Australia: Klienci atakują sprzedawców. Powód? Brak foliowych toreb

W Australii wprowadzono zakaz używania plastikowych torebek. Nie wszyscy klienci supermarketów zaakceptowali zmianę prawa. Odnotowano ataki na pracowników sklepów.

Aktualizacja: 02.07.2018 12:14 Publikacja: 02.07.2018 09:40

Australia: Klienci atakują sprzedawców. Powód? Brak foliowych toreb

Foto: Peteruetz/CC BY-SA 4.0

Zakaz stosowania bezpłatnych plastikowych torebek na zakupy został wprowadzony w większości australijskich stanów. Doprowadziło to do wściekłości niektórych klientów.

Ze 132 sprzedawców, którzy wzięli udział w ankiecie, 57 stwierdziło, że było obiektem ataku ze strony oburzonych klientów. Osoby, które nie akceptowały nowych zasad, rzucały zakupami o podłogę i krzyczały na obsługę. W jednym ze sklepów klient zacisnął ręce na szyi sprzedawczyni, gdy dowiedział się, że nie dostanie darmowej torebki.

Mężczyzna najpierw wyklął jedną z pracownic. Kobieta dała mężczyźnie kilka darmowych torebek i przeprosiła za sytuację. Ten sam mężczyzna później przez pomyłkę dwa razy zeskanował cenę jednego z produktu. Gdy z pomocą przyszła ta sama pracownica, założył jej ręce na gardle.

Czytaj także: Kto płaci za to, że w supermarkecie jest tanio

Część klientów, dowiadując się o wprowadzonej opłacie, próbowała używać brudnych torebek zawierających wymiociny, brudne pieluchy i odchody szczurów.

Torebki wielokrotnego użytku znajdujące się przy kasach kosztują 15 centrów (11 centów amerykańskich). By kliencie mogli dostosować się do nowych zasad, przez krótki czas były oferowane za darmo.

Wprowadzony w Australii zakaz to część działań ONZ mających na celu wyeliminowane tworzyw sztucznych jednorazowego użytku do 2022 roku. Podobne działania podjęto w 60 państwach na całym świecie. 

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie