miasta
Monument był darem dla Turku od władz Leningradu (dziś Petersburg). Autorem popiersia był radziecki rzeźbiarz, Michaił Anikuszyn.
Czytaj więcej
Ratusz miasta Turku w Finlandii informuje, że władze miasta podjęły decyzję, w związku z wydarzeniami na Ukrainie, by zdemontować pomnik Włodzimierza Lenina, który znajduje się w historycznym centrum miasta.
Posterunek graniczny na granicy obwodu kurskiego z Ukrainą został ostrzelany z moździerzy
Taką informację podał gubernator obwodu kurskiego, Roman Starowojt. Z jego informacji, przekazanej za pośrednictwem serwisu Telegram wynika, że posterunek graniczny we wsi Krupiec, w rejonie rylskim, został ostrzelany z moździerzy z terytorium Ukrainy. "Straż graniczna i wojsko odpowiedziało ogniem" - dodał Starowojt.
Szef MSZ Ukrainy: Świat ma zobowiązanie wobec Ukrainy, prosimy o decyzję jakie gwarancje bezpieczeństwa otrzymamy
Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że Ukraina "pozbyła się broni nuklearnej dla dobra światowego pokoju" (po rozpadzie ZSRR - red.). "Potem pukaliśmy do drzwi NATO, ale nie zostały one otwarte. Próżnia pod względem bezpieczeństwa miała doprowadzić do rosyjskiej agresji" - dodał szef MSZ Ukrainy.
Sawicki: Rosja już w 2014 roku powinna być wykluczona z ONZ, z Rady Bezpieczeństwa ONZ
- ONZ powstało po to, aby gwarantować bezpieczeństwo państwom-członkom ONZ. Ukraina jest członkiem ONZ. Rosja jest jednym z pięciu stałych członków RB ONZ. Skoro stały członek nie respektuje pierwszego artykułu Karty Narodów Zjednoczonych, to nie ma prawa w niej uczestniczyć. Nie powinien tam jeździć sekretarz generalny ONZ tylko poinformować o podjęciu kroków w celu wykluczenia Rosji ze składu ONZ - mówił Marek Sawicki.
Czytaj więcej
NATO w sposób otwarty w tej chwili uczestniczy już w tym konflikcie zbrojnym w obronie Ukrainy - mówił w rozmowie z Radiem Zet były minister rolnictwa, poseł PSL Marek Sawicki.
Ukraina chce w piątek ewakuować cywilów z zakładów Azowstal w Mariupolu
Poinformowała o tym kancelaria prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, nie podając jednak szczegółów tej operacji.
Szef BBN: Użycie broni atomowej przez Rosję byłoby krokiem samobójczym
- W doktrynie rosyjskiej jest założenie użycia wyprzedzającego taktycznej broni nuklearnej. Po to to zostało upublicznione, aby straszyć adwersarzy. Takie ryzyko może być zawsze. My musimy robić swoje, być na to przygotowani. Użycie przez Rosjan broni nuklearnej niosłoby ogromne konsekwencje, łącznie z wybuchem konfliktu światowego, nuklearnego. Gdyby Rosja się na to zdecydowała byłby to krok samobójczy - ocenił Paweł Soloch.
Czytaj więcej
Polska dostarczała, dostarczyła i będzie dostarczać pomoc wojskową na Ukrainę, w tym także czołgi T-72 - mówił w rozmowie z Polsat News szef BBN, Paweł Soloch.
Atak na bezpieczeństwo szefa ONZ? Kowalczyk: Zdecydowanie tak
- Z pełną świadomością Putin wiedząc, że António Guterres przebywa w Kijowie, wysyła tam rakiety - powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk, komentując atak rakietowy, do którego doszło w Kijowie podczas wizyty sekretarza generalnego ONZ w stolicy Ukrainy.
Czytaj więcej
- Należy to odbierać jak atak na bezpieczeństwo sekretarza generalnego ONZ António Guterresa - ocenił wicepremier Henryk Kowalczyk, komentując w Polskim Radiu czwartkowy atak rakietowy w Kijowie.
Brytyjscy wolontariusze mogli wpaść w ręce Rosjan
Presidium Network, organizacja non-profit z Wielkiej Brytanii podaje, że dwóch mężczyzn, cywilów z Wielkiej Brytanii, pracujących jako wolontariusze dostarczający pomocy humanitarnej, zostało pojmanych przez rosyjskie wojska na południe od Zaporoża. MSZ Wielkiej Brytanii stara się obecnie uzyskać więcej informacji na temat incydentu.
W obwodzie donieckim płonie skład paliw na terenach okupowanych przez Rosjan
Brytyjski resort obrony: Rosja skupia się na bitwie o Donbas
Jak czytamy w najnowszym komunikacie brytyjskiego Ministerstwa Obrony o sytuacji na frontach szczególnie zacięte walki toczą się w rejonie Lisiczańska i Siewierodoniecka. Rosjanie próbują też rozpocząć ofensywę na południe z Izium, w kierunku Słowiańska. "W wyniku zaciętego ukraińskiego oporu rosyjskie zyski terytorialne są ograniczone i osiągane kosztem dużych strat rosyjskich sił" - podkreśla resort obrony Wielkiej Brytanii.
Były żołnierz brytyjskiego Królewskiego Korpusu Logistyki zginął w walkach na Ukrainie
Śmierć Brytyjczyka potwierdza brytyjski rząd.
Czytaj więcej
Obywatel USA, Willy Joseph Cancel, zginął w czasie walk u boku ukraińskich żołnierzy na Ukrainie - informuje CNN, powołując się na członków rodziny 22-letniego Amerykanina.
Minister obrony Ukrainy: Atak na Kijów był atakiem wymierzonym w bezpieczeństwo sekretarza generalnego ONZ
Ołeksij Reznikow skomentował na Twitterze czwartkowy atak rakietowy na Kijów, do którego doszło w czasie wizyty w tym mieście sekretarza generalnego ONZ, Antonio Gutteresa. "To atak na światowe bezpieczeństwo!" - napisał Reznikow.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosyjscy okupanci okradają chłopów
"Dla przykładu ponad 60 ton zboża skradziono społeczności rolniczej w miasteczku Kamionka Dnieprowska, wraz z przewożącą zboże ciężarówką" - czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego armii Ukrainy.
Czytaj więcej
"Rosja nadal prowadzi działania ofensywne we Wschodniej Strefie Operacyjnej, gdzie chce pokonać Siły Połączone i ustanowić pełną kontrolę nad obwodami donieckim i ługańskim oraz ustanowić korytarz lądowy do okupowanego Krymu" - raportuje Sztab Generalny armii Ukrainy w najnowszym komunikacie na temat sytuacji na froncie.
Obrońcy obwodu zaporoskiego zniszczyli osiem czołgów w ciągu doby
Samodzielna Zaporoska Brygada Obrony Terytorialnej informuje na swoim profilu na Facebooku, że w ciągu minionej doby w obwodzie zaporoskim zniszczono osiem rosyjskich czołgów, trzy pojazdy opancerzone, dwie ciężarówki i zestrzelono jeden bezzałogowy statek powietrzny. Ukraińska armia miała toczyć "ciężkie walki" na linii frontu pomiędzy miejscowościami Nowopil i Wełyka Nowosiłka.
Doniesienia z Ukrainy szybko zmieniły nastawienie opinii publicznej w Szwecji względem członkostwa w NATO
Z sondażu przeprowadzonego przez „Aftonbladet” wynika, że już 58 proc. Szwedów opowiada się za akcesją do sojuszu, a tylko 21 proc. jest temu przeciwne. Nawet wśród wyborców socjaldemokratów zwolenników członkostwa jest więcej (41 proc.) niż przeciwników (25 proc.). Na cztery miesiące przed wyborami do parlamentu Andersson nie może tych nastrojów nie brać pod uwagę.
Czytaj więcej
Przed szczytem paktu w Madrycie 29 czerwca tak fiński, jak i szwedzki rząd najpewniej złożą wnioski o przystąpienie do sojuszu. Ale motywacje obu krajów są inne.
Nie ma już przeszkód, by 50 gepardów wycofanych z Bundeswehry trafiło nad Dniepr
Muszą zostać przygotowane, co nastąpi nieszybko, biorąc pod uwagę niemiecką biurokrację. – W czasie misji Bundeswehry w Afganistanie zawieszono na pewien czas patrole wojskowe, bo nie miał kto dokonać wymaganego okresowego przeglądu technicznego samochodów – przypomina, jak działa biurokracja, w rozmowie z „Rz” rozmówca z kręgu niemieckiego MSZ.
