Dezinformacja funkcjonuje już w 70 państwach

Zorganizowane działania mające na celu manipulowanie mediami społecznościowymi i opinią publiczną są prowadzone w co najmniej 70 państwach przez instytucje rządowe i partie polityczne - twierdzą naukowcy.

Aktualizacja: 26.09.2019 18:08 Publikacja: 26.09.2019 17:52

Dezinformacja funkcjonuje już w 70 państwach

Foto: MaxPixel

Z raportu Oxford Internet Institute wynika, że próby manipulacji podwoiły się w ciągu ostatnich dwóch lat i są wykorzystywane zarówno przez rządy demokratyczne, jak i autorytarne.

Badanie wykazało, że w 56 państwach dochodzi do manipulowania informacjami na Facebooku. Naukowcy stwierdzili również, że osoby z co najmniej siedmiu państw pracują poza granicami swojego kraju nad operacjami zagranicznymi, korzystając z Facebooka i Twittera.

W raporcie wskazano kraje takie jak Chiny, Indie, Iran, Pakistan, Rosja, Arabia Saudyjska i Wenezuela.

- Manipulacja opinią publiczną w mediach społecznościowych pozostaje krytycznym zagrożeniem dla demokracji, ponieważ propaganda komputerowa staje się częścią życia codziennego - mówi Philip Howard, dyrektor brytyjskiego instytutu.

- Chociaż propaganda zawsze była częścią polityki, szeroki zakres tych kampanii budzi krytyczne obawy o współczesną demokrację - dodał.

Po raz pierwszy techniki manipulacji zostały odnotowane podczas wyborów prezydenckich w USA i referendum ws. brexitu w 2016 roku.

Naukowcy znaleźli dowody na działania podejmowane w 70 państwach. W ubiegłym roku było ich 48, a w 2017 roku 28.

"W każdym z tych państw istnieje co najmniej jedna partia polityczna lub instytucja rządowa wykorzystująca media społecznościowe do kształtowania postaw społecznych w kraju" - przekazano w raporcie. Sytuacja dotyczy 45 państw, w których panuje demokracja. 

Najwięcej przypadków odnotowano w Chinach, gdzie wykorzystuje się do tego krajowe platformy - Weibo, WeChat i QQ oraz międzynarodowych gigantów takich jak Facebook, Twitter i YouTube.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie