„Zerwanie nawiązanych więzi gospodarczych negatywnie wpłynie na dynamikę PKB w tym roku. Spadek PKB wyniesie 8-10 proc., a najniższy punkt spadku będzie w czwartym kwartale. (…) Stopniowe wyczerpywanie się szoków podażowych i popytowych, polityka monetarna i budżetowa, a także rządowe środki strukturalne przyczynią się do wznowienia wzrostu gospodarczego od początku przyszłego roku” – zapewniła szefowa Banku Rosji.
Wcześniej dzisiaj, 29 kwietnia, Bank Rosji obniżył swoją główną stopę procentową z 17 proc. do 14 proc. w skali roku. W 2023 r. rosyjska gospodarka ma przejść do „stopniowego wzrostu w kontekście dostosowania strukturalnego”.
W IV kwartale 2023 r. produkcja będzie o 4,0-5,5 proc. wyższa niż w tym samym okresie w 2022 r. W 2024 r. PKB wzrośnie o 2,5-3,5 proc., oczekuje rosyjski regulator.
Czytaj więcej
Rosja formalnie zostanie bankrutem 4 maja. Wtedy minie 30 dni od niewykupienia obligacji w dolarach. Zdaniem ekspertów będzie to tylko przypieczętowanie izolacji gospodarczej kraju Putina, który de facto bankrutem jest już od wielu tygodni.
Żadnej z tych prognoz nie podzielają organizacje międzynarodowe. Według S&P przywrócenie rosyjskiej gospodarki do poziomu z 2021 r. zajmie dziesięć lat. W 2022 r. PKB federacji zmniejszy się o 11,1 proc.