Czytaj więcej
Sprawa ciężkiej broni dla Ukrainy znalazła się w końcu w Bundestagu, który ogromną większością głosów opowiedział się za dostawą, przy sprzeciwie postkomunistów oraz prawicowej ekstremy.
Brak importowanych części do rosyjskich serwerowni spowodował wstrzymanie budowy nowych centrów danych
Lokalne zamienniki nie spełniają kryteriów jakościowych. Azja odmawia dostaw, bojąc się sankcji. Od napaści Putina na Ukrainę ceny za przechowywanie danych wzrosły w Rosji o 80 proc.
Czytaj więcej
Moskwa także szuka alternatyw dla importu. O ile jednak w wypadku Unii są to surowce, o tyle Rosja importowała głównie rozwinięte technologie i urządzenia. Tego nie ma czym zastąpić. Najtrudniej jest w przemyśle farmaceutycznym, IT, bankowości i energetyce.
Wsparcie jest pilnie potrzebne adwokatom z Ukrainy, którzy stracili źródło zarobku
Bez pracy został adwokat Oleg Gołubniczyj. Pracował w Kijowie i zajmował się prawem rodzinnym. Teraz sądy rodzinne nie działają. Zgłosił się do Obrony Terytorialnej, ale na razie przydziału nie dostał. Nie miał bowiem żadnego przeszkolenia wojskowego. Zajął się więc pracą w sztabie humanitarnym i pracuje przy tworzeniu rezerw żywnościowych - pisze w "Rzeczpospolitej" Paweł Rochowicz.
Czytaj więcej
Wojna i zawieszenie pracy sądów oznacza utratę pracy dla wielu ukraińskich adwokatów.
Po Polsce i Bułgarii już wkrótce inne państwa UE mogą zostać odcięte od rosyjskiego gazu
Stanie się tak, jeśli Rosja zachowa się konsekwentnie i zamknie kurek wszystkim odbiorcom, którzy nie chcą płacić w rublach.
Czytaj więcej
Nie płaćcie Rosjanom w rublach – ostrzega Komisja Europejska. Obrała twardy kurs w kwestii płatności za gaz.
Ołena Zełenska w rozmowie z "Rzeczpospolitą": Nie mogą się doczekać najważniejszej wiadomości – że zwyciężyliśmy
Od 24 lutego widuję mojego męża tak samo jak państwo – w telewizji oraz na nagraniach wideo jego przemówień. A to dlatego, że od tego momentu zamieszkał on przy ulicy Bankowej [w Kijowie – red.], w swoim miejscu pracy - mówi Pierwsza Dama Ukrainy w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim i Rusłanem Szoszynem.
Czytaj więcej
Jest człowiekiem, który nigdy nie zawiedzie. Który będzie trwał do końca. Po prostu teraz cały świat dostrzegł to, co wcześniej być może nie było dla wszystkich jasne – mówi „Rzeczpospolitej” pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.
Amerykański wywiad uważa, iż za atakiem na Dmitrija Muratowa stoją funkcjonariusze rosyjskiego wywiadu
"Nowaja Gazieta" tuż przed atakiem na Muratowa ogłosiła, że zawiesza swoją działalność do czasu zakończenia wojny na Ukrainie. Dziennik tłumaczył to tym, że otrzymał już dwa ostrzeżenia od Roskomnadzoru, rosyjskiego urzędu kontroli mediów. - Po otrzymaniu dwóch ostrzeżeń od Roskomnadzoru nie możemy kontynuować pracy - stwierdziła rzeczniczka redakcji.
Czytaj więcej
USA uważają, że rosyjski wywiad stoi za kwietniowym atakiem na laureata pokojowej Nagrody Nobla, Dmitrija Muratowa, redaktora naczelnego dziennika "Nowaja Gazieta", krytycznego wobec władz na Kremlu.
Kanadyjczycy szkolą ukraińskich żołnierzy jak używać haubic przekazywanych przez Zachód
O szkoleniu poinformowała minister obrony Kanady, Anita Anand. Anand nie wskazała, gdzie ma miejsce szkolenie, które prowadzą Kanadyjczycy.
Blinken spodziewa się "konkretnych informacji" na temat decyzji Szwecji i Finlandii ws. członkostwa w NATO przed szczytem w Madrycie
Najbliższy szczyt NATO odbędzie się w Madrycie, 29-30 czerwca.
Czytaj więcej
Sekretarz stanu USA, Antony Blinken, w czasie wysłuchania w Izbie Reprezentantów oświadczył, że Stany Zjednoczone "silnie wesprą" Szwecję i Finlandię, jeśli kraje te zdecydują się zostać członkami NATO.
8 tys. brytyjskich żołnierzy pojawi się w Europie środkowo-wschodniej - od Finlandii po Macedonię Płn.
Brytyjczycy wezmą udział w ćwiczeniach z dziesiątkami tysięcy żołnierzy z państw NATO i z Brytyjskich Wspólnych Sił Ekspedycyjnych, w skład których - oprócz Brytyjczyków - wchodzą żołnierze m.in. z Danii, Islandii i Norwegii.
Czytaj więcej
Ok. 8 tysięcy żołnierzy - najwięcej od czasów zimnej wojny - wyśle do Europy środkowo-wschodniej Wielka Brytania. Żołnierze ci wezmą udział w ćwiczeniach organizowanych na wschodniej flance NATO.
W Donbasie ukraińska armia odparła dziewięć ataków wroga w ciągu doby
Jak czytamy w rejonie prowadzenia Operacji Sił Połączonych ukraińska armia zniszczyła sześć rosyjskich czołgów, jeden system artyleryjski, 12 pojazdów opancerzonych oraz jeden system przeciwlotniczy. Ponadto ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła jeden samolot, jeden pocisk manewrujący i pięć bezzałogowych statków powietrznych.
Pułk Azow zamieścił nagranie skutków ataku na szpital polowy na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu
W czasie walk na Ukrainie zginął 22-letni Willy Joseph Cancel, obywatel USA
Cancel pracował dla prywatnej firmy wojskowej, która wysłała go na Ukrainę. Matka 22-latka, Rebecca Cabrera w rozmowie z CNN poinformowała, że jej syn dostawał żołd od pracodawcy w czasie walk na Ukrainie. Cancel miał zginąć 25 kwietnia.
Czytaj więcej
Obywatel USA, Willy Joseph Cancel, zginął w czasie walk u boku ukraińskich żołnierzy na Ukrainie - informuje CNN, powołując się na członków rodziny 22-letniego Amerykanina.
W ciągu doby nad Ukrainą zestrzelono 15 rosyjskich celów powietrznych.
Informuje o tym na swoim profilu na Facebooku ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych. Jak czytamy 28 kwietnia ukraińskie Siły Zbrojne zestrzeliły pięć pocisków manewrujących, dziewięć bezzałogowych statków powietrznych oraz myśliwiec Su-34 (zestrzelony nad obwodem charkowskim).
Ukraina rozważa eksport zboża przez port w litewskiej Kłajpedzie
O możliwości takiego eksportu z litewskim ministrem rolnictwa, Kęstutisem Navickasem oraz komisarzem UE ds. rolnictwa, Januszem Wojciechowskim, rozmawiał minister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Mykoła Solski. Przed wojną Ukraina eksportowała ok. 5 mln ton zbóż miesięcznie. Teraz, w wyniku blokady Morza Czarnego przez rosyjskie okręty, w marcu Ukraina wyeksportowała jedynie 200 tys. ton zboża. Ukraina dysponuje dziś nadwyżką w wysokości 20 mln ton zboża, którą może przeznaczyć na eksport. - Jest ważne, aby wspierać Ukrainę, zapewnić jej alternatywne drogi eksportu, np. przez Polskę, porty nad Morzem Bałtyckim, Litwę, Kłajpedę - to kluczowe dla kontynuowania eksportu - powiedział Wojciechowski.
Dwie rakiety spadły na Kijów w czasie, gdy w mieście przebywał sekretarz generalny ONZ
W wyniku ataku rakietowego na centrum ukraińskiej stolicy, w czasie którego jedna z rakiet trafiła w niższe piętra 25-piętrowego budynku mieszkalnego, rannych zostało co najmniej 10 osób. Do ataku doszło wkrótce po zakończeniu rozmów Antonio Guterresa z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. - To mnie zszokowało. Nie dlatego, że jestem tutaj, ale dlatego, że Kijów jest świętym miastem dla Ukraińców i dla Rosjan - powiedział sekretarz generalny ONZ w rozmowie z portugalskim nadawcą RTP.